Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Autostrady i niepełnosprawni

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Dragonm
Turysta
Avatar użytkownika
Posty: 10
Dołączył(a): 13.08.2007
Autostrady i niepełnosprawni

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dragonm » 13.08.2007 08:18

Witam
-----------
W piątek jedziemy na upragniony urlop do Chorwacji. Jestem osobą niepełnosprawną poruszającą się na wózku... Przeglądając wszelkie przydatne informacje natrafiłem na ciekawą stronę: Chorwackiego Zarządu Autostrad, na której widnieje info, że osoby niepełnosprawne nie płacą za autostrady. Wystarczy karta. Ja posiadam polski odpowiednik takiej karty, choć u nas używana jako parkingowa :)

I teraz pytanie... Czy nasza kartę też będą akceptować i czy ten przywilej nie dotyczy tylko obywateli Chorwacji? Czy ktoś może wie coś na ten temat?
Lubuszanin
Cromaniak
Posty: 1173
Dołączył(a): 01.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lubuszanin » 13.08.2007 09:00

Dragonm napisał(a):Witam
-----------
W piątek jedziemy na upragniony urlop do Chorwacji. Jestem osobą niepełnosprawną poruszającą się na wózku... Przeglądając wszelkie przydatne informacje natrafiłem na ciekawą stronę: Chorwackiego Zarządu Autostrad, na której widnieje info, że osoby niepełnosprawne nie płacą za autostrady. Wystarczy karta. Ja posiadam polski odpowiednik takiej karty, choć u nas używana jako parkingowa :)

I teraz pytanie... Czy nasza kartę też będą akceptować i czy ten przywilej nie dotyczy tylko obywateli Chorwacji? Czy ktoś może wie coś na ten temat?


Witaj. W tej sprawie pisalem do ambasady i niestety odpowiedzi nie otrzymalem.Wydaje mi sie, ze te ulgi to tylko dla Chorwatow.Dokad sie wybierasz na wypoczynek, znalazles moze cos bez barier ;)?.Jestem tetra.
Dragonm
Turysta
Avatar użytkownika
Posty: 10
Dołączył(a): 13.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dragonm » 13.08.2007 10:24

Lubuszanin napisał(a):Witaj. W tej sprawie pisalem do ambasady i niestety odpowiedzi nie otrzymalem.Wydaje mi sie, ze te ulgi to tylko dla Chorwatow.Dokad sie wybierasz na wypoczynek, znalazles moze cos bez barier ;)?.Jestem tetra.


Hej
--------
Jedziemy na Istrie do Rovinj... Też tetrus :) Ja nie będę pisał do ambasady - zadzwonie do nich poprostu...
Maciej
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2470
Dołączył(a): 20.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Maciej » 13.08.2007 10:28

Z linka, który wkleiłeś dość jasno wynika że trzeba mieć do okazania na bramkach "ichnią" legitymację potwierdzającą niepelnosprawność (wzór na dole strony) więc myślę że to ulga tylko dla Chorwatów, nawet jeśli nie jest to wprost napisane (bo kto wyrobi sobie taką legitkę przed wyjazdem siedząc np. w Polsce).
Dragonm
Turysta
Avatar użytkownika
Posty: 10
Dołączył(a): 13.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dragonm » 13.08.2007 10:54

Maciej napisał(a):Z linka, który wkleiłeś dość jasno wynika że trzeba mieć do okazania na bramkach "ichnią" legitymację potwierdzającą niepelnosprawność (wzór na dole strony) więc myślę że to ulga tylko dla Chorwatów, nawet jeśli nie jest to wprost napisane (bo kto wyrobi sobie taką legitkę przed wyjazdem siedząc np. w Polsce).


Witam
---------
To że trzeba mieć ich kartę to doczytałem... Bardzo często ulgi dla niepełnosprawnych są podobne w innych krajach i raczej narodowość nie ma znaczenia. Jakby Chorwacja była w UE to byłoby znacznie prościej choć nie zawsze... W tamtym roku byłem w Londynie i okazało się, że z komunikacji miejskiej mogłem korzystać za darmo - potwierdziła to pani z infolinii komunikacji miejskiej. Jeździłem autobusami, metrem i kolejką przez cały pobyt (nie musiałem pokazywać travelki), aż pewnego pięknego dnia wysiadamy z metra, podjeżdżamy do bramki dla wózków i pani poprosiła o bilet (jej pierwszy tydzień w pracy). Grzecznie wytłumaczyliśmy, że takowego nie potrzebujemy i już pani chciała nas puścić, ale całą rozmowę podsłuchał ich kanar.... I się zaczęła jazda :) Krótka wymiana zdań i pan kanar wytłumaczył, że owszem jeżdżę za darmo ale powinienem się zgłosić do urzędu po bezpłatny bilet... Na nic było tłumaczenie, że jestem turystą i przyjechałem na tydzień, a sama procedura załatwiania mogłaby zająć więcej czasu... Na szczęście skończyło się tylko opłatą za bilety na przejechanym odcinku, a nie mandatem...

Za przejazd zapłacimy, bo sie z tym liczyliśmy ale jakby się okazało, że za free to zawsze kilka bro do przodu ;)
Lubuszanin
Cromaniak
Posty: 1173
Dołączył(a): 01.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lubuszanin » 13.08.2007 11:15

Dragonm napisał(a):
Lubuszanin napisał(a):Witaj. W tej sprawie pisalem do ambasady i niestety odpowiedzi nie otrzymalem.Wydaje mi sie, ze te ulgi to tylko dla Chorwatow.Dokad sie wybierasz na wypoczynek, znalazles moze cos bez barier ;)?.Jestem tetra.


Hej
--------
Jedziemy na Istrie do Rovinj... Też tetrus :) Ja nie będę pisał do ambasady - zadzwonie do nich poprostu...


W pierwszej wersji tez mialem jechac do Rovinj, ale jakos ciagnie mnie na poludnie ;).Rovinj zostawie na emeryture ;) jak juz nie bedzie mi sie chcialo daleko jezdzic ;).Znalazles moze jakis ciekawe lokum bez barier, czy jedziesz na żywioł ;)?.
Dragonm
Turysta
Avatar użytkownika
Posty: 10
Dołączył(a): 13.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dragonm » 13.08.2007 17:08

Lubuszanin napisał(a):W pierwszej wersji tez mialem jechac do Rovinj, ale jakos ciagnie mnie na poludnie ;).Rovinj zostawie na emeryture ;) jak juz nie bedzie mi sie chcialo daleko jezdzic ;).Znalazles moze jakis ciekawe lokum bez barier, czy jedziesz na żywioł ;)?.


Na pierwszy raz jedziemy z brzegu... Jak się spodoba to kto wie :) Ogólnie to przy załatwianiu apartamentu prosiliśmy o lokum na parterze ... z resztą jakoś będzie ;) jak zwykle... ciągła improwizacja
Lubuszanin
Cromaniak
Posty: 1173
Dołączył(a): 01.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lubuszanin » 13.08.2007 17:18

Wyjezdzam jutro rano w okolice Makarskiej w ciemno ;). Milego wypoczynku Tobie zycze ;).A dzwoniles do ambasady, czy dales sobie spokoj?.
WLODEK40K
Odkrywca
Posty: 66
Dołączył(a): 19.11.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) WLODEK40K » 13.08.2007 18:15

Witam!

Problem który poruszacie również mnie dotyczy, Sam jestem pełnosprawny ale będę przewoził córkę która jest niepełnosprawna. Posiada ona kartę parkingową. Ta karta nie tylko dotyczy parkowania ale także zwalnia od stosowania się do niektórych znaków.

Moim zdaniem przepis dotyczący wyrabiania karty inwalidzkiej w Chorwacji dotyczy Chorwatów. Żaden kraj nie może wymagać od obcokrajowców wyrabiania takich kart. Wzór prawa jazdy też mają inny a nasze honorują. Wszystko odbywa się na zasadzie porozumienia stron, a z całą pewnością takie zostało zawarte

Karta wydana w Polsce powinna być honorowana w Chorwacji i moim zdaniem osoby posiadające kartę parkingową powinny zostać zwolnione z opłat. Chciałem uzyskać informację w PZMOT, ale tam jest całkowity brak kompetencji. Moje powołanie na stronę Chorwacką spowodowało wielkie zdziwienie.

Pozdrawiam WLODEK40K

Wyjeżdżam 14.08 i nie zamierzam płacić za przejazd autostradą w Chorwacji
Lubuszanin
Cromaniak
Posty: 1173
Dołączył(a): 01.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lubuszanin » 13.08.2007 18:40

Ciekawy jestem co zrobisz na bramce kiedy jej nie otworza ;) do poki nie zaplacisz ;).Zycze powodzenia, a po powrocie napisz nam jak skonczyla sie ta historia z granicznikami ;).
WLODEK40K
Odkrywca
Posty: 66
Dołączył(a): 19.11.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) WLODEK40K » 13.08.2007 21:42

Postaram się opisać swoją przygodę w imieniu osób niepełnosprawnych, ale wiem, że najgorsza sytuacja jest w Polsce. Typowym przykładem jest parking przed Morskim Okiem gdzie na tyle wolnych miejsc jest jedno wyznaczone dla inwalidów(zawsze zajęte).W rozmowie z obsługą dowiedziałem się że jest to teren prywatny, a moje zdziwienie nie miało końca gdy za parking otrzymałem bilet Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Duży plus dla Słowacji gdzie mimo zajętych miejsc dla inwalidów parkujesz gdzie chcesz, na ile chcesz i nie płacisz. Wszystkie wejściówki płaciłem taniej, również dla opiekuna.

Do Chorwacji jadę pierwszy raz i będzie to dla mnie i dla mojej niepełnosprawnej córki duże wyzwanie. Nie tak łatwo się poddajemy. Poruszałem już temat niepełnosprawnych na forum ale jest to temat tabu i nie miałem żadnej odpowiedzi.

Pozdrawiam WLODEK40K
WLODEK40K
Odkrywca
Posty: 66
Dołączył(a): 19.11.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) WLODEK40K » 13.08.2007 21:57

Chcę jeszcze dodać że jedno co jest sprawdzane n.p w Słowacji to to czy w samochodzie jest osoba na którą wystawiona jest karta parkingowa.

A co do tego co zrobię jeżeli nie otworzą mi bramki, to chyba się rozpłaczę, no i oczywiście będę musiał zapłacić żeby jechać dalej.

Pozdrawiam wlodek40k
Dragonm
Turysta
Avatar użytkownika
Posty: 10
Dołączył(a): 13.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dragonm » 14.08.2007 07:02

WLODEK40K napisał(a):Chcę jeszcze dodać że jedno co jest sprawdzane n.p w Słowacji to to czy w samochodzie jest osoba na którą wystawiona jest karta parkingowa.

A co do tego co zrobię jeżeli nie otworzą mi bramki, to chyba się rozpłaczę, no i oczywiście będę musiał zapłacić żeby jechać dalej.

Pozdrawiam wlodek40k


Czyli w Slowacji akceptuja nasze karty? ale tylko przy parkowaniu czy tez autostrady sa za free? Ciekawe jak to wyglada w Czechach i Austrii?

Do Austriackiego Zarzadu Autostrad napisalem wczoraj e-maila z zapytaniem, a dzis bede dzwonil do ambasady Czeskiej i Chorwackiej. Dam znak jak cos sie dowiem.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107676
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 14.08.2007 07:43

Koledzy Dragonm i Lubuszanin - zaciekawiony, co znaczą użyte przez Was słowa "tetra" i "tetrus", pogrzebałem w necie i znalazłem stronkę inwalidy też dotkniętego przez los, może ją znacie, ale zamieszczam, bo jest tam wiele informacji Wam pomocnych.
Pozdrawiam Janusz.

http://tetraplegia.ovh.org/index.php?strona=start
WLODEK40K
Odkrywca
Posty: 66
Dołączył(a): 19.11.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) WLODEK40K » 14.08.2007 07:46

Jeżeli czegoś się dowiesz, napisz o tym. Ja szukałem w internecie i tylko znalazłem tą Chorwacką. W innych krajach piszą tylko o kosztach przejazdu, a nic kto zwolniony z tych opłat.
Nie wiem czy Słowacja akceptuje karty na autostradzie ponieważ nie jeździłem autostradą.
Następna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone