CHORWACJA ONLINE

forum

 
Artykuły Lastovo - wyspa kominów i karnawału
reklamaPrezentowany artykuł nie stanowi integralnej części witryny Chorwacja Online. Zawarte w nim treści nie muszą podzielać zdania redakcji. Tekst może zawierać elementy mające charakter promocyjny. Redakcja nie odpowiada za treści zawarte w artykule.

Lastovo - wyspa kominów i karnawału

Oddzielona morzem od współczesnego świata, wyspa Lastowo pielęgnuje swoją tradycję i obyczaje, z dumą patrząc na swoją długą przeszłość. Jedną z jej cech jest niezwykły POKLAD - tradycyjny lastowski karnawał, który co roku przez 4 wieki odbywa się w autuentyczny i niezmieniony sposób. Przyłączcie się do naszej opowieści o historii Pokladu.

Co to jest Poklad?
Poklady odbywają się w czasie oczekiwania na wiosnę, kiedy długi okres zimowy zmienia nowy cykl życia. Korzenie karnawału sięgają rzymskiego, dionizyjskiego święta na cześć bujnego życia, przebudzenia sił przyrody i początku wiosny. W chrześciajńskim świecie obrzędy pokladu odbywają się w tym samym czasie, z tym że są inaczej tłumaczone. Karnawał rozumiany jest jako przeciwieństwo nadchodzącemu okresowi Świąt Wielkanocnych, kiedy wierzący przez post wzmacniają pokorę ducha.

Rozmiar: 19383 bajtów Pochodzenie lastowskiego Pokladu: legenda o świętym Jerzym
Pochodzenie lastowskiego Pokladu wiąże się z konkretnym wydarzeniem z przeszłości, który swoimi symbolami i stylizacjami dostosowany jest do karnawałowego święta. Mianowicie, legenda głosi że katalańscy piraci napadli Korczulę, a poprzez lastowskiego posłannika przekazali mieszkańcom Lastowa by się poddali, gdyż chcą ich zaatakować, zaraz po tym jak się rozliczą z Korczulanami. Mieszkańcy Lastowa jednak wcale się nie przestraszyli, lecz uzbroili i ruszyli do ataku. W tym czasie kobiekty i dzieci modliły się do świętego Jerzego o pomoc i ochronę a ich modlitwy zostały wysłuchane: ulewa całkowicie rozproszyła pirackie statki, a mieszkańcy Lastowa złapali posłańca, który wcześniej przekazał rozkaz poddania się i ciągnęli go przywiązanego do osła przez całą wieś, a następnie osądzili i spalili.

Rozmiar: 19650 bajtów Świętowanie Pokladu
Świętowanie ma precyzyjnie ustalony plan. Wcześnie rano, w tak zwany Tłusty Poniedziałek zaczyna się tworzenie kukły Poklady. Jej tułuw wypełniany jest słomą i trocinami, a nogi piaskiem z wiejskiego cmentarza. Następnie należy kukłę ubrać - zakłada się jej czerwony kombinezon i czapkę.Twarz kukły naciera się węglem, a do ust wkłada papierosa. Kiedy kukła jest gotowa, przebierańcy ruszają w obchód po wsi, odwiedzając mieszkańców Lastowa i improwizując śmieszne sytuacje. Następnego dnia, w Tłusty Wtorek, kościelny dzwon już o 11 zaczyna wydzwaniać południe. Wtedy wszyscy kończą pracę i cała wieś odpoczywa świętujący zaczynają grać na lirze. Od tej pory całej zabawie towarzyszy muzyka. Kukła posadzona jest na najlepszego osła i wraz z osobą niosącą flagę, przebierańcy ruszają do przewodniczącego gminy (w przeszłości do dubrownickiego księcia) i proszą o pozwolenie na odwiedzanie mieszczan...Taki pochód dowiedza domy mieszczan aż do zmroku, kiedy na polanie w pobliżu kościoła odbywa się taniec z mieczami. Uczestnicy Pokladu i przebierańcy tworzą koło, wykrzykując walecznie, dopóki nie nabiją kukły na pal i jej nie spalą. Kiedy z kukły zostanie już tylko pył, mieszkańcy Lastowa idą do swoich domów a dzwon z kościelnej wieży ogłsza koniec karnawału.

Rozmiar: 20541 bajtów Lastowskie kominy
Specjalnością wyspy Lastowo jest specyficzna architektura kominów, zwanych fumari, które zdobią wiejskie domki. Każdy dom posiada inny, wyjątkowy komin. Kręte ulice lastowskich wiosek podążają w nieprzewidzianych kierunkach, okrążając grupy budynków przypominających wyspę. Porozrzucane są po zboczu w kształcie amfiteatru, nad malowniczą doliną płodnych oliwek i winnic, w której niegdyś stały domy letniskowe bogatych mieszkańców Dubrownika. Najstarsze lastowskie domy datowane są na XV wiek, a ich wygląd świadczy o wysokim stopniu kultury i o przyzwyczajeniach mieszkańców wyspy. Aż czterdzieści domów zalicza się do pomników wartości architektonicznej, a każdego gościa oczarują ciągle jeszcze zachowane części kamiennych mebli - umywalki i szafy są prawdziwymi małymi pomnikami minionych stuleci, które w dziedzictwie zostawiły nam zwyczaje swoich mieszkańców.

Artykuł dostarczyła chorwacka agencja turystyczna Adriatica.net


  Powrót do listy artykułów


[Strona główna] [Reklama] [Kontakt] na górę strony

Rozmiar: 107 bajtów


apartamenty w cro
Rozmiar: 107 bajtów

Rozmiar: 107 bajtów

(c) 1999-2009 Chorwacja Online - Cro.pl