Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Bankomaty w Chorwacji - rozmowy wycięte z FAQ

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
toomas
Cromaniak
Posty: 690
Dołączył(a): 03.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) toomas » 08.05.2014 11:52

fischerwoman napisał(a):
misiudg napisał(a):mam w mBanku kartę Mastercard Debit ale nie jest ona wcale debetowa, przed zeszłymi wakacjami aktywowałem wypłatę we wszystkich bankomatach za 5 zł miesięcznie i więcej opłat nie ponoszę przy wypłacaniu gotówki, do płatności założyłem w Auchan taką kartę przedpłaconą Skarbonka - wpłacam tam kaskę i płacę na wakacjach za winietym autostrady i tam gdzie tylko się da - zoro opłat przy płaceniu


Tez mam usługe wypłate ze wszystkich bankomatów za 5 zł, ale to sie tyczy również bankomatów zagranicznych? musze to sprawdzić :)


Ja mam w mBank kartę MC Debit World (debetowa) i wypłaty darmowe na całym świecie.
fischerwoman
Autostopowicz
Posty: 4
Dołączył(a): 06.05.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) fischerwoman » 08.05.2014 12:08

Sprawdziłam - dla karty Visa payWave dla ekonta z darmowymi bankomatami mbank również pobiera prowizje przy wypłatach z bankomatów za granicą : Prowizja od wypłat gotówki w bankomatach za granicą1 - 3%, min. 9,00 zł :( wiec i tak zapłacę :(
fischerwoman
Autostopowicz
Posty: 4
Dołączył(a): 06.05.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) fischerwoman » 08.05.2014 12:16

Ja mam w mBank kartę MC Debit World (debetowa) i wypłaty darmowe na całym świecie.[/quote]

I tu mnie zaintrygowałeś tą kartą. Moja Visa w lipcu traci ważność i poproszę o tego typu kartę debetową :) Sprawdziłam i masz rację - nie płacisz zagranicą, nie płacisz za inne bankomaty w Polsce - wygląda to dużo lepiej :) dziękuję :)
aaddaamm1
Globtroter
Posty: 37
Dołączył(a): 21.09.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) aaddaamm1 » 08.05.2014 12:34

Z doświadczeń różnymi kartami , ja w tej chwili mogę polecić karty/konto walutowe w Syncu ( obecnie t-mobile ) . Trochę z tym zabiegów , ale cenowo zdecydowanie najkorzystniej. Dla krajów z poza strefy euro , kupujemy USD ( np. walutomat ) , przelewamy na konto w sync . Na miejscu korzystamy z karty w USD - są stosowane przeliczenia praktycznie bezprowizyjne MC . Dla krajów strefy EURO - analogicznie karta EUR. W stosunku do kart PLN zyskujemy na spreed 2-5% ( zależy gdzie macie karty ). Niby niewiele, ale zawsze na duże lody wystarczy :) .Wyjęcie z bankomatu 5 zł - ale to już przy 100-200 zł się zwraca. Konto i karty za darmo. Z konta jeszcze darmowe przelewy SEPA - do rezerwacji apartamentu .
horas
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 145
Dołączył(a): 15.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) horas » 08.05.2014 13:13

aaddaamm1 napisał(a):Z doświadczeń różnymi kartami , ja w tej chwili mogę polecić karty/konto walutowe w Syncu ( obecnie t-mobile ) . Trochę z tym zabiegów , ale cenowo zdecydowanie najkorzystniej. Dla krajów z poza strefy euro , kupujemy USD ( np. walutomat ) , przelewamy na konto w sync . Na miejscu korzystamy z karty w USD - są stosowane przeliczenia praktycznie bezprowizyjne MC . Dla krajów strefy EURO - analogicznie karta EUR. W stosunku do kart PLN zyskujemy na spreed 2-5% ( zależy gdzie macie karty ). Niby niewiele, ale zawsze na duże lody wystarczy :) .Wyjęcie z bankomatu 5 zł - ale to już przy 100-200 zł się zwraca. Konto i karty za darmo. Z konta jeszcze darmowe przelewy SEPA - do rezerwacji apartamentu .


Zrobiłem podobnie tak jak Ty, z tą małą różnicą, że konto walutowe mam w EUR a nie w USD.
Pani na infolinii pwoiedziała, że przewalutowanie np. w Chorwacji odbywa się z HRK->EUR->PLN lub HRK->USD->PLN (od czego to zależy - nie wiem, i Pani też nie wiedziała... 8) )
Do płacenia będę używał karty MC walutowej (tej w EUR) a do wyjmowania pieniądzorów ze ściany płaczu (tam gdzie nie będzie można kartą płacić) kartą MC od ROR (brak prowizji za wypłacanie z bankomatów).
Lechoo
Cromaniak
Posty: 1417
Dołączył(a): 13.01.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lechoo » 08.05.2014 13:31

Też mam taki plan z Sync, wczoraj dotarła karta EUR. horas czyli wyciągając gotówkę z bankomatu będziesz używał karty do konta w pln, a inne płatności kartą do konta walutowego ? Wypłata z bankomatu kartą z walutowego to 5zł za transakcję.
KrisM
Cromaniak
Posty: 639
Dołączył(a): 21.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) KrisM » 08.05.2014 13:33

przewalutowanie zależy od tego, jaka waluta jest walutą rozliczeniową karty. znajdziesz to w regulaminie swojej karty
aaddaamm1
Globtroter
Posty: 37
Dołączył(a): 21.09.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) aaddaamm1 » 08.05.2014 13:38

horas napisał(a):Zrobiłem podobnie tak jak Ty, z tą małą różnicą, że konto walutowe mam w EUR a nie w USD.
Pani na infolinii pwoiedziała, że przewalutowanie np. w Chorwacji odbywa się z HRK->EUR->PLN lub HRK->USD->PLN (od czego to zależy - nie wiem, i Pani też nie wiedziała... 8) )
Do płacenia będę używał karty MC walutowej (tej w EUR) a do wyjmowania pieniądzorów ze ściany płaczu (tam gdzie nie będzie można kartą płacić) kartą MC od ROR (brak prowizji za wypłacanie z bankomatów).



pani niestety nie doczytała regulaminu własnego banku - tam to jest dokładnie opisane . I wariant z hrk w przypadku karty eur wygląda tak . w pozostałych walutach przeliczane są na USD według kursu MasterCard i zasad stosowanych przez tę organizację, a następnie przeliczane przez Bank na PLN (jeżeli waluta rachunku jest inna niż USD) a następnie na walutę rachunku po kursie kupna/sprzedaży dewiz
obowiązującym w Banku w dniu rozliczenia Operacji przez Bank,

Także miałbyś dwa dość drogie przewalutowania z USD na PLN i z PLN na EUR.
Podsumowując operacje w EURO - kartą EURO, pozostałe waluty kartą USD
horas
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 145
Dołączył(a): 15.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) horas » 09.05.2014 08:25

aaddaamm1 napisał(a):
horas napisał(a):pani niestety nie doczytała regulaminu własnego banku - tam to jest dokładnie opisane . I wariant z hrk w przypadku karty eur wygląda tak . w pozostałych walutach przeliczane są na USD według kursu MasterCard i zasad stosowanych przez tę organizację, a następnie przeliczane przez Bank na PLN (jeżeli waluta rachunku jest inna niż USD) a następnie na walutę rachunku po kursie kupna/sprzedaży dewiz
obowiązującym w Banku w dniu rozliczenia Operacji przez Bank,

Także miałbyś dwa dość drogie przewalutowania z USD na PLN i z PLN na EUR.
Podsumowując operacje w EURO - kartą EURO, pozostałe waluty kartą USD


Masz rację, podpytałem raz jeszcze i tym razem trafiłem na w miarę rozgarniętego ludzika, który potwierdził przewalutowanie w CRO na zasadzie HRK-->USD-->PLN

hmmm, nie wiem czy jest sens wyrabiać kolejną kartę do rachunku walutowego (tym razem w USD)...
a może po prostu będę używał jednej karty (tej w PLN od ROR'u), fakt że będzie pobierana opłata 5 PLN za zdarzenie (wyciąganie kasy z bankomatu)...jakoś to przełknę...będę żadziej wyciągał większe kwoty 8)
Za płatności zwykłą kartą ROR w AliorSync nie jest pobierana żadna prowizja (tylko przewalutowanie).
Wozić dwie lub trzy karty więcej ?? Nie wiem czy mi się chce :lol:
aaddaamm1
Globtroter
Posty: 37
Dołączył(a): 21.09.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) aaddaamm1 » 09.05.2014 08:36

horas napisał(a):
hmmm, nie wiem czy jest sens wyrabiać kolejną kartę do rachunku walutowego (tym razem w USD)...
a może po prostu będę używał jednej karty (tej w PLN od ROR'u), fakt że będzie pobierana opłata 5 PLN za zdarzenie (wyciąganie kasy z bankomatu)...jakoś to przełknę...będę żadziej wyciągał większe kwoty 8)
Za płatności zwykłą kartą ROR w AliorSync nie jest pobierana żadna prowizja (tylko przewalutowanie).
Wozić dwie lub trzy karty więcej ?? Nie wiem czy mi się chce :lol:


Jeżeli nie chce ci się wyrabiać kolejnej karty to zwykła karta PLN jest najprostszym rozwiązaniem . I powiem ci więcej - dla tej karty bank nie pobiera 5 zł opłaty za wyjęcie z bankomatu na całym świecie. Tyle , że kurs jest niekorzystny. Ja często korzystam z kart również w Czechach czy na Węgrzech - także mocno używam karty USD.
linux33
Odkrywca
Posty: 61
Dołączył(a): 29.01.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) linux33 » 10.05.2014 17:48

Też mam w alior sync.Najbardziej opłaca się kupić EURO w Polsce a póżniej zamienić w banku w Chorwacji.
misiudg
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 208
Dołączył(a): 22.10.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) misiudg » 10.05.2014 18:30

Wszystko zależy po ile kupisz euro bo kurs wczorajszy w H R V A T S K A N A R O D N A B A N K A był taki:
EUR 1 7,562183
PLN 1 1,809481
więc do 4,2 za euro się opłaca ale powyżej już nie :) fakt różnice są niewielkie, mnie najbardziej opłacało się rok temu płacić kartą bo przelicznik był bardzo dobry
linux33
Odkrywca
Posty: 61
Dołączył(a): 29.01.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) linux33 » 10.05.2014 18:44

Ale sprzedając 600 EUR na wydatki ,zawsze jest jakiś zysk.Ja kupiłem w lutym 600 Eur na apartman po 4,14 i żałuję ,że nie dokupiłem więcej.
linux33
Odkrywca
Posty: 61
Dołączył(a): 29.01.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) linux33 » 10.05.2014 18:46

Cena na dzisiaj 4,18 i nie wiem czy kupić ,czy czekać?
misiudg
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 208
Dołączył(a): 22.10.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) misiudg » 10.05.2014 19:08

u nas po 4,24 wczoraj widziałem w kantorze ;(
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
Bankomaty w Chorwacji - rozmowy wycięte z FAQ - strona 8
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone