CHORWACJA ONLINE

forum

 
Artykuły Barwy Istrii
reklama


Barwy Istrii

Istria jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów regionów Chorwacji. Powodów tego jest wiele. Dla mnie jednak nie są istotne te natury ekonomicznej, czy społeczno - gospodarczej. Chcę Wam opowiedzieć o cudnej ziemi o czerwonej barwie, skałach opadających stromo w błękitnozielone wody Adriatyku i ciężkim, "zmęczonym upałem" powietrzu, stojącym w bezruchu w wąskich brukowanych uliczkach. O urokliwych domkach z dachami pokrytymi czerwoną dachówką.

Fotograf unika gwarnych placów i uczęszczanych deptaków z wystawionymi na ulicę stolikami knajpek. Moja fotografia to szukanie piękna w bocznych, wąskich uliczkach, poobijanych domach. To szukanie skrawków życia ludzi mieszkających w tych miejscach. Tego, co ukryte przed tłumami biegających z przewodnikami w ręku turystami. Tego, czego wielu z nich nie zauważy. Chciałbym, aby moje zdjęcia przybliżyły Wam choć trochę urok tamtych miejsc. Może poczujecie niezwykłą atmosferę nadmorskich miasteczek. Zapragniecie, tak jak ja robiąc zdjęcia, schować się gdzieś w cieniu przed lejącym się z nieba żarem. Wzruszycie się, chłonąc lekki powiew wiatru, spoglądając na rozpościerający się aż po horyzont pagórkowaty krajobraz i cienie rzucane przez nieliczne obłoki.

Wśród wielu niezbędnych w czasie podróży przedmiotów znajduje się zwykle aparat fotograficzny. Każdy zabiera ze sobą tego "niemego świadka", dokumentalistę. Często jednak zdjęcia, które zostają w naszych albumach po wakacyjnej eskapadzie rozczarowują nas, nie znajdują uznania wśród znajomych, którym je pokazujemy. Zachęcam Was do zadania sobie trudu poznania sprzętu, którym się posługujecie. Efekty będą o wiele lepsze, jeśli będziecie świadomie korzystać z jego możliwości. Nie powinno też być dla nikogo problemem poznanie zasad kompozycji i podstaw techniki robienia zdjęć. Piękne, poprawnie wykonane fotografie potrafią rozbudzić wspomnienia lepiej niż inne pamiątki. Fotografia to pasja, to świat zatrzymanych emocji i wrażeń, do których nieraz będziecie chcieli po latach powrócić.


Michał Gawenda               


Michał Gawenda - jest pomysłodawcą, właścicielem i redaktorem vortalu PhotoWEB - www.photoweb.pl - nowoczesnego serwisu o fotografii i sprzęcie fotograficznym. Publikowane tam artykuły, porady i testy sprzętu skierowane są do profesjonalistów i pasjonatów fotografii ale także do osób pragnących odkryć ten niezwykły świat obrazu i barw. Jeśli zainteresował Cię artykuł i opublikowane w nim fotografie, odwiedź tę stronę.

 
  Powrót do listy artykułów


[Strona główna] [Reklama] [Kontakt] na górę strony

Rozmiar: 107 bajtów


apartamenty w cro
Rozmiar: 107 bajtów

Rozmiar: 107 bajtów

(c) 1999-2009 Chorwacja Online - Cro.pl