Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Alpy i Jadran - moja wakacyjna wyprawa 2007

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
drusilla
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2864
Dołączył(a): 18.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) drusilla » 31.12.2007 21:40

Ojjj super ten odcinek :hearts: :lol: :mrgreen: Pamiętam jaka mnie zazdrość zżerała jak dostałam tego sms-ka :lool: Może Marko skorzysta z zaproszenia do Kraka i kiedyś przyjedzie ... z małym koncertem :mrgreen:
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 31.12.2007 22:07

dzieki za pochwały :oops: :wink:
tak do końca nie wierzyłam, że uda sie nam byc na tym koncercie i jeszcze rozmawiać w cztery ( no w sześć oczu ) z Marko :D :D :D
Koncert był super, jak pisałam atmosfera wspaniała,
mimo tego, że na koncercie sprzedawali piwo :!: :!: :!: nikt nie był pijany.
I te 10 tysięcy gardeł śpiewających znane piosenki :hearts:
wrażenie nie do opisania 8O
Bardzo się cieszę, że mogłam być na koncercie Thomsona :lol:

pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkim Cromaniakom takich niezapomnianych przeżyć, jakie nam były dane w Dubrowniku. :D
I oczywiście dużo, dużo zdrowia i wpólnego spotkania w Niedzicy :hearts:
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 31.12.2007 22:19

Maciej napisał(a):Brawo Krakusy :):):)
Tak się zostaje Ustaszem ;) :lol:
Pozdrav




Ustasze ; potoczne określenie członków chorwackiej skrajnie nacjonalistyczno i proniemieckiej organizacji terrorystycznej Ustaša (serb.-chorw. Ustaše ; powstańcy, buntownicy).

Organizację założył 7 stycznia 1929 we Włoszech Ante Pavelić, zbiegły z Królestwa SHS po objęciu władzy przez króla Aleksandra I. Celem ustaszy była niepodległość Chorwacji, wyodrębnionej ze zdominowanej przez Serbów Jugosławii. Działając z terytoriów Włoch, Węgier i Austrii przeprowadzili wiele akcji terrorystycznych.

1934 - w Marsylii , wspólnie z Wewnętrzną Macedońską Organizacją Rewolucyjną, dokonali zamachu na króla Jugosławii Aleksandra I. Śmierć ponieśli ; król i minister spraw zagranicznych Francji, J.L. Barthou.
1941 - w czasie najazdu Niemiec i ich sojuszników na Jugosławię, Ante Pavelić proklamował powstanie Niezależnego Państwa Chorwackiego (Nezavisna Država Hrvatska) ze stolicą w Banja Luce. Liczyło ono ok. 3,5 mln ludności i miało powierzchnię 92,5 tys. km². W państwie tym, poza Chorwacją, znalazły się Bośnia i Hercegowina oraz Srem (Syrmia).
1941 ; 1945 ; w okresie II wojny światowej współpracowali z III Rzeszą i Włochami. Wprowadzili rasistowskie legislacje na wzór ustaw norymberskich, uznając niektóre mniejszości narodowe (Serbów, Żydów i Cyganów), za niższe rasowo od Chorwatów, mających wywodzić się rzekomo od germańskich Gotów. Ustasze stosowali wobec tych trzech narodowości politykę eksterminacji (zginęło 350 tys. Serbów, 60 tys. Żydów i 26 tys. Cyganów}. Tylko w jednym obozie (Jasenovac) zamordowano ok 120 tys. ludzi.
Okrucieństwo Ustaszów przerażało nawet Niemców, którzy - zdarzało się - rozbrajali chorwackie oddziały. Włosi (sojusznicy) na swoim terytorium pomagali nawet Żydom, aby ci nie wpadli w ręce Ustaszów.

1945 ; w maju komunistyczne oddziały partyzanckie Josipa Broz Tity położyły kres istnieniu Niezależnego Państwa Chorwackiego. Ustasze byli represjonowani po 1945 roku w Jugosławii, zginęło ok. 50 tys. ich zwolenników. Ustasze odtworzyli swoją organizację na emigracji, w oparciu o diasporę argentyńską, amerykańską, austriacką i niemiecką.
W latach 60. i 70. ustasze dokonali kilkunastu zamachów na dyplomatów jugosłowiańskich ; m.in. w marcu 1971 roku w Sztokholmie zamordowali ambasadora Jugosławii.
26 stycznia 1972 - w samolocie jugosłowiańskich linii lotniczych JAT wybucha bomba, zabijając 27 z 28 osób na pokładzie. Ocalała tylko jedna osoba - 22-letnia stewardessa Vesna Vulović, która przeżyła upadek z 10160 m.
Lata 90. - powstanie organizacji odwołujących się do ruchu Ustaszy, co było związane z rozpadem, a następnie wojną domową w Jugosławii. Jeszcze przed wybuchem wojny wzywali do krwawej rozprawy z ludnością serbską.
Źródło: "http://pl.wikipedia.org/wiki/Ustasze"
A poza tym jesteś zdrów, no nie... :roll:
Maciej
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2470
Dołączył(a): 20.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Maciej » 31.12.2007 22:25

Hmm, myślę że Krakusy zrozumiały "żaluzje", Ty najwyraźniej nie, mimo to pozdrawiam i wszystkiego dobrego w Nowym Roku życzę :D
jeden z forumowych Ustaszy :wink:
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 31.12.2007 22:40

Maciej napisał(a):Hmm, myślę że Krakusy zrozumiały "żaluzje", Ty najwyraźniej nie, mimo to pozdrawiam i wszystkiego dobrego w Nowym Roku życzę :D
jeden z forumowych Ustaszy :wink:


Krakusy zrozumiały :D :wink:
kjedi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 985
Dołączył(a): 19.04.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) kjedi » 31.12.2007 23:43

Aniu-dobra robota, aż się łza w oku kręci.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107673
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 01.01.2008 04:51

Ja przed wyjściem na wieczór sylwestrowy do znajomych przyjaciół(na którym niestety nie było chorwackiej muzyki) wdziałem ten odcinek, ale nie zdążyłem przeczytać i zobaczyć zdjęć. Wróciłem o 3 -ciej, włączyłem sobie kawałki MPT ..... i poczytałem i pooglądałem :lol: :lol:

Kolejny przykład, że MPT jest na HRT:lol:

Na dobranoc i na dzień dobry :wink: Thompson-Radost s visina

:papa: :papa: :papa:
darek1
zbanowany
Posty: 9346
Dołączył(a): 27.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) darek1 » 01.01.2008 11:10

Wcześnie wstałeś Januszu o 4.51. Nie możesz spać czy dopiero wróciłeś od znajomych z Sylwestra.

Coś mi to podejrzanie wygląda :D
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107673
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 01.01.2008 13:59

U mnie w poście była 3.51 - masz u siebie Darku nie przestawiony czas i nie dokładnie czytałeś mojego posta - wróciłem o 3-ciej od znajomych i poczytałem sobie o MPT słuchając jego piosenek.
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 01.01.2008 17:30

FUX, a teraz przeczytaj jeszcze raz, dlaczego, po co, i w myśl jakiej idei organizacja zwana Ustaszami powstała :wink:

ZA DOM SPREMNI :wink:
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 01.01.2008 17:34

Rysio napisał(a):FUX, a teraz przeczytaj jeszcze raz, dlaczego, po co, i w myśl jakiej idei organizacja zwana Ustaszami powstała :wink:

ZA DOM SPREMNI :wink:

Rysiu wiem, dlaczego. Najgorzej kojarzy się ich działalność z okresu II wojny. Aniołami to oni nie byli. Bliżej im było w dzialaniach iśrodkach do faszystów. Dlatego byłem z lekka zdegustowany tym porównaniem....
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 01.01.2008 17:52

FUX, oczywiście że święci nie byli. Zabijali podobnie jak powstańcy którzy bronili Warszawy i Ci z Powstań Śląskich. Metody uwarunkowane były często możliwościami. Amerykanie nie muszą w Iraku podcinać gardeł. Wystarcza kilka nalotów i po sprawie, a je szczerze mówiąc w dupie mam jak, ale w imię jakich idei przychodzi umierać. Ustasze walczyli o niepodległość Chorwatów, która im się należała, a że kolejni przy sterach tego nie mogli zrozumieć - nie ich wina.

Ps. Za napalm we Wietnamie jakoś nikt w USA nie beknął :?

Pozdrav :wink:
Jolanta M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4523
Dołączył(a): 02.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jolanta M » 01.01.2008 20:51

Przypomnę, bo rozmowa zboczyła na tematy... może i związane, ale bardziej pasujące do innego wątku. :) :!:

fiolek napisał(a):Po kilku minutach wychodzimy. Ja z wypiekami na twarzy z wrażenia. Jest prawie pierwsza w nocy. Przed budynkiem jeszcze kłębią się tłumy. Wychodząc widzimy trochę zazdrosne miny :x , że nam się udało a im nie. Mijamy kilku wygolonych "mieśniaków" w czarnych podkoszulkach z napisem Thompson, bacznie nam się przyglądają, ale są przyjaźnie nastawieni :D .
Idziemy do auta, nawet noga przestała mnie boleć. :lol: :lol:

Nasze spotkanie z Marko zawdzięczamy tym, którzy wcześniej byli na koncertach i przetarli szlaki.
Na hasło "jesteśmy z Polski" rzeczywiście otwierają się drzwi.
HVALA :!:

I jeszcze wielkiej determinacji mojego męża :oczko_usmiech:
zgodnie z powiedzeniem" gdzie diabeł nie może :devil: tam posłać Janusza" :lool: :oczko_usmiech:

W Zaostrogu jesteśmy po 3-ciej.
Zmęczeni, pełni wrażeń zasypiamy dość szybko.

Aniu, dzięki za fantastyczny odcinek. Burza emocji. Naprawdę czuje się, jakby się tam razem z Wami było. :D:D:D Nawet muzykę można sobie wyobrazić. :lol: :D
To coś, co już na zawsze pozostanie w Waszej pamięci. Nawet skleroza (tfu, tfu!!! :D ) sobie z tym nie poradzi. Bo takie przeżycia zapamiętuje się na amen.
Cieszę się razem z Wami. :D :D :D

Pozdrav
Jola
U-la
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2268
Dołączył(a): 10.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) U-la » 01.01.2008 21:07

Nooooooo :D Mi się też podobało!!! Aż sobie płytkę teraz puściłam i przeczytałam dwa razy odcinek, żeby być bardziej w klimacie!!! BOMBA!!! Bardzo się cieszę, że byliście!!! :D :D :D :D :D :D
Ania - super, że tyle zdjeć macie! Ja bym pewnie zapomniała, że aparat mam ;) :lol:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107673
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 01.01.2008 21:35

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Alpy i Jadran - moja wakacyjna wyprawa 2007 - strona 9
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone