Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Biokovo. Sv. Ilija. 1640 m.n.p.m.

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 29.08.2010 20:41

kulka53 napisał(a):Witaj Mariusz, widzę, że i tym razem nie odpuściłeś zdobycia jakiejś górki :D .


Witaj!
To już taka wyjazdowa tradycja. :) Zaczęło się osiem lat temu od góry Viter nad Zaostrogiem i tak już pozostało.

kulka53 napisał(a):Pisałeś kiedyś, że są w Chorwacji 4 szczyty o nazwie Sv. Ilja (o ile dobrze pamiętam...), zdobyłeś drugi z nich?


Tak. Z tych które znam pozostał mi jeszcze Sv. Ilija nad Gradacem i drugi w rejonie Dubrownika - jednak dokładnie lokalizacji nie znam.

kulka53 napisał(a):Pogoda dopisała, widoki piękne, ale jak czytam, trochę potu i krwi kosztował Cie ten sukces......


Potu? Oj tak. Miałem cztery litry wody i brakło mi jej jakieś pół godziny przed końcem wycieczki.

Krwi? :wink: Napsuli mi jej trochę Chorwaci bałaganiarskim oznaczeniem i brakiem opisów szlaków. Pozatym trochę odrapań, rozcięta na kamieniu goleń i odciski na stopach (kupiłęm jakieś snobistyczne skarpety i spisały się do d... niczego).

Pozdrowienia dla Ciebie i Małgosi.
donia2
Odkrywca
Posty: 99
Dołączył(a): 28.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) donia2 » 29.08.2010 21:08

Byłem w tych samych górach , może parę km bliżej w stronę Omisa. Czy zauważyłeś takie kwestie:
1. Wychodzi się w dzień, w góry gdzie wszystko widać jak na tacy, urwiska, żleb, stajesz na szczycie jest OK!. Idzie się szczytami parę kilometrów.
A następnie po południu chce się zejść i schodząc nie możesz trafić na właściwe zejścia i szukasz. Stajesz nad półką skalną i co ? spowrotem do góry , raz i drugi, aż do wieczora. Nogi już bolą, zmęczenie, zbliża się wieczór a tu drogi w dół nie ma. Jest coraz zimniej tylko +15 a na plaży +28 Żmije wychodzą na żer, spod kamieni, coraz więcej żmij. A droga znowu kończy się nad jakąś wiszącą skałą. Wreszcie się udało... A później już przez pola oliwkowe i winnice w dół i w dół wprost do drogi.

Ech , nie są bezpieczne takie indywidualne wyjścia.
:oops: :lol: :lol: :lol:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 29.08.2010 21:27

Cześć donia2
Mniej więcej tak było, tyle że żmij wychodzących na żer nie spotkałem aż w takiej ilości. :wink:
Po szczytowych partiach tej części Biokova (a może i całego) można swobodnie chodzić bez szlaków i ścieżek, tylko właśnie z zejściem jest problem.

Wiesz... mnie najbardziej zdenerwowały foldery reklamowe, gdzie naniesiona jest gmatwanina kolorowych ścieżek od lewa do prawa, a potem w terenie nie ma żadnych oznaczeń, czy strzałek. Nie mam na myśli górskich szlaków ale zwykłe spacerowe ścieżki, którymi chciałem trochę z dzieciakami i znajomymi podeptać. Zwykły "chłyt marketingowy" :wink:

Zaznaczony natomiast górski szlak na jednym z folderów reklamowych bezpośrednio z Sv. Iliji do wioski Topići po prostu nie istnieje. Przynajmniej w formie dla mnie akceptowalnej do samotnego zejścia, gdyż wymaga samodzielnego wytyczenia, co przy moim braku doświadczenia jest dość ryzykowne.

Piszesz o kilku kilometrach w stronę Omiša - czyli byłeś tzw Omiskiej Dinarze? Akurat mam do bólu dokładną mapę tamtego rejonu i kiedyś udało mi się trochę tam połazić.

Pozdrawiam.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 29.08.2010 22:55

C.D.

Po dojściu do kapliczki ułożyłem sobie trzy znajdujące się tam drewniane krawędziaki w formie łoża i wylegiwałem w cieniu jakieś pół godziny.

Zimny wiatr od morza gwizdał na kamiennej strzesze kapliczki i rozganiał stada bzyczących much, skakavace co jakiś czas dawały solowe występy, czasem zaśpiewał jakiś ptaszek. Pozatym cisza. Omało nie zasnąłem.

Wstałem z łoża i popatrzyłem po szlaku w prawo i w lewo. Nikogo nie ma.
Z hermetycznej stalowej puszki zamocowanej na ziemi wyjąłem książkę i długopis. Ostatni wpis pochodził sprzed pięciu dni. Sami Chorwaci. Jeden Czech i w końcu para turystów z Polski. Dokładnie z Rumii.

Dopisałem się na końcu. Kierunek przyjścia - Bast. Kierunek odejścia - Topići. Później okazało się to nieprawdą. Schowałem książkę.

Pogoda całkiem niezła. Nad Bośnią widać chmury ale nad Adriatykiem całkiem bezchmurnie, tylko ta wieczna wisząca mgiełka ogranicza widoki. Ledwo rozpoznaję Pelješac i tamtejszego Sv. Iliję.

Pomimo tego zapinam do aparatu "trzysetkę" i robię kilka zdjęć.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Prace przy tunelu "Sv. Ilija", Zagvozd - Bast (od strony Zagvozda)
Obrazek

Krvavica i nieczynny wojskowy dom wypoczynkowy.
Obrazek

Krvavica - port
Obrazek

Promajna
Obrazek

Baška Voda
Obrazek

Sv. Jure
Obrazek

Vošac
Obrazek

Kamieniołom na wyspie Brač
Obrazek

Sumartin - wyspa Brač
Obrazek

Piarg na zboczu Sibenika - ciekawe kto wydeptał tamte ścieżki?
Obrazek

Autostrada w kierunku Ploče (na razie Ravčy) i mój "sztandar" :wink:
Obrazek

Czas teraz na drugie śniadanie. :)
C.D.N.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 30.08.2010 11:00

Interseal napisał(a):Dopisałem się na końcu. Kierunek przyjścia - Bast. Kierunek odejścia - Topići. Później okazało się to nieprawdą. Schowałem książkę.

Mam nadzieję, że wróciłeś i naniosłeś korektę. Głupio by było wprowadzać innych w błąd... :lol:

Ale z wodą, to wyliczyłeś co do mililitra! Ostatnia kropla na pół godziny przed końcem trasy! W sam raz na piwko po zakończeniu drogi. 8)

Co do tych zamkniętych schronów w Chorwacji, zwłaszcza w Biokovo, to chyba już gdzieś wymienialiśmy na ten temat spostrzeżenia.

Pozdrawiam,
Wojtek
Aldonka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4237
Dołączył(a): 07.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aldonka » 30.08.2010 11:44

Mówisz, że fajerwerków tu nie będzie. Może i nie ale dla mnie to i tak powód do wyrażenia podziwu. Wielkiego.
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 30.08.2010 11:56

No Mariusz pełny szacun :!: 8O :)
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 30.08.2010 12:04

Chylę czoło...
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 30.08.2010 15:09

Franz napisał(a):
Interseal napisał(a):Dopisałem się na końcu. Kierunek przyjścia - Bast. Kierunek odejścia - Topići. Później okazało się to nieprawdą. Schowałem książkę.

Mam nadzieję, że wróciłeś i naniosłeś korektę. Głupio by było wprowadzać innych w błąd... :lol:


Kiedyś coś wspominałeś o Biokovie na kwiecień 2011. Upoważniam Cię do zrobienia korekty. Zarówno "odlazak" jak i "dolazak" zmień na Bast. :wink:

Franz napisał(a):Ale z wodą, to wyliczyłeś co do mililitra! Ostatnia kropla na pół godziny przed końcem trasy! W sam raz na piwko po zakończeniu drogi. 8)


Nie do końca. Ostatnie pół litra wody cyckałem, cmokałem i filtrowałem przez zęby zamiast pić :) . Tak na moje oko, to brakło z jedną butelkę.

Co do piwka, to ja nie jestem piwosz ale mlekosz i po dowleczeniu zwłok do lodówki wychłeptalem 2 litry białego "mleka z Velebitskich pastwisk" :lol:

Franz napisał(a):Co do tych zamkniętych schronów w Chorwacji, zwłaszcza w Biokovo, to chyba już gdzieś wymienialiśmy na ten temat spostrzeżenia.


Tak. Gdzieś to miało miejsce.

Oczywiście nia planowałem noclegu, ale marzy mi się taka wycieczka Biokovem i Rilićem od linii Breli po Gradac, a wtedy schodzenie każdorazowo na wybrzeże nie miałoby sensu.

Pozdrowienia.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 30.08.2010 15:17

Cześć Aldonka, Leszek i FUX :)

Dzięki za dobre słowo.

Pozdrawiam.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 30.08.2010 22:54

Po prawie godzinnym wylegiwaniu się w cieniu, zabieram się do ubierania. Koszulka z inteligentnego materiału całkiem wyschła, podobnież snobistyczne skarpety z wplecionym włosiem wełny merynosa.

Jeszcze kilka zdjęć kapliczki oraz przy kapliczce i czas ruszać dalej.

Zerkam jeszcze za siebie
Obrazek

i drugi raz
Obrazek

Zostawiam przy budowli kamień ze znakiem firmowym
Obrazek

w zbliżeniu
Obrazek

Jeszcze autoportret na pamiątkę
Obrazek

... i czas ruszać dalej. Wygląda to ciekawie.
Obrazek

ostatnie spojrzenie za siebie na tej wysokości.
Obrazek
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 30.08.2010 23:35

Nie mogę powiedzieć, że idzie się po ostrej jak brzytwa grani, jednak jest kilka miejsc, gdzie raczej trudnoby się minąć.

Obrazek

Wieje silny wiatr od wybrzeża, więc momentami rozkładam dla równowagi ręce. W takich miejscach jak to (choć zdjęcie tego nie oddaje) możnaby się ekspresem znaleźć kilkadziesiąt metrów niżej.

Obrazek

Odwracam się za siebie. Z tej strony szczyt wygląda całkiem inaczej.
Obrazek

W zbliżeniu.
Obrazek

Z Sibenikiem w tle. Jedno z ostatnich spojrzeń na Sv. Ilija.
Obrazek

Po drodze można spotkać też kilka takich obiektów. Samotnych iglic lub maczug.
Obrazek

To jeszcze szlak i jeszcze widok przed siebie. Już nie długo szlak się urwie. Ten oznakowany szlak rzecz jasna, gdyż widoczna część Biokova - jak wspominałem - w partiach szczytowych jest bardzo fajna do łazikowania bez narzuconych ścieżek i oznaczeń.

Obrazek

Po jakimś czasie szlak schodzi grani szczytowej w rozległe obniżenie. Ku mojemu zdziwieniu na dużym kamieniu jest opisane rozwidlenie szlaków w kształcie litery T. W lewo powrót na Sv. Iliję, w dół Basta w prawo nie ma opisu. Hmmm... patrzyłem trochę po internecie i coś mi tutaj nie gra. Skąd tutaj zejście do Bastu?

W takim razie idąc dalej przed siebie nieopisanym kierunkiem dojdę za pewne do ciekawego zejścia tuż nad Baską Vodą pomiędzy charakterystycznym, jakby odłamanym fragmentem góry, skąd winno prowadzić strome zejście do Topići. Zawsze mnie to miejsce intrygowało.

Widok owego domnienanego przejścia z dołu.
Obrazek

Więc naprzód!
emiro
Globtroter
Posty: 34
Dołączył(a): 16.05.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) emiro » 31.08.2010 14:10

Witam.
Podobną budowlę-kapliczkę (str. 1) wypatrzyłem chodząc po szczytach gór nad Zaostrogiem.
Oczywiście chodząc za pomocą lornetki z poziomu tarasu apartamentu :wink:

Pozdr.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 31.08.2010 17:49

emiro napisał(a):Witam.
Podobną budowlę-kapliczkę (str. 1) wypatrzyłem chodząc po szczytach gór nad Zaostrogiem.
Oczywiście chodząc za pomocą lornetki z poziomu tarasu apartamentu :wink:

Pozdr.


Rzeczywiście jest tam coś takowego, choć mniejszego. Znajduję się przy szlaku prowadzącym z Zaostroga do Vrgoraca przez Rilić.

Twój sposób chodzenia po górach bardzo mi się podoba. Od razu przypomina mi się mój wyjazd do Zakopanego na MŚ Juniorów w skokach narciarskich. Mieszkałem w hotelu pod Średnią Krokwią, a zawody oglądałem na Eurosporcie :wink:

Pozdrawiam.
Crayfish
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1744
Dołączył(a): 11.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crayfish » 31.08.2010 21:26

BRAWO.
W tym klimacie to już nie lada wyczyn.
Gratulacje. Ładne widoczki.


PS. Jak zacząłem czytać na poprzedniej stronie, pomyślałem o Wojtku, że go tu jeszcze nie ma ...
... no i już na drugiej stronie uspokoiłem się ... :D
Pozdrawiam.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Regiony i miejscowości turystyczne

cron
Biokovo. Sv. Ilija. 1640 m.n.p.m. - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone