Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Bora - Tramontana - dla informacji i ku przestrodze

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 13.09.2012 12:41

Wydaje mi się że zachodzi tu konieczność odniesienia się do skali Beuforta, bo prawdopodobnie ta wprowadza zamieszanie w określaniu wysokości fali. Rzeczywiście trudno mi trochę wyobrazić sobie na osłoniętej części Adriatyku powstanie fali 4-ro metrowej w okresie letnim aczkolwiek odpowiadający wg skali B wiatr jak najbardziej. 51-62 km/h to nic mało prawdopodobnego a i silniejszy się zdarza. Zdarzyło mi się spieprzać z morza w okolicy 60-70 km/h (wieczorem mówili o 97 km/h ale przed tym już byłem zacumowany) i płynąłem wślizgu (z falą). Jeśli fala miała 1,5 metra to było dużo.

Przy prędkości wiatru powyżej 117km/h wg admirała Sir Francis'a Beaufort'a fala powinna mieć ponad 14 metrów. Z pełnym szacunkiem do zasług, ale po Jadranie ten Pan nie pływał i skalą możemy sobie co najwyżej określić albo wiatr albo falę a nie te 2 zjawiska jednocześnie. Gdybym był w błędzie to w tym roku mieszkalibyśmy w kwaterach w górach, bo przy 200km/h jakie odnotowano w tym roku zimą na Velebitskim fala miałaby ze 25 metrów i z takiego np Senja zostałaby kupka gruzu.

Największe sztormowe fale jakie do tej pory oznaczono na Bałtyku miały 7-8 m i nie sądzę by na osłoniętym Jadranie mogły się rozwinąć do więcej niż te 4m, tyle że Bałtycka fala jest długa i na wygląd bardziej przewidywalna (na wygląd po po Bałtyku nie pływałem i nie planuję). Na gotującej się wodzie Jadrana nie będzie potrzebna wysoka fala by skutecznie utrudnić płynięcie o ile nie udusimy się słoną bryzą wcześniej.

janek.pl
Croentuzjasta
Posty: 128
Dołączył(a): 06.11.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) janek.pl » 13.09.2012 12:51

Bora jest wiatrem od lądu - dotyczy filmu realisty2.
Ostatnio edytowano 13.09.2012 12:56 przez janek.pl, łącznie edytowano 1 raz
realista2
Cromaniak
Posty: 2238
Dołączył(a): 13.05.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) realista2 » 13.09.2012 12:53

a już myślałem, że z Rysiem nie da mi się osiągnąć wspólnej płaszczyzny porozumienia.
el_guapo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1539
Dołączył(a): 08.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) el_guapo » 13.09.2012 13:24

Rysio napisał(a):Wydaje mi się że zachodzi tu konieczność odniesienia się do skali Beuforta,



Fale 2012-08-26 w okolicy Bibinje były co najmniej 2x większe w porównaniu do tych z filmiku YT.
Jeżeli znajdę filmik z tego dnia (pamiętam że kręciłem, ale jakość może być marna bo obiektyw od razu zachodził drobinkami wody i soli), to wrzucę na YT.
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 13.09.2012 13:28

janek.pl napisał(a):Bora jest wiatrem od lądu - dotyczy filmu realisty2.


Na zamkniętych akwenach przy bora i innych wiatrach schodzących od lądu falę masz z każdego kierunku a i wiatr potrafi nieźle się zamotać szczególnie pomiędzy wyspami lub w przesmykach. Wystarczy popatrzeć co się czasem wyrabia w Paskich czy Senskich Vratach. Na końcówce Velebistkiego na ten przykład, nie spotkałem się z innym kierunkiem wiatru niż ten wiejący wzdłuż kanału. Pomimo silnych podmuchów od Paklenicy zanim dotarł na drugą stronę zmieniał kierunek na wzdłużny by robić zamieszanie w przesmyku pod mostami maslenickimi i rozejść się po Novigradskim.

El_guapo, to szukaj bo sam jestem ciekaw jak to wyglądało :)
el_guapo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1539
Dołączył(a): 08.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) el_guapo » 13.09.2012 13:45

Rysio napisał(a):
El_guapo, to szukaj bo sam jestem ciekaw jak to wyglądało :)


Zanim (o ile w ogóle) znajdę filmik polecam inny, z tego samego dnia, z przeciwnej strony Zadarskiego Kanału - miejscowość Sutomiscici na Ugljan - jakieś 8km w linii prostej do Bibinije.
Szczególnie interesujące od 6tej minuty - walka kutra rybackiego z falami.



I to samo z Zadaru

realista2
Cromaniak
Posty: 2238
Dołączył(a): 13.05.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) realista2 » 13.09.2012 14:03

i ten filmik jest dowodem na to, że fala miała cztery metry tak ?

el_guapo żeglujesz, czy z lądu oceniasz ?
mirko
Rezydent
Avatar użytkownika
Posty: 3659
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirko » 13.09.2012 14:23

Bura zawsze wieje w porywach (reful).
W ostatniej zimy u mnie, porywy buri były 130 km/h.
Większe i bardziej niebezpieczne fale roby jugo.

"Ruža vjetrova" na Adriatyku

Obrazek
el_guapo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1539
Dołączył(a): 08.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) el_guapo » 13.09.2012 14:58

realista2 napisał(a):i ten filmik jest dowodem na to, że fala miała cztery metry tak ?

el_guapo żeglujesz, czy z lądu oceniasz ?


Zluzuj poślad - GDZIE napisałem, że miała 4m? GDZIE napisałem, że autor posta ma rację?
Zdjęcia i filmy wkleiłem, żeby zilustrować pogodę tego dnia, a nie poprzeć tezę o "tsunami" na Adriatyku.

Z łaski swej odstosunkuj się ode mnie i moich postów.
CroMarek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 270
Dołączył(a): 07.09.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) CroMarek » 13.09.2012 15:28

He, he, ale się porobiło ;-)

I już nawet sojusze powstają:

realista2 napisał(a):a już myślałem, że z Rysiem nie da mi się osiągnąć wspólnej płaszczyzny porozumienia.


A może zrobimy ankietę z pytaniem: "jaką wysokość fal wpisać w pierwszym poście?"
Najbardziej ambitni zagłosują, ja zmienię w pierwszym poście i będzie ok.

Tylko... tylko o co się tu potem spierać?

Coś w tym jest, że jak się spotka dwóch Polaków, to założą trzy partie polityczne ;-)

A zamysł postu był zgoła inny...
el_guapo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1539
Dołączył(a): 08.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) el_guapo » 13.09.2012 15:43

CroMarek napisał(a):
A zamysł postu był zgoła inny...


...a pogoda tego dnia jakże malownicza:

Zadar
Obrazek

Więcej zdjęć:
http://www.ezadar.hr/clanak/tramontana- ... ovoza-2012

Orkanski vjetar kakvog najstariji građani ne pamte zahvatio je zadarsko područje. Dok je ugostiteljima vjetar stvarao probleme na stekatima, poneki građani i turisti iskoristili su prigodu za adrenalinskim kupanjem na rivi gdje su se stvarali udari valova i do preko deset metara.
realista2
Cromaniak
Posty: 2238
Dołączył(a): 13.05.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) realista2 » 13.09.2012 16:22

CroMarek napisał(a):Coś w tym jest, że jak się spotka dwóch Polaków, to założą trzy partie polityczne ;-)


czy aby nie jesteś aktywistą jednej z nich.
CroMarek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 270
Dołączył(a): 07.09.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) CroMarek » 13.09.2012 16:23

el_guapo napisał(a):
CroMarek napisał(a):A zamysł postu był zgoła inny...

...a pogoda tego dnia jakże malownicza:

Przystojniaku,
zaraz się dowiesz, że to się nie liczy, bo:
- inne miejsce - Zadar
- fale nadbrzeżne,
i najważniejsze:
- fale są z prawej strony, a w opisie było, że to wiatr NW/W ;-)

a na poważnie - zdjęcia robią wrażenie...
i komentarz też...
CroMarek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 270
Dołączył(a): 07.09.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) CroMarek » 13.09.2012 16:30

realista2 napisał(a):
CroMarek napisał(a):Coś w tym jest, że jak się spotka dwóch Polaków, to założą trzy partie polityczne ;-)

czy aby nie jesteś aktywistą jednej z nich.

Polemisto, proszę Cię... ręce opadają...
Poczytaj posty polemiczne i sam sobie odpowiedz.

A może po prostu nabijasz licznik postów?
Od teraz Cię ignoruję, cześć
ufokking
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 561
Dołączył(a): 21.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) ufokking » 05.05.2017 21:25

Czytam relacje bo chce zakupić ponton z silniczkiem i pełen szacunek :wink: za dotarcie do brzegu

Nie znalazłem jakim to pontonem płynąłeś jaki długi jaki silnik?

Wiem że temat stary ale chce odświeżyć :D
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Plaże & Adriatyk - żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie...



cron
Bora - Tramontana - dla informacji i ku przestrodze - strona 4
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone