Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

BOŚNIA i HERCEGOWINA

Bośnia i Hercegowina to kraj, w którym obowiązują aż trzy języki urzędowe, czyli serbski, chorwacki i bośniacki. Państwo to nazywane jest Krainą w Kształcie Serca, ponieważ przy odrobinie wyobraźni i dobrych chęci właśnie taki kształt widać na mapie. Sahat Kula, czyli wieża zegarowa w Sarajewie, jest ostatnim zegarem w Europie, który pokazuje czas zgodnie z zegarem księżycowym.
Tymoteusz-ka
Podróżnik
Posty: 19
Dołączył(a): 14.01.2006
Re: Meczugoria

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tymoteusz-ka » 30.11.2006 23:03

Arttech napisał(a):a w okolicy Meczugorii jest hm.... jakies inne miasteczko? I mozna sie do niego udac pieszo czy są tam jakies autobusy.


Wszystkie Twoje wypowiedzi mnie bardzo zaskakują, a jednocześnie oburzają. Skoro jedziesz na Taize, Europejskie Spotkanie Młodych, gdzie głównym celem jest modlitwa, to dlaczego tak bardzo chcesz się dowiedzieć gdzie mozna spędzic miło czas, na dyskotece czy piwku?
Jeżeli tylko to w Twojej głowie, to radzę Ci posiedzieć w miasteczku, tam gdzie mieszkasz i tam się zabaw.

Owszem wszystko dla ludzi, ale troche wyobraźni dziewczyno, po co Ty tam wogóle jeździsz, żeby poszaleć przy barze? Nie tędy droga !!!
Potem mówią, ze młodzież przyjeżdżajaca na spotkania tego typu nie umie sie zachować odpowiednio.

ŻYCZE CI ODPOWIEDZIALNOSCI.
Kir
Cromaniak
Posty: 1012
Dołączył(a): 06.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kir » 01.12.2006 09:00

dabu1 napisał(a):Ja mam z kolei takie pytanie:
czy był ktoś w mieście Bihać? Będę w plitvicach i wyczytałem że niedaleko Bihacia, można się wybrać na rafting na rzece Una.
Czy warto zwiedzać Bihać, czy są tam miejsca noclegowe?


W Bihaczu byłem ostatnio przed wojną. To zawsze było miasteczko gdzie robiliśmy zakupy owocowe po drodze. Ale aż głupio pisać chyba nigdy nie zwiedziliśmy miasta poza targowiskiem które z resztą było przy drodze przelotowej

A kilka zdjęć z rzeki Una jest tu:
forum/viewtopic.php?t=8933&start=30

raftingiem nie płynąłem ale musze przyznać że rzeka choć niewielka jest ciekawa, i te domy na palach w dolinie rzeki to chyba rzadkość w Europie
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 01.12.2006 09:43

Pytanie i prośba. czy ma ktoś, lub zna link do filmu dokumentalnego z listopada '93, kiedy wojska chorwackie wysadzają Stary Most w Mostarze? Z góry dzięki!
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 10.01.2007 23:29

Interseal napisał(a):Pytanie i prośba. czy ma ktoś, lub zna link do filmu dokumentalnego z listopada '93, kiedy wojska chorwackie wysadzają Stary Most w Mostarze? Z góry dzięki!


Filmik znalazłem między innymi dzięki uprzejmości forumowego Gościa (dziękuję Reniu !!!)
A poniżej dla zainteresowanych (budowlańców ale nie tylko) to co było potem, że teraz jest tak, jak przed wojną.
http://www.gen-eng.florence.it/starimos ... n/main.htm

i czy był ktoś z was tam 23.07.2004 roku?
Obrazek
Dziadek Maciek
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5013
Dołączył(a): 31.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dziadek Maciek » 11.01.2007 00:13

Obrazek
Obrazek

Żona jak to zobaczyła, bała się wysiąść z samochodu ( Mostar )
mórek_88
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 46
Dołączył(a): 09.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) mórek_88 » 12.02.2007 22:04

byłbym wdzięczny jesli skontaktowal by sie ze mną ktoś kto byl w BiH, mam pare pytań.... najlepiej jeśli miałby za sobą troche pieszych wędrówek po górach tego urokliwego kraju, bo to jest to co szczególnie mnie interesuje

8311134- moje gg
mircho
Plażowicz
Posty: 8
Dołączył(a): 04.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) mircho » 08.03.2007 13:09

Nie wiem co będzie dalej z Bośnią i Hercegowiną, ale obecnie jest to chyba najbardziej osobliwy polityczno-etniczno-kulturowo-państwowy "twór" w Europie, efekt porozumień w Dayton, utrzymywany przez UE i ONZ.
Jest to sztuczne utrzymywanie państwa które, tak naprawdę, składa się z dwóch odrębnych państw i to widać nawet dla mało zorientowanych w zawiłościach bałkańskiego tygla.
Ale jednoczesnie to powoduje, że kraj jest ultraatrakcyjny dla prawdziwego turysty (ale nie wczasowicza).
Geograficzne cudo z górami, rzekami, jeziorami i słynnym krasem niemające sobie równych w Europie. Widoki nie pozwalają kierowcy, jadącemu tam pierwszy raz, normalnie prowadzić auta (a drogi są kręte!) i wymuszają częste postoje na fotografowanie.
Kulturowo i etnicznie jeszcze większy unikat. Jest to w tej chwili taka MiniJugosławia. Mieszkają tam przedstawicile wszystkich bałkańskich nacji, a szczególnym pod tym względem miejscem jest Sarajevo (można tam nawet zobaczyć Murzyna, choć raczej ze SFOR-u).
Widoki pozostałości ostatniego konfliktu widać na każdym kroku (poza częścią serbską), a świadomość historii ostatnich 15 lat powoduje dodatkowy dreszcz emocji. Demony wojny unoszą się w zaułkach miast i wsi.
BiH trzeba zobaczyć teraz. Obecnie sytuacja Bośni pod względem turystyki przypomina Chorwację z 1997 roku, kiedy byłem tam pierwszy raz.
Bośnia jest jeszcze tana i wolna od tabunów turystów, którzy zjawią się tam za kilka lat. Fakt, że baza jest skromna, ale w większych miastach nie powinno być problemu z noclegiem. Bośniacki fast food to dodatkowa atrakcja.
Jest bezpiecznie, kraj jest czysty, ludzie mili, otwarci i pomocni. Każdy turysta jest dla nich symbolem powracającej normalności.
Jest jednak ważne, żeby przed wyjazdem zapoznać się, choć pobieżnie, z historią tego regionu. Lepiej się wtedy odbiera piękno kraju, jakim jest Bośnia i Hercegowina.

Obrazek
U-la
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2268
Dołączył(a): 10.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) U-la » 08.03.2007 13:45

mórek_88 napisał(a):byłbym wdzięczny jesli skontaktowal by sie ze mną ktoś kto byl w BiH, mam pare pytań.... najlepiej jeśli miałby za sobą troche pieszych wędrówek po górach tego urokliwego kraju, bo to jest to co szczególnie mnie interesuje

8311134- moje gg


Tu sobie zajrzyj: http://www.misieksite.xt.pl/
Zjedź w dół stronki - tam są "Bałkany 2006" i poszczególne kraje. Znajdziesz też trochę opisów co do gór i odsyłacze na inne stronki.

Wprawdzie chłopakom z tej stronki relację wsysło, ale jest kontakt z nimi. Na pewno pomogą.
Plumek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3893
Dołączył(a): 20.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Plumek » 08.03.2007 14:04

Interseal napisał(a):
Interseal napisał(a):Pytanie i prośba. czy ma ktoś, lub zna link do filmu dokumentalnego z listopada '93, kiedy wojska chorwackie wysadzają Stary Most w Mostarze? Z góry dzięki!


Filmik znalazłem między innymi dzięki uprzejmości forumowego Gościa (dziękuję Reniu !!!)


Podziel się z nami! Gdzie ten link?
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 08.03.2007 14:53

Plumek napisał(a):
Interseal napisał(a):
Interseal napisał(a):Pytanie i prośba. czy ma ktoś, lub zna link do filmu dokumentalnego z listopada '93, kiedy wojska chorwackie wysadzają Stary Most w Mostarze? Z góry dzięki!


Filmik znalazłem między innymi dzięki uprzejmości forumowego Gościa (dziękuję Reniu !!!)


Podziel się z nami! Gdzie ten link?


Proszę Cię bardzo :) :



Pozdrawiam.
Plumek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3893
Dołączył(a): 20.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Plumek » 08.03.2007 15:09

Interseal napisał(a):
Plumek napisał(a):
Interseal napisał(a):
Interseal napisał(a):Pytanie i prośba. czy ma ktoś, lub zna link do filmu dokumentalnego z listopada '93, kiedy wojska chorwackie wysadzają Stary Most w Mostarze? Z góry dzięki!


Filmik znalazłem między innymi dzięki uprzejmości forumowego Gościa (dziękuję Reniu !!!)


Podziel się z nami! Gdzie ten link?


Proszę Cię bardzo :) :



Pozdrawiam.


Dziękuję :)
Hajduk
Plażowicz
Posty: 8
Dołączył(a): 02.05.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hajduk » 02.05.2007 23:53

Cześć!
Zmacie może jakieś tanie noclegi tak około 5-6 euro za noc w Sarajewie, Mostarze, Trebinju, Neum, Fočy lub w Goražde? Jeśli tak to proszę podać namiary.
Hajduk
Plażowicz
Posty: 8
Dołączył(a): 02.05.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hajduk » 02.05.2007 23:58

Cześć!
Zmacie może jakieś tanie noclegi tak około 5-6 euro za noc w Sarajewie, Mostarze, Trebinju, Neum, Fočy lub w Goražde? Jeśli tak to proszę podać namiary.
mirkrup
Podróżnik
Posty: 24
Dołączył(a): 05.08.2004
a Centum Jablanicy

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirkrup » 19.08.2007 12:38

masz motel - spuścili mi do 40€ za 4 osoby nocleg + śniadanie.
MWN
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1996
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) MWN » 25.02.2008 18:24

A to Buna i źródło tej rzeki; chociaż niektórzy przypuszczają że to po prostu dalszy odcinek rzeki, która ginie wcześniej gdzieś w krasowych szpaltach i płynie pod ziemią.

Obrazek

Obrazek

[img]http://img210.imageshack.us/img210/4750/img5065bildgrendernin7.jpg
[/img]
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Bośnia i Hercegowina - Bosna i Hercegovina


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
BOŚNIA i HERCEGOWINA - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone