Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Andalucia, Algarve, Lisboa czyli IBERIADA 2015

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
Krystof
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3353
Dołączył(a): 26.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krystof » 09.08.2015 20:33

oj, Tony, Tony... myślalem, że zrozumiesz, że to takie szorstkie i końskie żarty! przecież wiesz, że ci gorąco kibicuję i wiem, dlaczego ominąłeś Alhambrę... i nie sfociłeś mihrabu... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Ostatnio edytowano 10.08.2015 09:46 przez Krystof, łącznie edytowano 1 raz
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 09.08.2015 20:37

DZIEŃ 2. ODCINEK 2.3

SANLUCAR DE BARRAMEDA


Mało znane (z perspektywy polskiej) miasto o dużym znaczeniu dla odkryć geograficznych:
1. Krzysztof Kolumb w 1498 roku wypłynął właśnie stąd w swoją trzecią wyprawę za ocean. Czymże jest jednak trzecia wyprawa przy pierwszej, która wraz z braćmi Pinzonami wyruszała, z oddalonego stąd o kilkadziesiąt kilometrów Palos de la Frontera (nie dotarłem, choć miałem cichy plan jadąc w kierunku Portugalii kilka dni później zjechać z autostrady i podążyć kilkanaście kilometrów na południe do Palos - za dobrze jednak jechało się pustą A49 z Sewilli do granicy z Portugal)

2. Gość znany jako Ferdynand Magellan we wrześniu 1519 roku wyruszył z Sanlucar w ekipie 5 okrętów i prawie trzystu ludzi w swoją słynną wyprawę dookoła świata (pierwsza takowa w historii)

3. Sanlucar znane jest także z odmiany wina sherry zwanej manzanilla, to trunek którą Carmen kusi chłopa u Bizeta - uwaga, wino jest białe. To informacja dla tych, którzy, podobnie jak Śp. Dr Jan uważają, że dobre wino to tylko czerwone wino

4. Od 160 lat po 2 kilometrowym odcinku tutejszej plaży organizowane są wyścigi konne - można stawiać drobne kwoty u ...dzieci :)

5. Dla mnie osobiście interesujące było zobaczyć ujście rzeki Gwadalkiwir do oceanu
Obrazek

Testowanie infrastruktury sanitarnej na plaży w Sanlucar
Obrazek

Idziemy sobie tak ze dwa kilometry w stronę ujścia Gwadalkiwiru (uprzedzę fakty, nie doszliśmy tam, bo było chyba z 43 stopnie znowu), taka promenadką - obok, nieuczęszczana o tej porze piękna ścieżka rowerowa.
Samochód stawiamy za darmo obok tych aut, ale z drugiej strony nadmorskiej ulicy biegnącej wzdłuż promenadki
Obrazek

Do promenady prowadzą takie drogi z centrum miasta
Obrazek

Pamiętacie majaczący na horyzoncie Park Narodowy Donana? ( Ci nieliczni, którzy czytali odcinki z Chipiony). ;) Tutaj mamy go na wyciągnięcie ręki
Obrazek

Sanlucar ma styl
Obrazek

Wszystkie nadmorskie restauracje są o 17 (coś koło tej godziny byliśmy w tym miejscu) jeszcze zamknięte
Obrazek

Stylowa fabryka lodu
Obrazek

My tymczasem upatrujemy sobie bardzo ciekawy obiekt - płynący "końcówką" oceanu w stronę portu, który znajduje się przy ujściu rzeki do oceanu
Obrazek

Obrazek

To prawdziwy potwór
Obrazek

Z nazwy płynąłby z Kanarków, w rzeczywistości cholera go wie, skąd płynie
Obrazek

Obrazek

Fascynujące przeżycie - mąż Mychy miałby frajdę!
Obrazek

Skoro o wydmach Donana była mowa....
Obrazek

Każdej zimy przelatuje tędy 6 mln ptaków, a 400 tys. pozostaje do wiosny. Rezerwat ustanowiony parkiem narodowym w 1969 r. zajmuje 54000 ha i jest schroniskiem dla 300 gatunków zwierząt, w tym wielu zagrożonych wyginięciem. Tylko tu można jeszcze podziwiać hiszpańskiego rysia i tzw. mangustę egipską.

A tam na skraju wydm i północnym końcu miasta Gwadalkiwir wpada do Atlantyku
Obrazek

Upał jest tak straszny, że nie decydujemy się na powrót tą samą drogą, tzn promenadą, szlibyśmy pod słońce, poszliśmy zatem równoległą drogą - o zwiedzaniu centrum nikt nie myślał, tym bardziej, że skoro juz byliśmy w tym skrawku Hiszpanii, chcieliśmy pojechać jeszcze do Jerez de la Frontera
Obrazek

Ciekawa architektura apartamentos Sanlucar
Obrazek

Obrazek

A w Jerez byliśmy o 19.20, trzeba było szybko znaleźć jakąś knajpkę na obiad

ADIOS
tony
Ostatnio edytowano 09.08.2015 20:49 przez tony montana, łącznie edytowano 1 raz
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13058
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 09.08.2015 20:42

tony montana napisał(a):Fascynujące przeżycie - mąż Mychy miałby frajdę!
Obrazek



Pokazałam mu, już możemy jechać :roll: :mrgreen: .
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 09.08.2015 20:55

Krystof napisał(a):oj, Tony, Tony... myślalem, że zrozumiesz, że to takie szorstkie i końskie żarty! przecież wiesz, że ci gorąco kibicuję i wiem, dlaczego ominąłem Alhambrę... i nie sfociłeś mihrabu... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


Ale .... TY chyba NIE ominąłeś Alhambry ;) huehuehe
Czy ja i INNI docekamy się dalszego ciągu Twojej hiszpańskiej relacji ? (zaczynam się już wkurzać, a chyba NIE CHCESZ, abym się wkurzył??)


mysza73 napisał(a):Pokazałam mu, już możemy jechać :roll: :mrgreen: .


Fascynująca, piękna jednostka - najbardziej dziwiło mnie to, że większość ludzi leżących na plaży w ogóle nie interesowała się tym spektaklem - dopiero, gdy statek był blisko nas, na wysokości tego małego molo - kilkadziesiąt osób kibicowało mu tak jak my :)
LRobert
Cromaniak
Posty: 4130
Dołączył(a): 09.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) LRobert » 09.08.2015 21:56

Pisałem, ale u mnie głównie była to Portugalia. :D W Hiszpanii tylko 3 miejasca: Santiado, Moserrat i plaża pod Alicante.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 10.08.2015 07:43

LRobert napisał(a):Pisałem, ale u mnie głównie była to Portugalia. :D W Hiszpanii tylko 3 miejasca: Santiado, Moserrat i plaża pod Alicante.


Pamiętam. Nawet trochę Francji chyba było! :)
:papa:
Krystof
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3353
Dołączył(a): 26.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krystof » 10.08.2015 09:44

skąd on płynie, to jedno... a zaskakujące jest - dokąd!!!
wszystko wskazuje na to, że brak mostów = port Sewilla i to dopiero jest hardkor!

bo brak mostów to niekoniecznie ochrona zapyziałych ptaków, może to wymóg do puszczania drogą wodną kontenerowców?

czy żartuję?
zobacz: https://www.google.pl/maps/@37.35769,-5.99875,3a,75y,90t/data=!3m8!1e2!3m6!1s34113595!2e1!3e10!6s%2F%2Fstorage.googleapis.com%2Fstatic.panoramio.com%2Fphotos%2Fsmall%2F34113595.jpg!7i2272!8i1704
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12170
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 10.08.2015 13:23

tony montana napisał(a):... 40 stopni,...

Jak u mnie w sobotę :!: :D

pzdr :wink:
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 10.08.2015 13:35

Witam.
Chętnie i ja pooglądam i powspominam miejsca odwiedzone wiele lat temu ... :) ...
Pozdrawiam.
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13058
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 10.08.2015 15:12

Tony, czy ja Tobie jakąś łapówkę muszę wręczyć, żebyś mi linka do Twojego apartmana dał :roll: :evil: .

Może ja niepotrzebnie ten "obcas" przeczesuję :roll: ,
bo może Twój apartman się nada :wink: ,
i plan będę miała gotowy, wybiorę tylko jakieś ciekawe miejsca, które mam nadzieję w końcu pokażesz :smo:
i wakacje 2016 będę miała zaplanowane :mrgreen: .
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 11.08.2015 08:56

Krystof napisał(a):skąd on płynie, to jedno... a zaskakujące jest - dokąd!!!
wszystko wskazuje na to, że brak mostów = port Sewilla i to dopiero jest hardkor!

bo brak mostów to niekoniecznie ochrona zapyziałych ptaków, może to wymóg do puszczania drogą wodną kontenerowców?

czy żartuję?
zobacz:


Tak, to ewidentnie ten sam - u nas poprzedni Prezydent też chciał w deklaracjach uczynić Wisłę bardziej transportową

longtom napisał(a):
tony montana napisał(a):... 40 stopni,...

Jak u mnie w sobotę :!: :D

pzdr :wink:


No popatrz, nad morzem pieknie, ale ostatnie dwa dni juz wieczory trochę jesienne - chłodno i wilgoć


kmichal napisał(a):Witam.
Chętnie i ja pooglądam i powspominam miejsca odwiedzone wiele lat temu ... :) ...
Pozdrawiam.


A gdzie relacja? :)

mysza73 napisał(a):Tony, czy ja Tobie jakąś łapówkę muszę wręczyć, żebyś mi linka do Twojego apartmana dał :roll: :evil: .

Może ja niepotrzebnie ten "obcas" przeczesuję :roll: ,
bo może Twój apartman się nada :wink: ,
i plan będę miała gotowy, wybiorę tylko jakieś ciekawe miejsca, które mam nadzieję w końcu pokażesz :smo:
i wakacje 2016 będę miała zaplanowane :mrgreen: .


Łapówka wręczona.... no co Ci mogę powiedzieć, i tu i tu warto jechać

Ale chyba nie JEepem?????
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13058
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 11.08.2015 09:02

tony montana napisał(a):
mysza73 napisał(a):Tony, czy ja Tobie jakąś łapówkę muszę wręczyć, żebyś mi linka do Twojego apartmana dał :roll: :evil: .

Może ja niepotrzebnie ten "obcas" przeczesuję :roll: ,
bo może Twój apartman się nada :wink: ,
i plan będę miała gotowy, wybiorę tylko jakieś ciekawe miejsca, które mam nadzieję w końcu pokażesz :smo:
i wakacje 2016 będę miała zaplanowane :mrgreen: .


Łapówka wręczona.... no co Ci mogę powiedzieć, i tu i tu warto jechać

Dzięki :D ,
GK stwierdził, że Włochów już trochę ogarnia :wink: i mam nie cudaczyć z Hiszpanami :roll: :wink: .


tony montana napisał(a):Ale chyba nie JEepem?????

No a że niby nie dojedzie :?: 8O :evil: ,

ofkors, że samolotem :mrgreen:
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 11.08.2015 09:05

tony montana napisał(a):kmichal napisał(a):
Witam.
Chętnie i ja pooglądam i powspominam miejsca odwiedzone wiele lat temu ... ...
Pozdrawiam.


A gdzie relacja?


... ciężko byłoby napisać relację z 2003 roku tym bardziej, że wtedy cyfrówek jeszcze nie było ... :roll: ... za to zjechaliśmy przez 4 tygodnie prawie całą Andaluzję pojazdem o nazwie Seicento - wyszło prawie 10 tyś. km, no ale wtedy potomstwa jeszcze nie było ... :wink: ... ale za to będzie relacja z tegorocznej Gardy ... :mrgreen: ...
Pozdrawiam.
Krystof
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3353
Dołączył(a): 26.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krystof » 11.08.2015 11:45

kmichal napisał(a):
tony montana napisał(a):kmichal napisał(a):
Witam.
Chętnie i ja pooglądam i powspominam miejsca odwiedzone wiele lat temu ... ...
Pozdrawiam.


A gdzie relacja?


... ciężko byłoby napisać relację z 2003 roku tym bardziej, że wtedy cyfrówek jeszcze nie było ... :roll: ...


były! mój szwagier miał :wink: z milionem piksli!
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 11.08.2015 11:49

Krystof napisał(a):były! mój szwagier miał z milionem piksli!


... no to był GOŚĆ ... :wink: ... ja wtedy miałem analogową Minoltę - zresztą jeszcze sobie leży w domku ... :mrgreen: ...
Pozdrawiam.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe



cron
Andalucia, Algarve, Lisboa czyli IBERIADA 2015 - strona 11
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone