Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Bajerancki sierpień na Bajerach

Donaudampfschifffahrtselektrizitätenhauptbetriebswerkbauunterbeamtengesellschaft (79 liter) – to najdłuższy niemiecki wyraz. W Niemczech rocznie do obrotu trafia ponad 800 ton antybiotyków dla zwierząt - dwukrotnie więcej niż dla ludzi. Piwo i wino można kupić w wieku +16 lat. W Niemieckich szkołach 6 to najniższa ocena, a 1 najwyższa. Narodowe zwierzę to mityczny czarny orzeł.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Bajerancki tydzień na Bajerach

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 24.01.2016 20:48

maslinka napisał(a):Chyba mało osób spodziewa się, że w Niemczech może być tak ładnie ;)


Niemcy są bardzo niedocenianym przez Polaków krajem, jesli chodzi o zwiedzanie. Ja dotychczas nigdy się nie zawiodłem na żadnym miejscu zwiedzonym w DE, nie byłem może w ogromnej ilości, ale po zwiedzenie Berlina (kilka razy), Drezna, Ratyzbony, pogranicza niemiecko-austriackiego w okolicach Kufstein, dwóch pełnych dni w Tegernsee mogę parę słów powiedzieć :)

A Roberta Lewandowskiego z Anna nie spotkaliście?
Na tym targu, który pokazujesz Canal PLI kręcił wywiad z Anną :)

:boss:
Użytkownik usunięty
Re: Bajerancki tydzień na Bajerach

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 24.01.2016 21:07

tony montana napisał(a):
Niemcy są bardzo niedocenianym przez Polaków krajem, jesli chodzi o zwiedzanie.


Zgadzam się
To samo dotyczy w lecie Austrii, włoskich prowincji Bolzano i Trydent oraz Słowenii 8)

Wszędzie spotykaliśmy tam bardzo mało Polaków, za to bardzo dużo turystów z innych krajów :roll:
Sara76
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 763
Dołączył(a): 25.02.2009
Re: Bajerancki tydzień na Bajerach

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sara76 » 24.01.2016 21:14

Na pewno niemieckie miasta i miasteczka są niedocenione, zwłaszcza w Polsce, być może wynika to stąd, że większość Polaków woli się "pochwalić' wyjazdem do Włoch, Grecji, Chorwacji czy Turcji... Mnie trochę odstraszają ceny (wycieczki zorganizowane są stosunkowo drogie, a w większości na takie jeździmy)
Użytkownik usunięty
Re: Bajerancki tydzień na Bajerach

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 24.01.2016 21:25

Kierunek "do Włoch" sprowadza się w 90% przypadków do pobytu :
-na plaży nad Adriatykiem
- w Wenecji
- w Rzymie 8)

Z pozostałych 9% mamy pobyty :
-nad jeziorem Garda
-w Toskanii

Oczywiście wszystkie te miejsca są bardzo fajne, ale na resztę Włoch zostaje 1% 8)
DamianM
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 483
Dołączył(a): 16.12.2012
Re: Bajerancki tydzień na Bajerach

Nieprzeczytany postnapisał(a) DamianM » 24.01.2016 22:18

:papa: które zawiezie nas na Odeonsplatz. To bardzo ważne, historyczne miejsce. 9 listopada 1923 został tu zorganizowany przez Hitlera pucz monachijski. Ale do tego jeszcze wrócę. Na razie zobaczymy bardziej "rozrywkowe" atrakcje - salon jaguara, choćby przez szybę ;):

Witam .Z Marienplatz na Odeonsplatz można z buta :D ,ale jak kto woli to można mit U-Bahn
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14795
Dołączył(a): 02.08.2008
Re: Bajerancki tydzień na Bajerach

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 24.01.2016 22:40

jolcix napisał(a):ja czytam z przyjemnością :)

Cieszę się :)


tony montana napisał(a):Niemcy są bardzo niedocenianym przez Polaków krajem, jesli chodzi o zwiedzanie. Ja dotychczas nigdy się nie zawiodłem na żadnym miejscu zwiedzonym w DE, nie byłem może w ogromnej ilości, ale po zwiedzenie Berlina (kilka razy), Drezna, Ratyzbony, pogranicza niemiecko-austriackiego w okolicach Kufstein, dwóch pełnych dni w Tegernsee mogę parę słów powiedzieć :)

Dokładnie tak :) Niemieckie miasta są piękne. Nie mam dużego doświadczenia w tym temacie, ale np. Aachen (po polsku: Akwizgran) i Düsseldorf, które odwiedziłam jakieś 15 lat temu, bardzo mi się podobały :) Alp dużo nie mają, ale okolice Berchtesgaden są cudne.

tony montana napisał(a):A Roberta Lewandowskiego z Anna nie spotkaliście?
Na tym targu, który pokazujesz Canal PLI kręcił wywiad z Anną :)

Niestety nie :( 8)


Lednice napisał(a):To samo dotyczy w lecie Austrii, włoskich prowincji Bolzano i Trydent oraz Słowenii 8)

Wszędzie spotykaliśmy tam bardzo mało Polaków, za to bardzo dużo turystów z innych krajów :roll:

Coraz więcej Polaków podróżuje również po krajach alpejskich i jest to nie tylko turystyka narciarska :) Jesteś tego najlepszym przykładem :D



DamianM napisał(a):Witam .Z Marienplatz na Odeonsplatz można z buta :D ,ale jak kto woli to można mit U-Bahn

Chcieliśmy się przejechać metrem i zobaczyć stację U-Bahna :) Wracać będziemy z buta :D
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13060
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Bajerancki tydzień na Bajerach

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 25.01.2016 10:02

maslinka napisał(a):Nie wiem, czy jeszcze ktoś to czyta ;), ale skoro zaczęłam...

Tak, tak, wiem o liczniku wyświetleń, ale inna motywacja też się czasami przydaje :), żeby nie pisać dla samej siebie ;)

Jestem i motywuję :smo:


maslinka napisał(a):W pobliżu rzeźby z Werony stanął różowy pan cały w kwiatach; być może również należało go dotknąć, żeby mieć szczęście w miłości ;):

Obrazek

A może wręcz przeciwnie ;)


Chyba wręcz przeciwnie :wink:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14795
Dołączył(a): 02.08.2008
Re: Bajerancki tydzień na Bajerach

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 25.01.2016 22:30

mysza73 napisał(a):Jestem i motywuję :smo:

Dzięki! :smo:

mysza73 napisał(a):
maslinka napisał(a):W pobliżu rzeźby z Werony stanął różowy pan cały w kwiatach; być może również należało go dotknąć, żeby mieć szczęście w miłości ;):


A może wręcz przeciwnie ;)


Chyba wręcz przeciwnie :wink:

Hehe ;) :mrgreen:
21monika
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2918
Dołączył(a): 25.04.2014
Re: Bajerancki tydzień na Bajerach

Nieprzeczytany postnapisał(a) 21monika » 27.01.2016 01:34

W ramach motywacji się pokazuje. :D
Aguha
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 875
Dołączył(a): 27.03.2008
Re: Bajerancki tydzień na Bajerach

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aguha » 29.01.2016 10:41

I ja motywuję :)

Monachium jest od lat na liście "do obejrzenia", jeszcze z dwa lata i będzie można jechać, tylko trzeba najpierw sprawdzić rozkład placów zabaw ;).
Jak czytam Twoje relacje, to mi się przypomina czas "przed dzieciami", dużo zwiedzania, dużo jeżdżenia, ale się pocieszam, że przerwa powoli dobiega końca, dziecie powoli dochodzą do wieku "zwiedzającego". A dzięki Tobie nie obrastam w .... (hmmm a może jednak obrosłam troszkę :)))

Pozdrawiam i czekam na cdn
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Bajerancki tydzień na Bajerach

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 29.01.2016 15:56

maslinka napisał(a):....Alp dużo nie mają, ale okolice Berchtesgaden są cudne.


Kaisergebirge - czyli trochę bardziej na zachód też sroce spod ogona nie wypadły
:)
Wojtek pokazywał je parę miesięcy temu
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14795
Dołączył(a): 02.08.2008
Re: Bajerancki tydzień na Bajerach

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 29.01.2016 18:09

21monika napisał(a):W ramach motywacji się pokazuje. :D

Witaj, Monika :)


Aguha napisał(a):I ja motywuję :)

:D

Aguha napisał(a):Monachium jest od lat na liście "do obejrzenia", jeszcze z dwa lata i będzie można jechać, tylko trzeba najpierw sprawdzić rozkład placów zabaw ;).

Muszę przyznać, że tego nie sprawdzaliśmy ;), ale na pewno ich nie brakuje. Jak pojedziecie latem, można usiąść w jednym z ogródków piwnych, przy których są atrakcje dla dzieciaków. Czytałam, że do monachijskich ogródków piwnych można nawet wnosić własny prowiant, więc ludzie przychodzą z całymi rodzinami i koszami piknikowymi. Warunek: trzeba zamówić piwo :mrgreen: Jest coś miłego dla młodszych, coś miłego dla starszych ;) :D


tony montana napisał(a):
maslinka napisał(a):....Alp dużo nie mają, ale okolice Berchtesgaden są cudne.


Kaisergebirge - czyli trochę bardziej na zachód też sroce spod ogona nie wypadły
:)
Wojtek pokazywał je parę miesięcy temu

Bardzo fajne tereny :)

Też je pokazywałam, nawet w tej relacji ;) - pod kątem narciarskim - klik :D

Następny odcinek powinien pojawić się jeszcze dzisiaj :)
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14795
Dołączył(a): 02.08.2008
Re: Bajerancki tydzień na Bajerach

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 29.01.2016 21:00

Dzień 3 - 29 grudnia (wtorek): Monachium - część czwarta (i chyba przedostatnia ;))

Jesteśmy na Odeonsplatz. Docieramy pod Feldherrnhalle (Halę Wodzów), która stanowi kopię florenckiej Loggii dei Lanzistoi i stoi na miejscu dawnej bramy miejskiej - Schwabinger Tor.

Obrazek

Jest to otwarta hala o wysokości 20 metrów postawiona ku czci wodzów wojny trzydziestoletniej i księcia Christiana Friedricha von Wrede, marszałka bawarskiego epoki napoleońskiej.

Obrazek

Jednak bardziej znana jest z puczu monachijskiego (zwanego puczem piwnym), który miał tutaj miejsce w nocy z 8 na 9 listopada 1923 roku.

Obrazek

Adolf Hitler przeprowadził tu nieudaną próbę zamachu stanu. Pucz został rozpędzony, jednak po objęciu władzy w 1933 roku Hitler uczynił z ofiar wypadków monachijskich męczenników i wykorzystywał te wydarzenia do propagandy, aż stały się elementem faszystowskiego kultu.

Rzeźby lwów po bokach schodów Feldherrnhalle dodano w 1906 roku.

Koniecznie muszę mieć zdjęcie z lwem ;):

Obrazek

Hala Wodzów to pomnik bohaterów Bawarii, choć nieodmiennie jest kojarzona z puczem monachijskim i postacią Hitlera.

Tuż obok Feldherrnhalle znajduje się Residenz - rezydencja królów Bawarii, znana również jako pałac rodu Wittelsbachów, budowana od końca XVI do połowy XIX wieku:.

Obrazek

Jest to największy tego rodzaju zespół architektoniczny w Europie.

Jedna z wielu bram prowadzących do Rezydencji:

Obrazek

a przed nią oczywiście lwy - trzeba pogłaskać pysk lwa, oczywiście na szczęście :D:

Obrazek

Obrazek

Rezidenz posiada aż 10 dziedzińców wewnętrznych, byliśmy tylko na kilku:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

To kompleks budowli z różnych epok; mieszanka stylów architektonicznych robi duże wrażenie.

Uliczka wewnątrz Rezydencji:

Obrazek

Warto wejść do środka i zobaczyć np. wspaniały Teatr Cuvilliésa czy bogate zbiory sztuki egipskiej. Może następnym razem ;) Dziś oglądamy te cuda tylko z zewnątrz.

Odeonsplatz zostaje za nami:

Obrazek

ale budynki Rezydencji ciągną się wzdłuż całej Residenzstrasse; nazwa ulicy jest więc jak najbardziej uzasadniona ;)

Teraz jesteśmy na Max-Joseph-Platz i po raz ostatni spoglądamy na jeden z budynków pałacu Wittelsbachów:

Obrazek

W centralnej części placu stoi Teatr Narodowy:

Obrazek

pod którym znajduje się duży parking:

Obrazek

Cieszymy się, że przyjechaliśmy pociągiem i nie musimy stać w tej kolejce :)

Nie pokazywałam jeszcze monachijskich tramwajów. Tu też ich nie widać, ale są tory ;):

Obrazek

Obrazek

Tak jak wcześniej pisałam, Monachium to miasto deptaków i stref dla pieszych:

Obrazek

Nie brakuje tu również sklepów dla tych z nieco grubszym portfelem:

Obrazek

Jest nawet podobizna Karla (w prawym górnym rogu) :lol::

Obrazek

W Pradzie i u Karla zakupy robią głównie panie o ciemnej karnacji w chustach :? One mają na to fundusze :roll:

Nieuchronnie zmierzamy w stronę bardzo dziwnego pomnika...

;)
Mikeee
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2377
Dołączył(a): 06.08.2013
Re: Bajerancki tydzień na Bajerach

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikeee » 29.01.2016 21:21

Fajnie spędziłaś ten okres świąteczno-sylwestrowy. W Monachium byłem tylko w muzeum BMW, w drodze na Hintertux. Muszę się kiedyś tam zatrzymać na dłużej - ładne miasto

a lwy nie lubią jak się je zachodzi od tyłu.... 8)

....no chyba, że to lwice :mrgreen:

pozdrawiam,
Michał
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Bajerancki tydzień na Bajerach

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 29.01.2016 21:27

Mikeee napisał(a):Fajnie spędziłaś ten okres świąteczno-sylwestrowy. W Monachium byłem tylko w muzeum BMW, w drodze na Hintertux. Muszę się kiedyś tam zatrzymać na dłużej - ładne miasto

a lwy nie lubią jak się je zachodzi od tyłu.... 8)

....no chyba, że to lwice :mrgreen:

pozdrawiam,
Michał


Świntuch

Ja nie byłem w Monachium, tylko w jego okolicach, ładnie wymuskane te budynki, no i ten rozmach....

:boss:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Niemcy - Deutschland



cron
Bajerancki sierpień na Bajerach - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone