Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

BiH - slalom między minami: maj 2023

Bośnia i Hercegowina to kraj, w którym obowiązują aż trzy języki urzędowe, czyli serbski, chorwacki i bośniacki. Państwo to nazywane jest Krainą w Kształcie Serca, ponieważ przy odrobinie wyobraźni i dobrych chęci właśnie taki kształt widać na mapie. Sahat Kula, czyli wieża zegarowa w Sarajewie, jest ostatnim zegarem w Europie, który pokazuje czas zgodnie z zegarem księżycowym.
Leon
Cromaniak
Posty: 2350
Dołączył(a): 16.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leon » 31.01.2011 22:01

Czesc Franc, znam chiba te tereny. Nieraz Bile tam. Naziwa sie to chiba Dolne Pole, pierwsze chorwacke wioski bile Čaparzlije i Donji Rujani chiba. Tam bila linija frontu. A kosciol jest z wioski Gubin
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 31.01.2011 22:36

Chętnie z Tobą powędruję po BiH.
Sam zapewne tam już nie trafię.
Niestety trzeba dokonywać wyborów, ale na szczęście jest forum, gdzie można nadrobić to - co "nie da się zrobić".

Pozdrawiam.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 31.01.2011 22:42

Interseal napisał(a):Cieszę się, że ruszyłeś z tym tematem.

Wprawdzie chronologicznie moje bałkańskie trasy powinienem zacząć od Czarnogóry, ale... jakoś tak wyszło nie po kolei. ;)

Crayfish napisał(a):Szybko jedzie się tą drogą przez bardziej środkową Słowację ? (Żylina-Budapeszt)

Ja zawsze jeżdżę przez Żylinę. Dalej to już zależy - dokąd. Na Budapeszt kieruję się na Zvolen, Sahy. Bardzo przyzwoita trasa i - moim zdaniem - szybka.
Jak jechałem w Velebit, to z Żyliny kierowałem się na Komarno.

Tu wybrałem Żiar nad Hronom, Esztergom, żeby nie lecieć przez Budapeszt.

Leon napisał(a):Czesc Franc, znam chiba te tereny. Nieraz Bile tam. Naziwa sie to chiba Dolne Pole, pierwsze chorwacke wioski bile Čaparzlije i Donji Rujani chiba. Tam bila linija frontu. A kosciol jest z wioski Gubin

Na mapie mam tylko nazwę dla całego, dużego obszaru; "Livanjsko polje". Może ono się dzieli na Dolne i Górne?

Tak, wioski, o których piszesz, leżą zaraz na południe od tego miejsca. Ja jechałem od północy.
Masz rację, kościół jest na skraju wioski Gubin. Na mapce z internetu jest zaznaczony między Vedro Polje i Bobici.

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 31.01.2011 23:21

mariusz-w napisał(a):Chętnie z Tobą powędruję po BiH.
Sam zapewne tam już nie trafię.

To przecież tak blisko. 8)

Ale fakt - nie wszystko z tego, co tu opiszę, mógłbym śmiało polecić. :twisted:

Pozdrawiam,
Wojtek
piter83pl
Cromaniak
Posty: 651
Dołączył(a): 16.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piter83pl » 31.01.2011 23:46

Te zdjęcia przypominają mi moją majówkę zeszłoroczną. Dzikość przyrody i samego miejsca, a także przestrzenie robią niesamowite wrażenie.
Pozdrawiam
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 01.02.2011 00:23

Franz napisał(a):
Interseal napisał(a):Cieszę się, że ruszyłeś z tym tematem.

Wprawdzie chronologicznie moje bałkańskie trasy powinienem zacząć od Czarnogóry, ale... jakoś tak wyszło nie po kolei. ;)


Wiesz, akurat chronologia nie ma dla mnie znaczenia. Znaczenie ma sama Bośnia.
Na Czarnogórę i inne Twoje trasy spokojnie poczekam.

Mariusz
Leon
Cromaniak
Posty: 2350
Dołączył(a): 16.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leon » 01.02.2011 00:52

Wojtek tam bile w czasie wojni. Niestety tam naprawde jest sporo min. Kiedisz z zona znalazliszmy sie w polu minowim. Ona wpadla na caly skelet krowi. Zaczeliszmi sie zastanawiac skant cala krowa w szczerim polu i jeszcze nie rozciagnienta przez wilkow, dzikow czy niedzwiedzy?? Skumaliszmi po obrazeniach na kosciach ze chodzilo o mine. Jakosz wisliszmy i nadam mamy wszistkie koncowki. A tak wogule Livanjsko polje znam dobrze. W Livnie jestem kilka razi w roku. Tam sie chowale w dziecinstwie u dziadkow. Teras zima przez Livno jedziemy na narti do Kupresu.
W Dojnjih Rujanah bil przi drodze w polu minowim rozwaloni czolg U-84, nieco dalej w kierunku poudnia. Transporter opancerzoni zniszczoni pociskem kumulacijnim. Od najmniej ciekawego miejsca zaczolesz zwiedzac Livanjske polje. Navet przed wojnom tam nie mieszkalo wiele ludzi. Teras jest pustkowie. Gdzie negdzie tylko we wsi dziadkowie. Teren zaminowani, pola kiedysz uprawne zdziczale. Wszendzie sporo zwierzini. Szwagier tam zawozi ule z pszczolamy ale po pulnocnej stronie pola, pod gurom Golija. Tak ze cala rodznka ma miud z pol minowich.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 01.02.2011 10:38

piter83pl napisał(a):Te zdjęcia przypominają mi moją majówkę zeszłoroczną. Dzikość przyrody i samego miejsca, a także przestrzenie robią niesamowite wrażenie.

Bo to - praktycznie - ta sama okolica. Ty jechałeś przez Knin, a ten rejon leży o rzut beretem stamtąd. Po drugiej stronie Dinary.

Interseal napisał(a):Na Czarnogórę i inne Twoje trasy spokojnie poczekam.

Tiaaa... tyle, że wspomnienia się zacierają. Już takie ich prawo...

Leon napisał(a):Niestety tam naprawde jest sporo min. Kiedisz z zona znalazliszmy sie w polu minowim. Ona wpadla na caly skelet krowi.

Nooo, to mieliście przygodę! Mrożącą krew w żyłach...

Leon napisał(a):Od najmniej ciekawego miejsca zaczolesz zwiedzac Livanjske polje.

No cóż. Wcześniej wszedłem na najwyższy szczyt Chorwacji - Vrh Dinare. Tym razem postanowiłem zacząć od najwyższego szczytu całego pasma Dinary.

Pozdrawiam,
Wojtek
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 01.02.2011 10:44

Franz napisał(a):
Leon napisał(a):Niestety tam naprawde jest sporo min. Kiedisz z zona znalazliszmy sie w polu minowim. Ona wpadla na caly skelet krowi.

Nooo, to mieliście przygodę! Mrożącą krew w żyłach...


"Sami swoi" można by rzec ... :D
trinity
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 421
Dołączył(a): 07.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) trinity » 01.02.2011 12:36

...to i ja wyruszam z Wami na wędrówkę, troszkę się zmachałam, żeby Was dogonić :D, po drodze pozachwycać się cudnymi widokami 8O i nabrać głębokiego oddechu czekając na kolejne wyzwania :!:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 01.02.2011 13:54

weldon napisał(a):"Sami swoi" można by rzec ... :D

Leon pewnie nie zna tego filmu. ;)
To o Polakach i Polakach.
I o granicznej miedzy...

trinity napisał(a):...to i ja wyruszam z Wami na wędrówkę, troszkę się zmachałam, żeby Was dogonić :D

Ten odcinek przemknąłem szybko. Teraz będzie już znacznie wolniej. ;)

Pozdrawiam,
Wojtek
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18306
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 01.02.2011 15:07

Franz napisał(a):Ten odcinek przemknąłem szybko. Teraz będzie już znacznie wolniej. ;)

Pozdrawiam,
Wojtek


To z uwagi na miny :wink: ma się rozumieć

Franz napisał(a):Cyrylica na nagrobkach ożywia dawne wspomnienia z Beskidu Niskiego - przed oczyma staje Świerzowa Ruska


Może czas wspomnienia odrestaurować :?: :) Może pdczas Watry Lemkowskiej albo Kermeszu :?:
Wiele się wtedy dzieje , ożywają nie tylko wspomnienia :wink:


Pozdrawiam
Piotr
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 01.02.2011 16:27

piotrf napisał(a):To z uwagi na miny :wink: ma się rozumieć

Nieee. Dlatego, ze pod górkę. ;)
Po minach trzeba baaardzo szybko. :twisted:

piotrf napisał(a):Może czas wspomnienia odrestaurować :?: :) Może pdczas Watry Lemkowskiej albo Kermeszu :?:

Kiedyś natknąłem się w Olchowcu czystym przypadkiem - ot, tamtędy mi wypadła trasa. No i zatrzymałem się na kilka godzin... 8)

Pozdrawiam,
Wojtek
Leon
Cromaniak
Posty: 2350
Dołączył(a): 16.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leon » 01.02.2011 18:44

Znam Pawlaka i Kargula u nas sa tez :D :D
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 01.02.2011 19:19

Chyba się przyznam, że też tu zaglądam. :wink:
pzdr
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Bośnia i Hercegowina - Bosna i Hercegovina


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
BiH - slalom między minami: maj 2023 - strona 4
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone