Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Albania i Czarnogóra - pytania, porady

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
skojola
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 44
Dołączył(a): 30.01.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) skojola » 11.07.2018 15:41

To i ja coś dorzucę. Droga do Ulcinj od miejscowości Krute (za Vladimirem) jest w remoncie. Jest przejezdna, ale nie ma nawierzchni, leży tłuczeń. Trzeba jechać bardzo wolno, przepuszczać samochody drogowców, czekać, aż skończą pracę. Jedzie się miejscami 10 km/h. Nikt nie kontroluje ruchu. W pewnym miejscu, gdzie nie było połowy drogi nad urwiskiem, trzeba było się wycofać, bo z naprzeciwka jechali drogowcy. Cofała tak się cała grupa samochodów. Nasz gospodarz radził jechać drogą z Krute do Dobrej Vody (ze względu na widoki), ale chcieliśmy zajechać do Ulcinj.
Droga wzdłuż jeziora przepiękna i ekscytująca :lol: podobnie, jak pozostałe drogi.
Krupi3r
Plażowicz
Posty: 7
Dołączył(a): 01.07.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krupi3r » 11.07.2018 17:43

rufus295 napisał(a):Plan zacny. Oby udało sie wszystko zrealizować. Mogę jak coś podpowiedzieć odnośnie Durmitoru. Byłem 3 tygodnie temu 3 dni w wiosce Virak przed Żablijakiem. Wchodziłem na Bobka i Prutasa, Czarne jezioro. Inne tematy obleciałem 3 lata temu( wtedy to przejeżdżałem drogą P14 i powiedziałem sobie że jeszcze tutaj wrócę:)). Dróg sie nie bójcie , ja cały Durmitor i największę wzniesienia CRO pokonuję autkiem z 77 konną benzyną i wszedzie da radę wjechać:)


Dzięki! Śpimy w Zabljaku właśnie, całkiem blisko autem do Czarnego Jeziora. Szczytów raczej nie zamierzam zdobywać chociaż bardzo bym chciał, ale czasu mało. Więc głównie chcę się skupić na przejeździe drogą P14 właśnie aż do Pivsko Jezero. Chciałem zrobić kółko i wrócić trasą, która biegnie na północy Durmitoru, widzę na mapie, że jakaś tam jest, ale nie ma street view i nie wiem w jakim stanie i ile mi to czasowo wyjdzie. Wkleiłbym link, ale forum nie pozwala. :S Chodzi o drogę, która odbija z P14 w miejscowości Trsa i dalej idzie na Durmitor.

roykssop napisał(a):
Krupi3r napisał(a):Ma ktoś ochotę i czas zerknąć na mój plan na Czarnogórę?

Fajny plan.
Rijeka Crnojevica - tu sie nie przerazcie, ta miejscowosc jest malowniczo polozona, ale bardzo zaniedbana i smutna (choc nam sie podoba, na trzy wyjazdy bylismy dwa razy). Jak juz bedziecie w okolicy Virpazar, to jak bedziecie mieli czas to polecam Zabljak Crnojevica. Ruiny zamku na wzgorzu z widokiem na rzeke Crnojevice i jezioro.
Droga wzdluz jeziora Szkoderskiego od Virpazar do Ulcinj to jakies 5-6h jazdy. Szerokosc jezdni miejscami 2,5m.
Dodalbym, ze jak juz bedziecie na poludniu w Ulcinj to koniecznie Velika Plaza i Ada Bojana.


Rijeka Crnojevica to tylko pierwszy nocleg, tuż koło mostu jak patrzyłem. Przylatujemy późno bo koło 19, bierzemy auto i od razu udajemy się tam spać i odpocząć, a wcześnie z rana w trasę więc tą miejscowość tylko liźniemy. Ale dzięki za info o zamku, może podjedziemy chociaż niby w Virpazar jest zamek Besac i tam chcieliśmy sobie wejść.

Przy okazji, czytałem, że z tej miejscowości robią jakieś rejsy po jeziorze lub chociaż do wyspy Gmozur gdzie stoją ruiny twierdzy, może ma ktoś jakiś namiar lub stronkę do polecenia?

skojola napisał(a):To i ja coś dorzucę. Droga do Ulcinj od miejscowości Krute (za Vladimirem) jest w remoncie. Jest przejezdna, ale nie ma nawierzchni, leży tłuczeń. Trzeba jechać bardzo wolno, przepuszczać samochody drogowców, czekać, aż skończą pracę. Jedzie się miejscami 10 km/h. Nikt nie kontroluje ruchu. W pewnym miejscu, gdzie nie było połowy drogi nad urwiskiem, trzeba było się wycofać, bo z naprzeciwka jechali drogowcy. Cofała tak się cała grupa samochodów. Nasz gospodarz radził jechać drogą z Krute do Dobrej Vody (ze względu na widoki), ale chcieliśmy zajechać do Ulcinj.
Droga wzdłuż jeziora przepiękna i ekscytująca :lol: podobnie, jak pozostałe drogi.


Dzięki za info! Właśnie nie wiem czy do Ulcinj będziemy zajeżdżać, nocleg mamy w Barze, a czytając o Ulcinj jakoś mnie nie zachęciło. Może gdyby było więcej czasu. ;)

Najbardziej mnie martwi droga na serpentyny Kotoru, która ponoć jest w remoncie, a nie mogę znaleźć konkretnych informacji czy jest przejezdna (niby jest, ale w określonych godzinach).

Tutaj mam mapkę z zaznaczonymi miejscami, które planujemy odwiedzić: drive.google.com/open?id=1i-f4lXJzeT1fPh1JCE_3LCr4xLIvSXz0&usp=sharing

Aaa i może ktoś jakieś knajpy poleci? :D
skojola
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 44
Dołączył(a): 30.01.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) skojola » 11.07.2018 19:03

Krupi3r napisał(a):Najbardziej mnie martwi droga na serpentyny Kotoru, która ponoć jest w remoncie, a nie mogę znaleźć konkretnych informacji czy jest przejezdna (niby jest, ale w określonych godzinach).

Aktualne informacje o drodze do Kotoru są w wątku kotor-t53924-15.html. My wjeżdżaliśmy na Lovćen od strony Cetinje i tak wracaliśmy, mając w pamięci drogę do Ulcinj. Zresztą na rozjeździe był znak zakaz wjazdu. Nie chcieliśmy ryzykować.
A drogi w Czarnogórze, oprócz tych głównych, są wąskie i bardzo kręte. Chociaż mój mąż był zachwycony. Lubi takie drogi. To ja mu ciągle mówiłam "Polako, polako!". :D Przy obliczaniu czasu przejazdu trzeba też brać poprawkę czasową na robienie zdjęć, bo co chwila jest co raz piękniejszy widok. Ja nie rozstawałam się z aparatem.
gregor_r
Podróżnik
Posty: 29
Dołączył(a): 28.06.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) gregor_r » 11.07.2018 20:18

skojola napisał(a):
gregor_r napisał(a):Cześć. Wybieram się w tym roku w sierpniu pierwszy raz do Czarnogóry, to powiedz jaką trasą jechałaś, przez jakie kraje, czy drogami płątnymi, jaki czas podróży?

Cześć! Jechaliśmy trasą przez Słowację, Węgry, Chorwację i Bośnię. Wszędzie, gdzie się dało, płatnymi drogami. Zajęło nam to dwa dni, bo nie spieszyliśmy się. Tu, na Forum, czytałam wielokrotnie stwierdzenie, że podróż do celu, to część urlopu, i my też tak uważamy.
Granicę Polski przekraczaliśmy w Zwardoniu (zaraz za granicą kupowaliśmy winietę), potem przez Czadcę do Żyliny i autostradą D1 do Bratysławy, przejście graniczne Rajka (zakup winiety po stronie węgierskiej – taniej, niż po słowackiej), autostradą M1 do Budapesztu, potem M6 do przejścia granicznego w Udvarze i dalej do Bilje w Chorwacji, bo tam mieliśmy nocleg. Wyjechaliśmy z Piaseczna o 3 rano, dojechaliśmy na miejsce około 16. Po drodze były przerwy na tankowania, zakup winiet, śniadanie, rozprostowanie kości, półgodzinne opóźnienie z powodu korka przed Budapesztem, przejście graniczne (około 15 minut) i dojechaliśmy na 16.00. Trasa około 1085 km.
Drugiego dnia wyruszyliśmy o 5 rano. Dojechaliśmy przez Osijek do autostrady w Chorwacji i kierowaliśmy się na przejście w Šamac, potem cały czas drogą E73, przez Doboj, do autostrady przed Sarajewem, która zaczyna się w Zenicy. Za Sarajewem jechaliśmy drogą M18 do przejścia Hum/Šćepan Polje (chcieliśmy zobaczyć Kanion Pivy), potem przez Niksic do Podgoricy (E762). Z Podgoricy nad morze jechaliśmy tunelem Sozina (bo szybciej). Na miejsce dojechaliśmy też około 16.00. Oczywiście były przerwy na obowiązkowe 2 tankowania w Bośni (najtańsza benzyna), śniadanie, dwa przejścia graniczne (dłużej w Šćepan Polje – więcej samochodów) i robienie zdjęć, zdjęć, zdjęć… :D Trasa około 590 km.


Dzięki za info. A jak oceniasz przejazd przez kanon Pivy, mam na myśli drogę, bo trochę obawiam się tego odcinka, zwłaszcza jak będzie padać, da się tam spokojnie minąć z nadjeżdżającymi z naprzeciwka? Ile km liczy wąska droga w tym kanionie? On zaczyna się zaraz za granicą BiH/Czarnogóra?
czapir
Globtroter
Posty: 38
Dołączył(a): 29.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) czapir » 12.07.2018 08:35

Witam
Droga w kanionie jest dobra i spokojnie mijają się samochody. Aktualnie trwają miejscami pracę z wymianą asfaltu, miejscami dro
ga jest sfrezowana. Tak było w poniedziałek 09.07 Ja jechałem po deszczu droga raczej wilgotna bez skutkòw na trudność w prowadzeniu pojazdem. Zakładam że potrafisz jeździć po górskich drogach. Rozsądek i itd....
Pracę z wymianą asfaltu są również na drodze do Niksic UWAGA na
uskoki na drodze po sfrezowana asfalcie, gorąca opona może tego nie wytrzymać.
skojola
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 44
Dołączył(a): 30.01.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) skojola » 12.07.2018 08:47

Potwierdzam, że po stronie czarnogórskiej droga jest dobra. Jest sfrezowana i z uskokami i trzeba po prostu jechać uważniej. Gorszy odcinek jest po stronie bośniackiej, ale też do przejechania.
Tu zdjęcia ze strony bośniackiej:
Załączniki:
DSC03922.JPG
DSC03919.JPG
Ostatnio edytowano 12.07.2018 08:50 przez skojola, łącznie edytowano 1 raz
skojola
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 44
Dołączył(a): 30.01.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) skojola » 12.07.2018 08:48

A tu czarnogórskiej przed frezowaniem:
Załączniki:
DSC03947.JPG
gregor_r
Podróżnik
Posty: 29
Dołączył(a): 28.06.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) gregor_r » 12.07.2018 19:48

Na zdjęciach nie wygląda ta droga jakoś tragicznie. Ile kilometrów jest tej wąskiej drogi?
Na youtubie oglądałem film z trasy do Czarnogóry przez Bośnię:
https://www.youtube.com/watch?v=jb8kKB0tWg0&t=253s
Od 1m22s drogą wydaje się niebezpieczna, nad urwiskiem prowadzi. Czy przez te okolice jest duże natężenie ruchu?
Czy warto wykupować winietę na Słowację (jadę z Krakowa)?
czapir
Globtroter
Posty: 38
Dołączył(a): 29.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) czapir » 12.07.2018 21:31

Droga od strony BH (już za mostkiem i skrętem na ostatni odcinek do Czarnogóry) to długość około 16 km. Jeżeli pojedziesz z piękną Panną, która potocznie ludzie nazywają żoną, chwila ta będzie trwała wieki :P :P :P . Ja pokonywałem trasę w poniedziałek i natężenie ruchu bardzo niewielkie. Duży plus na granicy- pustki i czas jej przekroczenia 3 minuty. Spokojna jazda -jest bezpieczna.
skojola
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 44
Dołączył(a): 30.01.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) skojola » 13.07.2018 06:23

gregor_r napisał(a):Od 1m22s drogą wydaje się niebezpieczna, nad urwiskiem prowadzi.

W Czarnogórze wiele dróg prowadzi nad urwiskiem. To są góry. :) A ten fragment drogi nie różni się od innych lokalnych dróg w Czarnogórze. Jak wracaliśmy, to już nie robił żadnego wrażenia i minął szybko. Czytałam forum i oglądałam film z przejazdu przed podróżą i mniej więcej wiedziałam, czego się spodziewać.

Czy przez te okolice jest duże natężenie ruchu?

Myślę, że zależy od dnia i pory dnia. Jak jechaliśmy w niedzielę do MN, to było dużo samochodów w obie strony. W czasie powrotu w czwartek prawie pusto. Głównie samochody wiozące turystów na rafting.

czapir napisał(a):Jeżeli pojedziesz z piękną Panną, która potocznie ludzie nazywają żoną, chwila ta będzie trwała wieki :P :P :P

Nie z każdą :smo:
Bodek1
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 266
Dołączył(a): 23.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bodek1 » 13.07.2018 06:44

Proszę o info jakie stacje paliw wybierać w Albanii i Czarnogórze i Bośni by diesel nie był szkodliwy dla auta :D
Pamięta ktoś ceny, chcę jechać trasą powrotną z Grecji z pauzą w okolicach Szkodry lub Płuzine bądź Zablijak.
Ile czasu przejazdu dołożyć z grubsza do tego z gogle ,Wszelkie info mile widziane :D
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10829
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 13.07.2018 06:59

Krupi3r napisał(a):Chciałem zrobić kółko i wrócić trasą, która biegnie na północy Durmitoru, widzę na mapie, że jakaś tam jest, ale nie ma street view i nie wiem w jakim stanie i ile mi to czasowo wyjdzie. Wkleiłbym link, ale forum nie pozwala. :S Chodzi o drogę, która odbija z P14 w miejscowości Trsa i dalej idzie na Durmitor.


chodzi Ci o tę drogę?
https://www.google.pl/maps/dir/Hotel+%C ... 3.1872!3e0

nie przypominam sobie, by Ktoś jechał tę drogą z Croplowców i ją tutaj opisywał, drogę w kilku miejscach można podejrzeć, jest ładny asfalt, ale miejscami również szuter, Durmitor znów gdzieś tam w planach, więc pewnie ją wypróbuję, możesz być pierwszy i opisać wrażenia
niuniek
Croentuzjasta
Posty: 406
Dołączył(a): 10.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) niuniek » 13.07.2018 08:10

Bodek1 napisał(a):Proszę o info jakie stacje paliw wybierać w Albanii i Czarnogórze i Bośni by diesel nie był szkodliwy dla auta :D
Pamięta ktoś ceny, chcę jechać trasą powrotną z Grecji z pauzą w okolicach Szkodry lub Płuzine bądź Zablijak.
Ile czasu przejazdu dołożyć z grubsza do tego z gogle ,Wszelkie info mile widziane :D


Bogdan sprawdź ceny na tej stronie, wiarygodna i nie dlatego, że niemiecka...https://www.adac.de/infotestrat/tanken-kraftstoffe-und-antrieb/kraftstoffpreise/tanken-im-ausland/ Wybierasz kraj i podaje cenę w euro i ichniejszych walutach. Czytałem,korzystając z tej strony https://at.fuelo.net/?lang=en, że w BiH - Petrol, Energopetrol, Gazprom. Sam będę tym zainteresowany, bo za 9 dni na powrocie będę jechał przez MKD, AL, Montenegro i BiH.
Bodek1
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 266
Dołączył(a): 23.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bodek1 » 13.07.2018 08:55

Masz już trasę ustaloną, u mnie jeszcze wszystko w powijakach .
Tylko z grubsza mapy gogle,nie wiem ile na 1 dzień się dojedzie.
Skończy się tak jak zwykle od 10lat ,do Bitoli i dalej standard SRB/HU/SL/Cz
Może podrzucisz gotowca i się podjaram.
Te godziny w aucie i niepewność skutecznie odstraszają 75% uczestników wycieczki ,tej pięknej płci.
Jestem drajwerem z 50% prawem głosu :D .
Bodek1
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 266
Dołączył(a): 23.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bodek1 » 13.07.2018 09:03

Bośnia -Gazprom (dawne chyba OMV na którym 7 lat temu tankowałem), Czarnogóra chyba Lukoil ale Albania czarna magia.
Tyle tam stacji.
Jeśli pojadę prosto z Kefalonii to Konispol ,chodzi mi po głowie wąwóz Vikos (postój na 1 dzień Monodendri) to chyba wtedy Kakavia chyba lepiej.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe



cron
Albania i Czarnogóra - pytania, porady - strona 190
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone