Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Bella Toskania

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
Grzegorz Ćwik
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1343
Dołączył(a): 12.11.2005
Bella Toskania

Nieprzeczytany postnapisał(a) Grzegorz Ćwik » 20.12.2010 13:51

Toskania to piękne miejsce, wymaga jednak odpowiednio dużo czasu, aby to nam udowodnić. Tu nie da się zwiedzić szybko i po łebach, no może tylko po to aby nabrać więcej chęci i ponownie tu powrócić...

Dla Toskanii trzeba mieć dużo serca i czasu, a nawet wybaczyć to, że w głównych turystycznych centrach tak wielu zwiedzających. To miejsce przyciąga rzesze turystów, pomimo to warto...

Oczywiście warto zwiedzić te okrzyczane miejsca, aglomeracje turystyczne, to wszystko gdzie już was zaciągnąłem w mojej dość chaotycznej relacji z Toskanii. No gdzieś wasze wystrzałowe fotki trzeba zrobić...

A jeśli zapytacie gdzie jest ta najpiękniejsza Toskania, ta pozbawiona tłumów, cicha i spokojna. To tu: dobra mapa, obczytany przewodnik Michelina, szczególnie z naciskiem na bajeczne zadupia, pakiet informacji z netu i przeczytane książki o Toskanii. A przede wszystkim duży zapas czasu, pozytywne nastawienie, dobre towarzystwo, pełny bak paliwa i już ruszamy...

Wybieramy jak najwęższe drogi, zapas czasu na cały dzień zwiedzania i w drogę...

Spośród zielonych pagórków, morza cyprysów, niekończących się serpentyn, od czasu do czasu wynurza się zagubione miasteczko, widok jak z bajki...


Obrazek


Miasteczko odkryte prawie przypadkowo w drodze to Sassetta, cały urok tylko w takim panoramicznym zdjęciu z dołu. Wchodzimy od góry, zejście z pieca na łeb...

Obrazek


Domy z kamienia, jak wszędzie dokoła, jak ci ludzie tu mieszkają? To autentyczne miasteczko, pora obiadowa, z okien rozchodzą się zapachy skręcające kichy...


Obrazek


Trzeba dobrze patrzyć pod nogi...

Obrazek


Dochodzimy do brzegu miasteczka, jeszcze jeden skręt i przechodzimy na jakieś prywatne podwórko, przy płocie stół a dalej bezkresny zielony widok...

Obrazek


Spokojna obiadowa godzina, słychać jedynie szczęk sztućców i talerzy w okolicznych otwartych oknach, tylko my, beznadziejni turyści kręcimy się wokół bez sensu...

Innych zwiedzających zero. wspinamy się z powrotem w kierunku małego przycupniętego parkingu, gdzie porzuciliśmy cara. Przyznaje, trochę zmęczeni i porządnie głodni. Szukamy czegoś do zjedzenia. U góry przy kościołku jedyna mała, na szczęście otwarta tawerna. Jesteśmy uratowani, przez okno widzę dymiącą jeszcze pizzę na kawałki, wchodzimy...


Obrazek


Warto było, Bella Toskania, pozdrawiam, Grzegorz. :wink: :lol:
Krystof
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3353
Dołączył(a): 26.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krystof » 20.12.2010 14:08

ojojoj, ale wypas! :wink:
Grzegorz Ćwik
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1343
Dołączył(a): 12.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Grzegorz Ćwik » 24.12.2010 08:43

Dzisiaj Wigilia, więc życzę wszystkim Crofanom udanych świąt, spełnienia rozlicznych pragnień i planów na przyszły rok, wspaniałych wypraw w zamierzone miejsca.

Życzenia przy toskańskiej choince, gdzieś tam w ogrodach Volterry...


Obrazek


Pozdrawiam świątecznie, Grzegorz. :wink: :lol:
Grzegorz Ćwik
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1343
Dołączył(a): 12.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Grzegorz Ćwik » 01.01.2011 09:00

Kulinarna Toskania...

Obrazek

Jak zabawa, to zabawa...

Obrazek


Pozdrawiam, Grzegorz, jak tam po Sylwestrze, apetyt dopisuje???
:wink: :lol:
Grzegorz Ćwik
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1343
Dołączył(a): 12.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Grzegorz Ćwik » 03.01.2011 18:33

Praktycznie nie znam większości ryb na stoiskach. Zwykle wybieramy wyglądające bardziej normalnie. Nawet nie wiemy jak przygotować te okropnie wyszczerzające pyski, w dziwnych kolorach, a podobno właśnie one są najlepsze...

Obrazek


Tym razem wybraliśmy zestaw bardziej standardowy, a ryby- tylko anchovies w Toskańskim wydaniu z ziołami i pistacjami, okazały się genialne.
I wędliny z masarni w Casale- tu szynka toskańska, salami regionalne oraz salceson. Do tego najbardziej znany tutejszy ser Gorgonzola. I wino z beczki, jasne że czerwone...

Obrazek

Pozdrawiam, Grzegorz. :wink: :lol:
helen
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2045
Dołączył(a): 08.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) helen » 03.01.2011 20:05

Grzegorzu... pyszne te Twoje notki :)
Grzegorz Ćwik
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1343
Dołączył(a): 12.11.2005
Toskania z drogi

Nieprzeczytany postnapisał(a) Grzegorz Ćwik » 11.01.2011 17:02

Toskania jest miejscem do podróżowania. To krajobraz niekończącej się zieloności, plastycznych pagórków zwieńczonych miasteczkami, zamkami, basztami...

Obrazek


Jedziemy z szeroko otwartymi oczyma, tu w każdej chwili może wyłonić się coś ciekawego. Często szybko przejechaliśmy, aby zawrócić i jeszcze raz zobaczyć niesamowity widok, nawet wjechać serpentyną do miasteczka, zrobić fotkę, 15 minut relaksu. Polecam...

Obrazek


Chwilę powłóczyć się pośród średniowiecznych zabudowań...

Obrazek


Jeśli ktoś ma grubą rękawicę i ostry nóż, warto spróbować środka opuncji...

Obrazek


kolejne piękne miasteczko, nawet 20 minut i jedziemy dalej...


Obrazek


Bella Toskania, mam nadzieję, że kogoś już przekonałem?????

Pozdrawiam, Grzegorz. :wink: :lol:
agniecha0103
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 555
Dołączył(a): 30.01.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) agniecha0103 » 13.01.2011 22:04

Jeszcze się pytasz?
No pewnie, że przekonałeś na 101 %.
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 13.01.2011 22:15

Zacząłem przeglądać ten wątek i zacząłem się wahać: jechać w tym roku do Dalmacji czy do Toskanii (miała być ta pierwsza)?

Zaznaczę, że byłem we Włoszech w okolicach Neaoplu, a Chorwacji w Istrii.

Zróbmy jeszcze założenie, że to byłyby ostatni wakacje w moim zyciu :D - co byś doradził i dlaczego?
Krzychooo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2909
Dołączył(a): 19.04.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzychooo » 13.01.2011 23:25

Świetna relacja. A toskańskie miasta rzeczywiście piękne. Planuję się tam wybrać na kilka dni (Bolonia i Florencja), w związku z tym mam pytanie: Czy warto polecieć tam zimą (początek lutego)? Jeśli ktoś był w podobnym terminie, niech skrobnie parę zdań. Podejrzewam, że jest mniej turystów - to plus. Ale czy nie dokucza zimno?

Pozdrawiam
Grzegorz Ćwik
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1343
Dołączył(a): 12.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Grzegorz Ćwik » 16.01.2011 16:13

Krzychooo napisał(a): Planuję się tam wybrać na kilka dni (Bolonia i Florencja), w związku z tym mam pytanie: Czy warto polecieć tam zimą (początek lutego)? Ale czy nie dokucza zimno?

Pozdrawiam


W tym okresie bywa rożnie. Nie to że zimno, niekiedy temperatura sięga 10 stopni i wyżej. Ale pogoda lubi być upierdliwa i zmienna, mogą być intensywne deszcze, donoszono nawet o powodziach. Mogą być również załamania pogody, to teren trochę górzysty, szczególnie w centralnej Toskanii. Noce też są zimne. Ja bym nie ryzykował wyjazdu, no może coś cie do tego zmusza...

Zacząłem przeglądać ten wątek i zacząłem się wahać: jechać w tym roku do Dalmacji czy do Toskanii (miała być ta pierwsza)?

Zróbmy jeszcze założenie, że to byłyby ostatni wakacje w moim zyciu co byś doradził i dlaczego?


Trudno porównać Dalmację i Toskanię, choć są pewne podobieństwa. Dubrownik - wewnętrzna zabudowa i podobnie Split. Tu centrum historyczne...

Obrazek

Jest tu duże nawiązanie do stylu włoskiego, szczególnie weneckiego...
Oba miejsca są przepiękne i trudno znaleźć jakąś przewagę. Split jest genialny, szczególnie patrząc z góry...

Obrazek

I jest sporo podobieństwa do miast Italii. Uważam, że trzeba w życiu zobaczyć jak najwięcej, bo w inny sposób nie odpowiesz sobie na pytanie co lepsze, Święta Wielkanocne czy Bożego Narodzenia. To wszystko trzeba w sobie przetrawić, poukładać, a dopiero potem dyskutować co lepsze. Na obrazkach, czyichś relacjach nie można sie opierać.

Chorwacja to miejsce bardzo bliskie mojej rodzinie. Przykład Riwiery Makarskiej, Brela, byliśmy tam 2x z żoną, raz z dziećmi, raz ze znajomymi. Tu widok z balkonu naszego apartamentu na jedną stronę...

Obrazek

Przepiękne miejsce, gdzie Biokovo schodzi prawie do morza, kosmiczny krajobraz...

Tu spojrzenie z balkonu na stronę drugą...


Obrazek


Wiem, że jeszcze tam kiedyś wrócimy, ale teraz gna nas trochę w świat, bo on po to jest, żeby go odkrywać...

Pozdrawiam, Grzegorz. :wink: :lol:
Krzychooo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2909
Dołączył(a): 19.04.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzychooo » 17.01.2011 20:10

Dziękuję za odpowiedź. Myślałem o wyjeździe w zimie, bo teraz mam wymuszony urlop. Kolejny dopiero w wakacje, a wtedy chyba nie starczy czasu na Włochy. Pozdrawiam
Bernadr C
Croentuzjasta
Posty: 145
Dołączył(a): 02.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bernadr C » 21.01.2011 20:38

Chyba wiekszość turystycznych miejsc już obejrzałem w tej relacji. Czy masz jeszcze coś w zanadrzu, a może podsumowanie???
Pozdr
kaszubskiexpress
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14582
Dołączył(a): 12.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaszubskiexpress » 21.01.2011 23:40

22 stycznia o 15.00 na Travel channel film o Toskani
Grzegorz Ćwik
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1343
Dołączył(a): 12.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Grzegorz Ćwik » 28.01.2011 12:44

Specyficzną tradycją dla Toskanii są tzw. rodzinne tawerny, małe restauracje na terenie własnych zabudowań. Często nie są nawet oznakowane, nie posiadają karty dań, a otwierane zawsze wieczorem, równo o godzinie 19.00.
Właśnie zbliżamy się do podobnej domowej garkuchni, brama, jedynie niewielka tabliczka, coś tam we włoskim języku mówiąca.

Obrazek


Robi się ciemnawo. Miejsce zamówiliśmy dwa dni temu, taki obyczaj. Wchodzimy dalej, z pośród drzew zaczyna wyłaniać się krajobraz Toskański. Okazuje się, że jesteśmy na środku wzgórza z widokiem na całą okolicę...

Obrazek


A cała knajpa to kilka stolików w miejscu widokowym, świetna lokalizacja...

Obrazek


Zaczyna zachodzić słonce, kolory wzgórz robią się plastyczne. Bardzo tu cicho i przyjemnie. Na początek dostaliśmy dzbanek czerwonego wina i oczywiście pieczywo z oliwa do maczania. Takie czekadełko...

Nie wiemy co będzie dzisiaj do jedzenia. To zwykle kilka potraw podawanych po kolei. Nie są to duże porcje, raczej porcyjki podawane w obecnie panującym stylu, czyli plastycznie, na środku talerza, kolorowo. Przyznam sie, że wolę normalne porcje, takie małe danka trochę mnie denerwują, ale cóż, sprawa gustu...
Tu dostaliśmy fritatę, czyli coś w rodzaju kawałków omletu z rożnym nadzieniem...

Obrazek


Potem przyszły makarony, kupka na środku, ale smaczne z mięsem i prawdziwkami...

Obrazek


W końcu danie główne, czyli fragmenty z kurczaka w oliwie i ziołach, jakiś groszek, no chyba niezbyt wyszukane. Cóż, idziemy w ciemno...

Obrazek


Kurczak okazał się dobry. Podobnie w Azji cały kurczak jest pocięty tasakiem na drobne, bez wyjmowania kości, i potem wszystkie kawałki duszone lub smażone na woku...

Rachunek przyniesiono na jakimś kawałku papieru, pisany odręcznie. Widać tu nic przez kasę, tu wszystko po domowemu... Tylko dlaczego taki słony !!!
Pamiętajcie, jeśli nie ma cennika, to ceny mogą być spore, ale coś za coś... Na odchodnym kawa w poczęstunku, i do domu, popijemy własnym winem...

Pozdrawiam, Grzegorz. :wink: :lol:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia



cron
Bella Toskania - strona 7
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone