CHORWACJA ONLINE

forum

 
Artykuły Najpiękniejsze krajobrazy chorwacji
reklama


Najpiękniejsze krajobrazy chorwacji

Republika Chorwacji posiada wiele prawnie chronionych obszarów: 8 parków narodowych, 10 parków krajobrazowych i 2 ściśle chronione rezerwaty przyrody, ponadto prawie 100 innych wytyczonych rezerwatów, 19 parków- lasów, 28 obszarów chronionych oraz 72 pomniki przyrody. Zapraszamy do odwiedzenia ich podczas swojego pobytu w Chorwacji!

Parki narodowe

Ze wszystkich 8 parków narodowych, aż 7 z nich jest zlokalizowanych nad samym morzem lub w jego pobliżu, zaś ósmy park - Jeziora Plitwickie, jest oddalony od wybrzeża o niecałe 200 km.

Rozmiar: 6158 bajtów Archipelag wysp Brijuni, znajdujący się przy zachodnim wybrzeżu Istrii, tworzą 2 większe i 12 mniejszych wysepek, na których już w czasach antycznych wypoczywali najbogatsi i najbardziej znani ludzie. Drugi wyspiarski park narodowy to Kornati. Jest najbardziej rozwiniętym skupiskiem wysp na całym obszarze śródziemnomorskim, a składa się aż ze 140 niezamieszkałych wysp, wysepek i skał - to raj dla żeglarzy, Robinsonów i nurków. Mljet, najbardziej zielona adriatycka wyspa i park narodowy, znajduje się na południowy-zachód od Dubrownika, jest wyjątkowy ze względu na dwa jeziora, Wielkie i Małe Jezioro oraz unikatowe lasy. Górzystymi są Parki Narodowe: Sjeverni Velebit, Paklenica i Risnjak, obszary interesujące dla alpinistów, speleologów i botaników, a rzecznym - Park Narodowy Krka, znajdujący się na najpiękniejszej chorwackiej rzece krasowej. Najbardziej znany park narodowy Chorwacji to Jeziora Plitwickie, tworzy go 16 jezior, powiązanych ze sobą wodospadami, otoczonych bujnym lasem.

Parki krajobrazowe

W Chorwacji dotychczas ogłoszono 10 parków krajobrazowych, z których 5 znajduje się na wybrzeżu. Wymienimy wszystkie 10, tak aby w zależności od kierunku, z którego Państwo przybywają, mogli zaplanować, które z nich odwiedzić, ponadto parki zlokalizowane na wybrzeżu przedstawimy dokładniej.

Park Narodowy Biokovo znajduje się w górach o tej samej nazwie, nad Riwierą Makarską, jest celem wypraw botaników, rowerzystów i uprawiających wspinaczkę. Park Krajobrazowy Telašćica znajdujący się przy początku Parku Narodowego Kornati, to wąska zatoczka ze ścianami skalnymi, wysokimi na 100 m, na szczycie których znajduje się wielkie słone jezioro. Velebitski park Krajobrazowy przy Riwierze Zadarskiej przyciąga speleologów i miłośników aktywnego wypoczynku, na tym terenie znajduje się też inny park krajobrazowy, a jednocześnie największe chorwackie jezioro- Vransko jezero.

Ponad Riwierą Kwarnerską i przepiękną Opatiją znajduje się Učka, góra i park krajobrazowy oraz obszar znany z klimatyczno- leczniczych właściwości. Parki krajobrazowe w głębi lądu to Papuk, największe pasmo górskie chorwackiego spichlerza- Sławonii, następnie Kopački rit, bagnisty teren i rezerwat ornitologiczny przy ujściu rzeki Drawy do Dunaju oraz Lonjsko polje, znane jako jedne z największych bagien Europy. Przy nich znajduje się też Medvednica, masyw górski nad Zagrzebiem oraz Žumberačko-Samoborsko pasmo górskie na zachód od niego, znane ze średniowiecznych zamków i akropolskich miasteczek.

Rezerwaty przyrody

Biorąc pod uwagę, że w Chorwacji znajduje się prawie sto rezerwatów przyrody różnego rodzaju, wymienimy tylko te najbardziej znane spośród nich, z naciskiem na te w obszarze nadmorskim i wyspach. Wypoczywając na Riwierze Zadarskiej odwiedźcie Lun i Kolansko blato (wyspa Pag), zobaczcie Zavižan i Štirovaču (Velebit) lub zwiedźcie gaje oliwne Saljsko polje na Dugim otoku. Gościom Riwiery Szibenickiej radzimy zobaczenie wyspy Prvić i pobliski Grgurov kanal oraz Zeleni Vir i Vraži prolaz, rezerwaty niedaleko od Skradu, miasteczka niedaleko Parku Narodowego Krka. Goście Istrii i Kwarneru mogą zobaczyć Rezerwat Fojiška na wyspie Cres, Limski zaljev i Motovunsku šumu na Istrii, šumu Dundo na Rabie lub wysepkę Košljun obok Punty na wyspie Krk. Wybierając się na południe Chorwacji, skręćcie na wyspę Mrkan, Bobara oraz Lokrum przy Dubrowniku, przespacerujcie się między cyprysami "Pod Gospu" obok Orebicia i spróbujcie pstrągów w restauracjach delty Neretwy lub ostryg z hodowli na terenie rezerwatu Malostonski zaljev w Stonie. Przyjeżdżając do kontynentalnej Chorwacji, odwiedźcie Ćorkovu uvalu na Plitwicach, Japetić w paśmie Samoborskim, Veliku Plješevicu lub Sekulinačke planine na Papuku.

Artykuł zamieszczony we współpracy z chorwacką agencją turystyczną Adriatica.net (rezerwacje online)
  Powrót do listy artykułów


[Strona główna] [Reklama] [Kontakt] na górę strony

Rozmiar: 107 bajtów


apartamenty w cro
Rozmiar: 107 bajtów

Rozmiar: 107 bajtów

(c) 1999-2009 Chorwacja Online - Cro.pl