Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

BOŚNIA i HERCEGOWINA

Bośnia i Hercegowina to kraj, w którym obowiązują aż trzy języki urzędowe, czyli serbski, chorwacki i bośniacki. Państwo to nazywane jest Krainą w Kształcie Serca, ponieważ przy odrobinie wyobraźni i dobrych chęci właśnie taki kształt widać na mapie. Sahat Kula, czyli wieża zegarowa w Sarajewie, jest ostatnim zegarem w Europie, który pokazuje czas zgodnie z zegarem księżycowym.
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1956
Dołączył(a): 21.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 12.07.2017 13:53

z tego co widać na mapie, to gdy kończy się autostrada w BiH wystarczy na pierwszym skrzyżowaniu pojechać w prawo i to powinno wystaczyć...:)
w miejscowości Capljina i kolejnej: Tasovcici chyba na 100 % powinny być drogowskazy na Stolac...
z drogi na Stolac po lewej masz fajny widok na zamek w Pocitelj...warto tam podjechać, wdrapać się na mury, jest także meczet, a w restauracji pod zamkiem zjeść Cavepi (jest pyszne z tym sosem paprykowym) + wypić sok wyciskany z granatów:)
para-35-38
Croentuzjasta
Posty: 175
Dołączył(a): 20.04.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) para-35-38 » 15.07.2017 17:56

A czy kojarzy ktoś gdzie w Neum lub po drodze z Mostaru do Dubrovnika można kupić świeże ryby i owoce morza? Jakiś sklep, market? Zakładam że ceny powinny być niższe niż w Cro.. Szczególnie w Dubrovniku.
Z
Cromaniak
Posty: 2931
Dołączył(a): 29.04.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Z » 16.07.2017 08:46

para-35-38 napisał(a):A czy kojarzy ktoś gdzie w Neum lub po drodze z Mostaru do Dubrovnika można kupić świeże ryby i owoce morza? Jakiś sklep, market? Zakładam że ceny powinny być niższe niż w Cro.. Szczególnie w Dubrovniku.

Obawiam się że nic takiego nie znajdziesz,w Bośni to można kupić świeże arbuzy i jagnięcinę, o świeżych owocach morza zapomnij.
robertpeti
Croentuzjasta
Posty: 347
Dołączył(a): 03.07.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) robertpeti » 16.07.2017 09:10

Chcemy wyskoczyc z Dubrownika gdzies blisko do Bosni cos zobaczyc i jakis dobry objad mozecie polecic cos konkretnego z gory dziekuje
BraveSirRobin
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 682
Dołączył(a): 13.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) BraveSirRobin » 17.07.2017 01:04

Witam. Czy mógłby mi ktoś przybliżyć temat dystryktu Brćko. Co to jest za "twór", jak funkcjonuje, dlatego powstał itp.? W necie znalazłem jedynie skrótowe informacje, na większości stron skopiowane z Wikipedii. Pozdrawiam
JoannaG
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 867
Dołączył(a): 08.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) JoannaG » 17.07.2017 11:32

robertpeti napisał(a):Chcemy wyskoczyc z Dubrownika gdzies blisko do Bosni cos zobaczyc i jakis dobry objad mozecie polecic cos konkretnego z gory dziekuje


Ja polecam Trebinje, ok. 30 km od Dubrownika. Fajne miasteczko z bardzo klimatycznym placem ocenionym platanami, przed południem można na placu kupić pyszne domowe wino, śliwowice, sery :) Największym zabytkiem w Trebinje jest kamienny most z XVIw, dodatkowo pod Trebinje można zobaczyć monastyr Tvrdos.

Pozdrawiam
Joanna :)
robertpeti
Croentuzjasta
Posty: 347
Dołączył(a): 03.07.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) robertpeti » 17.07.2017 12:03

Dziekuje
Aglaia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1610
Dołączył(a): 03.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aglaia » 17.07.2017 12:34

travel napisał(a):
Czy ktoś jechał tą trasą ? Jaki jest stan tej drogi ( nawierzchnia, natężenie ruchu itp.) Szczególnie chodzi mi o odcinek drogi R427 między Stolac a Krivaca . :papa:


Jechaliśmy w czerwcu tego roku (z Mostaru przez Stolac do granicy w Vracenovici i dalej do Niksic) - nawierzchnia bardzo OK, natężenie ruchu prawie zerowe. Bardzo przyjemna droga :-) .

robertpeti napisał(a):Chcemy wyskoczyc z Dubrownika gdzies blisko do Bosni cos zobaczyc i jakis dobry objad mozecie polecic cos konkretnego z gory dziekuje


Mostar i okolice (Blagaj, Pocitejl, wodospady Kravica).
para-35-38
Croentuzjasta
Posty: 175
Dołączył(a): 20.04.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) para-35-38 » 20.07.2017 19:07

Nie pocieszyliscie nas tym info o Neum. Czy naprawdę nikomu nie udało się tam kupić jakiś ryb lub owoców morza? Nie mają tam jakiegoś marketu?
Ustian
Globtroter
Posty: 52
Dołączył(a): 18.01.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ustian » 20.07.2017 19:18

Jade 23.07, a nowe ubezpieczenie startuje mi od 26.07 wiec Axa nie zdazy mi przesłac zielonej karty, którą zamówiłem. Czy jesli nie daj Boże miałby stłuczke w drodze do Dubrovnika to mogę sie powołac na to, ze zapomniałem w domu?
maciejdm1
Croentuzjasta
Posty: 130
Dołączył(a): 12.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) maciejdm1 » 20.07.2017 19:26

Jutro wybieramy się z Tucepi do BiH. W planach Mostar, Medzugorie i wodospady Kravice.Gdzie najlepiej szukać parkingu w Mostarze? Po drodze chętnie zatankowałbym diesel, które stacje polecacie? Jakieś rady odnośnie tego wyjazdu? Dzięki za odpowiedź. Pytania tak na szybko bo mam problem z internetem, co chwilę zrywa mi połączenie. Dziękuję.
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1956
Dołączył(a): 21.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 20.07.2017 21:39

Mostar-parking przy kościele (300 m od starego miasta...wychodzisz z bramy wjazdowej w lewo, idziesz prosto wzdłuż muru...w ulicę na wprost)...
https://goo.gl/maps/TTRxZ2JUXut

na pewno warto odwiedzić Pocitelj...wdrapać się do miasta i zjeść na koniec cevapi + wypić wyciskany sok z grantów...:p

można rzucić okiem na ruiny twierdzy Stjepan grad (widok z drogi): 43°15'52.0"N 17°53'56.7"E
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10867
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 20.07.2017 21:45

maciejdm1 napisał(a):Jutro wybieramy się z Tucepi do BiH. W planach Mostar, Medzugorie i wodospady Kravice.Gdzie najlepiej szukać parkingu w Mostarze?

klik
maciejdm1 napisał(a):Po drodze chętnie zatankowałbym diesel, które stacje polecacie?

klik
para-35-38 napisał(a):Nie pocieszyliscie nas tym info o Neum. Czy naprawdę nikomu nie udało się tam kupić jakiś ryb lub owoców morza? Nie mają tam jakiegoś marketu?

chodzi o "jakiś" market czy specjalizujący się w owocach morza? jakiś jest tam Konzum i mieli stoisko z takowymi, ale większość mrożona; po drodze do Dubrownika można zaopatrzyć się w porcie w Ploce...
Ustian napisał(a):Jade 23.07, a nowe ubezpieczenie startuje mi od 26.07 wiec Axa nie zdazy mi przesłac zielonej karty, którą zamówiłem. Czy jesli nie daj Boże miałby stłuczke w drodze do Dubrovnika to mogę sie powołac na to, ze zapomniałem w domu?

jeżeli w ogóle przepuszczą Cie na granicy bez ZK, to oczywiście powołaj sie na nie pamięć :x
kowal250
Plażowicz
Posty: 7
Dołączył(a): 20.05.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) kowal250 » 20.07.2017 22:57

Ustian napisał(a):Jade 23.07, a nowe ubezpieczenie startuje mi od 26.07 wiec Axa nie zdazy mi przesłac zielonej karty, którą zamówiłem. Czy jesli nie daj Boże miałby stłuczke w drodze do Dubrovnika to mogę sie powołac na to, ze zapomniałem w domu?

Witam na granicy sprawdzaj czy masz zielona karte ponoc mozna wykupic na granicy ale to info nie potwierdzone
kodens79
Cromaniak
Posty: 836
Dołączył(a): 11.06.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kodens79 » 21.07.2017 05:23

Przy wjeździe do BiH sprawdzają zielona kartę .
Mówienie że zapomniałeś z domu chyba raczej nie na miejscu.
Jak dobrze pamiętam na granicy sprzedają dodatkowe ubezpieczenia.

...Wbieramy się do Czarnogóry 31.07 i chciałem się spytać czy przejście w Šamac to jakieś większe i czy tworzą się tam zatory.
Mam zamiar być tam około 1:00 w nocy .
Na jakich stacjach tankować paliwo?
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Bośnia i Hercegowina - Bosna i Hercegovina


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
BOŚNIA i HERCEGOWINA - strona 27
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone