Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Biokovo. Sv. Ilija. 1640 m.n.p.m.

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
ania006
Podróżnik
Posty: 18
Dołączył(a): 11.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) ania006 » 10.09.2010 09:06

niestety nie mam takiego lekkiego pióra, muszę zadowolić się czytaniem :(
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 10.09.2010 12:12

ania006 napisał(a):niestety nie mam takiego lekkiego pióra, muszę zadowolić się czytaniem :(


Szkoda. Może czas "przełamać lęki"? :wink:
Pozdrawiam i do przeczytania...

Mariusz
Joanka23
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1949
Dołączył(a): 10.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Joanka23 » 10.09.2010 15:20

Dopiero dzisiaj zauważyłam Twoją relację i jak tylko tu weszłam to mimo woli się uśmiechnęłam pod nosem. :) Dlaczego?

A bo pewnego upalnego sierpniowego dnia siedząc z mężem w mocno zacienionej :wink: knajpce w Chorwacji mimo woli zapatrzyłam się na te góry:
-Wiesz, że niektórzy się na nie włażą? - mówię
-Pewnie, że zdarzają się tacy zapaleńcy :wink: ale to nie w sierpniu... na pewno przyjeżdżają w inne miesiące jak jest chłodniej :lol: - odparł mój mąż

Muszę mu koniecznie pokazać tą Twoją relację - już widzę jego minę :wink: :lol:

Fajna wyprawa... super zdjęcia.... a za sierpień to podwójne GRATULACJE!!! :D
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 10.09.2010 17:56

Podwójnie dziękuję. :)

Coś w tym jest. Przez cały dzień nie spotkałem na szlaku, a nawet nie widziałem z oddali żadnego człowieka.

Tylko refleksy świetlne szyb samochodów wjeżdżających na Sv. Jure.

Pozdrawiam
Interseal M.
Aaricia
Autostopowicz
Posty: 2
Dołączył(a): 22.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aaricia » 07.02.2011 07:21

Witam.
Jak dobrze, że ktoś zamieścił zdjęcia z mojej wyprawy :wink:

Również w sierpniu 2010, dokładnie 18. dane mi było cieszyć się zdobyciem tej góry. Trudno cokolwiek dodać do tak wyczerpującej i dokładnej relacji.

Od swojej strony napisze jedynie, że udało mi się trafić w Bast (dzięki pomocy lokalnego pasterza) na bezpośredni szlak na szczyt (w pewnym momencie trzeba skręcić praktycznie między domy, należy często patrzeć za siebie by nie przeoczyć czerwonych kółeczek).

Najciekawszą przygodą z tej wyprawy było spotkanie przeze mnie kozicy. :) Wybiegła ona mniej niż 10 metrów przede mną na grań, po której wiódł szlak. Zatrzymała się, popatrzyła z ciekawością i równie szybko jak wyskoczyła tak pognała w drugą stronę zbocza w dół. Było to na najbardizej niebezpiecznym odcinku szlaku, zaraz po zejściu ze szczytu, około godziny 10.

Schodziłem do Topici, gdzie szlak wychodzi obok kapliczki z białym krzyżem umiejscowionej powyżej drogi(trudno przegapić). O ile dobrze pamiętam, by trafić na szlak, należy skręcić w prawo w betonową drogę, a z niej znów w prawo już na oznaczony szlak w terenie.
Jeżeli, ktoś pragnie zobaczyć ćwierć Dalmacji w mniej niż sekundę, a zachęcam gorąco, to lepiej zaopatrzyc się w jakiekolwiek mapy. Z oznakowaniem jest naprawdę różnie. Zawracałem 3 razy. Oraz w dużą ilość wody. Wypiłem 3 litry, pomimo tego, że wyszedłem z Baśki Vody przed 5, a w Topici byłem o godzinie 14.

Pozdrawiam wszystkich fanów Chorwacji oraz gór i do zobaczenia na szlaku lub na plaży :)

PS Nigdy bym nie pomyślał, że góry mogą tak ładnie pachnieć :)
PPS Długie spodnie lub wysokie skarpetki mile widziane, gdyż skały są bardzo ostre.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 07.02.2011 08:24

Witaj na forum.

Cieszę się, że wyjście Ci się udało i że znalazłeś ten wątek na forum. :) Jeszcze lepiej, gdybyś uzupełnił ten temat zdjęciami, w szczególności krótkiego łącznika do Topici i miejsca gdzie szlak się zaczyna.
Informacja może się przydać, gdyż mapy są jakie są albo ich nie ma, albo nie ma na nich szlaków, albo są szlaki na mapach a nie ma w terenie i tak zawsze coś nie pasuje. :)

Mnie nie udało się poza ptakami i konikami polnymi spotkać nic żywego na szlaku.

Czy spotkałeś jakichś turystów?

Pozdrawiam.
Interseal M.
Aaricia
Autostopowicz
Posty: 2
Dołączył(a): 22.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aaricia » 07.02.2011 21:08

Zdjęcia, które posiadam zamieszcze, jeśli mi się uda.:) Choć nie posiadam ich zbyt duzo, bo w pożyczonym aparacie jeszcze przed szczytem skończyła się karta.:) Myślę,że za tydzień powinny być na forum.

W Bast spotkałem pasterza plus 20 kóz. Kiedy schodziłem, niedaleko szczytu spotkałem podróżującego w przeciwnym kierunku Czecha, a zdecydowanie niżej, już na ścieżce powyżej Topici (na najbardziej wymagającym odcinku, z charakterysstycznymi stopniami, schodami) parę Włochów. Mieli mało wody, byli zmęczeni, i praktycznie w strojach kąpielowych, a zdążali do góry.:)

Spróbuję też zamieścić skan mapy Biokova, dzięki której udało mi się nie zabłądzić.:)

Pozdrawiam.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 07.02.2011 23:51

Aaricia napisał(a): (...) zdecydowanie niżej, już na ścieżce powyżej Topici (na najbardziej wymagającym odcinku, z charakterysstycznymi stopniami, schodami) (...)


To jest fajny fragmencik. Schody są poprowadzone w takiej szczelinie. Szkoda, że nie chciało mi się już wyciągnąć aparatu.

Aaricia napisał(a):Spróbuję też zamieścić skan mapy Biokova, dzięki której udało mi się nie zabłądzić.:)


O tak... za to będę Ci wdzięczny najbardziej.

Masz jeszcze więcej zdobytych chorwackich gór za sobą?

Pozdrawiam.
czekor68
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 716
Dołączył(a): 04.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) czekor68 » 19.06.2011 09:25

Przepiekne widoki niestety z moja kontuzja pieszo nie mam szans 2-3 godzinki jeszce bym dał radę ale dłuzej nie ale chcę wybrać sie sam. na Biokovo w tym roku.Jak tam dojechać?
Dayana
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 62
Dołączył(a): 01.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dayana » 19.06.2011 13:41

No to miałeś wyprawę. Ale widoki, wrażenia i blizny pewnie niezapomniane. :D Patrząc po zdjęciach, to w Chorwacji jest bardzo dużo nieodkrytych piękności tego kraju, które widziało naprawdę niewielu turystów. Szkoda tylko, że nie ma tam szlaków, tylko trzeba błąkać się samemu.
kaja45
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 276
Dołączył(a): 06.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaja45 » 11.06.2012 16:04

No i doczytałem twoją następną relację, Sv. Iliję zostawię sobie na kiedy indziej, ale jak sobie przypomnę te kamieniste, ruchome piargi i temperaturę, to już mi się pić chce
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 11.06.2012 18:17

kaja45 napisał(a):... ale jak sobie przypomnę te kamieniste, ruchome piargi i temperaturę, to już mi się pić chce


:D Piękna sprawa.
Uczy trochę i pokory i umiejętności dysponowania zabranymi zapasami płynów.

Ja zawsze mam dylemat ile ciągnąć wody w górę. Wystarczy, że masa własna to około 1,25 kwintala, a gdzie reszta...? :wink:

Pozdrawiam.
Poprzednia strona

Powrót do Regiony i miejscowości turystyczne


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Biokovo. Sv. Ilija. 1640 m.n.p.m. - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone