Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

ANGIELSKI NA WAKACJACH

Wszystkie rozmowy na tematy turystyczne nie związane z wcześniejszymi działami mogą trafiać tutaj. Zachowanie się naszych rodaków za granicą, wybór kraju wakacyjnego wyjazdu, czy korzystać z biur podróży.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
travel
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2503
Dołączył(a): 20.11.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) travel » 08.02.2016 10:46

heca7 napisał(a):Przypomina mi to historię serbskiej pary jaką spotkaliśmy w Grecji w zeszłym roku. Opowiadali jak byli na wycieczce w Oświęcimiu. W Muzeum nie było słuchawek z serbskim więc wzięli polski bo wydawał im się taki podobny. I jak stwierdzili po paru minutach nie rozumieli NIC :D


Tak zwany potok słów 8O

Ale jakby była to wolna opowieść ...to może piąte przez dziesiąte .... coś by tam zrozumieli :papa:
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 08.02.2016 14:56

Nigdy nawet nie próbowałem angielskiego używać bo mój poziom jest żenuła. Żona próbowała, po czym często okazywało się że skutek był marny i wracaliśmy na polsko - chorwackie esperanto :wink: Byliśmy z córą kiedyś w szpitalu, trochę się angielski żony przydał, bo tam wszyscy perfekt, ale z pigułą i tak se pogadałem po swojemu.

Jeśli ogarniają Cię lęki, to wyobraź sobie że zaliczyłem dzwona u Madziarów :mrgreen: Egesz megesz i policjant dzwonił do tłumacza żeby miał mnie jak poinformować że daje mi ileśtam mandatu za spowodowanie i potem baw się dobrze. Płyn z chłodnicy naszego autka został na rondzie w Csornie a na haku miałem 5-cio metrowego RIBa. 24 h później jechaliśmy dalej do Cro. Da się ? DA :!: :sm:
travel
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2503
Dołączył(a): 20.11.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) travel » 09.02.2016 11:11

Rysio napisał(a): Da się ? DA :!: :sm:


No to jestem trochę spokojniejsza :D
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 09.02.2016 13:43

Zwiedzaliśmy w ubiegłym roku Pustinję Blacę na Braču. Gdy przewodnik dowiedział się, że cała ekipa to Polacy, stwierdził, że nie będzie się wysilał i mówił po angielsku, bo wszyscy jesteśmy przecież Słowianami, no i oprowadził nas opowiadając po chorwacku. :oczko_usmiech:
Spoko będzie. Ale angielskiego i tak warto się pouczyć. :mrgreen: :wink:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 09.02.2016 14:26

W Chorwacji zawsze mówię po polsku i znając trochę chorwackich słówek oraz zwrotów nigdy nie miałem problemu z dogadaniem się 8)
Natomiast w Słowenii zauważyłem, że miejscowi bardzo dobrze znają angielski i od razu przechodzą na "angola" w rozmowie :roll:
lotnikwsk
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2214
Dołączył(a): 21.09.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) lotnikwsk » 09.02.2016 14:46

A może znasz niemiecki :?: Na północy Chorwacji to się dużo osób pyta czy kumam .
Ale polsko- chorwacki wszędzie skuteczny :mrgreen: :wink:
dr.kokos
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 639
Dołączył(a): 19.03.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) dr.kokos » 09.02.2016 19:13

W Makarskiej w jednej z restauracji kelnerka była zdziwiona że mowię do niej po angielsku zamiast po Naszemu :D
euromissile
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 241
Dołączył(a): 19.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) euromissile » 09.02.2016 19:25

człowiek uczyl sie angielskiego w szkole, a w szkole jak to w szkole ;) niby nie jest zle ale jak to mowia 'niecwiczony miesien zanika' i w zeszłym roku sie seplenilem ze hej bo Pan Chorwat wlasciciel - starszy Pan - tak smigał in ingisz ze az mi sie głupio zrobilo i zrobiliem sie o taki malutki ;p
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 09.02.2016 19:26

Największy ubaw mają Czesi, jak do nich Polacy mówią po angielsku :D
Oni rozumieją Polaków zawsze i dla nich jest to czysty absurd, jak Polak może nie rozumieć Czecha 8)
Bea.ta
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 29091
Dołączył(a): 09.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bea.ta » 09.02.2016 19:35

Lednice napisał(a):Największy ubaw mają Czesi, jak do nich Polacy mówią po angielsku :D
Oni rozumieją Polaków zawsze i dla nich jest to czysty absurd, jak Polak może nie rozumieć Czecha 8)

Uwierz, że Polak z Tychów potrafi nie rozumieć Czecha :)
Koleżanka na plenerze fotograficznym zawsze w panikę wpada za Olzą :)
Polak z B-B też nie zawsze ogarnia, moja córka nie ma problemów z czeskim, syn się z lekka zawiesza i nie do końca jest pewien :)
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 09.02.2016 22:35

Wierzę 8)

Pisałem, że Czech rozumie Polaka, w drugą stronę bywa różnie :roll:

Czeski dla Polaka jest śmieszny i to zakłóca zrozumienie 8)
Np. Czech mówi "mam napad", a to wcale nie oznacza, że jest gangsterem :roll:
Polak wyje ze śmiechu i rozumie to inaczej, niż Czech miał na myśli :roll:
A jak Polak powie "napadło mnie", to Czech od razu skojarzy z "mam napad" 8)

Podejrzewam, że Chorwat bardziej rozumie Polaka niż Polak Chorwata
Może to dlatego, że chorwacki i czeski są starsze od polskiego, np. wiele słówek polskich wywodzi się od czeskiego,w drugą stronę raczej prawie żadne :roll:
Bea.ta
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 29091
Dołączył(a): 09.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bea.ta » 09.02.2016 22:53

Nie wspominając o listku v zadu :)
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 09.02.2016 23:01

Koło Cieszyna, jak ktoś zna gwarę cieszyńską, to czeski i chorwacki łatwiej zrozumie :!:

Np. takie słowo cesta, dla Polaka z Warszawy abstrakcja, dla Cieszynioka, Chorwata, Czecha, Słoweńca i Słowaka oznacza "drogę" 8)

Czesi oraz Słowacy mają identyczny alfabet jak Chorwaci i Słoweńcy czy Bośniacy, nie mają żadnych problemów z czytaniem
euromissile
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 241
Dołączył(a): 19.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) euromissile » 09.02.2016 23:06

od czeskiego latwiejszy do zrozumienia jest słowacki imo :) :)
Bea.ta
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 29091
Dołączył(a): 09.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bea.ta » 09.02.2016 23:08

euromissile napisał(a):od czeskiego latwiejszy do zrozumienia jest słowacki imo :) :)

w życiu :)
Ile razy byłam na plenerze na Słowacji, to nie dość, że nic tam jeść nie mogłam bez popitki śliwowicą, to niczego nie rozumiałam :)
w przeciwieństwie do czeskiego jedzenia i języka ;)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rozmowy o turystyce i nie tylko



cron
ANGIELSKI NA WAKACJACH - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone