CHORWACJA ONLINE

forum

 
Artykuły Dobre Delfiny
reklamaPrezentowany artykuł nie stanowi integralnej części witryny Chorwacja Online. Zawarte w nim treści nie muszą podzielać zdania redakcji. Tekst może zawierać elementy mające charakter promocyjny. Redakcja nie odpowiada za treści zawarte w artykule.

Dobre Delfiny

Wiadomo, że cresko - loszińska okolica wysp słynie z wyjątkowo łagodnego klimatu, ale oto jeszcze jeden powód, by jak najprędzej zwiedzić Kvarner.W czystych wodach loszińskiego akwatorium swój dom znaleźli piękni mieszkańcy morza - dobre delfiny!

Delfiny - symbol czystego morza
Cresko-loszińskie akwatorium słynie z łagodnego klimatu, a miejscowość Mali Losinj na wyspie Losinj jest znanym na całym świecie uzdrowiskiem klimatycznym. Jeżeli od zimna chcecie uciec właśnie tam, czeka Was niezapomniane spotkanie. W czystych wodach loszińskiego akwatorium swój dom znalazły piękni mieszkańcy morza - dobre delfiny!

Dobre delfiny
Rozmiar: 5505 bajtów Dobre delfiny (Tursiops truncatus) zamieszkują morza całego świata. Można je znaleźć na wybrzeżach kontynentu lub wysp, ale również na otwartym morzu tysiące kilometrów od najbliższego lądu. Na północnym Adriatyku, gdzie morze jest relatywnie płytkie, dobry delfin jest najczęstszym gatunkiem morskich ssaków. Łatwo go zidentyfikować, gdyż na grzbietowej płetwie, widocznej kiedy wypłyną na powierzchnię wody, widać charakterystyczne znaki - wcięcia i blizny.

Rozmiar: 5733 bajtów Loszińskie Towarzystwo Dobrych Delfinów
Specjalnością loszińskiego akwatorium jest kolonia dobrych delfinów, zamieszkująca jego wody, co najwyraźniej świadczy o czystości morza. Kolonia delfinów liczy 150 jednostek, a co roku, 5 sierpnia świętuje się Dzień Delfina,. Jest to impreza poświęcona ochronie delfinów. Wtedy właśnie wraz z edukacyjnymi programami o tych wspaniałych zwierzętach, przygotowywana jest wystawa prac artystycznych o tej tematyce, oraz organizowane są atrakcyjne pokazy filmów video przedstawiających świat delfinów.

Ariatycki projekt Delfin
Aby lepiej poznać życie delfinów, a jednocześnie ochronić same delfiny, Tethys Research Institute w 1987 roku rozpoczął wieloroczne badania biologii, ekologii i społecznej struktury grup dobrych delfinów, zamieszkujących morze wokół Cresu i Lošinja. W ten sposób powstał Adriatycki Projekt Delfin, a grupa delfinów wokół Lošinja jest dzisiaj jedną z najlepiej zbadanych na całym Adriatyku.

Zaadoptuj delfina
Rozmiar: 7267 bajtów Myślicie że niemożliwe jest posiadanie swojego delfina? Wierzcie lub nie, ale swoje pragnienie możecie zrealizować biorąc udział w akcji "Zaadoptuj delfina" , którą prowadzi grupa "Plavi svijet" (Błękitny Świat) z miejscowości Veli Losinj, jako część projektu ochrony dobrych delfinów na terenie wód Losinja i Cresa. Wspomniane delfiny wybrane są do adopcji spośród 140 zidentyfikowanych jednostek zamieszkujących akwatrium Losinja i Cresa. O sposobie adopcji któregoś z dobrych delfinów można się dowiedzieć pod numerem telefonu + 385/ 51 23 62 56, a by jeden z nich stał się wasz, należy wpłacić roczną kwotę 200 kun na numer rachunku bieżącego 33870-678-46946 -podając numer rerferencyjny - 12 wpisując swój pesel. W ten sposób wspieracie projekt, a w zamian za to otrzymacie T-shirt, certyfikat adopcji, zdjęcie wybranego delfina i jego życiorys, oraz informacyjny magazyn grupy "Plavi svijet" - "Akvamarin". Wtedy każdy Wasz przyjazd do Chorwacji będzie idealną okazją "odwiedzenia" swojego delfina w jego naturalnym otoczeniu!

Rozmiar: 13945 bajtów Spotkanie z delfinami - zasady
Wreszcie, jeżeli będziecie mieli szczęście by je zobaczyć, posłuchajcie porad specjalistów: - zbliżajcie się do nich paralelnie, zgodnie z kierunkiem w którym płyną - unikacjcie nagłych ruchów i nie zmieniajcie prędkości z jaką płyniecie - pozwólcie im się do was zbliżyć: zgaście motor swojej łodzi i nie hałasujcie - nie zbliżajcie się do delfinów, które mają młode - zostańcie z delfinami najdłużej 30 minut - ze względu na osobiste bezpieczeństwo unikajcie pływania z delfinami, karmienia i dotykania delfinów

Rozmiar: 6292 bajtówWięcej o wyspie i Losinju

Kvarnerska wyspa Losinj należy do archipelagu Cresko-loszińskiego. Za sobą ma już 115 lat tradycji turystycznej i wyjątkowo łagodny klimat. Specjalnością tej wyspy, który w 1892 ogłoszony został uzdrowiskiem klimatycznym, są stuletnie lasy sosonowe pełne ścieżek spacerowych, bogactwo gatunków roślin i zwierząt. Naturalnym pięknem zachwyca zatoka Čikat i Sunčana uvala, oraz wysepki Koludarac i Murtar. Pobliska wyspa Susak, fenomen między adriatyckimi wyspami, jest jedyną piaszczystą wyspą Adriatyku.

Więcej o delfinach i chorwackich atrakcjach oferuje adriatica.net - dostarczyciel artykułu.


  Powrót do listy artykułów


[Strona główna] [Reklama] [Kontakt] na górę strony

Rozmiar: 107 bajtów


apartamenty w cro
Rozmiar: 107 bajtów

Rozmiar: 107 bajtów

(c) 1999-2009 Chorwacja Online - Cro.pl