Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Autostrada - wjazd i wyjazd w tym samym punkcie

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
sebak
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 303
Dołączył(a): 03.09.2004
Autostrada - wjazd i wyjazd w tym samym punkcie

Nieprzeczytany postnapisał(a) sebak » 26.08.2014 21:59

Wracając wieczorem z wycieczki do Bośni wjechaliśmy na autostradę w Carapine kierując się w stronę Orebica, po kilku kilometrach dziecko oświadczyło, że musi pilnie do toalety więc zjechaliśmy na najbliższy parking który znajdował się po drugiej stronie autostrady. Po chwili wróciliśmy na autostradę kierując się drogowskazmi na Dubrownik dziwnie nie przejeżdzając ponownie nad autostradą i po kilku chwilach byliśmy znów na bramkach Carapine. Nie mogłem uwierzyć widząc, że naliczono opłatę 231 kn za przejazd ok. 5 km autostrady. Pobierający opłaty człowiek stwierdził, że prawdopodobnie przekroczyłem regulaminowe 15 min w ciągu których można opuścić autostradę tym samym zjazdem.
IMG_0372.JPG

Na nic zdały się tłumaczenia, że błędnie wyjechałem z parkingu sugerując się oznakowaniem drogi na Dubrownik i że przecież może łatwo sprawdzić po bilecie czy zapisie wideo że 15 min temu wjeżdżałem bramką obok. Po godzinie tłumaczeń odszukał mój bilet wjazdowy który mu oddałem, porównaliśmy z paragonem który dostałem przy zjeździe i.... okazało się, że wjazd i wyjazd dzieli równo 15 min!!!
IMG_0366-001.JPG

Potem zrobiło się nawet stosunkowo miło, Pan od opłat zadzwonił do swojego szefa, przyniósł druk reklamacji, pomógł wypełnić, ale komputer tak naliczył opłatę a takie przepisy wymyślili jak się wyraził "bandyty z Zagrzebia".
Tak już zupełnie na marginesie mam pełen zapis z pokładowego wiedeorejestratora całej tej trasy od wjazdu na bramkach, poprzez postój na parkingu i ponowny wyjazd bramkami Carapine wraz z rozmową z kasjerem.
Odpowiedzi jak na razie nie otrzymałem. Czy ktoś może był w podobnej sytuacji? Jakieś sugestie co zrobić, żeby jednak odzyskać te 30 Euro bo przecież była to zwykła pomyłka a nie oszustwo.

P.S. Nie za bardzo potrafię zrozumieć jak zbudowano ten fragment autostrady wraz z parkingiem skoro umożliwia on doprowadzenie do takiej sytuacji w jakiej się znalazłem.
Ostatnio edytowano 27.08.2014 08:50 przez sebak, łącznie edytowano 1 raz
demi-duox
Cromaniak
Posty: 1349
Dołączył(a): 15.06.2011
Re: Autostarada - wjazd i wyjazd w tym samym punkcie

Nieprzeczytany postnapisał(a) demi-duox » 27.08.2014 07:05

Ciekawy problem ale gdybyś mógł nieco uporządkować swój opis.
Zjechałeś z autostrady na parking i żeby znów na nią wjechać musiałeś przejechać przez bramki?
Czy w goglach widać to miejsce?
obiadek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 174
Dołączył(a): 21.02.2013
Re: Autostarada - wjazd i wyjazd w tym samym punkcie

Nieprzeczytany postnapisał(a) obiadek » 27.08.2014 07:56

z ciekawości możesz przybliżyć mapkę sytuacyjną z miejsca jak zjechałeś na parking po drugiej stronie?
rozumiem że reklamacja w trakcie wieć jak w razie uznania zwracają pieniądze? na kartę?
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Re: Autostarada - wjazd i wyjazd w tym samym punkcie

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 27.08.2014 08:42

sebak napisał(a):więc zjechaliśmy na najbliższy parking który znajdował się po drugiej stronie autostrady.
W jaki sposób zawinęliście na autostradzie? Wiaduktem?
sebak napisał(a):Po chwili wróciliśmy na autostradę kierując się drogowskazmi na Dubrownik dziwnie nie przejeżdzając ponownie nad autostradą

Czyli pojechaliście w przeciwnym kierunku zamiast wrócić na ten sam wiadukt?

Widocznie po to właśnie jest ten wiadukt, żeby można było w razie czego zawinąć i zjechać z autostrady (popraw w tytule), na co jest 15 minut.
Dziwne, ale pewnie był z tym większy problem, skoro zdecydowali się w tym miejscu na zrobienie takiego ułatwienia.

Miłe z ich strony.
sebak
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 303
Dołączył(a): 03.09.2004
Re: Autostarada - wjazd i wyjazd w tym samym punkcie

Nieprzeczytany postnapisał(a) sebak » 27.08.2014 08:49

Zjechałem na duży parking przyautostradowy taki jakich jest wiele przy A1, będący częścią infrastruktury autostradowej. Parking ten jest po lewej stronie autostrady więc trzeba przejechać do niego ślimakiem nad nią, żadnych bramek nie ma ba nie ma też możliwości zjazdu z autostrady. Zapewne docelowo powstanie też wkrótce parking "normalny" tzn. po prawej stronie.
Na wyjeździe z parkingu jest rozjazd: w lewo na Split i w prawo Dubrownik, wybrałem Dubrownik wg. mnie logicznie skoro jechałem do Orebica.
Na googlach w tym miejscu jest jeszcze plac budowy:) Parking jest z 5 km za Carapine.
Jak mi się uda skompresować filmik z rejestratora to wrzucę na youtuba tam wszytko dokładnie widać.
Mam nadzieję, że rekalmacje uznają i zwrócą kasę na kartę, podałem też nr konta na druku reklamacji.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107608
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 27.08.2014 09:00

Troszkę dziwna jest też cena na paragonie - 231 kuna, w cenniku na hac.hr nie ma w takiej wysokości opłaty za przejechany odcinek.
kodens79
Cromaniak
Posty: 836
Dołączył(a): 11.06.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) kodens79 » 27.08.2014 09:03

To ja czekam na ten film ... pierwszy raz o czymś takim słyszę , no jestem ciekaw czy to się wyjaśni.
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13432
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 27.08.2014 09:13

sebak napisał(a): ... zjechaliśmy na najbliższy parking który znajdował się po drugiej stronie autostrady. Po chwili wróciliśmy na autostradę kierując się drogowskazmi na Dubrownik dziwnie nie przejeżdzając ponownie nad autostradą i po kilku chwilach byliśmy znów na bramkach Carapine.

Czy na pewno nie pomyliliście kierunku na wyjeździe z parkingu?
sebak napisał(a):Nie mogłem uwierzyć widząc, że naliczono opłatę 231 kn za przejazd ok. 5 km autostrady.

Cena rzeczywiście dziwna - jak zauważył Janusz. Wg cennika powinno być 223 HRK.
wiklos
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 45
Dołączył(a): 29.11.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiklos » 27.08.2014 09:19

W AutoMapie jest taki parking obok miejscowości Pozla Gora. Zastosowane rozwiązanie jest wyłomem w zamkniętym systemie opłat o ile na A1 gdzieś dalej jest też możliwość zawracania bez konieczności przejazdu przez bramki. Jeśli nie ma to opłata winna obejmować odcinek 2*5 kilometrów.

EDIT Jest jeszcze drugie takie miejsce pozwalające zawracać na autostradzie bez przejazdu przez bramki. Jest to stacja benzynowa INA przed Karlovac /przynajmniej tak wynika z automapy/. Oznaczałoby to, że między tymi punktami można jeździć w kółko / np. świadcząc usługi przewozowe / ponosząc tylko koszt jednego przejazdu.
Istnieje możliwość, że się jednak mylę ale czas 15 minut jest też bardzo podejrzany - bo niby dlaczego by go podawano?
Ostatnio edytowano 27.08.2014 10:16 przez wiklos, łącznie edytowano 1 raz
sebak
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 303
Dołączył(a): 03.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) sebak » 27.08.2014 09:50

Wyjechałem złym wyjazdem z parkingu, teraz to wiem, ale jadąc na południe w kierunku Orebica wydało mi się naturalnym kierunek Dubrownik a nie Split.

Ciekawe jest też limit czasu - 15 min, za ile kun można w ciągu tego czasu przejechać kilometrów?
Jeszcze ciekawsze jest to, że ja w tym limicie się zmieściłem.
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 27.08.2014 11:08

walp napisał(a):
sebak napisał(a): ... zjechaliśmy na najbliższy parking który znajdował się po drugiej stronie autostrady. Po chwili wróciliśmy na autostradę kierując się drogowskazmi na Dubrownik dziwnie nie przejeżdzając ponownie nad autostradą i po kilku chwilach byliśmy znów na bramkach Carapine.

Czy na pewno nie pomyliliście kierunku na wyjeździe z parkingu?
sebak napisał(a):Nie mogłem uwierzyć widząc, że naliczono opłatę 231 kn za przejazd ok. 5 km autostrady.

Cena rzeczywiście dziwna - jak zauważył Janusz. Wg cennika powinno być 223 HRK.


Wjazd Carapine - wyjazd Rijeka (Kun) i odwrotnie jest taka kwota 231 http://www.hac.hr/cestarina/cjenik/zagr ... -dubrovnik
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107608
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 27.08.2014 11:33

Faktycznie jest - przy przejeździe dwoma autostradami.
Tylko dlaczego jadąc od Bośni na bilecie jest wjazd w Rijeka :?:
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13432
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 27.08.2014 11:46

gusia-s napisał(a):Wjazd Carapine - wyjazd Rijeka (Kun) i odwrotnie jest taka kwota 231 http://www.hac.hr/cestarina/cjenik/zagr ... -dubrovnik

No to się zgadza. Ja liczyłem całą A1 na odcinku Čarapine - Lučko, ale zgodnie z informacją:
Ako korisnik izlazi na naplatnoj postaji na kojoj je i ušao, plaća najdužu relaciju od mjesta izlaza na tom pravcu autoceste
za odgovarajuću skupinu vozila.

najduža relacija jest widocznie do Rijeki.
Thot
Cromaniak
Posty: 513
Dołączył(a): 13.04.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Thot » 27.08.2014 21:41

Trochę to dziwne, ale ja w kwestii merytorycznej.
Niekoniecznie to było 15 minut - proszę przypomnieć sobie zasady zliczania minut, z pełnym szacunkiem :)
Wjazd: 20:39:20 - wyjazd: 20:54.
Otóż - aby nie przekroczyć 15 minut, trzeba byłoby się zmieścić najpóźniej do 20:54:19, bo dajmy na to o 20:54:59 leci już dawno minuta... SZESNASTA.
W uproszczeniu: pierwsza minuta na stoperze to wtedy gdy wskazówka minut wskazuje ZERO (bo minuta dopiero jest zliczana), ale gdy wskazówka minut zmieni się na JEDYNKĘ, to mamy już PONAD JEDNĄ MINUTĘ, bo jest zliczana już DRUGA minuta :)
Co do sensowności i zasadności pobrania opłaty oraz oznakowania - to całkiem inna sprawa.
Tak samo każdy z nas ma z ubezpieczeniem: ubezpieczając OC czy AC na 1 pełny rok, mamy ubezpieczenie np. od 1.01 godz. 0:00 do 31.12 godz. 23:59, a nie np. do godz. 0:05 1.01 kolejnego roku - bo tu już pierwszy rok minął i... zaczął się drugi.
Z minutą jest identycznie :)
Mam nadzieję, że nikt się nie obraził. :hut:
sebak
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 303
Dołączył(a): 03.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) sebak » 27.08.2014 21:54

Zapis z pokładowego wiedeorejestratora:
wjazd Carapine
parking
wyjazd Carapine
Następna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Autostrada - wjazd i wyjazd w tym samym punkcie
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone