CHORWACJA ONLINE

forum

 
Artykuły Majowy weekend w Chorwacji
reklama


Majowy weekend w Chorwacji

Długie majowe weekendy stały się już prawie polską tradycją. Święta 1. i 3. maja, zwłaszcza gdy oba wypadają w dni od poniedziałku do piątku, są świetnym pretekstem do zrobienia sobie wolnego przez tydzień (razem 9 dni), przy utracie jedynie 3 dni pracujących.

Rozmiar: 18597 bajtów Tych 9 dni może być już wystarczająco długim okresem, aby pomyśleć o jakiejś dłuższej wyprawie. Wielu, którzy znają Chorwację z letniego wypoczynku, nieraz zapewne zastanawia się, czy w maju jest tam po co jechać, a właściwie - czy pogoda jest na tyle dobra, że bądź co bądź dość daleka wyprawa opłaci się.

Jednak kto spodziewa się w maju powtórki z lipca lub sierpnia, zapewne srodze się rozczaruje. W końcu Chorwacja to nie Afryka, a nawet nie Andaluzja. Prawda, że i w maju mogą zdarzyć się upały, ale i w Polsce w tym okresie nieraz jest bardzo ciepło. Jak zwykle w Chorwacji będzie więc o parę- paręnaście stopni więcej, ale nic poza tym.

Kto natomiast chce zaczerpnąć trochę śródziemnomorskiego powietrza i pozwiedzać zabytki, na pewno powinien rozważyć wyjazd do Chorwacji właśnie w tym terminie. Nie ma wtedy tłumu urlopowiczów, którzy ulice Dubrownika czy innych zabytkowych miast zamieniają w ludzkie potoki. Uliczki nadmorskich miejscowości nie straszą już zimowymi podmuchami wiatru, ale nie są też tak gwarne jak w lipcu czy sierpniu. Całe wybrzeże powoli zaczyna przygotowywać się do nadchodzącego sezonu, pojawiają się pierwsze wycieczki niemieckich emerytów i weekendowi turyści. Roślinność w pełni rozkwita przed nadchodzącym letnim, palącym słońcem. Jest jeszcze zielona.

Pogoda jest w tym okresie nieprzewidywalna. Można trafić na tydzień słońca lub tydzień deszczu. Mimo wszystko jednak zawsze powinno być ciepło, a możliwe, że nawet gorąco. Co bardziej wytrzymali mogą też spróbować kąpieli w Adriatyku - temperatura wody wynosi około 16-19 stopni. Aż strach pomyśleć, że w Bałtyku taką zimnicę spotyka się i w lecie... Przy odrobinie szczęścia można również wrócić do kraju w stanie, który w naszym klimacie sugeruje kilkakrotną wcześniejszą wizytę w solarium.

Niestety, w tym okresie nie ma co liczyć na niższe ceny, oczywiście oprócz cen noclegów. Praktycznie wszystko inne kosztuje dokładnie tyle samo, co w sezonie. Jak widać, Chorwaci wbrew nieraz wygłaszanym opiniom wcale sztucznie nie windują cen powszechnych artykułów w okresie urlopowym. Część lokali i hoteli będzie w tym okresie jeszcze zamknięta, ale bez obaw - zawsze jest gdzie się napić i zjeść.

Kto więc szuka chwilowego oderwania od codziennych spraw, chce usłyszeć szum falującego Adriatyku, poczuć zapach wiosennej śródziemnomorskiej roślinności, odwiedzić nieco uśpione miasteczka, a przy tym nie straszne mu jest pokonanie przynajmniej 1 000 kilometrów, może zaryzykować spędzenie majowego weekendu właśnie w Chorwacji.
  Powrót do listy artykułów


[Strona główna] [Reklama] [Kontakt] na górę strony

Rozmiar: 107 bajtów


apartamenty w cro
Rozmiar: 107 bajtów

Rozmiar: 107 bajtów

(c) 1999-2009 Chorwacja Online - Cro.pl