Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Alpy Julijskie i Orebić 2017

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1367
Dołączył(a): 27.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 29.01.2018 21:58

te kiero napisał(a):
Dawigs napisał(a):Ruska Droga na Vršič (słoweń. Ruska cesta)


Masz może wiedzę nt jej nachylenia - jakieś znaki były? Przeszedłem jej część teraz, ale nie namierzyłem takowych znaków, a to bardzo istotne.


Znaków nie pamiętam. Znalazłem opis trasy którą pokonali rowerzyści z Kranjskiej Gory na przełęcz: „Pierwsze trzy kilometry mają jeszcze umiarkowane nachylenie: 6,3 – 4,7 – 5,6 %, lecz trzy kolejne robią już wrażenia wartościami typu: 9,3 – 8,6 – 8,3 %. Na wysokości 1226 metrów n.p.m. po prawej stronie, nieco wypłaszczonej w tym miejscu, drogi stoi kolejna gospoda czyli Koca na Gozdu (5,3 km od startu). Tuż za nią zaczyna się najtrudniejsza część podjazdu. Odcinek 3900 metrów dzielący to miejsce od przełęczy Vrsic ma średnie nachylenie blisko 9,9%. W tym każdy z ostatnich trzech kilometrów trzyma już na bardzo wysokim poziomie 10,8 – 10,8 – 11,9%! Pomiędzy połową szóstego a połową siódmego kilometra oraz od początku ósmego do połowy dziewiątego znajdują się dwa dłuższe fragmenty podjazdu z licznymi wirażami, przedzielone jedynie kilkusetmetrową przecinką bardziej na wprost przez polanę. Ostatnie 500 metrów też prowadzi na wprost i oczywiście stromo pod górę.”

Źródło: https://danmarszal.nazwa.pl/?p=1684
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10867
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 29.01.2018 22:49

szczerze to myślałem, że dużo więcej, wszystkie podjazdy odnoszę teraz do Wurzenpass, gdzie przy końcu jest 18%, więc jest duża szansa, że dałbym radę;
dzięki, już nie przeszkadzam w relacji...
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1367
Dołączył(a): 27.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 30.01.2018 09:37

te kiero napisał(a):szczerze to myślałem, że dużo więcej, wszystkie podjazdy odnoszę teraz do Wurzenpass, gdzie przy końcu jest 18%, więc jest duża szansa, że dałbym radę;
dzięki, już nie przeszkadzam w relacji...


Na szczęście na informacje o Wurzenpass wpadłem przed wyjazdem i dlatego do Ratece jechaliśmy przez Włochy. Ruską drogę pokonaliśmy załadowanym w bagaże samochodem i nie było problemu.
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1367
Dołączył(a): 27.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 30.01.2018 09:50

Docieramy na przełęcz a tam witają nas owce. Z biegiem dnia na niebie coraz więcej chmur. Z przełęczy wiać, że daleko na południu niebo jest ciemne :evil: .

IMG_1310 (Kopiowanie).JPG

IMG_1289 (Kopiowanie).JPG

IMG_1292 (Kopiowanie).JPG

IMG_1307 (Kopiowanie).JPG


CDN
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 30.01.2018 11:00

Dawigs napisał(a):
te kiero napisał(a):szczerze to myślałem, że dużo więcej, wszystkie podjazdy odnoszę teraz do Wurzenpass, gdzie przy końcu jest 18%, więc jest duża szansa, że dałbym radę;
dzięki, już nie przeszkadzam w relacji...


Na szczęście na informacje o Wurzenpass wpadłem przed wyjazdem i dlatego do Ratece jechaliśmy przez Włochy. Ruską drogę pokonaliśmy załadowanym w bagaże samochodem i nie było problemu.


Tak,a ja w 2015 roku nie wiedziałem o
Wurzanpass i przejechałem ją z...
(wstyd się przyznać :oops: )
Niewiadówką(a znaki były-zakazu wjazdu z przyczepami :? )
https://youtu.be/3QHNT7ZSz0A?t=1m16s
W połowie podjazdu włączył mi się "tryb awaryjny"
...
ale się udało :boss:
DSC_0007.JPG

W każdym bądź razie
Ruską cestę i
strmec na predelu

odpuściłem na kiedyśtam

Poza tym pogoda była bardzo kiepska
DSC_0017.JPG


Po Planicy skierowaliśmy się w kierunku
Wenecji,a tam już było słonecznie

Pozdrawiam :papa:
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12142
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 30.01.2018 11:13

IMG_1310 %28Kopiowanie%29.JPG


Jakie słodziaki :hearts:
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1367
Dołączył(a): 27.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 02.02.2018 11:09

Kolejny punkt programu to jedno ze źródeł Soczy. Za 49 serpentyną skręcamy z Ruskiej cesty zgodnie ze znakiem na drogę do źródła Soczy (Izvir Soče). Dojeżdżamy do schroniska Koča pri Izviru Soče i parkujemy. Od schroniska do źródła jest blisko ale UWAGA szlak w końcowym fragmencie trudny. Małym dzieciom odradzam, również osobom, które nie mają doświadczenia w spinaczce skałkowej. Żona i syn zawrócili jak i kilka innych osób. Źródło jest spektakularne - wypływa z jaskini tworząc po kilkunastu metrach wodospad. Przy niskim poziomie wody można zejść na dół i zajrzeć do jaskini. Woda płynie pomiędzy kamieniami.

Koča pri Izviru Soče
IMG_1353 (Kopiowanie).JPG


Początek szlaku jest łatwy. Wiedzie wzdłuż strumienia wypływającego ze źródła.
IMG_1315 (Kopiowanie).JPG

IMG_1317 (Kopiowanie).JPG

IMG_1319 (Kopiowanie).JPG

IMG_1325 (Kopiowanie).JPG


Potem zaczyna się wspinać do góry. W końcowym fragmencie pojawiają się ułatwienia w postaci lin.
IMG_1330 (Kopiowanie).JPG

IMG_1331 (Kopiowanie).JPG

IMG_1349 (Kopiowanie).JPG


Widoki z koryta krótkiego strumienia pomiędzy źródłem a wodospadem.
IMG_1333 (Kopiowanie).JPG

IMG_1343 (Kopiowanie).JPG


A tu samo źródło.
IMG_1341 (Kopiowanie).JPG



Po powrocie gdy dochodzę do samochodu łapie nas pierwszy deszcz tego dnia. Jest parę minut po 12-tej. Prognozy niestety sprawdzają się :evil: . Wdrażamy więc w życie plan B jak Baska Voda :wink:

CDN
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 03.02.2018 01:12

Takie wspinaczki, fajna sprawa.
Super, ze pokazujesz ciekawe miejsca w Słowenii.
Z takich ciekawych obiektów, przypomina mi się jeszcze szpital partyzancki Franja, ale to trochę dalej.
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1367
Dołączył(a): 27.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 03.02.2018 18:22

Buber napisał(a):Takie wspinaczki, fajna sprawa.


Ostatnio u nas to tylko rodzinne wyjazdy na bardziej familijne szlaki. Miło było sobie przypomnieć troszkę wspinaczki skałkowej choć wiele tego nie było :lol:

Buber napisał(a):Super, ze pokazujesz ciekawe miejsca w Słowenii.

W planach było więcej ale pogoda niestety nie dopisała :cry:

Buber napisał(a):Z takich ciekawych obiektów, przypomina mi się jeszcze szpital partyzancki Franja, ale to trochę dalej.

Prócz twierdz i fortów w których byliśmy w planach było m.in muzeum I wojny światowej w Kobaricie. Ten szpital to gdzie się mieści?
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 03.02.2018 18:27

Dawigs napisał(a):
Buber napisał(a):Z takich ciekawych obiektów, przypomina mi się jeszcze szpital partyzancki Franja, ale to trochę dalej.

Prócz twierdz i fortów w których byliśmy w planach było m.in muzeum I wojny światowej w Kobaricie. Ten szpital to gdzie się mieści?

Na wschód od Kobarid i Tolmin, w gminie Cerkno. Nie byłem tam, podobne ciekawe miejsce.
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1367
Dołączył(a): 27.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 04.02.2018 11:52

Buber napisał(a):
Dawigs napisał(a):
Buber napisał(a):Z takich ciekawych obiektów, przypomina mi się jeszcze szpital partyzancki Franja, ale to trochę dalej.

...Ten szpital to gdzie się mieści?

Na wschód od Kobarid i Tolmin, w gminie Cerkno. Nie byłem tam, podobne ciekawe miejsce.


Dziękuję za informację. Zanotowane w kajecie :)
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1367
Dołączył(a): 27.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 04.02.2018 12:24

Obieramy kierunek na Novą Goricę. W notatkach miałem mały ogród botaniczny Alpinum Juliana ale pada deszcz i na dodatek sam ogród spoglądając z ulicy nie wygląda porywająco.
Przed miejscowością Soča przy drogowskazie na Turisticna kmetija Jelincic most z ładnym widokiem na Soczę 8O . Tu akurat jeszcze nie pada ale w trakcie sesji zdjęciowej zaczyna :evil: .
IMG_1354 (Kopiowanie).JPG

IMG_1355 (Kopiowanie).JPG

IMG_1357 (Kopiowanie).JPG

IMG_1361 (Kopiowanie).JPG


Mniejszy lub większy deszcz towarzyszy nam aż do Novej Goricy :? . Nawigacja choć dałem unikanie płatnych dróg koniecznie chciała bym granicę przekroczył jadąc autostradą :roll: . Ostatecznie z małymi przeszkodami przekraczamy granicę zgodnie z planami w Miren. We Włoszech kierujemy się na Triest. Autostrada w okolicach Triestu jest bezpłatna. Za Triestem wracamy na teren Slowenii. Nasza trasa wiedzie przez miejscowości Kozina i Obrov. Na granicy z Chorwacją jesteśmy o 16-tej. Jakieś 10 minut i wjeżdżamy co Cro :D
IMG_20170627_160505 (Kopiowanie).jpg

IMG_20170627_163424 (Kopiowanie).jpg

Na wysokości Rijeki pierwszy raz widzimy morze. Niestety pierwsze zdjęcia Jadranu nie nadają się do publikacji. Bardzo ładnie powychodziły na nich jedynie bariery energochłonne :wink: Jadranską Magistralą jedziemy do Senj. Tam odbijamy na autostradę. W trakcie drogi szukamy miejsc noclegowych w Basce Vodzie. Jesteśmy też w kontakcie ze znajomymi. Na miejsce docieramy przy zapadającym zmroku. Było to gdzieś koło 21:30.

Dzisiejsza trasa:
trasa do baski vody.JPG


CDN
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 04.02.2018 12:34

Szkoda, że pogoda często miesza w naszych wakacyjnych planach.

W Słowenii byliśmy w 2007 roku ( trzy dni) niedaleko jeziora Bohinj :D i wtedy pogoda też pokrzyżowała nam plany :(
Może w tym roku uda się nam je nadrobić :roll: :?:
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1367
Dołączył(a): 27.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 11.02.2018 21:32

Czas na kolejną część relacji.

Poszukiwania apartmana.

Dziś parę słów o poszukiwaniu apartmana w Basce Vodzie. Do tej pory zawsze wszystko wcześniej rezerwowaliśmy. Pierwszy raz szukałem dla nas kwatery w Cro po przyjeździe. Zostawiam rodzinę na parkingu i wyruszam na poszukiwania. Niby wystawionych było wiele tablic z informacjami o wolnych pokojach. Ale jak przyszło co do czego to właściciele kręcili nosem na 3 noclegi. A to że apartman jest na 4 osoby albo żeby wziąć na minimum tydzień. Były też miejsca gdzie mimo wystawionych informacji o wolnych apartmanach właścicieli nie zastałem ... Dziwne to podejście. W końcu jesteśmy u progu sezonu. Jest wtorek 27 czerwca a chcemy wynająć do piątku. Do weekendu kiedy jest najazd turystów mieliby zapchaj dziurę …
Robiło się coraz później, dochodzi 23-cia. Mam już wizję noclegu w samochodzie. W końcu uderzam do pod adres, który znaleźliśmy w czasie drogi na znanym portalu na b. To apartmani Marina na Don Mihovila Pavlinovica 20. Miła właścicielka mówi, że niestety ktoś już zarezerwował trójkę od jutra ☹. Mówię, że mam problem ze znalezieniem noclegu, może znajomi coś by mieli. Pani chwile się zastanawia i mówi, że jeśli by nam to nie przeszkadzało, w końcu to tylko 3 noclegi, to proponuje dwójkę z dostawką. Będzie ciasno. Oglądam pokój. Faktycznie będzie ciasno ale bierzemy. Dostawka to jak się okazuje sam gruby materac. Łóżka przesuwamy pod ścianę i materac wchodzi na styk. Mamy kwaterę na 3 dni :D .
CDN
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 11.02.2018 21:50

No to napiszę ... rzutem na taśmę się udało :D .
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Alpy Julijskie i Orebić 2017 - strona 6
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone