Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Bałkańskie Wyprawy: Grecja i nie tylko 2014-2015

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
MarDomi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1271
Dołączył(a): 21.09.2012
Re: Bałkańska Wyprawa: Grecja i nie tylko

Nieprzeczytany postnapisał(a) MarDomi » 28.10.2014 19:10

18.08.2014

Nazajutrz pobudka o świcie i w drogę do Kastraki w Grecji.

0809.jpg

0826.jpg
nasz pokój

0830.jpg

0837.jpg
ostatnie tankowanie przed Grecją


Na granicy kolejka prawie godzina czekania.

0840.jpg


I w końcu jest Gracja...
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10829
Dołączył(a): 27.08.2012
Re: Bałkańska Wyprawa: Grecja i nie tylko

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 28.10.2014 19:58

Podoba mi się Albania przedstawiona Twoim okiem, piękne przestrzenie, choć tuż za przejściem nie zapowiada się ciekawie, co również doświadczyliśmy, ciekawi mnie dalsza droga na Grecję więc jestem
agata26061
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3616
Dołączył(a): 04.07.2012
Re: Bałkańska Wyprawa: Grecja i nie tylko

Nieprzeczytany postnapisał(a) agata26061 » 28.10.2014 20:14

Ciekawa relacja. Zostaję na dłużej... :D
MarDomi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1271
Dołączył(a): 21.09.2012
Re: Bałkańska Wyprawa: Grecja i nie tylko

Nieprzeczytany postnapisał(a) MarDomi » 28.10.2014 20:43

Witaj agata26061, już niedługo trochę bardziej stacjonarnie i wyspiarsko :papa:
MarDomi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1271
Dołączył(a): 21.09.2012
Re: Bałkańska Wyprawa: Grecja i nie tylko

Nieprzeczytany postnapisał(a) MarDomi » 28.10.2014 21:18

Czytałem widziałem na zdjęciach drogę od Ioannina w kierunku Meteorów, ale zobaczyć na własne oczy to nie to samo. Zdjęcia nie oddają niczego (szczególnie moje). Miałem wrażenie że połowa z tej trasy biegnie pod ziemią, a druga połowa na wysokich wiaduktach.

Zjazd z autostrady (bramka 2.5 euro jak dobrze pamiętam) na Kalambake ...coś pięknego, serpentyny, wysokość i widoki, polecam.
Niestety z powodu natłoku wrażeń wszyscy pasażerowie z obu aut niedomagali i zdjęć nie jest dużo.

0847.jpg

0849.jpg

0851.jpg


Wiem temat nie raz wałkowany na forum, ale zobaczcie moim okiem, a raczej obiektywem aparatu to miejsce jeszcze raz. Może ktoś nie widział to tym bardziej.

0856.jpg


Meteory to piękne formacje z piaskowca, uformowane 30 mln lat temu na morskim dnie. Gdy morze odchodziło wyrzeźbiło na Równinie Tesalskiej w miękkiej skale "dziwne skały". Na szczycie wybudowane są klasztory. „Meteor” znaczy „zawieszony w powietrzu”. Wszystkie trasy prowadzące na skały były kiedyś trudne nawet dla osób dysponujących specjalistycznym sprzętem. A kiedy budowano klasztory, sprzętu takiego jeszcze nie było. Całe szczęście dziś prowadzą do nich wybudowane przejścia i schody.

0858.jpg

0860.jpg


My mieliśmy zarezerwowane noclegi w Kastraki Zozas Rooms za 40 euro 2+1 i 35 euro za dwójkę , ale nie ma potrzeby rezerwacji jeśli ktoś nie chce. Można bez problemu znaleźć coś na miejscu. Kastraki to malownicza wieś u stóp meteorów, dociera tu znacznie mniej autobusów niż do Kalambaki, jest też mniej lokali gastronomicznych, ale wiele rekompensuje widok na klasztory oraz jest camping. W samych klasztorach obowiązuje kodeks ubraniowy. Zabronione są odkryte kolana i ramiona, panie muszą mieć spódnicę (można wypożyczyć na miejscu). Klasztory udostępniane w różnych dniach i godzinach, które często zmieniają się, warto to sprawdzić wcześniej, przed wycieczką.

0869.jpg

0872.jpg

0877.jpg

0893.jpg

0902.jpg

0905.jpg

0912.jpg

0913.jpg

0914.jpg


cdn...
Ostatnio edytowano 01.11.2014 12:10 przez MarDomi, łącznie edytowano 1 raz
kadetdudi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 568
Dołączył(a): 01.09.2013
Re: Bałkańska Wyprawa: Grecja i nie tylko

Nieprzeczytany postnapisał(a) kadetdudi » 28.10.2014 21:25

Ożesz! Nie wiem czy czytać dalej. Albania w Twoim wydaniu zauroczyła mnie. Myślałem o Lefkadzie w Grecji przez Ohrid, ale Albania przez Ohrid to też byłby chyba dobry pomysł. Pięknie przedstawiasz to co widzieliście.
Myślisz, że warto czytać dalej?:)
MarDomi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1271
Dołączył(a): 21.09.2012
Re: Bałkańska Wyprawa: Grecja i nie tylko

Nieprzeczytany postnapisał(a) MarDomi » 28.10.2014 21:49

kadetdudi napisał(a):Ożesz! Nie wiem czy czytać dalej. Albania w Twoim wydaniu zauroczyła mnie. Myślałem o Lefkadzie w Grecji przez Ohrid, ale Albania przez Ohrid to też byłby chyba dobry pomysł. Pięknie przedstawiasz to co widzieliście.
Myślisz, że warto czytać dalej?:)


Cieszę się że relacja przypadła do gustu :D
Ohrid był w planach na ten rok, ale wszystkiego się nie da zobaczyć. Pozostaje nadal brany pod uwagę na następny wyjazd. Lefkadę mamy właśnie uwzględnioną na 100% na najbliższą wyprawę. Co do Albanii na pewno ją odwiedzić będziemy chcieli nie raz.
Zachęcam do czytania relacji, ponieważ pięknych miejsc w niej nie zabraknie, a i trochę skręcimy. Nie koniecznie na jońskie :hut:
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008
Re: Bałkańska Wyprawa: Grecja i nie tylko

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 29.10.2014 08:08

Ciągle siedzi mi gdzieś z tyłu głowy wyprawa w Meteory ale jak przychodzi co do czego to kierunek jest niezmienny...dobrze, że nie wszyscy są takimi ortodoksami. :wink:
Pięknie tam.
GOLDEN
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1756
Dołączył(a): 12.02.2014
Re: Bałkańska Wyprawa: Grecja i nie tylko

Nieprzeczytany postnapisał(a) GOLDEN » 29.10.2014 10:02

Albania ! 8O 8O 8)
Z jednej strony uliczki ,które lepiej omijać szerokim łukiem i śmieci :wink:
Z drugiej piękne krajobrazy i klimatyczne miasteczka 8)
Zanotowane.....kraj,który koniecznie trzeba zobaczyć :hut:
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 20993
Dołączył(a): 04.09.2013
Re: Bałkańska Wyprawa: Grecja i nie tylko

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 29.10.2014 13:06

Fajnie pokazana Albania...teraz moja ulubiona Grecja...Meteory...tak jak piszesz nie trzeba robić rezerwacji ,bo pokoi jest
multum...my też dwa lata temu z marszu znależliśmy studio
Pozdrawiam
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Bałkańska Wyprawa: Grecja i nie tylko

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 29.10.2014 14:09

MarDomi napisał(a):Nazajutrz pobudka o świcie i w drogę do Kastraki w Grecji.
Na granicy kolejka prawie godzina czekania.

Kiedy przed laty pierwszy raz jechałem do Grecji, staliśmy dłużej w słońcu i kurzu na przejściu bułgarsko-greckim. Ale i tak nie było źle - autokary sterczały po wiele godzin.

Pozdrawiam,
Wojtek
MarDomi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1271
Dołączył(a): 21.09.2012
Re: Bałkańska Wyprawa: Grecja i nie tylko

Nieprzeczytany postnapisał(a) MarDomi » 29.10.2014 19:06

Franz napisał(a):
MarDomi napisał(a):Nazajutrz pobudka o świcie i w drogę do Kastraki w Grecji.
Na granicy kolejka prawie godzina czekania.

Kiedy przed laty pierwszy raz jechałem do Grecji, staliśmy dłużej w słońcu i kurzu na przejściu bułgarsko-greckim. Ale i tak nie było źle - autokary sterczały po wiele godzin.


Dokładnie tak było i tutaj. Autokary czekały o wiele dłużej tak samo jak ci nie z EU. Najczęściej widziałem kontrolowanych Albańczyków, nas puścili bokiem.

Pozdrawiam Marcin
MarDomi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1271
Dołączył(a): 21.09.2012
Re: Bałkańska Wyprawa: Grecja i nie tylko

Nieprzeczytany postnapisał(a) MarDomi » 29.10.2014 19:09

Vjetar napisał(a):Ciągle siedzi mi gdzieś z tyłu głowy wyprawa w Meteory ale jak przychodzi co do czego to kierunek jest niezmienny...dobrze, że nie wszyscy są takimi ortodoksami. :wink:
Pięknie tam.

Na pewno warto zobaczyć Meteory przy okazji jazdy dalej na południe :)
MarDomi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1271
Dołączył(a): 21.09.2012
Re: Bałkańska Wyprawa: Grecja i nie tylko

Nieprzeczytany postnapisał(a) MarDomi » 29.10.2014 19:15

GOLDEN napisał(a):Albania ! 8O 8O 8)
Z jednej strony uliczki ,które lepiej omijać szerokim łukiem i śmieci :wink:
Z drugiej piękne krajobrazy i klimatyczne miasteczka 8)
Zanotowane.....kraj,który koniecznie trzeba zobaczyć :hut:


Zobaczyć, najlepiej póki jeszcze jest bardziej "naturalna" i tańsza.

ajdadi napisał(a):Fajnie pokazana Albania...teraz moja ulubiona Grecja...Meteory...tak jak piszesz nie trzeba robić rezerwacji ,bo pokoi jest
multum...my też dwa lata temu z marszu znależliśmy studio
Pozdrawiam


Mam nadzieję, że jeszcze mi się uda pokazać po Meteorach "Szmaragdową Wyspę"... :D
MarDomi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1271
Dołączył(a): 21.09.2012
Re: Bałkańska Wyprawa: Grecja i nie tylko

Nieprzeczytany postnapisał(a) MarDomi » 29.10.2014 20:03

W środku byliśmy w dwóch Klasztorach Warłama i Wielkiego Meteoronu.

0921.jpg
przyda się "mały" zapas winka

0922.jpg

0924.jpg

0934.jpg

0936.jpg


Zaczęliśmy od Klasztoru Warłaama (Wszystkich Świętych). Prowadzące do klasztoru kamienne schody mają zaledwie sto lat. Być może do dzisiaj używano by tu drabin, gdyby nie to, że pewien biskup uznał, że taki transport naruszał jego autorytet podczas wizyt duszpasterskich w klasztorze. Początkowo mnisi dostawali się na górę przy pomocy systemu platform podtrzymywanych przez belki wsunięte w skalne szczeliny, a następnie przy pomocy sznurowych drabin oraz liny i kołowrotka, który można obejrzeć nad skarpą. Przeor klasztoru zapytany o to, jak długo używa się liny, miał odpowiedzieć: „Dopóki się nie zerwie”...

Niestety podczas naszej wizyty w klasztorze była wycieczka Rosjan przez co tłok był duży.

0937.jpg

0944.jpg

0945.jpg
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Bałkańskie Wyprawy: Grecja i nie tylko 2014-2015 - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone