Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Baska (Baška)- 7-14 lipca 2012

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Piter_M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3835
Dołączył(a): 09.12.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Piter_M » 20.07.2012 21:31

To i ja się przyłączę, może jeszcze coś ciekawego tu przeczytam, planujemy w przyszłości wyjazd właśnie na wyspę Krk.
sylwekwoj
Podróżnik
Posty: 28
Dołączył(a): 28.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) sylwekwoj » 20.07.2012 22:10

Tak tak będzie ciąg dalszy ale miałem trochę innych spraw na głowie teraz i relacja troszkę opóźniona. W każdym razie zamierzam napisać jeszcze o trzech "atrakcjach" z jakich skorzystaliśmy podczas pobytu w Baśce - aby inni mieli jakąś wiedzę o nich zanim sami skorzystają no i oczywiście pokazać trochę więcej fotek. Przepraszam za opóźnienie ale tak się złożyło.
sylwekwoj
Podróżnik
Posty: 28
Dołączył(a): 28.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) sylwekwoj » 21.07.2012 21:51

Zatem jesteśmy w Baśce. Dojechaliśmy na około 13:00. Trochę zeszło z załatwieniem formalności dotyczących zakwaterowania, potem rozpakowanie no i pierwszy spacer na plażę. W końcu to nasz pierwszy raz w Chorwacji więc ciekawość zżera.
Kilka pierwszych fotek (szczerze powiedziawszy to są fotki z niedzieli z rana bo w sobotę, od razu po przyjeździe nie robiliśmy) ale, żeby nie zanudzać już samym tekstem to właśnie je teraz pokazuję.

Spacer na część plaży bliższą polom kempingowym (i Zarok).
Obrazek

Jeszcze nie zajęte leżaki
Obrazek

Obrazek

Część deptaka (Palada) stanowiąca przystań dla łodzi.
Obrazek
woka
Koneser
Posty: 5458
Dołączył(a): 20.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) woka » 21.07.2012 22:03

sylwekwoj napisał(a):Tu fotka pokazująca mniej więcej tłok na plaży:
Obrazek

To jeszcze jak na Baskę nie tłok. Spotykałem takie dni ( z reguły w sierpniu), że plaża była jakby jednym ręcznikiem. Na zamieszczonym zdjęciu "okienka" wolne są. Jak na Baskę - dość luźno.
sylwekwoj
Podróżnik
Posty: 28
Dołączył(a): 28.03.2012
Baska (Baška) - rejs łodzią Leonora

Nieprzeczytany postnapisał(a) sylwekwoj » 21.07.2012 22:13

W niedzielę, było opalanie się, kąpanie i generalnie zgodnie z planem - leniuchowanie. oczywiście wieczorny spacerek też.
W trakcie spacerów po "deptaku" w ciągu dnia postanowiliśmy skorzystać z jednej z oferowanych wycieczek łodzią. Pytaliśmy, rozmawialiśmy i wybraliśmy całodniowy od godz. 9 do godz. 18 (w poniedziałek) "rejs" łodzią "Leonora".
Rejs miał obejmować:
1. Zwiedzanie wyspy Goli - dawne, Jugosłowiańskie więzienie polityczne (komunistyczne)
2. Obiad na łodzi.
3. Trzy i pół godzinny pobyt na piaszczystej plaży San Marina na wyspie Rab
4. Obejrzenie z bliska "fiordów Krk"
5. Możliwość spotkania delfinów - 160 sztuk jest oznakowanych i przebywa w zatoce ale na wolności.

Cena 280 kun (lub 38 Euro) od osoby (chyba dzieci 5-12 pół ceny).

O szczegółach tej wycieczki (rejsu) napiszę jutro rano.

Obrazek
Ostatnio edytowano 22.07.2012 07:34 przez sylwekwoj, łącznie edytowano 2 razy
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18196
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 21.07.2012 22:39

We wrześniu , podczas wieczornego spaceru plażę w Baśce mieliśmy wyłącznie dla siebie :D , ale na promenadzie lekko już nie było :wink:

Pozdrawiam
Piotr
sylwekwoj
Podróżnik
Posty: 28
Dołączył(a): 28.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) sylwekwoj » 22.07.2012 07:55

Zatem o 9:00 ruszamy. Kilka widoczków z pierwszego etapu - drogi do wyspy Goli.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A to my na pokładzie i pod podkładem Leonory.
Obrazek

Obrazek

Pojedynczy budynek (klasztor może kaplica) na wyspie Prvić.
Obrazek

Dopływamy juz do Goli, z widocznymi ruinami budynków więziennych ....
Obrazek

oraz strzeżonej licznymi "bunkrami".
Obrazek

Przystań na Goli i turyści rozchodzący się na zwiedzanie.
Obrazek

Dodam tylko, że prócz restauracji, lodziarni i stoiska z pamiątkami (wszystko przy tej przystani) na Goli nie ma nic więcej, nikt tam nie mieszka i tylko ruiny więzienia można oglądać.

Acha ... z przystani odjeżdża "tramwaj" turystyczny ale dokąd wiezie i w jakim czasie to nie wiem bo nie skorzystaliśmy i dobrze, bo przejeżdża szybko obok budynków (mijał nas) i nie daje szansy na zajrzenie do środka.
Ostatnio edytowano 22.07.2012 08:15 przez sylwekwoj, łącznie edytowano 1 raz
sylwekwoj
Podróżnik
Posty: 28
Dołączył(a): 28.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) sylwekwoj » 22.07.2012 08:07

Na wyspie Goli jest teoretycznie czas 2,5 godziny na zwiedzanie. Piszę teoretycznie ponieważ podczas tego postoju jest również przewidziany obiad na łodzi (zaplanowane 45 minut na obiad). Godzinę podania obiadu przydzielano już podczas wyruszania z Baśki dzieląc wszystkich na dwie grupy. I jeśli się trafi tak jak my trafiliśmy, czyli w pierwszej turze to zwiedzanie Goli jest w zasadzie stracone ponieważ nasza tura przypadała na godzinę po dopłynięciu do Goli, potem 45 minut obiadu no i zostaje ponownie 45 minut (kiedy to druga tura je obiad a my musimy opuścić łódź).
To pierwszy spory minus w organizacji tej wycieczki. Po prostu w godzinę (czy w 45 minut po obiedzie) nie sposób zwiedzić tego byłego komunistycznego więzienia z okresu Jugosławii. Uda się może tylko kompleks budynków najbliżej przystani do której przybija łódź. Ci którzy mieli obiad w drugiej turze miel 1 godzinę i 45 minut na zwiedzanie co już daje troszkę większe możliwości ale i tak uważam że to za mało. Tak jak by nie można było zrobić obiadu podczas płynięcia z wyspy na wyspę.
Ktoś mógłby powiedzieć: ale co tam zwiedzać - tylko ruiny budynków i tyle. Też tak myślałem ale mimo, że nie jestem miłośnikiem zwiedzania tego typu obiektów to jednak przyznam, że surowe warunki jakie można na tej wyspie zaobserwować w połączeniu ze świadomością jacy więźniowie tam trafiali zrobiło na mnie wrażenie.
Ostatnio edytowano 22.07.2012 09:01 przez sylwekwoj, łącznie edytowano 1 raz
Kacper111
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1144
Dołączył(a): 04.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kacper111 » 22.07.2012 08:36

zasiadam i ja
sylwekwoj
Podróżnik
Posty: 28
Dołączył(a): 28.03.2012
Więzienie na wyspie Goli

Nieprzeczytany postnapisał(a) sylwekwoj » 22.07.2012 09:18

A teraz dłuższa seria fotek z wyspy Goli a właściwie tylko z części bliskiej przystani, którą jako jedyną udało nam się zwiedzić z opisanych powyżej powodów a była to ta część gdzie więźniowie pracowali oraz budynki administracji, część "mieszkalna" znajduje się w innej części wyspy. Chyba dobrze zrobię jeśli pozostawię je bez komentarza indywidualnego. Zastanawia mnie tylko czy ten kompletny brak dbałości o ten obiekt jest świadomym działaniem. Acha i pod koniec jest jedna fotka miejsca, gdzie po obiedzie poszliśmy (jak i większość turystów pierwszej tury obiadowej) schłodzić swoje ciała w morzu bo 45 minut nie pozwoliłoby na zwiedzenie części bardziej oddalonej.
Podobno wszystkie budynki powstały z kamieni, które więźniowie sami wydobyli na wyspie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Ciąg dalszy relacji wieczorem.
Użytkownik usunięty
strata czasu i nie tylko .....

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 22.07.2012 20:21

Moja subiektywna opinia :)
Żeby "takie coś" zwiedzać na tej wyspie Goli , to jest tylko strata czasu i nie tylko:) Można to traktować tylko i wyłącznie jako "wypełniacz czasu" organizatora wycieczki. W Chorwacji jest przecież tyle pięknych miejsc, a tu pokazują co?, zrujnowane postkomunistyczne więzienie ? (u nas też takie były). Czy to jest jakaś atrakcja turystyczna? Wątpię :( Te widoki są przygnębiające :(
Mimo to, dzięki za relację, przyda się w przyszłości aby nie nabrać się na to.
sylwekwoj
Podróżnik
Posty: 28
Dołączył(a): 28.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) sylwekwoj » 22.07.2012 21:21

Trochę masz rację - między innymi po to opisuję "rejs" Leonorą aby może ktoś kto będzie w Baśce i będzie się zastanawiał czy skorzystać z tej "atrakcji" miał ułatwiony wybór. Dalszy ciąg opisu mam nadzieję, tą decyzję jeszcze ułatwi.
Zaś jeśli chodzi o samą wyspę Goli .... wiesz, różnie to bywa - zwiedza się cmentarze, obozy koncentracyjne - każde z nich wnosi w nasze życie inne doznania - nie tylko radościami i zabawą człowiek żyje.
umca81
Globtroter
Posty: 37
Dołączył(a): 30.05.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) umca81 » 23.07.2012 12:59

Witam. Ja również wybieram się w sierpniu na Krk. Czekam z niecierpliwością na kolejne spostrzeżenia ;-)
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 23.07.2012 23:21

sylwekwoj napisał(a):Zaś jeśli chodzi o samą wyspę Goli .... wiesz, różnie to bywa - zwiedza się cmentarze, obozy koncentracyjne - każde z nich wnosi w nasze życie inne doznania - nie tylko radościami i zabawą człowiek żyje.


Co prawda, to prawda :-( Miny w każdym razie macie adekwatne...
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 23.07.2012 23:29

sylwekwoj napisał(a):Po drodze zastanawiałem się tylko, po co w ogóle wykupiłem winietę na Słowację, bo drogi, jakimi jechałem, to chyba płatne nie były (przynajmniej na takie nie wyglądały :-).


Też dałem się nabrać na słowacką winietę w ubiegłym roku, choć trasa, którą wybrałeś, obejmuje również płatny odcinek w okolicy Bańskiej B., tzn. R1. Można go jednak ominąć, kierując się na lotnisko Sliac (droga 69).
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Baska (Baška)- 7-14 lipca 2012 - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone