Chorwacja Online..........odkryj Chorwację na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków

Bagażnik rowerowy na hak w PL, CZ, A, H, SLO, SK, HR?

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
mspalony
Globtroter

Nieprzeczytany postnapisał(a) mspalony » 04.08.2008 12:32

Czy ktoś przewoził może rowery na bagażniku montowanym na haku - takim jak ten: http://www.thule.com/Thule/ProductPage____28536.aspx

Polskie przepisy są bardzo nie spójne, jeżeli się trzymać tylko prawa to zawsze można dostać mandat:

1 z samochodu nie można zdjąć tablicy, bo ma być trwale zamontowana na samochodzie,

2 samemu zrobić trzecią tablicę (np. wyklejaną literkami) też tak nie wolno bo tablica ma być oryginalna,

3 jeżeli wyrobi się u rzemieślnika tablicę identyczną do tej na samochodzie - też tak nie wolno bo tablica ma być oryginalna

4 urząd nie wyrobi tablicy, bo do auta wydawane są tylko dwie sztuki - (mennica drukuje tylko dwie naklejki homologacji).

Myślę, że w Polsce bym sobie poradził i w ostateczności poprosił o rozpatrzenie sprawy przez Sąd Grodzki - w końcu taki bagażnik jest dopuszczony do sprzedaży w Polsce i ma certyfikaty.
Skłaniam się do zastosowania wariantu 2 lub 3 (dorabianie samemu trzeciej tablicy).

Forumowicze może ktoś jechał z takim bagażnikiem przez CZ, A, H, SLO, SK do HR? Miał może kontrole drogową ? Nie chcę ryzykować "dyskusji" z austriacką i czeską policją.

Ps.
Wyjeżdżam do HR 12.08 i muszę szybko decydować - kupować ten bagażnik na rowery czy nie. Wożenie rowerów na dachu odpada - nie chcę mieć "żagla", a poza tym Voyager z rowerami na dachu to prawie 3 metry wysokości - jeszcze się w tunelu nie zmieszczę :D
Dziadek Maciek
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dziadek Maciek » 04.08.2008 14:08

Witam Jest specjalny dział FAQ, gdzie masz sporo o bagażnikach i tam zadawaj pytania. Kilka słów jednak napiszę.
Bagażnik, do którego dajesz link, to stary model Thule, jeśli jest jeszcze w sprzedaży powinien mieć dobrą cenę. Nie jest to jednak bagażnik, który mógłbym z czystym sumieniem polecić, niezbyt wygodny montaż, bardzo niewygodne opuszczanie. Zaletą jest możliwość złożenia boków.
http://cro.pl/forum/viewtopic.php?t=17588 tu pokazałem swój bagażnik z dorobionym numerem.
Większość moich klientów dorabia podobnie i nie słyszałem o problemie z policją. Ja, z takim bagażnikiem zjechałem kilka razy Chorwację i nigdy nigdzie nikt się mnie nie czepiał, a tak wożę rowery od 10 lat.
Słyszałem też, ale jeszcze nie sprawdziłem ile w tym prawdy, że niektóre wydziały komunikacji rejestrują bagażniki na hak jako przyczepkę, OC wynosi podobno 20 zł i dostajesz nowy numer. Kilka osób (klientów) o takim rozwiązaniu wspominało, ale ... np. policjant, z którym rozmawiałem nie zna tego rozwiązania, mówi, aby dorobić tablicę informacyjną i "w drogę".

Do Voyagera możesz zamontować bagażnik na tylnej klapie, cena dobrego, od ok 950 zł za 2 rowery i dodatkowe rowery po ok 250 zł, max 4 rowery. Taki bagażnik nie zasłania lamp i numeru.
mspalony
Globtroter

Nieprzeczytany postnapisał(a) mspalony » 04.08.2008 14:59

Dzięki, za odpowiedź, widziałem wcześniej twój post, ale nie rozwiał moich wątpliwości, dlatego umieściłem nowy temat.

Bagażnik thule, który pokazałem to tylko przykład dla zobrazowania niewtajemniczonym, o co chodzi. Sam chcę kupić bagażnik "nożycowy" ze światłami i ramką na tablicę rejestracyjną i ... nadal się waham.

Nie przemawia do mnie montaż rowerów na klapie, a tym bardziej na 3-4 rowery. Czy przypadkiem nie uszkodzę krawędzi klapy lub szyby ? Szperając po internecie natknąłem się na takie opinie.

Znalazłem też kilka artykułów na ten temat przepisów:

http://www.norcom.com.pl/nowe_forum/pri ... a96dc66b03

http://www.klubvmax.pl/bagaznik_na_haku ... -s813.html

Po ich przeczytaniu mam jeszcze więcej wątpliwości - widzę, że ustawodawca nie nadąża za życiem - nie można zrobić tak jak w Niemczech lub Austrii - wyrabiać tablicę bez znaków homologacji i zezwalać na ich używanie?

Rozmawiałem też z policjantem z sekcji ruchu drogowego w KMP w Kaliszu i usłyszałem:
"Tablica i światła mają być widoczne. Tablica ma być zamontowana w miejscu do tego przeznaczonym." Na moje pytanie, co w sytuacji gdy rowery zasłonią tablicę, Policjant odpowiedział, że mam zrobić tak, żeby "było zgodnie z przepisami".
Gdy zasugerowałem, że sam "narysuję" tablicę, bo na bagażniku, który ma certyfikat jest miejsce na tablicę, powiedział, że mam zrobić tak, żeby "było zgodnie z przepisami". Sam Pan policjant nie wiedział, jak to powinno być. W taryfikatorze nie ma stawki za takie wykroczenie i Policja może dać mandat od 50 do 500 zł - jak wspomniałem wcześniej w Polsce dam sobie radę ale dalej (?).

Czy jadąc z takim bagażnikiem miałeś kontrolę w Czechach lub Austrii?
Słyszałem, że Czesi czepiają się do wszystkiego.
Dziadek Maciek
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dziadek Maciek » 04.08.2008 16:01

Przyznaję szczerze, że w Czechach kontroli nie miałem, ale policja jechała za mną kilkanaście kilometrów, nawet myślałem, że szukają dobrego miejsca do zatrzymania mnie, nic z tego, skręcili i pojechali inną drogą. Podobnie na Węgrzech, gdzie w zeszłym roku spędziłem kilka dni podróżując różnymi drogami w poszukiwaniu basenów termalnych.
Austria--nie było okazji (tym razem) do kontroli.
Takich bagażników sprzedajemy obecnie bardzo dużo, nie mam informacji od klientów, że są problemy.
Fakt- w normalnych krajach nie ma problemu, jest wszystko odpowiednio "ustawione".
Bagażnik na klapie---dobry bagażnik, przykręcany do klapy, nie uszkodzi ani klapy, ani szyby. Mogą to zrobić jedynie bagażniki montowane na taśmach, a i to jest bardzo mało prawdopodobne. Oczywiście może wystąpić jakaś ryska, lekkie zmatowienie lakieru.
Bagażnik nożycowy często wymaga zastosowania "sztucznej ramy".

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
x
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Serwis Cro.pl Chorwacja Online wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja serwisu Cro.pl Chorwacja Online nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Forum wykorzystuje oprogramowanie M 2.0. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

chorwacja online - cro.pl 1999-2014