Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Bagażniki/ Boxy/ Uchwyty/ Łańcuchy śniegowe

Wszystkie rozmowy na tematy turystyczne nie związane z wcześniejszymi działami mogą trafiać tutaj. Zachowanie się naszych rodaków za granicą, wybór kraju wakacyjnego wyjazdu, czy korzystać z biur podróży.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
SingSing74
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1460
Dołączył(a): 03.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) SingSing74 » 10.02.2017 00:44

@fly; Nie odpowiedziałeś gdzie napisałem, że jeżdżę z ręcznie malowaną tablicą. Nadal czekam na wskazanie wydumanego przez ciebie posta.

Dostałeś odpowiedzi dotyczące przepisów obowiązujących w danym kraju (Austrii i Chorwacji) - to przepisy dotyczące ich obywateli. Zadaj to samo pytanie do odpowiedniego urzędu w Polsce. U nas nigdy nie można było przekładać tablicy. Obecnie należy dorobić trzecią tablicę. Co może w takim wypadku zrobić Norweg? Odpowiedź będzie oczywista, choć pewnie nie dla ciebie, więc pisz i dziel się informacjami.

Trochę ci podpowiem, bo z odpowiedzi wnioskuję, że samo pytanie też sknociłeś. Powinno ono brzmieć: "Pochodzę np. z Norwegii. Jakie przepisy dotyczące rejestracji bagażnika na hak mnie dotyczą - wasze czy norweskie?" ( w tym miejscu możesz pokrótce opisać co napisała ci norweska urzędniczka).

Z jednej strony srasz w gacie w kwestii tablicy (której nikt się nie czepia - jeśli jest legalna w kraju pochodzenia), a tak naprawdę chcesz nielegalnie wozić na bagażniku rowerowym zapasowe koło (jak pisałeś we wcześniejszym swoim poście w tym temacie). Pewnie obok rowerów będziesz chciał je przewieźć, dlatego zapytaj ambasad w krajach tranzytowych czy możesz je przywiązać szpagatem, żyłką wędkarską czy bandażem elastycznym z apteczki ???
fly
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1416
Dołączył(a): 16.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) fly » 10.02.2017 03:00

Cze!
Z wiadomych przyczyn posta kolegi SingSing74 pominę z zaleceniem aby szpagat lub linkę rodzina lub jakaś życzliwa osoba użyła do związania Mu rąk aby nie mógł wypisywać podobnych bzdór i się kopromitował, a co się tyczy elastycznego bandażu może można go użyć do podtrzymania ewentualnego zimnego kompresu na głowie.
Drogi bigredone wszystko co będzie na haku holowniczym wg. mojego rozumowania będzie sprowadzało pojazd do klasyfikacji pojazdu jako pojazdu z przyczepką, a co zatem idzie będzie on z tego tytułu podlegał m.in. ograniczeniu prędkości.
Nie ma tu znaczenia jaki jest ten bagażnik, znaczenie ma sposób mocowania go do samochodu. Gdyby był mocowany np. do klapy tylnej to nie dotyczyły by go przepisy austryjackie odnośnie przyczepki lekkiej.
Pytanie jakie zadałem poszczególnym Ambasadom i Konsulatom Polskim za granicą, i zagranicznym w Polsce-na razie z różnym odzewem. Nazwa kraju w zależności od ambasady była różna.

Dzień dobry.
Planuję w tym roku odwiedzić Chorwację i w zwiazku z tym interesują mnie przepisy dotyczące poruszania się samochodem z bagażnikiem montowanym na hak holowniczy. Mój problem jest nieco bardziej złożony ponieważ mimo iż jestem Polakiem to pojazd którym będę przemierzał Chorwacje jest zarejestrowany w Norwegii. W Norwegii nie przewiduje się wydawania trzeciej tablicy rejestracyjnej dla bagażnika i dozwolone jest poruszanie się samochodem z samodzielnie (własnoręcznie) wykonaną tablicą umieszczoną na bagażniku, w Polsce w od stycznia 2016 jest już możliwe uzyskanie trzeciej dodatkowej tablicy, której brak w przypadku kontroli policji mógł skutkować mandatem karnym. Natomiast jak sprawa ta wygląda odnośnie przepisów w Chorwacji? Czy są jakieś ograniczenia w przypadku poruszania się samochodem z zamocowanym bagażnikiem na haku holowniczy np. mniejsza prędkość itp.?

pozdrawiam
fly

Jestem świadom że dla Was-kierowców poruszjących się samochodammi zarejestrowanymi w Polsce problemu nie ma, bowiem mogą trzecią tablicę uzyskać w Wydziale Komunikacji, jedyne co jest dla was istotne z tego wątku to ewentualne ograniczenia wynikające z poruszania się z tym bagażnikiem-oby było ich jak najmniej.
pozdro
Ostatnio edytowano 16.02.2017 14:32 przez fly, łącznie edytowano 2 razy
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 10.02.2017 10:05

Prosiłbym o powstrzymanie się od wycieczek osobistych i powrót do tematu. Na razie proszę.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 10.02.2017 21:18

fly napisał(a):Cze!
Z wiadomych przyczyn posta kolegi SingSing74 pominę z zaleceniem aby szpagat lub linkę rodzina lub jakaś życzliwa osoba użyła do związania Mu rąk aby nie mógł wypisywać podobnych bzdór i się kopromitował, a co się tyczy elastycznego bandażu może można go użyć do podtrzymania ewentualnego zimnego kompresu na głowie.
Drogi bigredone wszystko co będzie na haku holowniczym wg. mojego rozumowania będzie sprowadzało pojazd do klasyfikacji pojazdu jako pojazdu z przyczepką, a co zatem idzie będzie on z tego tytułu podlegał m.in. ograniczeniu prędkości.
Nie ma tu znaczenia jaki jest ten bagażnik, znaczenie ma sposób mocowania go do samochodu. Gdyby był mocowany np. do klapy tylnej to nie dotyczyły by go przepisy austryjackie odnośnie przyczepki lekkiej.
Pytanie jakie zadałem poszczególnym Ambasadom i Konsulatom Polskim za granicą, i zagranicznym w Polsce-na razie z różnym odzewem. Nazwa kraju w zależności od ambasady była różna.

Dzień dobry.
Planuję w tym roku odwiedzić Chorwację i w zwiazku z tym interesują mnie przepisy dotyczące poruszania się samochodem z bagażnikiem montowanym na hak holowniczy. Mój problem jest nieco bardziej złożony ponieważ mimo iż jestem Polakiem to pojazd którym będę przemierzał Chorwacje jest zarejestrowany w Norwegii. W Norwegii nie przewiduje się wydawania trzeciej tablicy rejestracyjnej dla bagażnika i dozwolone jest poruszanie się samochodem z samodzielnie (własnoręcznie) wykonaną tablicą umieszczoną na bagażniku, w Polsce w od stycznia 2016 jest już możliwe uzyskanie trzeciej dodatkowej tablicy, której brak w przypadku kontroli policji mógł skutkować mandatem karnym. Natomiast jak sprawa ta wygląda odnośnie przepisów w Chorwacji? Czy są jakieś ograniczenia w przypadku poruszania się samochodem z zamocowanym bagażnikiem na haku holowniczy np. mniejsza prędkość itp.?

pozdrawiam
fly

Jestem świadom że dla Was-kierowców poruszjących się samochodammi zarejestrowanymi w Polsce problemu nie ma, bowiem mogą trzecią tablicę uzyskać w Wydziale Kounikacji, jedyne co jest dla was istotne z tego wątku to ewentualne ograniczenia wynikające z poruszania się z tym bagażnikiem-oby było ich jak najniej.
pozdro


No właśnie to dla mnie jest nie jasne. Piszesz, że wg. ciebie, ale być może kodeks A rozróżnia platformę od bagażnika . Jakaś np. długość, szerokość. I dlatego pytałem o zdjęcie, które jak zrozumiałem wysłałeś. A nie z jakiejś złośliwości.
Być może ta wiedza uchroni mnie od sporego już w tym wypadku mandatu. Dotąd jadąc 139 km/h liczyłem się z mandatem 20-40 E. A przekroczenie 39 km/h jest nieco droższe.
fly
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1416
Dołączył(a): 16.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) fly » 10.02.2017 22:30

Cze!
Nic więcej nie wiem, podobnie jak Ty bigredone nie szprecham, więc ktoś kto szprecha może pomyszkuje i coś się dowie.
Mnie odpowiedz z Austrii przybliżyła do decyzji o podróżowaniu Caravellą zamiast S-maxem, tylko troche kaski szkoda na waszkę.
Ale zobaczymy.
pozdro
ps w tej chwili koresponduje z Ambasadą Rzeczypospolitej Polskiej w Slovenii, więc więcej w przyszłym tygodniu,
tym bardziej że muszę Im tłumaczyć podstawy prawne z kodeksu drogowego w Norge-horror.
SingSing74
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1460
Dołączył(a): 03.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) SingSing74 » 10.02.2017 23:56

Jak powiedziaĺ kiedyś Cejrowski, z pewnymi ludźmi się nie dyskutuje.
fly
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1416
Dołączył(a): 16.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) fly » 14.02.2017 15:50

Wydaje mi się iż bardziej pasuje tu cytat "Błogosławiony ten, co nie mając nic do powiedzenia, nie obleka tego faktu w słowa"-Julian Tuwim
A wracając do tematu, w międzyczasie otrzymałem odpowiedź ze Słowacji:
Szanowny Panie,
Referat Konsularny Ambasady RP w Bratysławie informuje, że po otrzymaniu Pańskiego maila z dnia 09.02.2017 r. zwrócił się do Wydziału Policji Drogowej Komendy Głównej Policji w Bratysławie i czekamy na odpowiedź. Po otrzymaniu odpowiedzi natychmiast ją Panu przekażemy.
Z poważaniem

Gabriela Zatkova

Tel: 00421-2- 59 49 02 25

...a wiec czekamy.
pozdro
fly
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1416
Dołączył(a): 16.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) fly » 16.02.2017 11:52

Nadeszła odpowiedź ze Słowenii. Po kilkudniowej wmianie korespondencji mającej na celu wyjaśnienie po co?, dlaczego?, itd. nadeszła odpowiedź:
Szanowny Panie

Ambasada RP w Lublanie, zgodnie z informacjami uzyskanymi od słoweńskiej Komendy Głównej Policji, informuje, że w Słowenii bagażnik rowerowy montowany na haku holowniczym nie zalicza się do kategorii przyczep lekkich, których dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 750 kg. W związku z tym, pojazd z tego typu bagażnikiem nie jest objęty dodatkowymi ograniczeniami prędkości oraz nie jest wymagana dla niego trzecia tablica rejestracyjna. Jednak zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, tablice rejestracyjne muszą być w pełni widoczne. Niedozwolone jest, by były brudne lub zakryte. Rozwiązaniem tej sytuacji jest więc samodzielne przeniesienie tablicy rejestracyjnej z tyłu pojazdu w miejsce na bagażniku do tego przeznaczone.

Z poważaniem,

Magdalena Leskovar
Referent ds. konsularnych
Referat ds. Politycznych, Ekonomicznych i Konsularnych
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej
Bežigrad 10, 1000 Ljubljana, Slovenia
Tel: +386 1 436 54 54, Fax: +386 1 436 25 21

Krótkie résumé:

1. Speed limit (ograniczenie prędkości)
Brak dodatkowych ograniczeń wynikających z poruszania się pojazdem z zamontowanym na haku holowniczym bagażnikiem rowerowym-prędkość maksymalna zgodna z zasadami kodeksu drogowego Słowenii.
2. Osoby przemieszczające się po Słowenii pojazdem (z zamontowany bagażnikiem rowerowym) zarejestrowanym w kraju w który nie przewiduje się możliwości otrzymania z Wydziału Komunikacji trzeciej/dodatkowej tablicy rejestracyjnej o numerach zgodnych z numerami rejestracyjnymi pojazdu w celu zamontowania tejże tablicy na bagażnik rowerowy mogą samodzielnie przełożyć tablicę rejestacyjną z tylnej części pojazdu na bagażnik rowerowy w miejsce do tego przeznaczone.

pozdro
Ostatnio edytowano 16.02.2017 14:23 przez fly, łącznie edytowano 1 raz
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 16.02.2017 12:12

Dziękuję fly za informacje i czekamy na następne. Jeśli już tak się rozpisałeś to może zagadniesz w tej sprawie stronę węgierską ? :) Wiem, że nie twoja trasa, ale...

Po zebraniu wszystkich informacji warto będzie zebrać je w jedno i zamieścić w temacie Przepisy...coś tam, coś tam.
fly
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1416
Dołączył(a): 16.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) fly » 16.02.2017 12:46

Cze!
Moja, ja do Chorwacji jade z Oslo z postojem w Częstochowie i Krakowie-czyli z Krakowa.
Węgry mnie na razie olały:

Szanowny Panie,
Z tym pytaniem proponuję zwrócić się do Konsulatu węgierskiego w Polsce (Warszawa lub Kraków). Konsulat polski na Węgrzech udziela – generalnie – informacji nt Polski oraz węgierskich przepisów dot. kwestii wizowych i paszportowych. Kwestie przepisów drogowych nie leżą w kompetencji naszego konsulatu.

Z poważaniem

Marcin Sokołowski

Mam też Czechy, ale muszę doprecyzować, bo wydaje mi się że otrzymałem samodzielną interpretację przepisów, a nie odpowiedź np. z policji.
Posiadam też informacje jak problem ten rozwiązują np. wypożyczalnie bagażników przy wypożyczaniu bagażnika rowerowego montowanego na hak holowniczy.
A propos-bigredone-zdefiniuj/opisz mi różnice
bigredone napisał(a):ale być może kodeks A rozróżnia platformę od bagażnika . Jakaś np. długość, szerokość. I dlatego pytałem o zdjęcie, które jak zrozumiałem wysłałeś.
pomiędzy platformą a bagażnikiem-bo ja za cholerę nie kumam.
pozdro
Alias21
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1415
Dołączył(a): 27.09.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Alias21 » 16.02.2017 13:12

ja za cholerę nie kumam.

Ogólnie to i jeden i drugi jest bagażnikiem....ale....
fly
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1416
Dołączył(a): 16.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) fly » 16.02.2017 14:50

Cze!
Kolego Alias21, obawiam sie że połowa Twojej wypowiedzi niestety Obrazek.
...aczkolwiek niekoniecznie...
Owszem, należało by wprowadzić pewną systematykę-Twój post to świetnie obrazuje, podział bagażników do przewożenia rowerów ze względu na miejsce /i lub/ sposób ich mocowania do pojazdu.
1. Umieszczony za pojazdem i mocowany na haku holowniczym pojazdu.
2. Umieszczony na pojeździe i przymocowany do dachu pojazdu.
...i brakujący
3. Umieszczony za pojazdem i umocowany na tylnych drzwiach pojazdu.
Osobiście skupiłem się na pkt.1 bo ten dotyczy mnie osobiście, i o taki pytałem drogą mail-ową poszczególne placówki dyplomatyczne.
pozdro
fly
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1416
Dołączył(a): 16.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) fly » 22.02.2017 22:31

Cze!
Odpowiedź z Czech
Szanowny Panie,

W odpowiedzi na mail z dnia 09.02.2017 uprzejmie informuję, iż w Czechach podobnie jak w Polsce, na bagażniku montowanym na hak holowniczy, powinien być umieszczony duplikat tablicy rejestracyjnej, wydany przez odpowiedni urząd. Własnoręcznie wykonana tablica umieszczona na bagażniku nie jest dopuszczalna. Jeżeli chodzi o ograniczenia prędkości z zamocowanym bagażnikiem, informację tę powinien udzielić producent bagażnika.

Z poważaniem,

Joanna Pająk

referent
Konsulat Generalny RP w Ostrawie/Consulate General of the Republic of Poland in Ostrava

Nie była to odpowiedz mnie satysfakcjonująca więc kolejny mail:

Dzień dobry.

Na wstępie chciałbym podziękować za szybki odzew na mój mail z nurtującym mnie pytaniem.

Bagażnik rowerowy który posiadam to Westfalia model bc 70 widoczny na zdjęciu poniżej
westfala.jpg

Producent zaleca aby nie przekraczać max. prędkości 130km/h, ale np. w Austrii przepisy ruchu drogowego mówią i tu zacytuję odpowiedź z Ambasady Austrii:
“...Jeśli chodzi o dodatkowe ograniczenia, to przepisy austriackie przewidują ograniczenia dot. maksymalnej dopuszczalnej prędkości. Poruszanie się z bagażnikiem montowanym na hak podlega pod kategorię pojazdów z lekką przyczepką (do 750kg), a więc w terenie zabudowanym maksymalna prędkość to 50km/h, a poza nim, a także na drogach krajowych i autostradach to 100km/h...”.


W Polsce na autostradach prędkość maksymalna to 140km/h i teoretycznie z taką można się poruszać jeśli zignorujemy zalecenia producenta, ponieważ Kodeks Drogowy nie narzuca żadnych ograniczeń wynikających z faktu poruszania się pojazdem z bagażnikiem montowanym na haku. Więc to nie producent, a ustawodawca decyduje o ewentualnych ograniczeniach np. prędkości. Jak to wygląda na dzień dzisiejszy w Czechach?

Pisze Pani również iż niedopuszczalne jest poruszanie się samochodem z bagażnikiem rowerowym na który zamontowana jest samodzielnie/własnoręcznie wykonana tablica rejestracyjna o numerach zgodnych z numerami rejestracyjnymi pojazdu. A jak wygląda w świetle przepisów np. przełożenie tablicy rejestracyjnej z pojazdu ( z części tylnej auta, tej zasłoniętej przez bagażnik i rowery) na bagażnik rowerowy?
Gdyż np. i tu cytat z Ambasady Austrii:
“...że zgodnie z informacjami publikowanymi w austriackim elektronicznym informatorze urzędowym należy albo uzyskać specjalną czerwoną tablicę rejestracyjną na bagażnik albo należy zdemontować tablicę znajdującą się z tyłu pojazdu i zamontować ją na bagażnik rowerowy, gdyż musi ona być widoczna z tyłu.”.

Podobnie, odnośnie przepisów jest zresztą w Chorwacj czy Słowenii.
Jak więc sama Pani widzi przepisy się różnią w poszczególnych państwach. No cóż aby nie przedłużać pragnę jeszcze raz podziękować za dotychczasową pomoc i z niecierpliwością oczekuję na odpowiedz.

Łączę pozdrowienia
fly

Po paru dniach...
Szanowny Panie,
poniżej wysyłam link z ogólnymi zasadami dozwolonej prędkości w Czechach.
https://www.camprest.com/pl/przepisy-ru ... go/Czechy/
Jeżeli chodzi o tablicę rejestracyjną, to można zamontować tylną tablicę rejestracyjną z samochodu na bagażniku rowerowym.

Z poważaniem,

Joanna Pająk

referent
Konsulat Generalny RP w Ostrawie/Consulate General of the Republic of Poland in Ostrava

Na co ja odpisałem:
Witam ponownie.
Niezmiernie ucieszyła mnie informacja od Pani iż w Czechach dozwolone jest przełożenie tablicy rejestracyjnej z pojazdu na bagażnik rowerowy o którym była mowa w moich poprzednich mail-ach, prosiłbym, jeśli by to nie sprawiło kłopotu o wskazanie ewentualnej podstawy prawnej zezwalającej na tę cznność.
Jednocześnie link otrzymany w mail-u od Pani przedstawia ogólnodostępne przepisy stosowane w Czechach z którymi miałem możliwość zapoznać się wcześniej, a które to nie zawierają informacji o przypadku szczególnym, jakim jest poruszanie się pojazdem z bagażnikiem rowerowym montowanym na haku. Czy należy więc przyjąć iż nie obowiązują ograniczenia prędkości jak to ma miejsce w np. w Polsce? Czy też zmienia się klasyfikacja pojazdu i ma zastosowanie przepis ograniczający prędkość maksymalną pojazdu zarówno w terenie zabudowanym, drodze ekspreowej jak i na autostradzie w myśl przepisów np. Austrii?
pozdrawiam
fly

to na razie tyle.
pozdro
fly
(⌐■_■)
Kichol
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 331
Dołączył(a): 13.07.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kichol » 24.02.2017 19:53

Pomózcie proszę wybrac bagaznik (zestaw) do transportu 3 rowerow z kołami 28 cali.

Auto: VW Passat Sedan 2017r
Brak haka - tylko na dach.
Wyjazdy z rowerami 3x w roku (w sumie 2100km)

Szukałem szukałem i wiem ze chce cichy, aluminiowy.

Opcja tansza: Cruz Airo X (ok 550 pln belki z uchwytami)
Opcja drozsza: Thule Wingbar (ok 1000 pln belki z uchwytami)

Belki wygladają prawie identyczne w obu modelach.
Moze cos innego jeszcze jest dobrego jakosciowo ?
fly
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1416
Dołączył(a): 16.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) fly » 26.02.2017 11:20

Cze!
Brak danych z mojej strony o nteresujących Cię bagażnikach...ale gadaj z Dziadek Maciek, On coś tam "diluje" takimi sprzętami.
pozdro
fℓу
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rozmowy o turystyce i nie tylko

cron
Bagażniki/ Boxy/ Uchwyty/ Łańcuchy śniegowe - strona 148
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone