Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

BAŁKANY 2007 & 2008 & 2019 & 2020 & 2021 & 2022 ...

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
PAP
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1364
Dołączył(a): 21.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) PAP » 09.01.2009 10:36

plavac napisał(a):Uff - zmęczył mnie ten odcinek :) Podejrzewam, że Ty też musiałeś mieć dość pod koniec tego dnia. Ale doczekałem się wyjasnienia tajemnicy spodka. Swoją drogą - jaki żałośnie naśladowniczy był komunizm ...
Silenie się na bizantyjskość - modernizm nie jest w stanie tego zamaskować.
I jak każdy system - padł pod swoim ciężarem.
Dobrze, że nic się nie urwało ze ściany i nie spadło Ci na głowę. Byłaby to prawdziwa klątwa Todora Ż. :wink:


plavac,

Wbrew pozorom dzień nie był aż tak męczący jak lektura jego przebiegu :wink: :lol: :lol: ...

Ja powiem tak ... oczywiście można dyskutować po co ktoś coś takiego w tym miejscu budował, ale to temat na inną dyskusję :roll: ... mnie natomiast smuci, że skoro coś takiego już powstało kosztem sporych pieniędzy i wysiłku ludzkiego, to szkoda, że po upadku systemu nie zrobiono tam czegoś fajnego, co by mogło służyć zwykłym LUDZIOM, ale jednocześnie uchroniłoby obiekt przed dewastacją :( ... no chyba, że jest coś czego nie wiem i ten budynek ma jakąś złą sławę czy bolesną kartę w historii bułgarskiego społeczeństwa i źle się kojarzy :roll: ...

Każdy system ma coś z megamanii ... a WTC to krasnoludki pobudowały :?: :roll: ... taki life :? ...

Pozdrawiam,

PAP
PAP
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1364
Dołączył(a): 21.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) PAP » 09.01.2009 10:43

zawodowiec napisał(a):
PAP napisał(a):Zaczynam obchodzić budowlę dookoła zgodnie z ruchem wskazówek. Po mojej prawej ręce widać piękne widoki na okoliczne pagórki i otwarte przestrzenie rozciągające się między nimi, a po mojej lewej ręce przesuwają się kolejne elementy betonowego tworu ludzkiej fantazji

A nie odwrotnie? ;) :lol:


zawodowiec,

Widzę, że czytasz z uwagą i ze zrozumieniem :wink: :lol: :lol: ... oczywiście coś mi się z tymi kierunkami potegowało :oops: :oops: :oops: :oops: ... szedłem w prawo od głównego wejścia, czyli rzecz jasna w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek :roll: :lol: :lol: ... gapa ze mnie :oops: :oops: :oops:

zawodowiec napisał(a):
PAP napisał(a):bułgarska dolina róż (...) Kazanlak (...)

Coś mgliście mi się przypomniało z podstawówki o tym bułgarskim zagłębiu różanym...


O tym też, w pewnym sensie, cóś jeszcze będzie :roll: :D :D ...

Pozdrawiam,

PAP
PAP
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1364
Dołączył(a): 21.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) PAP » 09.01.2009 10:56

kulka53 napisał(a): Nasunęły mi się takie spostrzeżenia:

- po wyglądzie budynków hotelu Winepalace można stwierdzić, że stare domy w BG wszędzie prezentują podobny styl architektoniczny
- górki i pagórki okolic Szipki i UFO przypominają mi Bieszczady, albo i Bjelasicę w MNE
- dziwne, skoro Szipkę odwiedzają jacyś ludzie, to czemu w Buzludji było aż tak extremalnie pusto :?: 8O , a przecież nawet był drogowskaz......


Kulka,

Budynki tego hotelu są jak najbardziej współczesne, ale oczywiście stylizowane na te zabytkowe z okolicy, co jest bardzo ważne, gdyż znajdują się w najwyższym punkcie wioski i gdyby były zrobione ze 'szkła' czy jakoś inaczej, to popsułyby panoramę wioski :roll: ... ale masz rację, że typowa bułgarska stara zabudowa ma to typowe tylko dla siebie 'coś' :D

Że jest tam pusto ... to poszukaj w necie czy gdzie indziej info na temat tego miejsca ... jest tego tyle co kot napłakał :( ... to już łatwiej znaleźć coś o Albanii czy albańskich górach niż o Buzludji 8O ... a szkoda, bo by mogła być ciekawa atrakcja dla zagramanicznych turystów :roll: ... inna rzecz, że w lecie są w okolicach budynku rzekomo organizowane jakieś koncerty na otwartej przestrzeni, ale to też raczej ma ino wewnątrz bułgarski zasięg ...

Pozdrawiam,

PAP
PAP
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1364
Dołączył(a): 21.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) PAP » 09.01.2009 11:01

JacYamaha napisał(a):
PAP napisał(a):Z dalszej perspektywy lepiej widzę sprzęt nadawczo odbiorczy umieszczony na szczycie wieży. Trochę to dziwne. Jeśli to pozostałość po dawnych czasach, to czemu nie została jeszcze rozgrabiona. Jeżeli zaś to współczesne instalacje telefonii komórkowej, to tym bardziej nasuwa się pytanie, jak się bronią przed zakusami osób niepowołanych


W odpowiednim miejscu jest czujka. Ciekawe ile zajmuje ochronie dojazd?


Jacku,

No być może ... myślę, że w tej wieży muszą być jakieś schody, a więc może i jakieś antywłamaniowe drzwi założyli ... a inaczej na wieżę się nie da wejść, no chyba, że się jakiś człowiek pająk trafi :wink: :lol: :lol: :lol: ... ale mimo tego to lekko tajemnicza sprawa jest :wink: :roll: :lol: :lol: ...

Pozdrawiam,

PAP
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 09.01.2009 11:31

Mnie zainteresował sam spodek od wewnątrz :D Ja chyba nie potrafiłbym się oprzeć pokusie żeby nie zajrzeć w KAŻDĄ dziurę tego "pomnika komunizmu"i zobaczyć to co było kiedyś tylko dla WYBRANYCH przez jedyną słuszną partię... a swoją drogą w Polsce takich pomników komunizmu nie widziałem... ale może mało jeżdżę po Polsce :lol:

Zaje.... jak to Kamil napisał odcinek :D

Pozdrav :papa:

P.S. Świetnie się to czyta i ogląda sluchając M. Bilińskiego :D
marsylia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 882
Dołączył(a): 19.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) marsylia » 09.01.2009 13:35

Witam Państwa :!: :D
Ja muszę przyznać, że nie robią na mnie wrażenia te komunistyczne zabudowy... :roll: , wolę inne klimaty - bardziej południowe :wink: , aczkolwiek ta mozaika w spodku, no no no! Niezła!

PAP napisał(a):... daję się namówić na zakup frytek na wynos wiadomo gdzie :lol:..

No wiadomo :lol: - "pod złotymi łukami" jak to ostatnio zasłyszałam :wink:, brzmi dobrze, mało kto się orientuje, o co chodzi. :papa:
MAPA
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 93
Dołączył(a): 03.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) MAPA » 09.01.2009 15:11

Leszku,
ja byłam wówczas zła na PAPa, - że mogło coś mu spaść na głowę, że nieodpowiedzialny, etc., etc., - jak to kobieta ... , ale tak naprawdę, to zazdroszczę, że widział spodek od wewnątrz ... :) :wink:
Pozdrawiam serdecznie :)
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 10.01.2009 14:44

MAPA napisał(a):Leszku,
ja byłam wówczas zła na PAPa, - że mogło coś mu spaść na głowę, że nieodpowiedzialny, etc., etc., - jak to kobieta ... , ale tak naprawdę, to zazdroszczę, że widział spodek od wewnątrz ... :) :wink:
Pozdrawiam serdecznie :)



Tak myślałam, że bałaś się o PAPa - ale gdy wrócił cały nie wytrzymałabym i poszłabym sobie też popatrzeć. Niestety on tam sobie sam chodził i filmował i robił zdjęcia i czuł się jak odkrywca to mu czas szybko leciał no i tak poleciał, że jak wrócił trzeba było jechać dalej.

A swoją drogą co robić z takimi budowlami. Jak się nie rozsypią to będą niezwykle brzydkie zabytki za lat.......set.
MAPA
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 93
Dołączył(a): 03.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) MAPA » 10.01.2009 23:04

Lidio,

widzisz- u nas panuje wolność i demokracja- gdybym rzeczywiście miała mniej obaw, zapewne poszłabym zobaczyć ów spodek od wewnątrz, bo plan dnia zawsze można przesunąć.
Jednak nie jestem ani tak odważna :cry: (musiałabym pójść sama, gdyż jedno z nas musiałoby zostać z dziećmi; było ciemno; prześwity na dachu wraz ze zwisającymi elementami), ani aż taką fascynatką historii najnowszej nie jestem (uwielbiam średniowieczne budowle i generalnie mediewistykę), co nie zmienia faktu, że zazdroszczę PAPie, że mógł zobaczyć na żywo to miejsce.
Pozdrawiam bardzo serdecznie.

Marsylko ( i nie tylko),

ja dwa słowa a propos naszego korzystania z restauracji " Pod złotymi łukami"-jak to fajnie napisałaś. Boję się, że czytający naszą relację mogą mieć przeświadczenie, iż nadmiernie często my, a przede wszystkim dzieci, korzystamy zeń.
Tak, jak wspominał już kiedyś PAP, na codzień szerokim łukiem omijamy tę restaurację. Nasze dzieci wiedzą, że tam nie jadamy, nie ma scen pod tytułem " ja chcę do Mc Donalda".
Na wakacjach jest czasem tak ,że spieszymy się i- zamiast delektować się zdrowszym pożywieniem- idziemy zjeść szybko, niedrogo i -co mnie bardzo odpowiada-higienicznie (są czyste stoliki, można skorzystać ze sprzątanej toalety).
W tym roku rzeczywiście pobiliśmy rekord, jeśli chodzi o ilość wizyt w wyżej wpomnianym lokalu, ale myślę, że nie stała nam się z tego powodu jakaś duża krzywda. Tak się poprostu złożyło.
Na codzień jestem mamą na urlopie wychowawczym, mającą czas i chęci, by gotować zdrowo. Moja decyzja o urlopie to zarówno konieczność (nie znaleźliśmy właściwej osoby, której moglibyśmy powierzyć opiekę nad dziećmi), ale też świadomy wybór- to mój czas wykorzystany na opiekę, zabawę, naukę z dziećmi, a także na gotowanie zup bez polepszaczy smaku, na przygotowywanie soków, kisieli z własnoręcznie przetartych owoców, domowych ciast, etc.

Z pozdrowieniami-
MAPA
marsylia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 882
Dołączył(a): 19.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) marsylia » 10.01.2009 23:38

MAPO, u nas jest podobnie z odwiedzaniem Mc Donalda. Borys wie, że chodzimy tam od czasu, do czasu, jak jesteśmy w drodze itp., też nie robi scen, chociaż on chętnie żywiłby się tam codziennie :wink: , ale nie musimy się chyba nikomu z tego tłumaczyć... :roll: :papa:
Pozdrawiam!
PAP
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1364
Dołączył(a): 21.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) PAP » 11.01.2009 22:42

Leszek Skupin napisał(a):Mnie zainteresował sam spodek od wewnątrz :D Ja chyba nie potrafiłbym się oprzeć pokusie żeby nie zajrzeć w KAŻDĄ dziurę tego "pomnika komunizmu"i zobaczyć to co było kiedyś tylko dla WYBRANYCH przez jedyną słuszną partię... a swoją drogą w Polsce takich pomników komunizmu nie widziałem... ale może mało jeżdżę po Polsce :lol:

Zaje.... jak to Kamil napisał odcinek :D

Pozdrav :papa:

P.S. Świetnie się to czyta i ogląda sluchając M. Bilińskiego :D


Leszku,

A propos zaglądania w każdą dziurę tego pomnika ... ja najbardziej żałuję, że nie miałem ze sobą latarki, bo wtedy możnaby jeszcze pokusić się o zbadanie kwestii wieży :roll: :D i paru innych zakamarków ... ale może będzie jeszcze kolejna okazja :lol: :lol: :lol: ...

Cieszę, że się podobało :D ... z muzyką i bez :lol: :lol: ...

Pozdrawiam,

PAP
PAP
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1364
Dołączył(a): 21.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) PAP » 11.01.2009 22:48

marsylia napisał(a):Witam Państwa :!: :D
Ja muszę przyznać, że nie robią na mnie wrażenia te komunistyczne zabudowy... :roll: , wolę inne klimaty - bardziej południowe :wink: , aczkolwiek ta mozaika w spodku, no no no! Niezła!


marsylio,

Estetyka tych miejsc to inna kwestia, ale pomyśl, że to wszystko jest jeszcze w 100% autentyczne, bez żadnych prac renowacyjnych, tak jak zostało po upadku dawnego systemu :roll: ... żywe dinozaury 8O :wink: :lol: :lol: ... ale sądząc po postach to mam wrażenie, że ta myśl rusza głównie panów, a niewiasty (no może z wyjątkiem Lidii :papa: ) przechodzą obok tego z większym dystansem :roll: :lol: ...

Pozdrawiam,

PAP
PAP
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1364
Dołączył(a): 21.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) PAP » 11.01.2009 23:00

Lidia K napisał(a):
MAPA napisał(a):Leszku,
ja byłam wówczas zła na PAPa, - że mogło coś mu spaść na głowę, że nieodpowiedzialny, etc., etc., - jak to kobieta ... , ale tak naprawdę, to zazdroszczę, że widział spodek od wewnątrz ... :) :wink:
Pozdrawiam serdecznie :)



Tak myślałam, że bałaś się o PAPa - ale gdy wrócił cały nie wytrzymałabym i poszłabym sobie też popatrzeć. Niestety on tam sobie sam chodził i filmował i robił zdjęcia i czuł się jak odkrywca to mu czas szybko leciał no i tak poleciał, że jak wrócił trzeba było jechać dalej.

A swoją drogą co robić z takimi budowlami. Jak się nie rozsypią to będą niezwykle brzydkie zabytki za lat.......set.


Lidio,

W kwestii MAPY to myślę, że Ona sama to już wyjaśniła ... ja natomiast jestem na 99% pewien jak ją znam, że nawet gdybym ją tam wciągał do tej dziury za rękę, to by się zaparła i nie weszła z racjonalnej obawy przed tym i owym ... a sama to tym bardziej nie :roll: ... podobnie Jasiek ... ale Lenka to by leciała w podskokach :lol: , tyle że dla odmiany ja bym się bał ją tam brać :) ...

Co do budowli ... nie podzielam twej opini ... zwróć uwagę proszę, że słynna dziś Wieża Eiffla w swoim czasie była postrzegana za brzydką, a dziś ... jest wiodącym zabytkiem Paryża ... tu myślę, że gdyby to z głową zagospodarować i uchronić przed ruiną, to by się to całkiem fajnie przyjęło jako lokalne kuriozum :) ...

Pozdrawiam,

PAP
PAP
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1364
Dołączył(a): 21.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) PAP » 11.01.2009 23:04

Witam,

Gdyby ktoś był zainteresowany przekazem zawartym w napisach umieszczonych po bokach głównego wejście, to zapraszam tu :) : http://www.bulgaricus.com/forum/viewtop ... d=6754&p=2

Pozdrawiam,

PAP
Heterka
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 461
Dołączył(a): 21.05.2008
Czytam

Nieprzeczytany postnapisał(a) Heterka » 12.01.2009 15:25

Czytam Waszą relację już od ponad 2 miesięcy - jestem w połowie - ale muszę przyznać , że jest świetna. Jesteście wspaniałą rodzinką i szczerze WAM zazdroszczę tych przygód zwłaszcza, że macie 2 małych dzieci. Sami byliśmy w Chorwacji 7 razy, ale zawsze zwiedzaliśmy tylko okoliczne miejsca i miejscowości. Mój mąż nie nadaje się do większych wojaży a ja chętnie bym sobie tak pozwiedzała, każdy dzień gdzie indziej - a ile można zobaczyć. Naprawdę szczerze podziwiam a Wasza relacja jest moją ulubioną lekturą.

Gorące pozdrowienia.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
BAŁKANY 2007 & 2008 & 2019 & 2020 & 2021 & 2022 .....
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone