CHORWACJA ONLINE

forum

 
Artykuły Smaki i Zapachy Dalmacji
reklama


Smaki i Zapachy Dalmacji

Wstęp
Rozmiar: 18495 bajtów Kuchnia Dalmacji swoim wyborem produktów i sposobem ich przygotowania spełnia wymagania wszystkich zaleceń żywieniowych i porad lekarskich o zdrowym i zrównoważonym żywieniu. Na kuchnię dalmatyńskiej gospodyni składają się różne rodzaje ryb, małży i raków, kałamarnice, kalmary i mątwie, oliwa z oliwek, świeże i konserwowane oliwki, zielone warzywa, dzikie i aromatyczne zioła, migdały, figi i winogrona, miód, rodzynki i owoce cytrusowe. Jeśli chodzi o mięso to bezkonkurencyjny jest dalmatyński pršut, szynka wędzona i suszona na wietrze zwanym bura, serwowana z owczym serem, oraz pieczona jagnięcina. Do wszystkiego należy dodać wino, zarówno białe jaki i czerwone, z których, niektóre są zaliczane do pierwszej dziesiątki win na świecie.


Ryba: "gradele", "lešo", "brodet"

Rybę przygotowuje się na kilka głównych sposobów: "na gradele", "na lešo" i "kao brodet". Ryba na gradele, to ryba pieczona na ruszcie przy czym szczególną uwagę zwraca się na rodzaj drewna używanego do ognia, na którym piecze się rybę oraz na zioła, którymi się ją naciera. Oczyszczoną i posoloną rybę, najlepiej leszcza zębatego (zubatac) lub złocistego (orada), smaruje się oliwą i stawia na ruszt, podczas pieczenia smaruje gałązką rozmarynu maczaną w oliwie z oliwek. Pieczoną rybę polewa się mieszanką siekanej pietruszki, czosnku i oliwy i podaje z warzywami lub sałatką.

Ryba na lešo to ryba gotowana w wodzie, do której dodaje się oliwę, ocet winny, cebulę, pieprz ziarnisty i sól. To wyjątkowy lekki i niskokaloryczny posiłek podaje się z gotowanymi ziemniakami blitwą lub zieloną kapustą i jest idealnym wyborem na kolację. Z ryb nadających się do przygotowania na lešo polecamy škarpinę, leszcza zębatego (zubatac) lub morszczuka (oslić).

Brodet przygotowuje się z różnych rodzajów ryb (škarpina- Scorpaena scrofa), które kroi się na kawałki i podsmaża z posiekaną cebulą. Potem gotuje się w naczyniu kamionkowym na małym ogniu z czosnkiem, pietruszką, liściem laurowym i pomidorami aż ryba nie zmięknie i oddzieli się od kości. Do brodetu jako dodatek podaje się mamałygę - danie z mąki kukurydzianej.

Krewetki i małże "na buzaru"
Małże, ostrygi i krewetki przygotowuje się w Dalmacji na buzaru. Wkłada się je do naczynia, posypuje siekaną pietruszką, czosnkiem i tartą bułką, soli, pieprzy oraz polewa winem i oliwą. Gotowane na dużym ogniu puszczają sok, w którym gotują się aż do otwarcia się skorupek. Podaje się je we własnym sosie lub z mamałygą.

Rozmiar: 34366 bajtów Słodycze
Dalmatyńskie słodycze przygotowuje się z owoców południowych, suszonych fig, miodu oraz rodzynek i migdałów, do których dodaje się jajka i likiery. Niektórych z nich, jak rožata i fritule, nie można dostać nigdzie poza Dalmacją. Przysmak rožata przygotowuje się z jajek, mleka i karmelu i jest szczególnie lubiana w południowej Dalmacji. Fritule robi się z ciasta drożdżowego z dodatkiem rodzynków i likieru, formuje z kulki wielkości śliwek i smaży we wrzącym oleju. Na niektórych wyspach można znaleźć odmianę frituli - krštule- słodycze z podobnego rodzaju albo identycznego ciasta, które doświadczona kucharka specjalną techniką formuje na dłoni w długie paski, które potem smaży się na wrzącym oleju.

Wina
Dalmatyńskie wina są znane już od czasów antycznych, a wiele z nich wytwarza się z rodzimych szczepów winogron. Każda wyspa posiada winorośle i wina charakterystyczne tylko dla niej, a zdjęcie winnicy z Primoštenu gdzie uprawia się autochtoniczny gatunek czerwonego wina babić, stoi przed budynkiem Organizacji Narodów Zjednoczonych. W północnej Dalmacji serwuje się wina Babić i Merlot oraz wino Opol rose z szibenickich winnic. Na Pelješcu, półwyspie win wytwarza się słynny Postup i Dingač zaliczany do 10 najlepszych win na świecie, a takze Kneževo i Carsko vino oraz wybitne wino Sveta Ana. Na wyspie Brač z winogron plavac wytwarza się wina Plavac i Opolo, a wyspa z największą ilością gatunków winogron oferuje wina Faros, Ivan Dolac, Zlatni plavac, Bogdanuša, Pelegrin, Dobrogost i Parč oraz Drnekuša. Na Korčuli produkuje się trzy wspaniałe białe wina: Pošip, Maraština i Grk i czerwone wina Plavac i Admiral. Z wyspy Vis pochodzi delikatesowe wino Vugava, a Lastovo słynie z win Ladesta i Augusta insula. Prócz wymienionych już win specjalnością Dalmacji jest deserowe wino - prošek o specyficznym słodkim i wyrazistym smaku.

Artykuł zamieszczony we współpracy z chorwacką agencją turystyczną Adriatica.net (rezerwacje online)
  Powrót do listy artykułów


[Strona główna] [Reklama] [Kontakt] na górę strony

Rozmiar: 107 bajtów


apartamenty w cro
Rozmiar: 107 bajtów

Rozmiar: 107 bajtów

(c) 1999-2009 Chorwacja Online - Cro.pl