Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

BAŁKANY 2007 & 2008 & 2019 & 2020 & 2021 & 2022 ...

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
armar
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 764
Dołączył(a): 28.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) armar » 08.12.2008 10:54

PAP napisał(a): armar, Zakładem, że poprzednie odcinki widziałeś i Sucevita oraz Moldovita są już wpisane na twoją listę miejsc do zobaczenia ... Nie jestem pewien czy głównie nastawiasz się na góry czy na inne atrakcje też ... tak czy siak polecam Ci kolejne 3 odcinki oraz potem jeden lub dwa z drogi powrotnej ... natomiast moim zdaniem spokojnie można połączyć okolice Sucevy z okolicami Brasova ... to tylko kwestia ilości czasu jakim będziesz dysponował ...
Co się tyczy nas, to tu głównie ważna jest dobra organizacja a mniej dzielność ... ale dzięki za komplemet ...

Oczywiście , że czytałem poprzednie odciniki , w dużej mierze inspirujesz mnie do planowanych podróży , tak więc z dużym zainteresowaniem czekam na dalsze relacje tym bardziej że piszesz interesująco i naprawdę podajesz wiele informacji cennych dla kogos kto chciałby sie wybrac w te same miejsca .... Poza tym wiesz , jakby moja żona miała jakieś obawy że za duże góry , za stromo , za wąsko na drodze , za dziko - zawsze mogę pokazac na Waszą relację i powiedzie że skoro Oni z takimi małymi dziecmi dali radę to my nie mamy się czego obawiac :wink:
Swoją drogą to chyba najbardziej podziwiam Twoją żonę :D , a i dzieci macie wspaniałe i niemarudne - teraz to już zaprawione w podróżach ....
Romunię planuję na jakis wypad tygodniowy jako że stosunkowo niedaleko ode mnie , byc może w maju ... Skolei z uwagą czytałem Twoje relacje po Czarnogórze bo w wakacyjnych planach , w drodze na wybrzeże chorwackie , mam w planach parę dni na park Durmitor i ewentualnie rafting po Tarze , nocleg w najwyżej położonym mieście na Bałkanach - Żabljaku ..... [/list]
Czekam na zapowiedziany dalszy ciąg relacji :!:
PAP
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1375
Dołączył(a): 21.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) PAP » 08.12.2008 12:08

elli napisał(a):PAP..... jestem oczarowana Twoim opisem , dołączonymi fotkami z precyzją dokumentalisty......... :lol: :wink:
POZDRAWIAM wszystkich uczestników Waszej wspaniałej , a czasami ekstremalnej :lol: wyprawy / ..w głowie mi się kręci widząc te przepaści i zakręty 8O /
CZEKAM na następne opisy z WASZEJ ESKAPADY !!!!!!!!! :papa:


elli,

Dzięki za słowa uznania :D :D ...

Zakręty to a i owszem były, ale ekspozycje 'w normie', bez ekstremy, zwłaszcza porównując z takim wjazdem na Sv. Jure w HR ...

Pozdrawiam,

PAP
PAP
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1375
Dołączył(a): 21.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) PAP » 08.12.2008 12:13

K2 napisał(a):
Lidia K napisał(a):Pod numerkiem 12 napisano cysterna. Czy w rumuńskim to też oznacza to samo co u nas i u Arabów? Całkiem możliwe. Tyle, że na planie nie mogę odnaleźć co jest podpisane liczbą 12.


Cześć,

Wydaje mi się, że 12 jest napisana takimi małymi literkami w płn-wsch części zamku, między 8 a 10. Taki mały biały obszar.

Pzdr
K2


K2,

Chyba masz rację, ale to by tylko wspierało moją teorię, że studni tam być nie mogło. To miejsce, o ile dobrze kojarzę, to sam brzeg północnego zbocza (z tego miejsca jest robione zdjęcie z widokiem na północ :) ), więc faktycznie mógł tam być zbudowany lub zawieszony jakiś zbiornik na wodę czerpaną z rzeki i może wciąganą w kubłach na linie do góry :roll: ... wtedy też nie było zapory, więc i koryto rzeki musiało być lekko wyższe i szersze ...

Pozdrawiam,

PAP
PAP
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1375
Dołączył(a): 21.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) PAP » 08.12.2008 12:20

armar napisał(a): Oczywiście , że czytałem poprzednie odciniki , w dużej mierze inspirujesz mnie do planowanych podróży , tak więc z dużym zainteresowaniem czekam na dalsze relacje tym bardziej że piszesz interesująco i naprawdę podajesz wiele informacji cennych dla kogos kto chciałby sie wybrac w te same miejsca .... Poza tym wiesz , jakby moja żona miała jakieś obawy że za duże góry , za stromo , za wąsko na drodze , za dziko - zawsze mogę pokazac na Waszą relację i powiedzie że skoro Oni z takimi małymi dziecmi dali radę to my nie mamy się czego obawiac :wink:
Swoją drogą to chyba najbardziej podziwiam Twoją żonę :D , a i dzieci macie wspaniałe i niemarudne - teraz to już zaprawione w podróżach ....
Romunię planuję na jakis wypad tygodniowy jako że stosunkowo niedaleko ode mnie , byc może w maju ... Skolei z uwagą czytałem Twoje relacje po Czarnogórze bo w wakacyjnych planach , w drodze na wybrzeże chorwackie , mam w planach parę dni na park Durmitor i ewentualnie rafting po Tarze , nocleg w najwyżej położonym mieście na Bałkanach - Żabljaku ...


armar,

Cieszę się, że relacja może być Tobie pomocna :D :D ...

MNE, a zwłaszcza Durmitor polecam, bo miejsce wyjątkowe :) ...

Co się tyczy RO ... tydzień mówisz ... to trochę mało i chyba bym się w takim razie skupił jednak na samej Bukovinie :) ... ale może K2 :papa: by coś doradził ze swego doświadczenia :) :?:

Pozdrawiam,

PAP
K2
Croentuzjasta
Posty: 217
Dołączył(a): 30.07.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) K2 » 08.12.2008 13:05

PAP napisał(a):
armar napisał(a):

Romunię planuję na jakis wypad tygodniowy jako że stosunkowo niedaleko ode mnie , byc może w maju ... Skolei z uwagą czytałem Twoje relacje po Czarnogórze bo w wakacyjnych planach , w drodze na wybrzeże chorwackie , mam w planach parę dni na park Durmitor i ewentualnie rafting po Tarze , nocleg w najwyżej położonym mieście na Bałkanach - Żabljaku ...


armar,



Co się tyczy RO ... tydzień mówisz ... to trochę mało i chyba bym się w takim razie skupił jednak na samej Bukovinie :) ... ale może K2 :papa: by coś doradził ze swego doświadczenia :) :?:

Pozdrawiam,

PAP


Nie przesadzajmy z tym moim doświadczeniem, byłem tam raz cztery lata temu. Ale oczywiście w miare możliwości moge pomóc, doradzić, odradzić.
Jeśli to ma być tydzień to rzeczywiście polecam albo Siedmiogród albo Bukowinę + Maramuresz. Jeśli bedą pytania to chętnie odpowiem.
K2
K2
Croentuzjasta
Posty: 217
Dołączył(a): 30.07.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) K2 » 08.12.2008 13:07

PAP napisał(a):
K2 napisał(a):
Lidia K napisał(a):Pod numerkiem 12 napisano cysterna. Czy w rumuńskim to też oznacza to samo co u nas i u Arabów? Całkiem możliwe. Tyle, że na planie nie mogę odnaleźć co jest podpisane liczbą 12.


Cześć,

Wydaje mi się, że 12 jest napisana takimi małymi literkami w płn-wsch części zamku, między 8 a 10. Taki mały biały obszar.

Pzdr
K2


K2,

Chyba masz rację, ale to by tylko wspierało moją teorię, że studni tam być nie mogło. To miejsce, o ile dobrze kojarzę, to sam brzeg północnego zbocza (z tego miejsca jest robione zdjęcie z widokiem na północ :) ), więc faktycznie mógł tam być zbudowany lub zawieszony jakiś zbiornik na wodę czerpaną z rzeki i może wciąganą w kubłach na linie do góry :roll: ... wtedy też nie było zapory, więc i koryto rzeki musiało być lekko wyższe i szersze ...

Pozdrawiam,

PAP


A najczęściej to pewnie była deszczówka :-) To w końcu góry, deszczu nie brakuje.

Pzdr
K2
PAP
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1375
Dołączył(a): 21.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) PAP » 08.12.2008 13:19

K2 napisał(a): A najczęściej to pewnie była deszczówka :-) To w końcu góry, deszczu nie brakuje.


K2,

Celna uwaga :idea: :roll: :D :lol: :lol: ...

Pozdrawiam,

PAP
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 08.12.2008 14:29

PAP napisał(a):
K2 napisał(a): A najczęściej to pewnie była deszczówka :-) To w końcu góry, deszczu nie brakuje.


K2,

Celna uwaga :idea: :roll: :D :lol: :lol: ...

Pozdrawiam,

PAP



PAP,
Myślałam, że sprawdzisz na zdjęciu tę 12. Jakby nie patrzeć to ten fragmencik na planie coś malusieńki jest. Zamki na wysokich wzgórzach właśnie we własną wodę były z chmurek zaopatrywane, mam przed oczami "okragłe wieże" starych zamków, które okazywały się pojemnikami na zbieraną deszczówkę. Gdzieś cysterna musi być.
PAP
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1375
Dołączył(a): 21.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) PAP » 08.12.2008 14:44

Lidia K napisał(a):
PAP napisał(a):
K2 napisał(a): A najczęściej to pewnie była deszczówka :-) To w końcu góry, deszczu nie brakuje.


K2,

Celna uwaga :idea: :roll: :D :lol: :lol: ...

Pozdrawiam,

PAP



PAP,
Myślałam, że sprawdzisz na zdjęciu tę 12. Jakby nie patrzeć to ten fragmencik na planie coś malusieńki jest. Zamki na wysokich wzgórzach właśnie we własną wodę były z chmurek zaopatrywane, mam przed oczami "okragłe wieże" starych zamków, które okazywały się pojemnikami na zbieraną deszczówkę. Gdzieś cysterna musi być.


Lidia,

Sprawdziłem :oops: :oops: ... tam jest 12 :D :D ...

Pozdrawiam,

PAP
caal
Croentuzjasta
Posty: 432
Dołączył(a): 22.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) caal » 08.12.2008 14:53

Czytam sobie po cichutku i wspominam Rumunię z dawnych czasów. O dziwo zapamiętałam obficie zaopatrzone sklepy 8O oraz piekne Karpaty i zamki.
Poza tym okropną nędzę wsi, liczne tabory cygańskie na drogach (jeszcze wozy konne to były) i straszliwą powódź. To co pokazujesz PAP to juz inna Rumunia :)

Jednakowoż nie strzymałam, się odezwę :)
Stanowczo nie doceniacie moi drodzy kunsztu i umiejętności dawnych budowniczych. Puszczanie "na hazard" kwestii tak ważnej jak stały dostęp do wody nie był możliwy. Z rzeki to można było czerpać w czas pokoju, a co z ewentualnym oblężeniem? Cysterna musiała być w obrębie murów, a prawdopodobnie było też źródło, to, że teraz go nie ma nie znaczy, że nie było go wcześniej.
Ale z K2 się zgadzam co do jej umiejscowienia, patrząc na zdjęcie zamku z lotu ptaka, widać nie tylko jej pozostałości, ale też znacznie bujniejszą roślinność, co niewątpliwie świadczy o bardziej wilgotnym podłożu, a co za tym idzie potwierdza lokalizację cysterny:)
PAP
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1375
Dołączył(a): 21.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) PAP » 08.12.2008 16:40

caal napisał(a):Czytam sobie po cichutku i wspominam Rumunię z dawnych czasów. O dziwo zapamiętałam obficie zaopatrzone sklepy 8O oraz piekne Karpaty i zamki.
Poza tym okropną nędzę wsi, liczne tabory cygańskie na drogach (jeszcze wozy konne to były) i straszliwą powódź. To co pokazujesz PAP to juz inna Rumunia :)

Jednakowoż nie strzymałam, się odezwę :)
Stanowczo nie doceniacie moi drodzy kunsztu i umiejętności dawnych budowniczych. Puszczanie "na hazard" kwestii tak ważnej jak stały dostęp do wody nie był możliwy. Z rzeki to można było czerpać w czas pokoju, a co z ewentualnym oblężeniem? Cysterna musiała być w obrębie murów, a prawdopodobnie było też źródło, to, że teraz go nie ma nie znaczy, że nie było go wcześniej.
Ale z K2 się zgadzam co do jej umiejscowienia, patrząc na zdjęcie zamku z lotu ptaka, widać nie tylko jej pozostałości, ale też znacznie bujniejszą roślinność, co niewątpliwie świadczy o bardziej wilgotnym podłożu, a co za tym idzie potwierdza lokalizację cysterny:)


caal,

To mamy i głos fachowca w naszej 'wodnej' debacie :D ... dzięki :D :D ...

Tak na marginesie, to trzy najbliższe odcinki powinny Cię troszku bardziej wciągnąć :) ...

Pozdrawiam,

PAP
caal
Croentuzjasta
Posty: 432
Dołączył(a): 22.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) caal » 08.12.2008 16:52

Wciągnieta jestem i jakoś nie trzeba mnie wlec wołami, ani zachęcać w inny, równie skuteczny sposób :)
Tylko się nie odzywam, no rzadko, bo czasu brak :evil:
Ciekawa jestem czy będzie jeszcze o Draculi (a może raczej Draculu?), no i jesli będzie, to jak będzie :) Bo to jedna z moich ulubionych postaci 8)
PAP
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1375
Dołączył(a): 21.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) PAP » 08.12.2008 17:08

caal napisał(a):Ciekawa jestem czy będzie jeszcze o Draculi (a może raczej Draculu?), no i jesli będzie, to jak będzie :) Bo to jedna z moich ulubionych postaci 8)


caal,

Zobaczymy :roll: :roll: :lol: :lol: :lol: ...

Tak a propos ... jak się sprawy mają z waszą 'autostradową' studnią :) :?:

Pozdrawiam,

PAP
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107676
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 08.12.2008 18:13

caal napisał(a):Ciekawa jestem czy będzie jeszcze o Draculi (a może raczej Draculu?), no i jesli będzie, to jak będzie :) Bo to jedna z moich ulubionych postaci 8)


No i tu caal uprzedziła moje pytanie, bo tez miałem o to zapytać :lol:

Po odpowiedzi PAP'a należy sądzić , że coś będzie.
caal
Croentuzjasta
Posty: 432
Dołączył(a): 22.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) caal » 08.12.2008 19:57

No właśnie, coś będzie...

A studnia, studnią nie jest, nie wiem czym jest, mam ćwierć mózgu, albo mniej. Skończyliśmy kopać w niedzielę wieczorem. Będzie czas na myślenie co to za dziwo. Zdjęcia z nocnej (bo w świetle reflektorów samochodowych) eksploracji zamieszczę :twisted:
:papa:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe

BAŁKANY 2007 & 2008 & 2019 & 2020 & 2021 & 2022 .....
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone