Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Albania i Czarnogóra - pytania, porady

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
malg0rzatka
Autostopowicz
Posty: 1
Dołączył(a): 25.08.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) malg0rzatka » 25.08.2018 18:59

witam Was,
wybieram się w październiku do Ulcinj.
Czy ktoś z Was przerobił trasę koleją Bar - białe Pole i powrót jakoś autobusem, żeby zamknąć się w jednym dniu? Wiem, że są jakieś połączenia autobusowe z Białego Pola, ale po pierwsze czytałam, że pociąg lubi się opóźniać i niekoniecznie mogę zdążyć na autobus do dokądkolwiek.
Czy ktoś to przerobił w ten sposób i gdyby mógł się podzielić informacją JAK.
Byłabym wdzięczna na wskazówki w tym zakresie.

I czy ktoś z Was ma jeszcze doświadczenie w wypożyczeniu samochodu? Jak to wygląda praktycznie ?
kmusial
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 364
Dołączył(a): 19.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmusial » 28.08.2018 16:48

Czy ktoś jechał do Czarnogóry, lub wracał przez Serbię? W jakim stanie jest droga poza autostradą?
gregor_r
Podróżnik
Posty: 29
Dołączył(a): 28.06.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) gregor_r » 28.08.2018 21:09

kmusial napisał(a):Czy ktoś jechał do Czarnogóry, lub wracał przez Serbię? W jakim stanie jest droga poza autostradą?


Do Czarnogóry(Petrovac( jechałem przez BiH, przejście Hum/Scepan Polije, aby zobaczyć kanion Pivy. Wracałem przez Serbię, bo chciałem trochę miałem już dosyć tych wąskich dróg, w niezbyt ciekawym stanie w Czarnogórze (zaraz za przejściem granicznym).

W porównaniu do trasy przez BiH, droga przez Serbię jest o wiele w lepszym stanie. Cały czas przez całą Czarnogórę aż do przejścia granicznego z Serbią masz normalną drogę (po 1 pasie w każdą stronę) w dobrym stanie. Jechałem przez przejście graniczne w Dobrkowie:
https://goo.gl/maps/eviRhE9kJiG2

Droga w Serbi od przejścia granicznego z Czarnogórą bardzo dobra. Stan dróg w Serbii dużo lepszy niż w Czarnogórze. Równa, po 1 pasie w każdym kierunku, chociaż trasa dłuższa nie przez BiH, chyba dlatego że duża część trasy w Serbii prowadzi przez góry.
Powrót zajął mi w sumie około 25h, 1 dzień: 13h (nocleg w Novi Sad), 2 dzień: 11h. Jechałem z 2 dzieci w wieku 4 i 8 lat, robiliśmy w miarę często postoje, wychodziło średnio z 2h na dzień. Granicę Serbia/Węgry przekraczaliśmy w Roszke, czas oczekiwania około 1..1,5h. Lepiej ominąć te przejście i skierować sie na przejście Ásotthalom/ Bački Vinogradi (czynne od 7 do 19), zjazd kilkanaście kilometrów wcześniej, miałem tam zjeżdżać ale automapa pokazywała mi że nie ma tam przejścia, były znaki na nie kierujące ale przejechałem zjazd i tak trafiłem na Roszke.
dudzis
Croentuzjasta
Posty: 124
Dołączył(a): 16.01.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) dudzis » 28.08.2018 22:13

powitać
po szumnych wakacjach w chorwacji w tym roku zaczynam poszukiwania czegoś w albanii pewnie sporo postów na ten temat ale że jestem leń to wrzućcie cuś o albanii /gdzie, za ile, po co, z kim i takie tam/ i jeśli ktoś samolotem był to też info please ....... kawałek linka??/
omoz
Odkrywca
Posty: 70
Dołączył(a): 28.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) omoz » 28.08.2018 22:16

dudzis napisał(a):powitać
po szumnych wakacjach w chorwacji w tym roku zaczynam poszukiwania czegoś w albanii pewnie sporo postów na ten temat ale że jestem leń to wrzućcie cuś o albanii /gdzie, za ile, po co, z kim i takie tam/ i jeśli ktoś samolotem był to też info please ....... kawałek linka??/

Święte słowa, podzielcie się wiedzą na temat Albanii.
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1956
Dołączył(a): 21.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 29.08.2018 20:41

gregor_r napisał(a):
kmusial napisał(a):Czy ktoś jechał do Czarnogóry, lub wracał przez Serbię? W jakim stanie jest droga poza autostradą?


Do Czarnogóry(Petrovac( jechałem przez BiH, przejście Hum/Scepan Polije, aby zobaczyć kanion Pivy. Wracałem przez Serbię, bo chciałem trochę miałem już dosyć tych wąskich dróg, w niezbyt ciekawym stanie w Czarnogórze (zaraz za przejściem granicznym).
...

ta droga w Czarnogórze mocno dziurawa? da się slalomem poomijać dziury? czy to jakieś przejściowe braki w asfalcie?
na jakim odcinku?
..."chciałem" się przejechać tą trasą w tym roku...
pawelh
Cromaniak
Posty: 1318
Dołączył(a): 25.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) pawelh » 29.08.2018 21:49

Ale widoki są zadośćuczynieniem
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1956
Dołączył(a): 21.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 30.08.2018 07:07

jechałem "różnymi" drogami (Albania), dlatego wolę dopytać o co dokładnie chodzi z tym felernym odcinkiem...
pawelh
Cromaniak
Posty: 1318
Dołączył(a): 25.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) pawelh » 30.08.2018 07:36

Nic strasznego.Kawałek to szutrowa,utwardzona droga a dalej asfalt tak na szerokość jednego auta plus utwardzone pobocze(jest dość wąsko,ale pocieszę,że jest szerzej jak było 3 lata temu) Natomiast jest to dość krótki dystans a dalej jak na te regiony jest normalnie.
dudzis
Croentuzjasta
Posty: 124
Dołączył(a): 16.01.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) dudzis » 30.08.2018 13:40

ponawiam pytanie
powitać
po szumnych wakacjach w chorwacji w tym roku zaczynam poszukiwania czegoś w albanii pewnie sporo postów na ten temat ale że jestem leń to wrzućcie cuś o albanii /gdzie, za ile, po co, z kim i takie tam/ i jeśli ktoś samolotem był to też info please ....... kawałek linka?? .... aaa samochodem też pojade
potrzeba mi namiarów na miejscówki nieduże spokojne dla rodzin z dzieckami przy wodzie bez walki o leżaki
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 30.08.2018 13:47

Sporo informacji znajdziesz na fb w grupie o Albanii - informacji o hotelach jest tam zatrzęsienie oraz o dolotach (przez Korfu) z bp także.
dudzis
Croentuzjasta
Posty: 124
Dołączył(a): 16.01.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) dudzis » 31.08.2018 08:42

piekara114 napisał(a):Sporo informacji znajdziesz na fb w grupie o Albanii - informacji o hotelach jest tam zatrzęsienie oraz o dolotach (przez Korfu) z bp także.



dzięki bardzo
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1956
Dołączył(a): 21.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 09.09.2018 22:04

gregor_r napisał(a):Czy przez Serbię da sie przejechać normalnymi drogami nie tak wąskimi jak na granicy BiH z Czarnogórą (dolina Pivy), trochę obawiam się tych wąskich dróg i mijania z samochodami jadącymi z przeciwnej strony i przepaścia zaraz za oknem samochodu.

i jak jechałeś? Serbia czy BiH?

najgorszy odcinek to Foca-Hum, gdzie zdecydowaną większość drogi (przy szanowaniu swojego samochodu osobowego) jechałem 2-3 biegiem, a jedynie tylko odcinek ok. 100 m na "jedynce"...
co do tych przepaści...to gdzieś tam "dalej" (kilka metrów) są, ale nie od razu za oknem samochodu (drzewa przy drodze nie potęgują lęku przestrzeni), jest nawet czasami "pobocze" z każdej strony drogi, mijałem się z autobusami i ciężarówkami...bez większych cyrków...trzeba czasami zatrzymać się i to wszystko...
można śmiało jechać, nawet tak jednorazowo z czystej ciekawości...
zdecydowanie "większe" wrażenie przepaści robią "kotorskie serpentyny" albo np. Llogara w Albanii, albo np. zjazd z góry Srd...albo sam nie wiem co jeszcze...
gregor_r
Podróżnik
Posty: 29
Dołączył(a): 28.06.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) gregor_r » 10.09.2018 21:44

Sol-Wagon napisał(a):
gregor_r napisał(a):Czy przez Serbię da sie przejechać normalnymi drogami nie tak wąskimi jak na granicy BiH z Czarnogórą (dolina Pivy), trochę obawiam się tych wąskich dróg i mijania z samochodami jadącymi z przeciwnej strony i przepaścia zaraz za oknem samochodu.

i jak jechałeś? Serbia czy BiH?

najgorszy odcinek to Foca-Hum, gdzie zdecydowaną większość drogi (przy szanowaniu swojego samochodu osobowego) jechałem 2-3 biegiem, a jedynie tylko odcinek ok. 100 m na "jedynce"...
co do tych przepaści...to gdzieś tam "dalej" (kilka metrów) są, ale nie od razu za oknem samochodu (drzewa przy drodze nie potęgują lęku przestrzeni), jest nawet czasami "pobocze" z każdej strony drogi, mijałem się z autobusami i ciężarówkami...bez większych cyrków...trzeba czasami zatrzymać się i to wszystko...
można śmiało jechać, nawet tak jednorazowo z czystej ciekawości...
zdecydowanie "większe" wrażenie przepaści robią "kotorskie serpentyny" albo np. Llogara w Albanii, albo np. zjazd z góry Srd...albo sam nie wiem co jeszcze...


Do Czarnogóry jechałem przez BiH (Słowacja-Węgry-Chorwacja-BiH-Czarnogóra). Nie omijałem płatnych dróg. Generalnie na filmikach droga przed przejściem Hum/Scepan Polije wyglądał na bardzo trudną, w rzeczywistości nie taki diabeł straszny jak go malują. Dało się spokojnie przejechać, nie rozpędzisz się za mocno, tym bardziej, że żona z boku tylko ciągle marudziła aby wolniej jechał :). Widoki w Kanionie Pivy przepiękne, chociaż bardzo mało miejsc widokowych, dużo krzaków i drzew i mało co widać. Zatrzymaliśmy się na parkinkgu (stary tunel) przed tamą, tam był piękny widok. Trasa zajęła nam 21h jazdy. Spaliśmy na południu Węgier. Na Węgrzech chyba dopiero na 5 stacji znalazłem LPG.
Jako, że lubię urozmaicenia to wracałem przez Serbię. Chciałem też uniknąć tego trudnego odcinka w górach, w okolicy granicy BiH/Czarnogóra. Na początku chciałem jechać przez kanion Tary, ale do końca nie wiedziałem którą drogą (chyba na Zabijak), i wydawała mi się dłuższa(chyba trzeba było jechać bardziej na zachód), pojechałem na przejście w Dobrakowie, potem na Uzice i Cacak, Belgrad itp. Droga powrotna przez Serbię dużo lepsze niż przez BiH. Cały czas masz po jednym pasie w każdą stronę drogi dobrej jakości. Myślałem, że trasa będzie szybsza jednak wyszło około 25h jazdy, zapewne dlatego że przez Serbię bardzo dużo dróg w górach prowadzi. I przegapiłem zjazd na przejście graniczne Serbia/Węgry - Bački Vinogradi/Ásotthalom i pojechałem na Roszke, a tutaj 1.5h musiałem stać.
Podsumowując droga przez BiH ciekawsza ze względu na przepiękne krajobrazy kanionu Piwy, coś tak pięknego widziałem pierwszy raz w życiu. Do tej pory super wydawały mi się potoki w Tatrach, jednak kanion Piwy bije wszystko.
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1956
Dołączył(a): 21.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 23.09.2018 21:50

Sol-Wagon napisał(a):
gregor_r napisał(a):Czy przez Serbię da sie przejechać normalnymi drogami nie tak wąskimi jak na granicy BiH z Czarnogórą (dolina Pivy), trochę obawiam się tych wąskich dróg i mijania z samochodami jadącymi z przeciwnej strony i przepaścia zaraz za oknem samochodu.

i jak jechałeś? Serbia czy BiH?

najgorszy odcinek to Foca-Hum, gdzie zdecydowaną większość drogi (przy szanowaniu swojego samochodu osobowego) jechałem 2-3 biegiem, a jedynie tylko odcinek ok. 100 m na "jedynce"...
co do tych przepaści...to gdzieś tam "dalej" (kilka metrów) są, ale nie od razu za oknem samochodu (drzewa przy drodze nie potęgują lęku przestrzeni), jest nawet czasami "pobocze" z każdej strony drogi, mijałem się z autobusami i ciężarówkami...bez większych cyrków...trzeba czasami zatrzymać się i to wszystko...
można śmiało jechać, nawet tak jednorazowo z czystej ciekawości...
zdecydowanie "większe" wrażenie przepaści robią "kotorskie serpentyny" albo np. Llogara w Albanii, albo np. zjazd z góry Srd...albo sam nie wiem co jeszcze...


dla zainteresowanych "dokładnym" czasem przejazdu:
1. Doboj-Travnik / 2h;
2. Brod (koło Foca)-most na Pivie / 1h / ok. 28 km (googlemaps podaje 45 minut) / tak jak pisałem powyżej, zdecydowana większość odcinka Brod-Hum na 3-cim biegu;
3. Sutomore-Lepetane (wjazd na prom): 1h 15 min. / start o godz. 8.00 dnia 11.09 / natychmiastowy wjazd na prom;
4. granica z BiH, godz. 10.20 (na podstawie potwierdzenia płatności 3 EUR za przejazd);
5. Trebinje, przyjazd ok. godz. 11.00;
6. Trebinje-Brod (koło Foca) / 2,5 h;
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe



cron
Albania i Czarnogóra - pytania, porady - strona 193
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone