Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Bankomaty w Chorwacji - rozmowy wycięte z FAQ

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Szpunt
Podróżnik
Posty: 19
Dołączył(a): 29.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Szpunt » 11.08.2009 09:09

Jednym słowem najbardziej opłaca się nie kupowanie waluty w Polsce tylko wyplacenie EURO na miejscu z bankomatu (w M-banku). Kupowanie w kantorze EURO zawsze wiąże się z płaceniem marży więc kurs zakupu jest wyższy niż podawany przez NBP.
jorgus111
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3080
Dołączył(a): 08.01.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) jorgus111 » 11.08.2009 10:39

_Ewa_ napisał(a):Bankomaty nie wypłacają Euro, tylko kuny


Odpowiedź doptyczyła tego postu :wink:
li napisał(a):jeżeli już był ten wątek poruszany to z góry przepraszam: Zastanawiam się ile wyniosłoby mnie euro wypłacone w Słowacji i jak by się miało do ceny sprzedaży w naszych kantorach :?:
Ostatnio edytowano 11.08.2009 10:40 przez jorgus111, łącznie edytowano 1 raz
li
Podróżnik
Posty: 23
Dołączył(a): 18.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) li » 11.08.2009 10:40

chyba że jesteś w kraju z walutą euro
soul17
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 59
Dołączył(a): 28.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) soul17 » 11.08.2009 10:47

Szpunt napisał(a):Jednym słowem najbardziej opłaca się nie kupowanie waluty w Polsce tylko wyplacenie EURO na miejscu z bankomatu (w M-banku). Kupowanie w kantorze EURO zawsze wiąże się z płaceniem marży więc kurs zakupu jest wyższy niż podawany przez NBP.


Za granicą nie będzie M-banku, a w Polsce nie wypłacisz euro :)
Mi chodziło o przewalutowanie po wypłacie kun, czyli kuny na euro i euro na złote.
soul17
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 59
Dołączył(a): 28.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) soul17 » 11.08.2009 10:58

1) Przeliczonych po obowiazujacym w Banku kursie sprzeday dewiz z dnia rozliczenia opłaty przez organizacje Visa International.


Więc myliłem się wcześniej, jest tak jak powyżej, oczywiście plus prowizja za przewalutowanie, mój bank pobiera za zamianę na euro.
Gr4nd0
Globtroter
Posty: 40
Dołączył(a): 27.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Gr4nd0 » 11.08.2009 17:52

julas.wrc napisał(a):sprawdzone ale nie praktykowane. Byłem w mBanku i tak mi powiedzieli. Walutą rozliczeniową BRE banku jest EURO więc na eKoncie za euro nie pobiera prowizji, natomiast za kunę 2 % od każdej wykonanej transakcji

W historii karty płatniczej nie mam wyszczególnionych kwot naliczonych prowizji. Natomiast w historii rachunku związanego z kartą płatności oraz wypłaty rozwiały wszelkie wątpliwości:
Kod: Zaznacz cały
Miejsce transakcji   1348000011/RBA DONJA VALADRVENIK, HR
Kwota oryginalna   -1700,00 HRK
Kwota w walucie rozliczeniowej   -238,68 EUR
Kwota obciążenia   1 036,09 PLN

W moim przypadku RBA (Raiffeisenbank Austria) to najdroższy bank w Chorwacji.

Wszystko jasne?
julas.wrc
Globtroter
Posty: 51
Dołączył(a): 15.03.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) julas.wrc » 11.08.2009 18:11

Szpunt napisał(a):Czy porównywałeś kurs wymiany pln/euro z kantorami w Polsce i w Chorwacji, chodzi mi o to czy np. Bank przy wypłacie z bankomatu nie przelicza euro drożej niż w kantorach.


nie wiem, ale w mBanku jest tak, że kwota jest przeliczana wg. kursu dnia w BRE banku. Porównywałem z NBP i jest to samo.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 12.08.2009 01:07

Czyli podsumowujac, najtaniej bedzie zakupic euro w PL badz wyplacic karta mBanku (oczywiscie zakladajac ze posiadamy tam konto :) ) w kraju posiadajacym EUR jako walute glowna.
Gr4nd0
Globtroter
Posty: 40
Dołączył(a): 27.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Gr4nd0 » 12.08.2009 12:18

julas.wrc napisał(a):nie wiem, ale w mBanku jest tak, że kwota jest przeliczana wg. kursu dnia w BRE banku. Porównywałem z NBP i jest to samo.

Transakcja, którą przedstawiłem powyżej została zaksięgowana 24.07.2009 po kursie sprzedaży, a nie średnim. Możesz sprawdzić kursy.
Kod: Zaznacz cały
MBank: 4,3409PLN
NBP: 4,2442PLN

Nie sądzę by inny bank zastosował do rozliczenia transakcji walutowych kurs inny niż kurs sprzedaży.

simon83 napisał(a):Czyli podsumowujac, najtaniej bedzie zakupic euro w PL badz wyplacic karta mBanku (oczywiscie zakladajac ze posiadamy tam konto :) ) w kraju posiadajacym EUR jako walute glowna.

Tak, ale tylko pod pewnymi warunkami:
1. Kupujesz EUR w PL po kursie niższym niż kurs sprzedaży banku, w którym masz kartę.
2. Kurs + prowizja w kantorze w Cro będą korzystniejsze niż kurs kupna EUR w banku chorwackim.
Masz żyłkę hazardzisty to zaryzykuj.

BTW: Konto w mBanku założysz w kilka minut w mKiosku. Kartę przyślą do domu w 2, 3 dni. Czy to się opłaca nie wiem. Mam kilka rachunków w różnych bankach i kilka kart z różnych banków. To co opłacało się w czerwcu w jednym banku w lipcu już nie.
julas.wrc
Globtroter
Posty: 51
Dołączył(a): 15.03.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) julas.wrc » 12.08.2009 17:00

Gr4nd0 napisał(a):
julas.wrc napisał(a):nie wiem, ale w mBanku jest tak, że kwota jest przeliczana wg. kursu dnia w BRE banku. Porównywałem z NBP i jest to samo.

Transakcja, którą przedstawiłem powyżej została zaksięgowana 24.07.2009 po kursie sprzedaży, a nie średnim. Możesz sprawdzić kursy.
Kod: Zaznacz cały
MBank: 4,3409PLN
NBP: 4,2442PLN

Nie sądzę by inny bank zastosował do rozliczenia transakcji walutowych kurs inny niż kurs sprzedaży.

simon83 napisał(a):Czyli podsumowujac, najtaniej bedzie zakupic euro w PL badz wyplacic karta mBanku (oczywiscie zakladajac ze posiadamy tam konto :) ) w kraju posiadajacym EUR jako walute glowna.

Tak, ale tylko pod pewnymi warunkami:
1. Kupujesz EUR w PL po kursie niższym niż kurs sprzedaży banku, w którym masz kartę.
2. Kurs + prowizja w kantorze w Cro będą korzystniejsze niż kurs kupna EUR w banku chorwackim.
Masz żyłkę hazardzisty to zaryzykuj.

BTW: Konto w mBanku założysz w kilka minut w mKiosku. Kartę przyślą do domu w 2, 3 dni. Czy to się opłaca nie wiem. Mam kilka rachunków w różnych bankach i kilka kart z różnych banków. To co opłacało się w czerwcu w jednym banku w lipcu już nie.


no własnie sprawdziłem i w BRE banku jest taniej niż w NBP. Chyba, ze nie o tym samym myslimy.
ravel
Croentuzjasta
Posty: 188
Dołączył(a): 09.12.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) ravel » 13.08.2009 00:52

Dzisiaj wymieniane euro na kuny w banku Tucepi 1 eur
=7.26 kun, przelicznik mbank za benzyne płacone kartą 1kuna=0.59pln. W kantorach 7.16. za euro.
Szpunt
Podróżnik
Posty: 19
Dołączył(a): 29.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Szpunt » 07.09.2009 10:30

Właśnie wróciłem z Cro.
Nie mam konta w M-Banku więc tego porównywać nie jestem w stanie ale porównując wymianę: PLN na Kuny w Polsce i Euro na Kuny w Cro, na pewno taniej jest zakupić Euro w Polsce i później Kuny w Chorwacji. Przeliczając oszczędziłem dzięki temu od 2 do 4 gr. na 1 kunie !!!
Znajomi kupili Kuny w Polsce i później gul im skoczył.
gospodarz
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1261
Dołączył(a): 06.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) gospodarz » 07.09.2009 10:54

Szpunt napisał(a):Znajomi kupili Kuny w Polsce i później gul im skoczył.


Odwiedziny na www.cro.pl przed wyjazdem chronią przed takimi gulami :)
Ostatnio edytowano 07.09.2009 11:01 przez gospodarz, łącznie edytowano 1 raz
Szpunt
Podróżnik
Posty: 19
Dołączył(a): 29.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Szpunt » 07.09.2009 10:55

To prawda :lol:
Romo
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 120
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Romo » 08.09.2009 03:05

mxc, kartą Visa Electron płaciłem przez cały wyjazd w sierpniu tego roku i było wszystko ok. Natomiast co do bankomatów....miałem taki przypadek w miasteczku Gruda na południu: bankomat usytuowany przy siedzibie banku nie chciał mi, z przyczyn niewyjaśnionych do tej pory - nawet przez pracownika banku - wypłacić pieniążków. Pracownik banku też zgłupiał - bankomat wypluwał kartę i koniec. Drugi bankomat w miasteczku - owszem, czynny, ale po nieudanej próbie podjęcia pieniążków, od strażnika dowiedzieliśmy się, że pieniążki będą uzupełnione dopiero po południu około 15.00...a była 11.00. Płatności we wszelkich marketach bez problemu od samego rana i to ratowało sytuację. Podejrzewam, że trudności z podjęciem pieniążków wynikały z tego, że to była "prowincja". Niemniej jednak na takie ewentualności trzeba być przygotowanym. Pozdrowionka.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
Bankomaty w Chorwacji - rozmowy wycięte z FAQ - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone