Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Albania i Czarnogóra - pytania, porady

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1975
Dołączył(a): 06.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 11.07.2016 16:23

jak się poczyta internety to wychodzi, że niemal wszędzie za granicą policja urządza jakieś polowania na kierowców z Polski. Specjalnie i z premedytacją. Sądzę, że na początek wystarczyłoby przestrzegać miejscowych przepisów, to na pewno by pomogło ;)
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1957
Dołączył(a): 21.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 11.07.2016 16:26

Za wyjątkiem chyba Albanii...
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 21043
Dołączył(a): 04.09.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 11.07.2016 16:31

Sol-Wagon napisał(a):Za wyjątkiem chyba Albanii...


Oj...od zeszłego roku i tam zaczyna się zmieniać...
reddccrew
Plażowicz
Posty: 9
Dołączył(a): 11.07.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) reddccrew » 11.07.2016 18:30

Witam.

Szybkie pytanie planuje wyjazd do Chorwacji ew Czarnogóry samochodem. Jaka trasa tu i tu będzie najszybsza? Jakimi krajami? Opłaty w CZ SK HU są mi znane więc nie trzeba się powtarzać pytanie jak inne państwa? Jak ma się czas dojazdu wdł google maps? Jak sama Czarnogóra?
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13437
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 11.07.2016 19:01

reddccrew napisał(a):Szybkie pytanie planuje wyjazd do Chorwacji ew Czarnogóry samochodem. Jaka trasa tu i tu będzie najszybsza? Jakimi krajami?

Szybka odpowiedź:
dojazd-do-czarnogory-w-1-5-dnia-t36180-90.html
polska-czarnogora-ktora-trasa-t30717-165.html

reddccrew napisał(a):Opłaty w CZ SK HU są mi znane więc nie trzeba się powtarzać pytanie jak inne państwa?

Proponuję najpierw wybrać trasę, później dopytać o szczegóły.
reddccrew napisał(a):Jak ma się czas dojazdu wdł google maps?

W praktyce wychodzi dłużej, ale to zależy od trasy.
reddccrew napisał(a):Jak sama Czarnogóra?

Dla mnie OK, ale są tacy, którzy widzą tam tylko syf i jak to ktoś ostatnio ujął - Chorwacja kat. B. :oczko_usmiech:
Pioracz
Globtroter
Posty: 46
Dołączył(a): 08.06.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pioracz » 11.07.2016 19:12

Bondkr napisał(a):Byłem w ub. roku w Ulcinju na przełomie sierpnia i września i nie podobało się, jak zresztą w całej Czarnogórze. To taka Chorwacja B. Od cholery Cyganów i to na każdym kroku, ceny wcale nie takie atrakcyjne. O policji wymuszającej łapówki za rzekome wykroczenia drogowe nie wspomnę, na szczęście mają tanio- 5-10 euro rozwiązuje kłopot. W Ulcinju są 2 "miejskie" plaże, jak to już opisano, Duża i Mała. Mała w centrum miasta, Duża na obrzeżach (stoi na 2-pasmówce dojazdowej policja z radarem). Na obu tłok przeogromny. Z Dużej można się co prawda udać na cześć nie ucywilizowaną ale natychmiast natykamy się na osiedle Cyganów w postaci bud zbudowanych z bądź czego i postawionych na plaży. My jeździliśmy na plażę zwaną Valdanos, parę km od centrum miasta. Darmowa, ogrodzona, na bramie wjazdowej strażnik, jest knajpa i w miarę mało ludzi a we wrześniu to już dosłownie pojedyncze osoby. Tu (Ulcinj) Rosjan nie ma, okupują Budvę i Kotor.Nie wiem czy było to wspomniane, nawet jeśli to przypomnę. KONIECZNIE mieć przy wyjeździe z Czarnogóry potwierdzenie opłaty klimatycznej- obowiązuje, jeśli na terenie tego kraju przebywa się dłużej niż bodajże 3 dni-nie jestem pewien. Mnie brak kwitu kosztował 40 euro do kieszeni straży granicznej, grożenie 400 czy 600 euro mandatem (za 2 osoby) i tego typu przyjemności. Wynikło to po pierwsze z mojej niewiedzy a po drugie z nieuczciwości gospodarza, który to jest taką opłatę od nas zobowiązany pobrać i kwit dać. O przygodach z apartamentem szkoda pisać, takiej maniany jak jeżdżę 15 lat na Bałkany nie spotkałem. Dla mnie- Montenegro- thank U very much, never again. Ale może po prostu miałem pecha.


To chyba jakiś pechowy jesteś. Pierwszy raz byliśmy Czarnogórze chyba 13 lat temu, a przez ostatnie 3 lata byliśmy co roku w Ulcinj i jakoś nie doświadczyłem specjalnego tłoku na wielkiej plaży, opłaty klimatycznej nikt ani ode mnie, ani żadnego z wielu moich znajomych którzy byli w Czarnogórze nie wymagał na granicy.
reddccrew
Plażowicz
Posty: 9
Dołączył(a): 11.07.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) reddccrew » 11.07.2016 19:20

Interesuje mnie tylko szybka jazda - koszt nie jest istotny mam winety roczne CZ SK HU więc luz. Liczę na Wasze propozycje tylko autostrady.
Pioracz
Globtroter
Posty: 46
Dołączył(a): 08.06.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pioracz » 11.07.2016 19:20

MarPat napisał(a):Dzień dobry. Jak najtaniej dzwonić z Polski do Czarnogóry i z Czarnogóry do Polski? Koszt rozmów oferowanych przez polskich operatorów to między 5 a 9 zł za minutę połączenia. Czy są jakieś sposoby na obniżenie tych opłat dla obu stron? Czy może jakieś sposoby z wykorzystaniem internetu? Co możecie doradzić? Pozdrawiam serdecznie.


Jest dość proste rozwiązanie. Kupujesz w Polsce numer internetowy voip (np. http://www.ipfon.pl ) , a następnie robisz ze swojej komórki przekierowanie na ten numer. W Czarnogórze kupujesz kartę sim z internetem i masz polski numer w Czarnogórze, a gdy ktoś do Ciebie dzwoni płacisz tylko za przekierowanie na polski numer.
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13437
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 11.07.2016 19:29

reddccrew napisał(a):Interesuje mnie tylko szybka jazda - koszt nie jest istotny mam winety roczne CZ SK HU więc luz. Liczę na Wasze propozycje tylko autostrady.

Tutaj jest dyskusja na ten temat.

Moim zdaniem opcja szybka to: CZ -> SLO -> A -> CRO -> ME
Pioracz
Globtroter
Posty: 46
Dołączył(a): 08.06.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pioracz » 11.07.2016 19:40

reddccrew napisał(a):Interesuje mnie tylko szybka jazda - koszt nie jest istotny mam winety roczne CZ SK HU więc luz. Liczę na Wasze propozycje tylko autostrady.


Jeśli tylko autostrady to do Czarnogóry się nie da. :)
Ale najdalej dojedziesz nimi przez Chorwację. Kończy się jakieś 100 km przed Dubrownikiem. Dalej jest jadranska magistrala i korki w każdym turystycznym miasteczku (chyba że jedziesz późno w nocy).
Alternatywą jest trasa przez BiH, czasowo podobnie, ale mniej autostrad.
Zależy też gdzie w Czarnogórze chcesz dotrzeć. Jeśli Kotor chyba lepiej przez Chorwację, jeśli gdzieś bardziej na południe to bym się zastanawiał.
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1975
Dołączył(a): 06.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 11.07.2016 20:19

Pioracz napisał(a):opłaty klimatycznej nikt ani ode mnie, ani żadnego z wielu moich znajomych którzy byli w Czarnogórze nie wymagał na granicy.


opłaty klimatycznej to chyba na żadnej granicy nie wymagają ;) słyszałem o opłatach ekologicznych, ale to chyba nie to :P
Pioracz
Globtroter
Posty: 46
Dołączył(a): 08.06.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pioracz » 12.07.2016 16:20

Pudelek napisał(a):
Pioracz napisał(a):opłaty klimatycznej nikt ani ode mnie, ani żadnego z wielu moich znajomych którzy byli w Czarnogórze nie wymagał na granicy.


opłaty klimatycznej to chyba na żadnej granicy nie wymagają ;) słyszałem o opłatach ekologicznych, ale to chyba nie to :P


Kolega Bondkr pisał że na granicy żądali od niego potwierdzenia zapłaty opłaty klimatycznej i z powodu braku tego potwierdzenia musiał zapłacić 40 eur.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107678
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 12.07.2016 16:44

Pioracz napisał(a):
Pudelek napisał(a):
Pioracz napisał(a):opłaty klimatycznej nikt ani ode mnie, ani żadnego z wielu moich znajomych którzy byli w Czarnogórze nie wymagał na granicy.


opłaty klimatycznej to chyba na żadnej granicy nie wymagają ;) słyszałem o opłatach ekologicznych, ale to chyba nie to :P


Kolega Bondkr pisał że na granicy żądali od niego potwierdzenia zapłaty opłaty klimatycznej i z powodu braku tego potwierdzenia musiał zapłacić 40 eur.

OPŁATA KLIMATYCZNA I ZAMELDOWANIE

Każdy turysta przebywający na terenie Czarnogóry musi być zameldowany przez właściciela obiektu. Na początku pobytu właściciel poprosi od gości dokument tożsamości (paszport lub dowód osobisty) celem dokonania meldunku.
Trzeba zwracać na to uwagę i upomnieć się o dokument potwierdzający meldunek.
Właściciel zobowiązany jest również opłacić za każdego gościa opłatę klimatyczną. Wysokość opłaty może być inna w każdej miejscowości, różnice są bardzo niewielkie i dla ułatwienia przyjmuje się następujące stawki:

osoby pow. 18 roku życia: 1 EUR/doba
dzieci od 12 do 18 roku życia: 0,5 EUR/doba
dzieci poniżej 12 roku życia nie płacą

Widocznie kolega nie miał takiego potwierdzenia.

Natomiast wg informacji w linku >>> http://www.wakacyjnyklimat.pl/winiety-w ... 2015-roku/

Czarnogóra zniosła opłaty za korzystanie z dróg. Brak jest także opłaty ekologicznej pobieranej do tej pory na granicy od samochodów wjeżdżających do kraju. Jedyną opłatą, którą się pobiera od kierowców jest podczas przejazdu tunelem Sozina i wynosi:

pojazdy dwuosiowe do 1,3 m: 2,50 €
pojazdy dwuosiowe do 1,9 m i 3,5 t: 2,50 €
pojazdy z 3 (lub więcej) osiami do 1,3 m: 5,00 €
pojazdy z 3 (lub więcej) osiami do 1,9 m i 3,5 t: 5,00 €
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1975
Dołączył(a): 06.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 12.07.2016 18:22

Pioracz napisał(a):
Pudelek napisał(a):
Pioracz napisał(a):opłaty klimatycznej nikt ani ode mnie, ani żadnego z wielu moich znajomych którzy byli w Czarnogórze nie wymagał na granicy.


opłaty klimatycznej to chyba na żadnej granicy nie wymagają ;) słyszałem o opłatach ekologicznych, ale to chyba nie to :P


Kolega Bondkr pisał że na granicy żądali od niego potwierdzenia zapłaty opłaty klimatycznej i z powodu braku tego potwierdzenia musiał zapłacić 40 eur.


Kolega Bondkr po prostu pomylił nazwę, stąd tutaj taka złośliwa ironia z mojej strony ;) Opłaty klimatycznej nie żąda się na granicy, podobnie jak w innych krajach.

Opłaty drogowe znieśli już chyba w 2011 roku, ja rok wcześniej miałem jeszcze "przyjemność" dostać nalepkę, którą wożę na szybie jako pamiątka do tej pory ;)
mimi1
Globtroter
Posty: 52
Dołączył(a): 16.05.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) mimi1 » 13.07.2016 02:29

:hut:
Pozytywnie zakręconych Albanią polecam grupę
https://www.facebook.com/groups/1238965239464404/ :papa: :-D
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe



cron
Albania i Czarnogóra - pytania, porady - strona 152
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone