Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Albania i Czarnogóra - pytania, porady

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
Thot
Cromaniak
Posty: 513
Dołączył(a): 13.04.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Thot » 06.01.2018 18:35

A po co Ci te Euro koniecznie?
Ja jeśli przejeżdżam tylko przez jakiś kraj, nie tylko w miarę cywilizowaną Chorwację, ale dalej przez Albanią również - to jeśli nie chcę kupować lokalnej waluty, to płacę kartą. W Polsce też można w sklepach wielu płacić Euro, ale to się stanowczo i mocno nie opłaca. Na pewno mniej lub bardziej będziesz miał z tym problem, a i wyjdzie drożej.
Płać kartą i już.
Kartą też możesz płacić na dwa sposoby: sztywny przelicznik na PLN, co jest (niby) bezpieczniejsze, ale mocno nieopłacalne (w zal. od banku wystawcy karty) albo "tradycyjnie" w sensie, że jak przeliczą - tak przeliczą (po staremu jakby).
Co do godzin - nawet na krótkiej trasie nie sposób przewidzieć wszystkiego, a co dopiero na tak długiej: jak mnie dzieci pytają "kiedy będziemy?", to odpowiadam: "jak dojedziemy". :hut: :mrgreen:
slavko.v
Cromaniak
Posty: 789
Dołączył(a): 28.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) slavko.v » 06.01.2018 22:37

Dobra Voda w czerwcu nie jest generalnie zatłoczona... im bliżej lipca tym będzie tłoczniej... bo w Serbii pod koniec czerwca zaczynają się wakacje. Jadę do Dobra Voda w drugiej połowie lipca, jest tłok, ale da się wytrzymać.
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13432
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 06.01.2018 23:26

ADP napisał(a):- czy w tych miejscowościach spotkał ktoś przewodnika/organizatora wycieczek polskojęzycznych ?

Alan Pericić, którego rodzina prowadzi w Dobra Voda m. in. restaurację Plavi Jadran, mówi po polsku i jest organizatorem wycieczek.
piotr68
Croentuzjasta
Posty: 290
Dołączył(a): 06.03.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotr68 » 07.01.2018 09:03

sanchopan napisał(a):A po co Ci te Euro koniecznie?
Ja jeśli przejeżdżam tylko przez jakiś kraj, nie tylko w miarę cywilizowaną Chorwację, ale dalej przez Albanią również - to jeśli nie chcę kupować lokalnej waluty, to płacę kartą. W Polsce też można w sklepach wielu płacić Euro, ale to się stanowczo i mocno nie opłaca. Na pewno mniej lub bardziej będziesz miał z tym problem, a i wyjdzie drożej.
Płać kartą i już.
:hut: :mrgreen:

Tak, zwłaszcza w Albani. Jak już gdzieś można to i tak się nie da. Mnie nie udało się ani Visa ani Maestro. Może miałem pecha. Wszędzie przyjmowali euro po dość korzystnym kursie. W Czarnogórze zdecydowanie lepiej.
Thot
Cromaniak
Posty: 513
Dołączył(a): 13.04.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Thot » 07.01.2018 09:13

Ale Kolega do Albanii nie jedzie, więc się rozwijałem tematu. :D
To prawda co piszesz, że nie jest tak różowo z kartą jak na tzw. "zachodzie" - ale są bankomaty i można wypłacić. Nadto na wielu CPNach dalej jest o tyle dziwnie, że inna cena paliwa dla tubylców a i inna (wyższa) dla "tambylców" :lol:
Chociaż jak tankowałem ostatnio na jakimś większym (nie pamiętam jakiej firmy) albańskim CPNie w okolicach Dürres, to nie było żadnego problemu nawet z Electronem. Najlepiej spytać przed tankowaniem.
Jak byłem pierwszy raz w Albanii, to nigdzie nie można było płacić (poza hotelami) kartą, choć naklejki (sic!) mieli w wielu miejscach - i 99% aut na drodze to były Mercedesy wszelakiej maści. Ale od dobrych paru lat już tak nie jest. Bunkrów też jakby dużo mniej.
Generalnie zgadzam się i jakby Kolega o Albanię pytał, to to Euro byłoby dużo bardziej przydatne aniżeli w Chorwacji. :D
ADP
Globtroter
Posty: 44
Dołączył(a): 06.01.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) ADP » 07.01.2018 10:42

Dziękuje bardzo za podpowiedzi , dobrze wiedzieć.
Sprawa Euro i kart troszkę się faktycznie rozmyła z pytaniem - ale to moja wina bo nie podałem dokładnego kontekstu - a chodziło mi o to posługiwanie się Euro w Chorwacji na wypadek taki że, droga źle idzie (w jedną czy to w drugą stronę) i trzeba jednak stanąc w Chorwacji na nocleg ( czy da się tam płacic euro czy trzeba szukac wymiany itd. ? ).
Ta restauracja Plavi Jadran to znajduje się na północy miejscowości w głąb lądu ?
To zostały pytania :D o :
- zamierzam dwa tygodnie wakacji podzielić na 3 miejscowości ( Kotor , Zabljak , Dobra Voda ) i wyszukać kwatery przez Booking com - i mam pytanie czy komuś zdarzyło się by po korzystaniu z tego serwisu było coś nie tak z rezerwacją , ceną itp. ?
- czy korzystał ktoś z safari terenówkami po Durmitorze i czy warto ?

- ile wychodził Wam koszt obiadu w restauracjach na dorosłą osobę ?
Pozdrawiam
Thot
Cromaniak
Posty: 513
Dołączył(a): 13.04.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Thot » 07.01.2018 11:03

Ach tak! W kontekście noclegu - to kwestia dogadania z właścicielem i raczej nie powinno być żadnego problemu. :hut:
Co do Bookingu to korzystałem wielokrotnie (zarówno np. w Albanii jak i Dubaju) i raczej nie ma większych problemów, a nawet w kontekście traktowania jest lepiej niż bez Bookingu, bo właściciele chcą mieć jak najlepsze opinie, które potem wystawiasz - więc się starają ciut bardziej.
Inna sprawa, że zwykle (nie zawsze i zależy od paru czynników) jest wyraźnie drożej niż samemu: któryś hotel w Albanii rezerwowałem poprzednio i przez Booking wyszło mi 45 EUR/noc, a dogadując się potem z właścicielem (ale w dużym to nie przejdzie) za kolejne noce płaciłem 30 EUR (dobry hotel nad samym morzem ze śniadaniem dla 5 osób).
Ale generalnie Bookinga można (mimo wszystko) polecać. Zawsze też jest się komu poskarżyć w razie czego...
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13432
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 07.01.2018 11:05

ADP napisał(a):Ta restauracja Plavi Jadran to znajduje się na północy miejscowości w głąb lądu ?

Plavi Jadran jest przy nadmorskiej promenadzie.

Plavi_Jadran.jpg

ADP napisał(a):- zamierzam dwa tygodnie wakacji podzielić na 3 miejscowości ( Kotor , Zabljak , Dobra Voda ) i wyszukać kwatery przez Booking com - i mam pytanie czy komuś zdarzyło się by po korzystaniu z tego serwisu było coś nie tak z rezerwacją , ceną itp. ?

Często korzystam z booking.com i nie mam złych doświadczeń, ale jak zawsze są wyjątki. :wink:
Dyskusja na forum w temacie booking.com, w tym wątku :arrow: https://www.cro.pl/rezerwacja-poprzez-booking-com-t47159-300.html
ADP
Globtroter
Posty: 44
Dołączył(a): 06.01.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) ADP » 07.01.2018 11:36

Dzięki ,
Wiem że jest różnica w cenie z booking a bez , ale ja na pierwszy wyjazd wolę drożej a pewniej.
Co do restauracji to pokazało mi gdzie indziej na mapach googla - ale tu gdzie pokazałeś na fotce to w street viev jest nawet potykacz z polskimi napisami - dziękuje. W sumie kwaterę chce wynająć całkiem niedaleko - Sky Fort.
Teraz szukam czemu nie mogę wysyłać odpowiedzi na wiadomości na forum.
Pozdrawiam
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13432
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 07.01.2018 11:51

ADP napisał(a):Co do restauracji to pokazało mi gdzie indziej na mapach googla ...

Częsty błąd na mapach Google'a, szczególnie dotyczący mniej popularnych miejsc.
ADP napisał(a):Teraz szukam czemu nie mogę wysyłać odpowiedzi na wiadomości na forum.

Jeżeli chodzi o brak możliwości wysyłania prywatnych wiadomości, to wynika to z pewnych ograniczeń.
Jako nowy użytkownik masz jeszcze zbyt niską liczbę postów, w związku z czym prawdopodobnie nie masz jeszcze pełnych uprawnień np. do korzystania z prywatnych wiadomości i wysyłania e-maili przez forum. Ale to już niedługo powinno się zmienić, chyba od 5 napisanych postów. :)
Thot
Cromaniak
Posty: 513
Dołączył(a): 13.04.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Thot » 07.01.2018 12:17

Może ale niekoniecznie musi być drożej z Bookingiem - na pewno jest pewniej.
Co do lokalizacji w Google Maps, to znam wiele przypadków, gdzie znajomi piszą do Google (nie wiem pod jaki adres konkretnie), że ich biznes jest źle umiejscowiony w mapach, oni piszą, że "zmienią" - i... nie zmieniają. Klienci przyjeżdżają i się złoszczą, że nie mogą trafić albo przez złe umiejscowienie w mapach googla na streetview zamiast budynku jest pokazane drzewo przy tym adresie - i takie tam... Nie wiem gdzie się pisze dokładnie, żeby to naprawdę zmienić.
ADP
Globtroter
Posty: 44
Dołączył(a): 06.01.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) ADP » 07.01.2018 15:39

Należy się i tak cieszyc że istnieje ogólnie dostępne google maps i street view - mnie pomogły wiele razy.
Faktycznie po sprawdzeniu cen wyszukanych kwater na bookingu i na stronach prywatnych obiektów - ceny takie same w moim przypadku.
Dziękuję za pomoc.
Thot
Cromaniak
Posty: 513
Dołączył(a): 13.04.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Thot » 07.01.2018 15:46

Bo to jest baaardzo różnie - często ceny oficjalne są dużo wyższe niż na bookingu. Ale jak z właścicielem pogadasz (zwykle na miejscu), to obniży cenę. Booking też musi zarobić, to normalne.
Ja jeśli jadę w jakieś miejsce 1-wszy raz i z jakichś powodów jest dla mnie mocno niepewne (rzadko ale zdarza się), to rezerwuję przez bookinga 1 noc: pozwala mi to mieć w miarę pewność na sam nocleg oraz mieć mocną kartę przetargową w razie kłopotów na miejscu w postaci możliwości wystawienia odpowiedniej opinii obiektowi.
A także na miejscu mam porównanie do cen bookinga i pozwala mieć punkt odniesienia do zniżki dla ewentualnego przedłużenia pobytu: docelowo wszyscy są zadowoleni :)
rysiek_r74
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2011
Dołączył(a): 27.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) rysiek_r74 » 07.01.2018 20:29

sanchopan napisał(a):... któryś hotel w Albanii rezerwowałem poprzednio i przez Booking wyszło mi 45 EUR/noc, a dogadując się potem z właścicielem (ale w dużym to nie przejdzie) za kolejne noce płaciłem 30 EUR (dobry hotel nad samym morzem ze śniadaniem dla 5 osób)...


A czy możesz podać gdzie to i jakieś namiary?
pablos77
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1284
Dołączył(a): 22.06.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) pablos77 » 07.01.2018 21:23

Planuje wyjazd do Durrës, Golem w Albanii. Znalazłem takie miejscówki czy może ktoś polecić lub ewentualnie odradzić jesli ma złe wrażenia. Poniżej kilka opcji bez przedpłaty i bezpłatne odwołanie rezerwacji (oczywiście są opcje tańsze)

Bel Conti Hotel Shkëmbi i Kavajës L13, 2001 Durrës, Albania - 2 472 zł za 7 dni 5 os. ze sniadaniem

Sunrise Hotel Çameria Pavaresia 67, 2000 Durrës, Albania - 2 239 zł za 7 dni 5 os. ze śniadaniem

Hotel Whispers Durres-Shkembi i Kavajes, 4001 Durrës, Albania - 1 890 zł za 7 dni 5 os. ze śniadaniem

Hotel Venezia Beach Golem Center, 2504 Golem, Albania - 1774 zł za 7 dni 5 os. ze śniadaniem
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe



cron
Albania i Czarnogóra - pytania, porady - strona 177
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone