CHORWACJA ONLINE

forum

 
Artykuły Odkryjcie południe Chorwacji
reklamaPrezentowany artykuł nie stanowi integralnej części witryny Chorwacja Online. Zawarte w nim treści nie muszą podzielać zdania redakcji. Tekst może zawierać elementy mające charakter promocyjny. Redakcja nie odpowiada za treści zawarte w artykule.

Odkryjcie południe Chorwacji

Południe Chorwacji kryje wiele tajemnic dla miłośników żeglowania - małe miejscowości, które Wasze żaglówki dopiero muszą odkryć. W celu ułatwienia poszukiwań przedstawiamy Wam 5 miejscowości: dwie na półwyspie Peljesac, dwie na wyspie Korčula i jedną na wyspie Lastovo.

Jeśli zapragniecie rozkoszować się ich osobliwościami i potrzebujecie kwatery, możecie liczyć na adriatica.net!

Półwysep Peljesac
Wzdłuż północno-zachodniego wybrzeża tego zielonego półwyspu ciągną się zatoki i przesmyki morskie. Kilka z nich mieści się w okolicy Lovista, a koło Vignja znajdziecie wielką słoneczną plażę okoloną lasem sosnowym, według niektórych najpiękniejszą nad Adriatykiem. Natomiast głębiny morskie koło Vignja strzegą pozostałości rozbitych galer rzymskich. Jeśli przyjedziecie na Peljesac, koniecznie musicie skosztować Dingač - jedno z 10 najlepszych gatunków wina w skali światowej.

Drače (Peljesac)
Drače jest osiedlem położonym na północnej stronie południowodalmatyńskiego półwyspu Peljesac, słynnego w świecie z doskonałego wina. Miejscowość ta mieści się w otwartej zatoce morskiej Bratkovica, gdzie też znajduje się kilka jaskiń. Zatoka, w której mieści się Drače jest bezpieczną przystanią dla mniejszych łodzi, a bogaty podmorski świat tego półwyspu zapewnia nurkom szczególną satysfakcję.

Uvala Duba (Peljesac)
Zatoka ta znajduje się w pobliżu miejscowości Trpanj, a swoją przepiękną plażą żwirową wprost zachęca do zarzucenia kotwicy. Otoczona wysokimi i zielonymi górami półwyspu Peljesac, z widokiem na małą wysepkę, jest idealnym miejscem na krótki odpoczynek. A kiedy już jesteście na półwyspie Peljesac, koniecznie musicie skorzystać z okazji i skosztować któregoś ze słynnych win miejscowego wyrobu, i to Carsko lub Knezevo vino, Potomlje, Putniković, Peljesac, a smakoszom znającym się na winie szczególnie polecamy wino najwyższej jakości o nazwie Sveta Ana.

Wyspa Korčula
Korčula jest wyspą budowniczych statków i rzeźbiarzy, wykonujących swoje dzieła w kamieniu, oraz zalicza się do najbardziej słonecznych i zielonych wysp. Po opłynięciu wysepek Mejsan i Badija, mieszczących się przed miastem Korčula, polecamy skosztować tradycyjnych win Posip i Plavac i smakołyków gastronomicznych o nazwie "cukarine" i "makarone s vretena".

Uvala Grsćica (Korčula)
Grsćica jest cichą zatoką położoną na południowym wybrzeżu wyspy Korčula, niedaleko od Blata, miasta znanego z tańca kumpanija, jednego z trzech tańców autochtonicznych Korčuli. Winnice, zbliżone kształtem do tarasu, spuszczają się do bezpiecznego małego portu z malowniczymi domkami, a archipelag położony przed Gorsćicą jest ulubionym miejscem docelowym żeglarzy.

Brna (Korčula)
Miejscowość Brna leży w małej zatoce na wschód od miasteczka Vela Luka na wyspie Korčula. Znana jest z największych winnic na wyspie i wysoko cenionych win, które we właściwy sposób uzupełniają przyjemność spożywania potraw kuchni dalmatyńskiej. Miejscowość ta jest szczególnie atrakcyjną dla miłośników sportu żeglarskiego i rybołówstwa, gdyż morze przed zatoką obfituje w mnóstwo ryb, a wysepki i rafy rozproszone na otwartej przestrzeni morskiej wyzywają skipperów.

Wyspa Lastovo
Wyspa o stromym brzegu zwana "Carska" z archipelagiem liczącym 46 wysp, dla specjalistów jest miejscem połowu takich ryb jak "gof" (seriola dumerilii) należący do ryb kostnoszkieletowych, tuńczyk i miecznik. Zachodni archipelag długości 13 mil morskich i wyspa Mrčara są miejscem znanym z największych raków morskich - homarów. Wschodni archipelag ma długość 9 mil morskich (tzw. Lastovnjaci), a na wyspie Saplun znajduje się lastowska piaszczysta plaża.

Zaklopatica (Lastovo)
Zaklopatica jest zieloną zatoką południowodalmatyńskiej wyspy Lastovo, położoną na jej północnej stronie. Od miasta Lastovo, położonego w środkowej części wyspy, oddalona jest tylko o 2 km, a od portu Ubli odnośnie promu dzieli ją 7 km. Oprócz około 15 domków i trzech restauracji dla smakoszy Wam mogą tu jeszcze towarzyszyć jedynie słońce i morze. Zaklopatica jak i zarówno cała wyspa Lastovo jest rajem dla nurków sportowych i żeglarzy, którzy mogą cieszyć się słynnym pięknem lastowskiego archipelagu i jego uroczymi zatokami.
  Powrót do listy artykułów


[Strona główna] [Reklama] [Kontakt] na górę strony

Rozmiar: 107 bajtów


apartamenty w cro
Rozmiar: 107 bajtów

Rozmiar: 107 bajtów

(c) 1999-2009 Chorwacja Online - Cro.pl