Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Bora - Tramontana - dla informacji i ku przestrodze

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 11.09.2012 17:50

Tam jest dysza cały czas... :lol:
CroMarek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 270
Dołączył(a): 07.09.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) CroMarek » 11.09.2012 19:13

realista2 napisał(a):
CroMarek napisał(a):Fale osiągały wysokość 3-4 metrów.....

ładny opis, ale z tymi falami to nieco przesadziłeś.

Dzięki, Realisto (czy też Polemisto? ;-) )

Byłeś tam może?
Płynąłeś gdzieś niedaleko nas?
Zmierzyłeś te fale?
Bo jakoś Ciebie nie widziałem ;-)

Co do cytatu z archiwum pogody i negowania informacji podanych przez "janek.pl"

realista2 napisał(a):Pewnie zapomniałeś zmienić wskazania wiatromierza z wiatru pozornego na rzeczywisty, stąd te wyniki. Tak naprawdę wiało wtedy max 20 węzłów i w porywach do 32, czyli 5 do 7 w skali Beauforta.

Mając zapewne jakieś doświadczenie w pływaniu po morzu, chyba zapomniałeś, że między pomiarami na lądzie - Kaszela, a na morzu jest spora różnica.
A jak popatrzysz na mapę obszaru, to zobaczysz, że zachodni wiatr mógł pędzić i spiętrzać fale z pełnego morza przez kanał Drvenicki przez dobrych kilkanaście kilometrów.
Co też był czynił ze sporym entuzjazmem ;-)
realista2
Cromaniak
Posty: 2238
Dołączył(a): 13.05.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) realista2 » 11.09.2012 19:59

Po pierwsze z wiatrami różnie bywa taka Bora na ten przykład najsilniej wieje przy brzegu, zwłaszcza wysokim jak Velebit im dalej tym jest słabsza, ale fala wyższa......
Po drugie wiatr zrobił się naprawdę silny dopiero wtedy gdy z zachodniego zrobił się północno-zachodni. To wynika z danych archiwalnych. Jaki to mogło mieć wpływ na wysokość fali ?
Po trzecie 4 metrowa fala na Jadranie pomiędzy wyspami to wielka rzadkość. W niskim pontonie już przy 2 metrowej fali z doliny nie widać horyzontu, a przy 4 metrowej....
Po czwarte Realista-Polemista uważa. że skoro go tam nie było, to nie może być w 100% pewny swoich racji zwłaszcza, że nikt nie jest nieomylny .
Ostatnio edytowano 11.09.2012 20:26 przez realista2, łącznie edytowano 1 raz
realista2
Cromaniak
Posty: 2238
Dołączył(a): 13.05.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) realista2 » 11.09.2012 20:22

.
janek.pl
Croentuzjasta
Posty: 128
Dołączył(a): 06.11.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) janek.pl » 11.09.2012 20:34

To na pewno nie była Bora. Płynąłem z Mljetu do Korculi więc był to na 100% wiatr północno zachodni. Fala u mnie miała około metr do dwóch. 14 metrowy jacht wspinał się i spadał dziobem w dół. Czuć było jak śruba wychodzi z wody. Nie był to mój pierwszy rejs morski więc wiem co widziałem. Nie traktuję tego jak walki z żywiołem, poprostu żegluga w trudnych warunkach. Moja załoga zniosła to bardzo dzielnie siedząc w mesie. Z tych emocji nawet nie chorowali. Były straty w sprzęcie, poszły szwy i rozpruła się szprycbuda. Kolega który płynął na Vis i odnotował wiatr o prędkości 49 węzłów ma więcej rejsów i doświadczenia ode mnie. Tu jest jego zdjęcie z tego dnia
http://www.facebook.com/#!/photo.php?fb ... =3&theater. Szedł z wiatrem na zrefowanym grocie o powierzchni przysłowiowej chusteczki do nosa
realista2
Cromaniak
Posty: 2238
Dołączył(a): 13.05.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) realista2 » 11.09.2012 21:35

janek.pl napisał(a): Fala u mnie miała około metr do dwóch.


Właściwie to oto mi chodziło. Metr do dwóch to jest realne, ale cztery ?
janek.pl
Croentuzjasta
Posty: 128
Dołączył(a): 06.11.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) janek.pl » 11.09.2012 21:37

Ale przy brzegu może mieć więcej. Nie wykluczam tego.
realista2
Cromaniak
Posty: 2238
Dołączył(a): 13.05.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) realista2 » 11.09.2012 21:46

janek.pl napisał(a):Ale przy brzegu może mieć więcej. Nie wykluczam tego.

Kużwa!! wykluczyć to nie można nawet tego, że właśnie atakują nas kosmici.
janek.pl
Croentuzjasta
Posty: 128
Dołączył(a): 06.11.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) janek.pl » 11.09.2012 22:01

Tego też nie wiesz, ja zresztą też
CroMarek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 270
Dołączył(a): 07.09.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) CroMarek » 11.09.2012 22:26

realista2 napisał(a):
janek.pl napisał(a): Fala u mnie miała około metr do dwóch.


Właściwie to oto mi chodziło. Metr do dwóch to jest realne, ale cztery ?


Polemisto, a już myślałem, że odpuściłeś :lol:

Mam prawie 3-metrowe mieszkanie.
Wiem, pod jakim kątem patrzę w połączenie sufitu ze ścianą. To pamięć "mięśniowa", a nie świadoma.
Wiem, że chwilami miałem wodę wyżej. I nie tylko nie było widać horyzontu, ale chwilami w ogóle niewiele było widać oprócz bryzgów wody.
A fale, jak to fale, nie tylko sobie grzecznie płyną, ale i nakładają się na siebie i zderzają ze sobą, co powoduje ich wypiętrzenia itd.
I w efekcie fale niższe, chwilami się kumulują w znacznie wyższe. I to miałem na myśli, skoro trzeba to dokładniej wyjaśnić. Nie, że płynęliśmy na regularnych falach 4-ro metrowej wysokości. Co zresztą byłoby łatwiejsze.

Inaczej widać wysokość fali z pokładu jachtu, dobrze ponad metr nad wodą, inaczej z pontonu, gdzie siedzi się niżej, bliżej wody.

Trafnie to ująłeś poprzednio: nie było Cię tam, więc nie wiesz, jak było. Był tylko jeden stateczek, który zwątpił i zawrócił, by płynąc z wiatrem przetrzymać fale.

Jeśli Ci to sprawi przyjemność, przyjmijmy, że fale miały 1-2 m, wiatr 10-20 węzłów i skończmy tą bezsensowną dyskusję, bo nie o to w tym wątku chodzi.
realista2
Cromaniak
Posty: 2238
Dołączył(a): 13.05.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) realista2 » 11.09.2012 22:42

nie byłem, nie wiem, zarobiony jestem.
tami72
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 471
Dołączył(a): 12.09.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) tami72 » 12.09.2012 00:07

Witam!Tego dnia(26.08)bylam na szczescie przed domem na tarasie, a nie na plazy(a wlasnie sie na nia szykowalismy),bo pogoda zmienila sie naprawde z minuty na minute.W Gajcu(tam stoi moj dom) fale mialy 2 metry wysokosci,a w miescie Pag podobno 5 metrow(tak pisaly gazety na drugi dzien).Moj maz i moj kuzyn pomagali na plazy w czasie tej Nevjery(tak to sie podobno nazywalo) ratowac motorowke Chorwatowi,pomagalo w sumie 8 osob ,a 20 stalo na plazy z komorkami i aparatami nagrywalo ,zamiast pomagac.Bylo naprawde strasznie,rzucalo nimi na wszystkie strony,musieli uwazac,zeby ich nie rzucilo na kamienny pomost.Wyciagali ja pol godziny,z wielkimi problemami,bo jak juz ja mieli na plazy to fale podmywaly ja i znowu rzucaly na morze(mimo przywiazania motorowki lina do najblizszej latarni).Dzieci pozniej baly sie z domu wychodzic przez jakis czas,a do domu przez otwarte okna wlatywalo wszystko(kamienie,piasek,liscie).Nic przyjemnego,11 lat juz jezdze do Cro i pierwszy raz takie cos widzialam...pozdrawiam :)
CroMarek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 270
Dołączył(a): 07.09.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) CroMarek » 12.09.2012 23:04

Znalazłem zdjęcie tego stateczku, który najpierw nas minął w drodze powrotnej, skierował się pod fale w kanał Drvenicki, a potem zawrócił i spotkaliśmy się koło Kludy (Akwarium).
Zdjęcie jest z Krknjasi, zrobione chyba kilka dni później.
Jak widać - wrócili cało.
Załączniki:
IMG_7247.jpg
el_guapo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1539
Dołączył(a): 08.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) el_guapo » 13.09.2012 11:16

CroMarek napisał(a):Kilka dni temu, w niedzielę 26.08, wypłynęliśmy nieco później niż zwykle, około 12.30, 
z zamiarem opłynięcia okolicznych wysepek,


Dla zilustrowania Twojej relacji, pozwolę sobie wkleić kilka zdjęć z tego dnia.
Miejsce: Bibinje/Zadar

Zmiana pogody w tym dniu nastąpiła faktyczne gwałtownie, choć chmury rysujące się na pn.-zach. zwiastowały, że coś się święci.

Bibinje - Staro Selo
Zwróćcie uwagę na gościa po lewej stronie zdjęcia, stoi kawałek od brzegu a fala zalewa go do pasa

Obrazek
Obrazek

Jest łódka...
Obrazek

Nie ma łódki...
Obrazek
realista2
Cromaniak
Posty: 2238
Dołączył(a): 13.05.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) realista2 » 13.09.2012 11:55

Fala miała cztery metry ?

albo tu :

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Plaże & Adriatyk - żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie...



cron
Bora - Tramontana - dla informacji i ku przestrodze - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone