Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

BAŁKANY 2007 & 2008 & 2019 & 2020 & 2021 & 2022 ...

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
PAP
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1372
Dołączył(a): 21.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) PAP » 15.01.2009 01:40

jacky6 napisał(a):
mało, ze słuchamy, więcej, że tańczymy...


jacky,

Nie, tego nie przewidziałem :wink: :lol: :lol: ...

PAP
PAP
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1372
Dołączył(a): 21.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) PAP » 15.01.2009 01:49

K2 napisał(a):PAP,

Znajomy z czasów mojego wyjazdu do Rumunii. Po prostu wysłałem mu to zdjęcie (mam nadzieję że nie masz nic na przeciwko) i zapytałem co to za zwierz. Sam byłem ciekawy.
Co do reszty to zapytam, aczkolwiek się tego trochę obawiam bo jest bardzo miły i uczynny i gotów sam taką stronę napisać w odezwie na rosnące zapotrzebowanie z Polski ;-)

Pzdr
K2


K2,

Tak mi się coś wydawało :lol: ... nie, nie mam nic przeciwko :D ... podeślij mu linka do całej relacji, niech chłopina zobaczy jak wygląda jego kraj z naszej perspektywy :) ... a taki jego link to by była cenna rzecz :roll: :D ...

A to że Nicolae był nawiedzony, to tyż prawda :? :( ... o ile się nie mylę, to też troszku nadziałał w Satu Mare, gdzie chciał stworzyć alternatywę dla pierwotnego głównego rynku ...

Pozdrawiam,

PAP
K2
Croentuzjasta
Posty: 217
Dołączył(a): 30.07.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) K2 » 15.01.2009 01:56

PAP napisał(a):
K2,

Tak mi się coś wydawało :lol: ... nie, nie mam nic przeciwko :D ... podeślij mu linka do całej relacji, niech chłopina zobaczy jak wygląda jego kraj z naszej perspektywy :) ... a taki jego link to by była cenna rzecz :roll: :D ...

A to że Nicolae był nawiedzony, to tyż prawda :? :( ... o ile się nie mylę, to też troszku nadziałał w Satu Mare, gdzie chciał stworzyć alternatywę dla pierwotnego głównego rynku ...

Pozdrawiam,

PAP


Dzięki. Mam coś takiego, tylko mi coś wolno działa, może u Ciebie będzie lepiej.

www.bucharestian.com

Nie spełnia wszystkich Twoich wymagań, ale jest ciekawa.

Pzdr
K2
jacky6
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 893
Dołączył(a): 14.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jacky6 » 15.01.2009 23:23


pokonałeś już tyle kilometrów w Rumunii, na ukos z zakrętem przez BG...
czegoś mi brakowało w Twoich relacjach...
przed chwilą zaskoczyłem - tyle zwiedzając - nie miałeś chęci zajrzeć, zapoznać się z atmosferą w cerkwi ?
prawosławie rządzi się swoją - swoistą atmosferą...
może to jest moje "zboczenie", ale nawet w niedzielę nie wiedząc o istnieniu kościoła katolickiego w Burgas - nota bene prowadzonego przez polskich kapucynów wraz z bułgarskimi braćmi - zachodziłem swego czasu do cerkwi w Czernomorcu na ichnią liturgię...
a wiedząc o istnieniu istotnych dla tego wyznania monastyrach na trasie - zatrzymywałem się i zwiedzałem...
nawet mój awatarek jest fotką z Riły, nie miałem jeszcze wtedy cyfrówki, więc maryla uwieczniła mnie z komórki, duże nasłonecznienie dało dobrą ekspozycję...
zawodowiec
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3461
Dołączył(a): 17.01.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) zawodowiec » 16.01.2009 01:26

Jacky, poznaję Rilski Manastir... też tam byłem, tu trochę moich fotek. Z naszego forum może jeszcze Kulka tam był?
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 16.01.2009 09:22

zawodowiec napisał(a):Z naszego forum może jeszcze Kulka tam był?


Był 8)
Bardzo poleca 8)
Lidia też była :wink:
W swoim czasie coś się wrzuci na cro.pl :D

Zgadzam się z jacky6, w cerkwiach jest :roll: hmm, tak jakoś inaczej.
Sporo z nich zwiedziliśmy w krajach nadbałtyckich.
caal
Croentuzjasta
Posty: 432
Dołączył(a): 22.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) caal » 16.01.2009 21:17

Miałam spore zaległości, ale udalo mi się nadrobić :)
Oczywiście gratulacje, spóźnione :oops: z okazji przyszłego powiększenia rodziny :)

W Kazanlaku ominęliście niestety wspaniały zabytek, jedyny w swoim rodzaju tracki grobowiec królewski, o interesujacej konstrukcji, ze wspaniałymi malowidłami przedstawiającymi m.in. tracką parę królewską :(

Ciekawa jestem czy odwiedziliście jeźdźca z Madary?
PAP
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1372
Dołączył(a): 21.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) PAP » 17.01.2009 04:11

jacky6 napisał(a):
pokonałeś już tyle kilometrów w Rumunii, na ukos z zakrętem przez BG...
czegoś mi brakowało w Twoich relacjach...
przed chwilą zaskoczyłem - tyle zwiedzając - nie miałeś chęci zajrzeć, zapoznać się z atmosferą w cerkwi ?


jacky,

My sobie ilość zwiedzanych wszelakich obiektów sakralnych dawkujemy, co by lepiej docenić te, które odwiedzamy :wink: :lol: :lol: ... a bardziej na poważnie, ograniczamy się do tych świątyń, które są najbardziej znakomite w swoim rodzaju, a inne pomijamy z braku szczególnego pociągu w tym kierunku ... Monastyr w Rile jest w planach, a do tej pory nie było nam tam po drodze ...

Pozdrawiam,

PAP
PAP
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1372
Dołączył(a): 21.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) PAP » 17.01.2009 04:19

caal napisał(a): W Kazanlaku ominęliście niestety wspaniały zabytek, jedyny w swoim rodzaju tracki grobowiec królewski, o interesujacej konstrukcji, ze wspaniałymi malowidłami przedstawiającymi m.in. tracką parę królewską :(

Ciekawa jestem czy odwiedziliście jeźdźca z Madary?


caal,

To mamy kolejny powód do listy aby okolice Shipki odwiedzić po raz kolejny :D ...

Co się tyczy jeźdźca, to czytałem coś o tym i widziałem zdjęcia i doszedłem do wniosku, że może innym razem :wink: ... acz przypuszczam, że Ty masz w tej materii diametralnie inne zdanie :roll: :) ...

Pozdrawiam,

PAP
PAP
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1372
Dołączył(a): 21.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) PAP » 17.01.2009 04:48

Dzień 12

10/09/2008 środa

odległość: 0 km

trasa: Sozopol


Obrazek

Jechali my nad to morze i jechali, ... ale wreszcie dojechali, ... po 11 dniach od wyjazdu z domu :D. Z połączenia doświadczeń z roku poprzedniego, kiedy tempo całej wyprawy było mocno wyśrubowane, oraz wrażeń z pobytu w Bułgarii w 2006 roku, narodził się pomysł. Polegał zasadniczo na tym, aby tym razem, będąc już nad morzem, troszku zwolnić tempa i jak normalni ludzie :wink: troszkę fizycznie odpocząć, a przy okazji lepiej i dokładniej poznać bułgarskie wybrzeże, które poprzednio jedynie 'musnęliśmy'. Jako się rzekło tak i plan szczegółowy został zbudowany 8), a to w praktyce oznacza, że najbliższe trzy dni koszarujemy w Sozopolu, więcej leniuchujemy, a dla urozmaicenia robimy krótkie wypady w teren ...

Kiedy wieczorem docieramy na miejsce, jest już ciemno. Bez problemu znajdujemy hotel Tabanov Beach http://www.tabanovhotel.com/index_en.html położony w nowej części miasta, z którym miałem chyba najdłuższą wymianę mailową ze wszystkich obiektów na tegorocznej trasie. Powód :?: Zmieniające się daty pobytu w Sozopolu wynikające ze zmian w planie szczegółowym, o których będzie więcej w kolejnym odcinku :roll:. W recepcji wita nas pani recepcjonistka oraz ... syn głównego właściciela hotelu, który cierpliwie poprawiał kilka razy moją rezerwację. Jeżeli ktoś na bezdechu oczekuje w tym miejscu narastającej dramaturgii ... to niech weźmie oddech, bo nie ma czego oczekiwać :lol: :lol:. Witamy się miło jak starzy znajomi, a ja jeszcze raz przepraszam za zamieszanie, które z uporem tworzyłem. Dostaję klucz do pokoju i mądrzejszy o doświadczenia z lat minionych, tradycyjnie już udaję się na inspekcję nim dokonam zapłaty. Wjeżdżam na górę windą, a kiedy otwieram pokój, mam wrażenie, że jest ... większy niż miał być :o :D, a do tego stoi już w nim rozłożone kempingowe łóżko dla Jaśka. Wiem też, że gdzieś ten pokój już widziałem :?. No właśnie, na stronie internetowej hotelu :idea:. Przy cenie 40 EUR za noc ze śniadaniem, taki pokój w takim hotelu i w takiej lokalizacji wydaje się być bardzo ciekawą propozycją. Jakby powiedział Kubuś Puchatek, niespodzianki są miłe, kiedy są ... miłe :idea: :wink: :lol: ...

Rano budzik ma wolne, więc budzimy się, kiedy większość ekipy nie daje już spać reszcie, ale dzięki temu na śniadanie załapujemy się ledwo ledwo. Na szczęście cierpliwi ojciec z synem wykazują zrozumienie. Kilka wymienionych zdań potwierdza, że to interes rodzinny. Widać to z resztą po tak zwanych szczegółach wykończenia, na które mam szczególnie wrażliwe oko. Mimo, że parę wpadek i braków idzie się dopatrzyć, to widać również, że ten dość nowy budynek był budowany z sercem i z pomysłem :roll:. Jak pokazują nasze dotychczasowe bałkańskie doświadczenia, od Chorwacji po Bułgarię, nie jest to normą u naszych bałkańskich kuzynów :(, więc tym bardziej cieszą takie pozytywne wyjątki. W tle słychać ojczystą mowę ... jak się później okaże, lubiących imprezować młodych rodaków, spalonych słońcem na heban 8O ...

Dziś mamy oficjalny dzień bez samochodu, więc po powrocie do pokoju, jak normalni ludzie :wink: przysposabiamy się do wymarszu na ... plażę. Młodzież z radością stroi swoje łopatki, grabki i wiaderka, Małżonka smaruje się kremem, a ja ... czuję, że najchętniej uciąłbym sobie w zaciszu pokoju miłą drzemkę :lol:. Cóż jednaka robić. Trzeba z nimi iść, aby dopilnować, co by się nie potopili i znaleźli drogę powrotną do pokoju :wink:. Z samochodu zaparkowanego tuż przy recepcji wydobywamy Jaśkowy wózek, upychamy w nim i na nim wszelkie potrzebne akcesoria, i ruszamy w drogę. Daleko nie mamy, bo najbliższa plaża Harmani, jedna z dwóch głównych w Sozopolu, jest widoczna z okna. Sęk w tym, że dojście jest trochę dookoła, ale i tak w ciągu 10 minut, idąc po płaskim, bez wspinaczki po schodach czy stromych zboczach, docieramy na miejsce ...

Obrazek
nasz hotel


Plaża jest wybitnie miejska, to oczywiste, więc jakby ktoś szukał ciszy i kontaktu z dziką natura, to zdecydowanie będzie zawiedziony. Dla nas nie stanowi to dziś jednak zmartwienia. Narodu wszelakich nacji troszku jest, ale z umiarem, bez tłoku, mimo godziny 12:00. Inna rzecz, że kiedyś Rysio :papa: twierdził, że Polacy zdecydowanie wolą Chorwację od Bułgarii. Bez wdawania się w debatę na ten temat, muszę jedynie stwierdzić, że tylko tego jednego dnia i tylko na tej jednej plaży widzimy więcej rodaków niż podczas całego pobytu w HR w 2007 roku :?. Są też nasi wschodni gazowi bracia i siostry, a także przedstawiciele narodu nas goszczącego. Wzdłuż wody ciągną się rozstawione parasole, za korzystanie z których pobierana jest opłata przez czujnego parasolowego :o. My mamy swój własny, a poza tym chcemy mieć trochę przestrzeni wkoło oraz nieskrępowany dostęp do piasku dla młodzieży, więc rozbijamy swój obóz na tyłach. Czas płynie leniwie, wszak słonko dopieka zgodnie z regulaminem. Lenka jako najbardziej uwodniona istota w naszej ekipie ciągnie do wody, więc chciał nie chciał muszę tam pójść i ja :?. Jaś dla odmiany kontentuje się zabawą w piasku i z piaskiem przy naszej 'bazie'. W kierunku wody nie daje się zaciągnąć, ale za to po dłuższej perswazji werbalnej Małżonki pozwala nawet ... zdjąć sobie buty :lol: :lol:. W pełni go rozumiem, wszak plaża nie jest również i moim żywiołem. Nie zmienia to jednak faktu, że w mej wyobraźni jednoznaczny ideał takiego miejsca mam. Ideały, jak wiadomo, są względne i subiektywne, ale dla mnie plaża bez drobnego piasku, szerokiego pasa przestrzeni oraz fali to nie plaża ino zwyczajny brzeg morza :!: Zgodnie z tą definicją, dzisiejsze miejsce, acz dalekie od ideału, jednak bliższe mu jest niż to, co udawało się nam znaleźć w roku minionym ...

Obrazek
Jaś na plaży ...

Obrazek
... i jego kontakt z wodą morską :wink: :lol: :lol:

Obrazek
Drobny piasek, ...

Obrazek
... łagodnie opadający brzeg, ...

Obrazek
... ożywcza fala, ...

Obrazek
... oraz szmaragdowa woda


Mimo leniuchowego nastawienia, plażowa bezczynność, a także czerwieniejące od słońca plecy Małżonki, skutecznie wyganiają nas do pokoju po upływie dwóch godzin z lekkim okładem :). Wczesno popołudniowy relaks przeplata się z owocowym posiłkiem i zbieraniem sił na spacer po starej części miasta. Kiedy widzimy pierwsze oznaki lekkiego ochłodzenia, zwieramy szyki i koło godziny 17:00 wyruszamy wcześniej zaplanowaną marszrutą. Idąc w kierunku 'szyi' oddzielającej Stary Sozopol od nowszej części miasta podążamy czymś w rodzaju deptaku otoczonego z obydwu stron drobnym handlem i usługami. Estetyką i zgraniem całości przypomina to polskie nadmorskie miejscowości, czyli pięknie nie jest, ale też nie ma owego mitycznego syfu, stanowiącego rdzeń stereotypu dotyczącego Bułgarii. Tu i ówdzie pojawiają się pojedyncze knajpki, ale ogólnie na ulicy jest raczej pustawo, bo widać plażowicze nie wyruszyli jeszcze na wieczorny podbój miasta :roll: ...

Obrazek
widok z tarasu

Obrazek

Obrazek
spacer

Obrazek

Obrazek
kolejny polski akcent :wink:

Ulica łącząca starą część miasta z nową, a za razem z resztą Bułgarii, to zadrzewiony brukowany bulwar. Po jego prawej stronie jest coś na kształt małego parku graniczącego z drugą główną plażą miejską. Podchodzimy do niewielkiej skarpy, z której rozciąga się szeroka panorama na obie części Sozopola, położone na lekko wyniesionych ponad poziom wody cyplach. O ile nowa część, leżąca po naszej prawej ręce, charakteryzuje się większą różnorodnością zabudowy, o tyle stara enklawa wygląda na bardziej jednorodną i spójną architektonicznie, gdzie mieszanina brązu dachów i bieli ścian ujawnia charakterystyczną dla Bułgarii stylistykę domów. Idziemy dalej. Aleja przeradza się w szeroki deptak, wolny od ruchu samochodowego. Po prawo mijamy małą cerkiew, teraz wyglądającą na zamkniętą, która zapadła nam w pamięci po wizycie w 2006 roku. Oprócz morza świec i barwnej ornamentyki wyjątkowe było to, że do wnętrza wchodziło się po schodkach prowadzących kilka stopni ... w dół 8O. To jak rozumiem pozostałość po czasach dominacji tureckiej, kiedy prawosławne budynki sakralne nie mogły przekraczać pewnej wysokości, jeżeli mnie pamięć nie myli, wyznaczanej przez czubek głowy jeźdźca siedzącego na koniu :o ...

Obrazek
droga do Starego Sozopolu

Obrazek
Nowy Sozopol

Obrazek
Stary Sozopol

Obrazek
deptak


Mijamy duży stragan z tradycyjną bułgarską ceramiką, na widok której Małżonce oczy świecą się z wrażenia. Ceny, które wydają się być relatywnie wysokie, skutecznie jednak chłodzą zapał konsumencki :lol:. Kawałek dalej odnajdujemy również już nam znaną smażalnię ryb i zatrzymujemy się tu na szybki posiłek. Mowa ojczysta dobiega znad pobliskiego stolika, szczęśliwie bez łacińskich wstawek :D, skutkiem czego nie musimy się szybko ewakuować z troski o czystość języka polskiego naszej córci :wink: :lol:. Po zakończonej konsumpcji młodzież odświeża sobie ręce mokrymi chusteczkami oraz z własnej inicjatywy ... czyści nimi stół 8O.

Obrazek
stragan z garnkami

Obrazek
Lenka i Jaś sprzątają po sobie :D


Posileni ruszamy dalej. Trzymając się kamiennej ścieżki, prowadzącej wzdłuż południowo-wschodniego brzegu cypla, podążamy w kierunku najdalej wysuniętego w morze jego fragmentu. Widoki mamy dwojakie. Po drugiej stronie wody obserwujemy Nowy Sozopol oraz plażę, zmieniające swe barwy w świetle zmierzającego ku zachodowi słońca. W bliższym planie nasz wzrok ściąga na siebie skaliste wybrzeże stromo opadające ku wodzie oraz widniejące w kilku miejscach fragmenty murów obronnych, wzniesione na grzbietach skał.

Obrazek
plaża o zachodzie

Obrazek
kraniec cypla

Obrazek
mury obronne

Obrazek
cypel po raz drugi

Obrazek
zachód słońca

Obrazek
Nowy Sozopol


Dzień bez adrenaliny byłby jednak dniem straconym. Kiedy wydaje się, że już nic się zdarzyć nie może, to właśnie dzieje się ... i to w zestawie :x. Na początek odpada lewe przednie koło wózka. Sprzęt ma już swoje lata i zrobił więcej kilometrów niż jego producent mógł sobie wyobrazić w najczarniejszych snach. Kółka mocowane są na osiach za pomocą drucianych klamerek wykonanych z aluminium, a te z czasem przecierają się. Złośliwość losu sprawia, że czynią tak zazwyczaj w trakcie dalekich spacerów, kiedy nie ma pod ręką potrzebnych narzędzi. Przetarta klamerka daje się przeważnie prowizorycznie użyć ponownie i pozwala na ostrożny powrót do domu. Sęk w tym, że taką klamerkę trzeba wpierw mieć, a dzisiejsza odpadła, gubiąc się po drodze :?. Z nosami przy ziemi, skupiając uwagę na ostatnich metrach przebytej drogi, przystępujemy do gorączkowych poszukiwań, zwieńczonych ... cudownym odnalezieniem :). Instalacja ułamanej klamerki przy użyciu kluczyków od samochodu mogłaby posłużyć za pomysł na scenariusz do kolejnego odcinka MacGyver'a, ale po 15 minutach zmagań i kultywacji mowy ojczystej :wink: kończy się wynikiem zadowalającym. Nim jednak udaje mi się lekko ochłonąć z wrażeń, pojawia się nowy problem. W geście dezaprobaty Jasiek ciska swój mały samochodzik wysoko w powietrze, wprost na skały :evil:. Kiedy wzrokiem próbuję go zlokalizować, okazuje się, że spadł na sam dół skarpy i leży tuż nad brzegiem wody :?. Kawałek w dół prowadzą schody wiodące do punktu widokowego. Dalej jednak muszę pełzać po skałkach, szukając łagodnego zejścia. Pośpiech okazuje się zgubny, bo w pewnym momencie chwilowo tracę równowagę i prawie odklejam się od ściany :roll:. Strach pomyśleć, co by było gdybym nad tym nie zapanował. Podejście idzie łatwiej, gdyż szlak jest już wytyczony. Kiedy wracam na górę, czuję jak mięśnie drżą mi z wrażenia ...

Po osiągnięciu zwieńczenia cypla opuszczamy nabrzeże i wchodzimy w głąb starówki. Kluczymy wąskimi uliczkami, starając się poczuć klimat tego miejsca. Stare domy, w znaczniej części drewniane, z kondygnacjami na poziomie pierwszego piętra wysuniętymi ponad ulicę, stanowią sporą część zabudowy. Reszta to mniej lub bardziej wierne współczesne imitacje, w znakomitej większości zagospodarowane jako baza noclegowa dla turystów. W kilku miejscach wystawione są kramy obsługiwane przez plotkujące ze sobą seniorki, sprzedające śliwki z przydomowych drzewek, miód, czy ręcznie haftowane serwety. Poza tym jest cicho i spokojnie, a ulice są dość puste.

Obrazek
spokojne uliczki Starego Sozopolu

Obrazek

Obrazek

Obrazek
przydomowe kramy z miodem i śliwkami

Obrazek


Im bardziej zbliżamy się ku głównej ulicy biegnącej wzdłuż środka cypla, tym robi się bardziej gwarno i tłoczno. W pewnym momencie feralne koło odpada od wózka po raz drugi, i niestety, w sposób bardziej skuteczny :x. Cholernego drucika nie udaje się tym razem odszukać :evil:, mimo cierpliwych poszukiwań. Jazda bez klamerki po brukowej nawierzchni oznacza, że co chwila koło zsuwa się z osi. Nie ma więc sensu kombinować. Pakuję koło do schowka pod wózkiem i przełykając gorzki smak porażki, przystępuję do sterowania trójkołowym pojazdem :(. Przyjemnością tego nazwać nie sposób, bo wehikuł zdecydowanie ściąga w lewo, a i wagę Jaśka dociskającą lewy przód do ziemi trzeba kompensować odpowiednim naciskiem na tylną rączkę wózka. Czując na sobie wzrok obserwujących to nietypowe zdarzenie przechodniów mam świadomość obciachu, na który w tej konkretnej chwili nic więcej zaradzić nie mogę :oops: ...

Otaczające nas widoki ulegają dalszej zmianie. Boczne kramy i sklepiki oferują już typowo pamiątkarski asortyment. Pojawiają się ładnie wyglądające restauracje oraz całe mnóstwo kawiarni ze stolikami i miękkimi kanapami wystawionymi do przyległych 'ogródków'. Zdecydowanie zapada zmrok, a ludzie zdają się pączkować w oczach. Nabywamy lody, dokładnie upewniając się wpierw co do ich ceny :lol:. Prowadzenie wózka w tej chwili to zdecydowanie sport siłowy, więc kierowanie jedną ręką nie wchodzi w grę. Stajemy zatem przy jednej z licznych agencji ... pośrednictwa w sprzedaży nieruchomości :lol: :lol:. Przeglądam liczne oferty wywieszone w witrynie. Są domy i apartamenty, różne różniste. Z wcześniejszych obserwacji domniemam, że główna klientela to emerytowani Brytyjczycy. I mimo, że wiem, że wyspiarska pogoda potrafi być upiorna, a posiadanie domu w 'ciepłych stronach' może mieć swoje istotne zalety, to dalej nie do końca rozumiem, czemu ktoś chciałby mieć wakacyjny dom akurat w BG, gdzie zima jest dalej zimą a nie chłodniejszą wersją lata :? ...

Obrazek
zachód z północnej strony Starego Sozopolu ... rok 2006

Obrazek
widmo :lol: ... rok 2006

Obrazek
Stary Sozopol po zmroku ... rok 2006

Obrazek


Rozpoczynamy odwrót w kierunku hotelu, wszak dziś dalsze spacerowanie z naszym wózkiem ma więcej wspólnego z sadomasochizmem niż relaksem. Dochodząc do skrzyżowania kończącego drogę wiodącą przez 'szyję Sozopola' widzimy niecodzienną scenę. Duża biała łódź, niczym ogromny wieloryb wyrzucony na ląd, stoi po środku ulicy. Z bliska widać, ze nie stoi na ziemi, tylko jest transportowana na równie długiej przyczepie. Całość ciągnie mniejszy, ale za to wielce muskularny amerykański pick up z napędem diesla. W koło biega kilku mężczyzn pokrzykujących do kierowcy sprawnie sterującego owym zestawem. Warkot silnika oraz ogólne poruszenie szybko przyciąga rzeszę gapiów. Nie muszę dodawać, że Jasiek siedzi w wózku z rozdziawioną buzią i podziwia całość niczym cud jaki :lol:. Bliższa obserwacja wskazuje na to, że owa ekipa, transportująca tego morskiego kolosa, nomen omen też z Ameryki rodem, próbuje w tym miejscu dokonać manewru zawrócenia zestawu. Jasne jest, że ten kto projektował to skrzyżowanie nie przewidział, że pojazdy tej długości będą próbowały się tu zmieścić. Pomysłowy układ betonowych wysepek otoczonych wysokimi krawężnikami przywodzi skojarzenie nawigowania pomiędzy rafami. Mnie się łezka w oku kręci i przypomina jazda z przyczepą kempingową oraz liczne manewry cofania i parkowania 'co do centymetra' na kempingach. Ten kierowca ewidentnie wie co robi, bo pomimo ciemności, która jest dodatkowym utrudnieniem, robi ze sprzętem to co chce. Przyczepa 'składa się' dokładnie tak jak powinna, wykorzystując dostępną przestrzeń, i omija brzegi krawężników o rzeczone centymetry 8O. Całość trwa raptem parę minut, ale wrażenia zostają na cały wieczór ...

Obrazek
w prawo i do przodu ...

Obrazek
wzdłuż krawężnika i po łuku ...

Obrazek
w lewo i do tyłu ...

Obrazek
i w siną dal :) ...


Wracamy do pokoju. Lenka pomaga kąpać Jasia, a Jaś zalicza swe pierwsze zanurzenie w wodzie w dniu dzisiejszym :lol:. Mimo godziny 22:00 młodzież nie rwie się do snu i szaleje w łóżkach jak stado zajęcy. Ja przynoszę z auta skrzynkę z narzędziami i wcześniej sprawdzoną techniką przystosowuję słusznej grubości gwóźdź do pełnienia roli klamerki w kole :D. Dla zmniejszenia tarcia spryskuję newralgiczny kawałek osi WD-ą :wink: i wózek jest nówka sztuka :lol:. Z zewnątrz dochodzą zachęcające odgłosy muzyki. Wychodzę na taras i zasłuchuję się w odgłosy dobiegające z dziedzińca sąsiedniego kompleksu apartamentów. Nie wiem czy to koncert jaki czy jakaś inna impreza dla mieszkańców, nie wiem nawet co to za muzyka i kto może ją wykonywać, ale jakość dźwięku oraz melodyjność utworów przywodzi jednoznaczne skojarzenia z twórczością z Yanni'ego i idealnie komponuje się z ciemnością ciepłego wieczoru ...
(dla muzykolubnych trzy przykłady twórczości rzeczonego twórcy greckiego pochodzenia


)

Obrazek
Jaś kąpany przez Lenkę

Obrazek
nasz pokój ...

Obrazek
... i wózek przed naprawą

Aby obejrzeć pokaz slajdów z pełnowymiarowymi zdjęciami z tego odcinka, kliknij TU :D ...

C.D.N.
Ostatnio edytowano 08.04.2009 00:48 przez PAP, łącznie edytowano 1 raz
Kevlar
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2125
Dołączył(a): 30.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kevlar » 17.01.2009 06:47

Przeczytane jednym tchem, foty oglądnięte po kilka razy. Super!!!
Teraz czekam na c.d. :D
caal
Croentuzjasta
Posty: 432
Dołączył(a): 22.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) caal » 17.01.2009 10:50

Sozopol podobał mi się, oczywiście ten stary. Oczywiscie bylo to jeszcze w czasach towarzysza Żiwkowa i jakkolwiek turystyka była rozwinięta, były kompleksy hotelowe, to jednak wszystko wyglądało trochę inaczej. Ale nie jestem pewna czy ogromne "hotelowiska" dodają tym miejscom uroku.


PAP napisał(a):Co się tyczy jeźdźca, to czytałem coś o tym i widziałem zdjęcia i doszedłem do wniosku, że może innym razem :wink: ... acz przypuszczam, że Ty masz w tej materii diametralnie inne zdanie :roll: :) ...

Pozdrawiam,

PAP


No ja mam bardzo poważne skrzywienie w tym kierunku :) Nie jestem pewna wcale czy to co ciekawe dla mnie, ciekawe dla innych :) Ale gdyby akurat, to tak tylko podpowiadam.
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 17.01.2009 16:22

PAP napisał(a):Obrazek
widmo :lol: ... rok 2006

7 sekund na statywie :?: :wink: Fajne
PAP
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1372
Dołączył(a): 21.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) PAP » 17.01.2009 23:15

Kevlar napisał(a):Przeczytane jednym tchem, foty oglądnięte po kilka razy. Super!!!
Teraz czekam na c.d. :D


Kevlar,

Ty też spać nie możesz :wink: :lol: :lol: :?:

Pozdrawiam,

PAP
PAP
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1372
Dołączył(a): 21.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) PAP » 17.01.2009 23:20

caal napisał(a):
PAP napisał(a):Co się tyczy jeźdźca, to czytałem coś o tym i widziałem zdjęcia i doszedłem do wniosku, że może innym razem :wink: ... acz przypuszczam, że Ty masz w tej materii diametralnie inne zdanie :roll: :) ...

Pozdrawiam,

PAP


No ja mam bardzo poważne skrzywienie w tym kierunku :) Nie jestem pewna wcale czy to co ciekawe dla mnie, ciekawe dla innych :) Ale gdyby akurat, to tak tylko podpowiadam.


caal,

Każdy ma jakieś skrzywienia :lol: ... wystarczy poczytać różne relacje i widać to jak na dłoni co kogo 'boli' :wink: :lol: :lol: ... co nie zmienia faktu, że twoje archeologiczne 'wtręty' co warto zobaczyć są więcej niż mile widziane :D :D ... każdy sobie oceni czy to jego / jej bajka czy nie :roll: :D ...

Pozdrawiam,

PAP
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
BAŁKANY 2007 & 2008 & 2019 & 2020 & 2021 & 2022 .....
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone