Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Albania i Czarnogóra - pytania, porady

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
limuzyna
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 28.07.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) limuzyna » 28.07.2017 14:08

tez chcieliśmy wtym roku do Albanii jechać ale my celowaliśmy w wybrzeże Jońskie. Niestety wycieczki raczej były słabe a na własną rękę to bilety lotnicze bardzo drogo wychodziły i jakoś tak nam się nie poszczęściło.
cinek193
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 28.07.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) cinek193 » 28.07.2017 15:28

Witam Serdecznie. Jadę w tym roku pierwszy raz w tern rejon stąd kilka pytań.

1. Która trasa najlepsza i najszybsza ? Ruszam z południa do Herceg Novi , optymalnie wybrałem trasę przez Czechy-Austrię-Słowenię-Chorwację-BiH aż w końcu docelowo do Montenegro.
W planach mam ominąć płatny odcinek Słowenii bo nie widzę sensu.
Stąd pytanie jaki jest koszt przejechania przez całą Chorwację w jedną stronę ponieważ pozostałe ceny znam ?


2. Jak wygląda sytuacja z autem z wypożyczalni ? Jedziemy busem 9-osobowym z wypożyczalni stąd to pytanie.
W tamtym roku byłem w ten sam sposób na Węgrzech i na Rumuniii. Nasłuchałem się, że lubią policjanci to sprawdzać jednak nikt mi tego nie sprawdzał a kontroli kilka miałem. Oczywiście przezornie miałem oświadczenie w języku angielskim podpisane przez dwie strony tzn przez ze mnie jako kierowcę i wypożyczalnie.
Tutaj zrobić podobnie, jeśli tak to w jakim języku ? Samo angielskie wystarczy czy szukać jakiegoś serbskiego ?

3. Jak klaruję się pogoda w okolicach ostatniego tygodnia ? Czytałem różne prognozy ale wolę poznać opinię kogoś kto był.

4. Ile papierosów można przewieść przez granicę wracając ? Bo z tego co zauważyłem to ceny papierosów tam są dużo niższe niż u nas, ciekawe tylko jak z jakością.
kozieu
Autostopowicz
Posty: 2
Dołączył(a): 27.07.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) kozieu » 28.07.2017 17:01

Akwarysta6 dzięki wielkie! Skusimy się na BiH, ale w drodze powrotnej, ponieważ chcielibyśmy coś zobaczyć w tym kraju, a w pierwszą stronę najprawdopodobniej wylądujemy tam w środku nocy ;)
WIOLAB
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 274
Dołączył(a): 28.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) WIOLAB » 28.07.2017 17:42

piekara114 napisał(a):WIOLAB Gdzie do Albanii uderzasz? Jakby ci się udało zdobyć jakieś bezpośrednie namiary to z chęcią przyjmę, bo myślę już o przyszłym roku


jedziemy do Sarandy a raczej na jej oberzeza od strony Ksamila.
Zaklepałam apartament po raz pierwszy, zawsze jeżdżę w ciemno. Chyba z racji tego, że to kawałek drogi, sierpień w Albanii to szczyt sezonu a po drugie podobał mi się.
Jeśli jestes zainteresowana apartamentem pisz na priva - powiem Ci, ze cena za 10 nocy to 2300 z widokiem na morze jońskie i Korfu - dla 4 osób (wyposazenie b. dobre)
Ostatnio edytowano 28.07.2017 22:55 przez WIOLAB, łącznie edytowano 1 raz
akwarysta6
Odkrywca
Posty: 77
Dołączył(a): 14.01.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) akwarysta6 » 28.07.2017 19:57

Docelowo jechałem do Czarnogóry. W tym roku też jedziemy do Czarnogóry, ale tym razem trasa będzie biegła przez Czechy, Słowację, Węgry i Serbię. Nocleg mamy w Belgradzie i powrotny w Szegedynie. Pozdrawiam. Za rok w planie Macedonia i Albania.
cinek193
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 28.07.2017
Kilka pytań odnośnie Montenegro

Nieprzeczytany postnapisał(a) cinek193 » 01.08.2017 20:15

Witam Serdecznie. Jadę w tym roku pierwszy raz w tern rejon stąd kilka pytań.

1. Która trasa najlepsza i najszybsza ? Ruszam z południa do Herceg Novi , optymalnie wybrałem trasę przez Czechy-Austrię-Słowenię-Chorwację-BiH aż w końcu docelowo do Montenegro.
W planach mam ominąć płatny odcinek Słowenii bo nie widzę sensu.
Stąd pytanie jaki jest koszt przejechania przez całą Chorwację w jedną stronę ponieważ pozostałe ceny znam ?


2. Jak wygląda sytuacja z autem z wypożyczalni ? Jedziemy busem 9-osobowym z wypożyczalni stąd to pytanie.
W tamtym roku byłem w ten sam sposób na Węgrzech i na Rumuniii. Nasłuchałem się, że lubią policjanci to sprawdzać jednak nikt mi tego nie sprawdzał a kontroli kilka miałem. Oczywiście przezornie miałem oświadczenie w języku angielskim podpisane przez dwie strony tzn przez ze mnie jako kierowcę i wypożyczalnie.
Tutaj zrobić podobnie, jeśli tak to w jakim języku ? Samo angielskie wystarczy czy szukać jakiegoś serbskiego ?

3. Jak klaruję się pogoda w okolicach ostatniego tygodnia ? Czytałem różne prognozy ale wolę poznać opinię kogoś kto był.

4. Ile papierosów można przewieść przez granicę wracając ? Bo z tego co zauważyłem to ceny papierosów tam są dużo niższe niż u nas, ciekawe tylko jak z jakością.
figusek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 895
Dołączył(a): 11.08.2014
Re: Kilka pytań odnośnie Montenegro

Nieprzeczytany postnapisał(a) figusek » 01.08.2017 20:32

1. Około 180zł.
3. Skwar lał się z nieba, wg prognozy miały być 2 dni załamania: pierwszego padał deszcz przez 15min, drugiego przez 30min i właśnie wtedy byliśmy w Montenegro, nad którym pojawiła się później piękna tęcza.
cinek193
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 28.07.2017
Re: Kilka pytań odnośnie Montenegro

Nieprzeczytany postnapisał(a) cinek193 » 01.08.2017 21:19

Zapomniałem dopisać, chodzi o ostatni tydzień Września.
Reiser
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 68
Dołączył(a): 09.06.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Reiser » 02.08.2017 10:07

Witam Cro-maniaków,

zgodnie z planem dotarliśmy do MNE (Dobra Voda)... po wielu latach zdradziliśmy Chorwację na rzecz czegoś nowego. I rzeczywiście jest to dla nas nowe. Co roku jeździmy w szczycie sezonu, ale taka praca (inaczej moja żona urlopu nie dostanie). Jechaliśmy oczywiście w weekend (sobota wyjazd z Pabianic do Prelogu (HR) - nocleg i dalej o 5ej rano do Dobra Voda). Liczyłem się jak co roku z korkami, ale tragedii nie było aż do granicy z MNE. Strata ponad 3h!! Jechałem przez Dubrownik z chęci obejrzenia ładnych widoków morza, ale stanowczo tą trasę odradzam! Z Chorwacji kierujcie się na Trebinje i do MNE wjeżdżajcie najlepiej w stronę Niksicia i dalej w kierunku waszych destynacji.

Korki na granicy powodują ci co podają paszporty zamiast dowodów + obowiązkowo zielona karta. Paszport trzeba zeskanować i wprowadzić do systemu, dowód już nie.

Dalej ostre zderzenie z brakiem przestrzegania przepisów drogowych. Mam trochę za drogi samochód na przypadkowe przecierki. 20 lat temu rodzice mówili mi, że granie w Need for Speed to strata czasu i żebym lepiej pouczył się matematyki... Ja akurat wykorzystałem łamanie przepisów w grze w realnym życiu :-) Moja żona skwitowała to, że szybko się tutaj odnalazłem... nagłe wyjeżdżanie z dróg podporządkowanych, nieużywanie kierunkowskazów, jazda na trzeciego lub czołówkę. A maturę z matmy zdałem na 5 ;-)

Przejechanie ostatnich 100km wzdłuż Czarnogórskiego wybrzeża zajęło mi bagatela 5h. Ale słyszałem o tym, że da się to zrobić w 8h... wróg nr 1 na drodze to pieszy... Prom Kamerani-Lepetanie bez kolejki, idzie szybko i sprawnie. Zdecydowania większość aut z tablicami z D, A, CH, I to z pochodzenia miejscowi (ich jazda niczym nie odbiega od tablic MNE, SRB).

Pewnie tak fatalnie trafiłem ze względu na termin, ale chciałem tylko delikatnie ostrzec. Czarnogóra jest piękna, to taka Chorwacja sprzed 10lat tylko bez przepisów ;-)

Cenowo w porównaniu do Polski czy też Chorwacji szału nie ma. Jest taniej, ale aż tak żeby się tym chwalić. Burek na śniadanie + jogurt faktycznie tylko 1,3eur. Ale obiad w dobrej knajpie przy plaży to 23eur (grillowane kalmary oraz pljeskavica + 2 piwka z nalewaka). Są też tańsze jadłodajnie gdzie możemy zejść z ceną do ok. 10-15eur (za dwie osoby).

Jest szczyt sezony więc ludzie darmową część plaży rezerwują sobie jak w Mielnie, karimatami o 7 rano. My postawiliśmy na najem leżaków z parasolami (8-10eur za dzień). Cena dobra tym bardziej, że co jakiś czas chodzi kelner i może donieść zimne Niksićko za 2eur. Plaże raczej czyste choć można znaleźć skupiska śmieci... (przy leżakach czysto). Ceny w markecikach w Dobrej Vodzie wyższe niż w Polsce... dla przykładu: chleb, 1l soku pomarańczowego, dwa jogurty do picia 7eur lub 2l Coca Coli, 2l Niksićko, pieprz mielony w pojemniku oraz malutka sól morska 7,5eur. (gdzieś pogubiłem paragony, ale za kilka dni będę ich miał więcej). Na targu w Barze 1l domowej oliwy z oliwek 10eur, 0,75 wybornego domowego, białego, wytrawnego winka 5eur, 1kg świeżej Dorady 7eur (w tym patroszenie).

W dniu przyjazdu byliśmy delikatnie rzecz ujmując mocno wqrw...ni, ale szybko zaczęło nam przechodzić. Dużą rekompensatą jest nasz apartament, który znalazłem dzięki pomocy kolegów z forum. Milica i Mrvica u Petra Tomicia to idealne miejsce do wypoczynku. Czysto, cicho, ładne łazienki, aneksy kuchenne z wyposażeniem, duże lodówki, klimatyzacja oraz balkon z widokiem na morze.. tego potrzebowałem i to mam. Wszystko za jedyne 25eur/apartament, który generalnie jest 3 osobowy. Wszystko pod bokiem, market 200m, plaża 200m, restauracje 200.

Trochę tego pięknego wybrzeża zwiedziliśmy i z czystym sumieniem polecam to miejsce. Gospodarze pomocni, weseli... miałem trochę obaw, ale to mile rozczarowanie kiedy trafiasz pod dobry dach....

Czy tutaj jeszcze wrócimy? :-) to się okaże... przyjechaliśmy tutaj na prawie 3 tygodniowe ładowanie baterii (i ładujemy...) planujemy wyrwać się na 2-3 dni do Albanii ale o tym jak stamtąd wrócimy do Dobrej Vody.

Jakieś pytania? Piszcie chętnie odpowiem, podeślę zdjęcia. A może ktoś jest w okolicy i ma ochotę pogadać przy piwie? Zapraszamy. Poza pewnym zderzeniem zachodniego świata z tutejszym... jest urokliwie, jest... całkiem nieźle...

pozdrav!
String
Croentuzjasta
Posty: 157
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) String » 02.08.2017 13:35

Witam,
Po tegorocznym pobycie w CRO, naszła nas z żoną myśl, żeby może w przyszłym roku obrać za kierunek wypoczynku MNE lub Albanię.
Nie ukrywam, że jesteśmy z żona zwolennikami ustronnych miejsc nad samą wodą (takich jak na załączonym zdjęciu).
Znacie może jakieś portale oferujące takie lokacje (apartamenty nad samą wodą lub robinsonady) lub macie sprawdzone miejscówki w Czarnogórze lub Albanii?
Byłbym wdzięczny za okazaną pomoc.

Z pozdrowieniami :papa:
Załączniki:
WP.jpg
slavko.v
Cromaniak
Posty: 789
Dołączył(a): 28.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) slavko.v » 02.08.2017 18:55

Hejhej Reiser! W niedzielę wróciliśmy z Montenegro Dobra Voda - Milica i Mrvica. Pozdrowienia dla Milicy i Petara od Slavko!
Dobra rada! Jestem z Gniezna, do Czarnogóry radzę nie jechać przez Chorwację! Moja trasa (wyjazd 6.10) Gniezno-Września-Stryków-Bielsko Biała-Zwardoń- Zilina - Trnava- Komarno-Mohacs-Bilje k/Osijek nocleg (przyjazd 20.20). 2.dzień (wyjazd 7.20) Bilje- Samać-Doboj-Sarajevo-Scepan Polje-Niksić-Podgorica- Tunel Sozina-Dobra Voda (przyjazd 19.15), powrót przez Serbię (Bijelo Polje - Uzice-Pozega-Valjevo-Sabac-Sid-Vukovar-Osijek i znów nocleg w Bilje k/Osijek przejazd ok. 13h.
Na obiady chodziliśmy do Plavi Jadran, a nad morze - mała plaża, skałki na prawo od M&M - koszt 0zł.
pozdrav
Reiser
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 68
Dołączył(a): 09.06.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Reiser » 02.08.2017 20:21

slavko.v,

teraz już wiem, że do Czarnogóry można inaczej :-) aczkolwiek Chorwacja pasowała mi z uwagi autostrady (tempomat ustawiony na 155km/h, choć ku mojej uciesze zdarzało się dużo szybciej póki żona nie wdrożyła systemu kontroli licznika...). Całkiem przyjemnie się śmiga :-) Wyjechaliśmy w sobotę ok.10ej Pabianice-BB-Zwadroń-Cadca (brak korków), Zilina-Bratysława-Gyor-Nowa M85-Nagykanizsa-M7(Letenye)-Prelog. Dojechaliśmy ok.19ej. Ruszyliśmy dalej w niedzielę rano i na granicy w Karasovići byliśmy przed 14tą. Ostatnie 100km Jadrańską Magistralą to... pomińmy ten temat... Do domku będziemy jechać Niksić, Trebinje- Mostar-Sarajevo (zwiedzanie + nocleg) a potem na Budapeszt w stronę Polski... pewnie w Tatrach gdzieś jeszcze się przenocujemy i spokojnie do domku...

Dziś byliśmy w Plavi Jadran na obiedzie... pieczone kalmary + karkówka + 3 piwka = 25.60eur. Porcje syte i smaczne. My trzymamy się głównej plaży bo robimy sobie przerwę na obiad i wracamy na leżaczki, wszystko pod ręką.

Polecam przejazd drogą z Virpazar do Vladimir'a wzdłuż Jeziora Szkoderskiego. Zapiera dech w piersiach. przepaści, brak barierek, problem z minięciem się z innym autem :-) a na koniec taras widokowy z panoramą Albańskiej części jeziora. Czuć było tą bałkańską dzikość...

Stary Bar to obowiązek nawet dla leniwych... a teraz czas na Niksićko :)

przekażę pozdrowienia Milicy i Petarovi - są godni polecenia...

pozdrav!
slavko.v
Cromaniak
Posty: 789
Dołączył(a): 28.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) slavko.v » 03.08.2017 08:06

Dzięki za cenne informacje. Miłego pobytu i szczęśliwego powrotu do Polski. pozdrawiam.
kmusial
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 364
Dołączył(a): 19.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmusial » 03.08.2017 12:50

Jadę we wrześniu w ciemno i w związku z tym mam pytanie, gdzie łatwiej o noclegi w Risan, czy w Peraście ?
Krzysiek
slavko.v
Cromaniak
Posty: 789
Dołączył(a): 28.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) slavko.v » 03.08.2017 13:21

We wrześniu wszędzie będzie pełno wolnych kwater... z tego co pamiętam w Risan ma dom z pokojami polska rodzina, jest mała plaża żwirkowa... dla mnie bardziej sensowny jest Risan.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe



cron
Albania i Czarnogóra - pytania, porady - strona 168
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone