Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

BORA

Wybieracie się do Chorwacji, ale macie wątpliwości odnośnie pogody? Czy nie będzie za zimno lub za gorąco? Jak inni znieśli chorwacki klimat?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Radzikam
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 03.09.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Radzikam » 05.09.2012 11:52

potwierdzam od piątku , gdzieś do 18 września wraca słońce nad Chorwacje , jest to pewne potwierdzają to portale pogodowe :-) , daje gwarancje :D , jutro wyjazd - kierunek Makarska

http://www.ilmeteo.it/meteo-europa/Makarska
http://www.accuweather.com/pl/hr/makars ... ast/115628
http://www.pogodynka.net/pogoda/chorwac ... cja/wiecej
Konradk
Globtroter
Posty: 59
Dołączył(a): 16.01.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Konradk » 05.09.2012 13:24

Byłem 1 września w Zadarze ok. 12 i... bez przesady. Fakt, miasto trochę zalane - jakieś boisko szkolne pod wodą, w dwóch miejscach ludzie pozbywający się wody z piwnic, do tego kilka kałuż wokół starówki. Na jakąś katastrofę to nie wyglądało. Dziwiło bardziej brak jakiegoś systemu odwadniania - woda zamiast spływać, to stała albo wylewała się z miejsc wyżej położonych na położone niżej.

Co do wiatru, to faktycznie trochę powiało w okresie, o którym piszecie (sam na wakacjach gubię się w kalendarzu :) ), ale również - bez przesady.
Plażowałem wtedy na granicy Primosten. Wiatr zerwał się ok. g. 15-16 w ciągu 10 minut. Z początku była to atrakcja, dużo ludzi obserwowało morze, które przecież w tym miejscu nie jest otoczone wyspami i fale są stosunkowo spore... ja sam wskoczyłem na materac, żeby skorzystać z fajnych fal, które się zrobiły :) Po jakiejś godzinie zabawa się znudziła i poszliśmy na spacer i jakieś jedzenie do centrum Primosten. Jedliśmy na świeżym powietrzu i wiatr nam talerza nie przesuwał ;)
"Nawałnica", skończyła się wraz z zachodem słońca, co dało świetne widoki:
Obrazek
Na drugi dzień woda w morzu miała 18,5 st. :)

Podsumowując. Po takiej "nawałnicy" jak tamten wiatr, w Polsce nikt nie zwróciłby nawet uwagi. Być może, w Chorwacji, po wielu tygodniach pięknej, słonecznej i niemal bezwietrznej pogody to jakaś drobna sensacja.
Ostatnio edytowano 05.09.2012 15:04 przez Konradk, łącznie edytowano 1 raz
$$
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 66
Dołączył(a): 16.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) $$ » 05.09.2012 14:53

Vodice i okolice ,dzisiaj znów burza i cały dzień deszcz. Kolejny dzień z rzędu ,kilka dni urlopu wtopione ,wrrr :P

http://www.sat24.com/en/ba

Tutaj można obserwować front , burze też widać tylko w opcjach(dwa zębate kółeczka) trzeba to zaznaczyć i będą pomarańczowe krzyżyki w miejscach wyładowań.
no_fear
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 124
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) no_fear » 05.09.2012 17:28

BASKA pogrzmialo i aktualnie lekko pada...
eRBe
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 32
Dołączył(a): 04.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) eRBe » 05.09.2012 19:47

Katarzyna Głydziak Bojić napisał(a):Nevera to nie jest nazwa wiatru, tylko pojęcie oznaczające niepogodę/ burzę lub sztormowa pogodę; złe warunki pogodowe pojawiające się gwałtownie; podobne znaczenie ma słowo nevrijeme (genitiv:nevremena)- niepogoda, burza; słowko zbog znaczy "z powodu"... zbog nevremena - z powodu burzy/ sztormu......


Moze zle sie wyrazilem, bo to chyba faktycznie nazwa sztormu. Juz nie pamietam, bo szukalem tego po necie jak "moj" Chorwat poprawil nas, ze to nie Bora tylko Nevera. Tu http://www.turystykawodna.pl/index.php?go=meteo jest tez o tym i chyba widzialem to samo przepisane gdzies na forum. I dodatkowo inne filmy tez opisane tez jako Nevera http://www.youtube.com/watch?v=yLPjWLU_wpA http://www.turystykawodna.pl/index.php?go=meteo jest tez o tym i chyba widzialem to samo przepisane gdzies na forum. I dodatkowo inne filmy tez opisane tez jako Nevera http://www.youtube.com/watch?v=yLPjWLU_wpA A po chorwacku to juz w ogole nie wiem co czytalem, bo praktycznie nic sie nie dalo znalezc. Co czlowiek nie wpisal do googli to i tak wyskakiwaly apartamenty. Zadnych informacji z Cro sie nie da znalezc :/
waldi-ia
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 268
Dołączył(a): 26.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) waldi-ia » 30.09.2012 23:06

maniusc napisał(a):Czy ktoś "przeżył" BURĘ?
Ja tak na wyspie RAB z 26 na 27 sierpnia 2012 roku.
Taki wiatr, że deszcz padał poziomo!
:)


Tak , ja z rodziną .
Popłynęliśmy łódką ze Sv.Filip i Jakov na Pasman , zadowoleni wysiedliśmy z łódki , ustaliliśmy godzinę powrotu ( korzystaliśmy z Taxi Boat " IVAN " gorąco polecam ) i poszliśmy na piaszczystą plażę .
Było bardzo gorąco , bezwietrznie nagle ni stąd ni stamtąd zaczęło wiać , morze wzburzyło się przeogromnie , w barze stoliki , krzesła , szkło zaczęło fruwać , przebieralnia ( typu Toy-Toy ) też przemieściła się o parę metrów , oj działo się , a do apartamentu daleko i przez morze , promy nie kursują , łódki prywatne ( taxi ) również . :(
machoony
Globtroter
Posty: 47
Dołączył(a): 06.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) machoony » 30.09.2012 23:33

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
pamiątka po dachówce

jechalismy wzdłuż wybrzeża od Senj na południe. Do karlobagu już nie dojechaliśmy. Tak wiało, że jedną noc spędzielismy tak: (przyczepa przyklejona do muru żeby nas nie zwiało)
Obrazek

a druga tak: (schowani w skałach)
Obrazek
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 01.10.2012 09:07

eRBe napisał(a):
Katarzyna Głydziak Bojić napisał(a):Nevera to nie jest nazwa wiatru, tylko pojęcie oznaczające niepogodę/ burzę lub sztormowa pogodę; złe warunki pogodowe pojawiające się gwałtownie; podobne znaczenie ma słowo nevrijeme (genitiv:nevremena)- niepogoda, burza; słowko zbog znaczy "z powodu"... zbog nevremena - z powodu burzy/ sztormu......
Moze zle sie wyrazilem, bo to chyba faktycznie nazwa sztormu. Juz nie pamietam, bo szukalem tego po necie jak "moj" Chorwat poprawil nas, ze to nie Bora tylko Nevera. Tu http://www.turystykawodna.pl/index.php?go=meteo jest tez o tym i chyba widzialem to samo przepisane gdzies na forum. I dodatkowo inne filmy tez opisane tez jako Nevera http://www.youtube.com/watch?v=yLPjWLU_wpA http://www.turystykawodna.pl/index.php?go=meteo jest tez o tym i chyba widzialem to samo przepisane gdzies na forum. I dodatkowo inne filmy tez opisane tez jako Nevera http://www.youtube.com/watch?v=yLPjWLU_wpA A po chorwacku to juz w ogole nie wiem co czytalem, bo praktycznie nic sie nie dalo znalezc. Co czlowiek nie wpisal do googli to i tak wyskakiwaly apartamenty. Zadnych informacji z Cro sie nie da znalezc :/

Zajrzyj do Wikipedii; hasło vjetar
maniusc
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 619
Dołączył(a): 24.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) maniusc » 01.10.2012 20:40

waldi-ia napisał(a):
maniusc napisał(a):Czy ktoś "przeżył" BURĘ?
Ja tak na wyspie RAB z 26 na 27 sierpnia 2012 roku.
Taki wiatr, że deszcz padał poziomo!
:)


Tak , ja z rodziną .
Popłynęliśmy łódką ze Sv.Filip i Jakov na Pasman , zadowoleni wysiedliśmy z łódki , ustaliliśmy godzinę powrotu ( korzystaliśmy z Taxi Boat " IVAN " gorąco polecam ) i poszliśmy na piaszczystą plażę .
Było bardzo gorąco , bezwietrznie nagle ni stąd ni stamtąd zaczęło wiać , morze wzburzyło się przeogromnie , w barze stoliki , krzesła , szkło zaczęło fruwać , przebieralnia ( typu Toy-Toy ) też przemieściła się o parę metrów , oj działo się , a do apartamentu daleko i przez morze , promy nie kursują , łódki prywatne ( taxi ) również . :(


Dokładnie TAK!
Niektórzy na tym forum nie dają wiary, ale dokładnie tak było!!!
Pozdrawiam :)
Adam66
Croentuzjasta
Posty: 359
Dołączył(a): 07.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Adam66 » 06.10.2012 11:50

Ja przeżyłem w okolicach Zadaru, ale to nie była bora tylko trąba powietrzna albo gwałtowna burza. Łodzie porozbijane na brzegu, drzewa poobwieszane materacami, piłkami itp., duże kamienie i ryby powyrzucane na brzegu, drzwi apartmana zaryglowane ( z klamki wiatr otwierał). Ale najgorsze to było zawodzenie wiatru ( po pół godzinie człowiek zaczynał zastanawiać się kiedy zaczyna się obłęd). Po godzinie było znowu ładnie.
maniusc
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 619
Dołączył(a): 24.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) maniusc » 06.10.2012 13:00

Adam66 napisał(a):Ja przeżyłem w okolicach Zadaru, ale to nie była bora tylko trąba powietrzna albo gwałtowna burza. Łodzie porozbijane na brzegu, drzewa poobwieszane materacami, piłkami itp., duże kamienie i ryby powyrzucane na brzegu, drzwi apartmana zaryglowane ( z klamki wiatr otwierał). Ale najgorsze to było zawodzenie wiatru ( po pół godzinie człowiek zaczynał zastanawiać się kiedy zaczyna się obłęd). Po godzinie było znowu ładnie.


dobrze opowiedziane ... :smo: :smo: :smo:
darek1
zbanowany
Posty: 9346
Dołączył(a): 27.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) darek1 » 07.10.2012 20:53

Adam66 napisał(a):Ja przeżyłem w okolicach Zadaru, ale to nie była bora tylko trąba powietrzna albo gwałtowna burza. Łodzie porozbijane na brzegu, drzewa poobwieszane materacami, piłkami itp., duże kamienie i ryby powyrzucane na brzegu, drzwi apartmana zaryglowane ( z klamki wiatr otwierał). Ale najgorsze to było zawodzenie wiatru ( po pół godzinie człowiek zaczynał zastanawiać się kiedy zaczyna się obłęd). Po godzinie było znowu ładnie.



Trzeba było zbierać ryby.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 07.10.2012 20:55

A bora to nie taki marny nieudany adolfvagon :D :?: :?:
Adam66
Croentuzjasta
Posty: 359
Dołączył(a): 07.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Adam66 » 08.10.2012 21:11

darek1 napisał(a):
Adam66 napisał(a):Ja przeżyłem w okolicach Zadaru, ale to nie była bora tylko trąba powietrzna albo gwałtowna burza. Łodzie porozbijane na brzegu, drzewa poobwieszane materacami, piłkami itp., duże kamienie i ryby powyrzucane na brzegu, drzwi apartmana zaryglowane ( z klamki wiatr otwierał). Ale najgorsze to było zawodzenie wiatru ( po pół godzinie człowiek zaczynał zastanawiać się kiedy zaczyna się obłęd). Po godzinie było znowu ładnie.



Trzeba było zbierać ryby.

Miejscowi byli szybsi :D :D :D
I chyba mniej przerażeni :D :D :D
Koszajek
Autostopowicz
Posty: 1
Dołączył(a): 28.04.2015
Jugo i Bura

Nieprzeczytany postnapisał(a) Koszajek » 28.04.2015 17:06

Gdzieś w internecie natknąłem się na informację, że przestępcy mogą w sądzie bronić się tym, że w dniu popełniania czynu wiał Jugo. Czy to prawda? Czy może jest to taka anegdotka/żart? Jeśli to prawda, to czy ktoś z was słyszał kiedyś o przypadku, żeby faktycznie kogoś uniewinnili po takiej linii obrony?

Ogólnie to jestem zainteresowany tematyką wiatrów w Chorwacji, więc jakby ktoś miał chęci to mógłby ogólnie opisać popularne wiatry Jugo i Burę (np. w jakich miesiącach wieją, jak powstają itp.). To że Jugo jest "zły", przynosi niepogodę, wpływa na pogorszenie nastroju itp. to jest jasne, te info można znaleźć bardzo łatwo w Internecie, tak samo jak to, że Bura jest zimna, sucha, oczyszcza powietrze itd.

Niemniej może ktoś ma ochotę zebrać pewne wiadomości w całość, żeby potem ludzie poszukujący informacji choćby na tym forum mieli wszystko ładnie podsumowane. :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Pogoda i klimat


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
BORA - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone