Chorwacja Online..........odkryj Chorwację na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków

Aktualne kursy walut (kuna)

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
escobar3
Turysta

Nieprzeczytany postnapisał(a) escobar3 » 24.02.2017 01:19

Może mało precyzyjnie się wyraziłem.
Chcę założyć kartę do konta walutowego/ kantoru w banku na A . Czy lepiej w Cro korzystać z karty na EU czy na USD-czyli w jakiej walucie prowadzić konto? Czy może bez różnicy?
paulr
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) paulr » 24.02.2017 10:04

Trzeba by wejść na stronę która tu gdzieś była podana i zobaczy kurs walut kuna /USD i kuna /euro. I porównać do ceny zakupu tych walut w wspomnianym przez ciebie kantorze.
Tylko według mnie lepsza jest karta €. Bo tankujac czy kupując winiety w Austrii i Słowenii płacisz tylko według kursu kantoru. A z USD bank przeliczyć po gorszym kursie.
patras
Podróżnik

Nieprzeczytany postnapisał(a) patras » 25.02.2017 21:28

Jak wygląda możliwość płatności kartą w okolicach Splitu, Trogiru, Szybeniku?
Chodzi o restauracje i sklepy, czy nie ma żadnego problemu czy gotówka jest niezbędna?
paulr
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) paulr » 25.02.2017 23:28

patras napisał(a):Jak wygląda możliwość płatności kartą w okolicach Splitu, Trogiru, Szybeniku?
Chodzi o restauracje i sklepy, czy nie ma żadnego problemu czy gotówka jest niezbędna?

Tak jak u nas. Na straganie raczej gotowka sklepy karta
escobar3
Turysta

Nieprzeczytany postnapisał(a) escobar3 » 07.03.2017 17:08

Podrążyłem temat i stowrzyłem arkusz który pokazuje faktyczne różnice w kosztach 1 kuny w zależności od sposobu zakupu.
Porównałem następujące opcje:
- zakup w kantorze w Polsce,
- zakup/płatność kartą walutową Aliora (EU i USD),
- zakup w banku w Chorwacji (za EU lub PLN).
Wniosek? różnice przy kursach na dziś są marginalne, ale warto sprawdzać w okolicach planowanego dnia zakupu (lub czaić się na dobry kurs Euro lub USD).
Może komuś pomoże-arkusz w załączeniu.
W arkuszu linki do kursów (oprócz kantoru-tutaj wpisujemy oczywiście dane z naszej budki).
pozdro
escobar3
Turysta

Nieprzeczytany postnapisał(a) escobar3 » 07.03.2017 17:14

Brakujący załącznik-nie zauważyłem że xlsx jest blokowany
Załączniki:
kalkulator HRK.7z
lechocz
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) lechocz » 07.03.2017 18:16

Widzę, iż Ty, w profesjonalny sposób porównując wszelkie opcje, doszedłeś do tego samego wniosku, potwierdzającego to co niegdyś pisałem, iż jakiekolwiek różnice są wręcz marginalne i nie znaczące z punktu widzenia ekonomicznego.
Ostatnio edytowano 07.03.2017 19:58 przez lechocz, łącznie edytowano 4 razy
Gonzales
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) Gonzales » 07.03.2017 19:03

lechocz napisał(a):
Teraz zaś widzę, iż Ty, w profesjonalny sposób porównując wszelkie opcje, doszedłeś do tego samego wniosku, potwierdzającego to co wówczas pisałem, iż jakiekolwiek różnice są wręcz marginalne i nie znaczące z punktu widzenia ekonomicznego.

Jednakże da się zauważyć że wymiana złotówek na kuny w Chorwacji dosyć sporo odstaje "od reszty". Co nie mienia podstawowego wniosku że "cała reszta" różnice ma prawie niezaważalne.

Pozdrowienia.;)
paulr
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) paulr » 08.03.2017 03:03

Czy tak marginalne. Karta /zmiana euro na kuny w cro/ bankomat w cro. Zawsze dawał mi cene ponizej 60 groszy. Czasem nawet 57 bywało.
W mojej okolicy nie widzialem kun tanije niz 64-65 groszy. A czasem i nawet jest to 68!!!!!!.
Przy kilku tysiacach wydawanych podczas wakacji wychodzi znacznie wiecej kupujac kuny w Polsce.
escobar3
Turysta

Nieprzeczytany postnapisał(a) escobar3 » 08.03.2017 11:01

W przypadku takich rozbieżności dla kantoru-jasne że będzie to już odczuwalne.
Ja napisałem dla kursów ,,na dziś" i w sytuacji gdy najtańszy kantor u mnie ma cenę 0,59 to niespecjalnie jest o czym mówić.
paulr
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) paulr » 08.03.2017 12:50

Pytałeś w tym kantorze czy mają? Bo ja w Polsce raz widziałem jakaś cenę z kosmosu. Niska jak piszesz chyba 60 groszy i chciałem kupić to mieli tylko kilka monet.....
Chyba większość się że mną zgodzi że cena 59 groszy w Polsce w stacjonarnym kantorze nie jest normalna cena. Przy tej cenie to można spokojnie kupować. Niestety w mojej okolicy minimum to 62 grosze. Czyli nadal przepłacam o 3 grosze w stosunku do euro/karta/bankomat na miejscu co i tak daje w moim przypadku co najmniej 250zl różnicy.
Hercklekot
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 08.03.2017 12:56

Kupowanie kun w kantorze w Polsce to nigdy nie był i nie będzie dobry pomysł. Od 2010 płacę w Cro kartą i wypłacam na miejscu z bankomatu. Prosto i tanio.
fly
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) fly » 08.03.2017 13:29

Cze!
Tak sobie czytam i sobie myśle i ....
Priorytetem jest mieć jak najwięcej Kun, czyli kupując najpierw tanio Euro w Polsce, potem to Euro musimy sprzedać drogo w Chorwacji, czyli potrzebujemy najpierw że się tak wyraże "bessy" jeśli chodzi o cenę Euro w Polsce, a potem "hossy" w Chorwacji-jak się ma kurs waluty przez pryzmat gospodarki danych krajów ....
Nikt też nie bierze pod uwagę że 1,5-2 k euro ma zamrożone na kantor koncie nie pracuje i jest bez odsetek jeśli się nie myle?
A dlaczego się tak zastanawiam...
otóż patrzę na stronę HPB tak licze i wydaje się to być atrakcyjną alternatywa ...
pozdro
fℓу
szwa
Turysta

Nieprzeczytany postnapisał(a) szwa » 18.04.2017 14:13

Po konsultacjach z bankiem wprowadzam poprawki do mojego postu, jak i poprawiony załącznik (zamiana kursów skup na sprzedaż i sprzedaż na skup).

Cześć,

escobar3, w przypadku zakupu/płatności HRK kartą walutową z rachunkiem w EURO Alior Banku przyjąłeś do obliczeń zbyt duże przybliżenie i tak na prawdę te różnice wychodzą dość spore, niż te z Twoich wyliczeń :)
Według mnie w przypadku wypłaty gotówki HRK z bankomatów taką kartą ścieżka przeliczeń wygląda tak:
1000 HRK -> USD (wg. Mastercard) -> PLN (wg. tabeli kursów walut Alior Bank - sprzedaż USD) -> EUR (wg. tabeli kursów walut Alior Bank - skup EUR). Tą kwotę w EUR dopiero teraz można przeliczyć wg. kursu sprzedaży kantoru walutowego Alior na PLN.
W przypadku płatnością w HRK taką kartą ścieżka przeliczeń jest podobna, ale wg. kursu skup USD2 i sprzedaż EUR2, czyli HRK -> USD (wg. Mastercard) -> PLN (wg. tabeli kursów walut Alior Bank - sprzedaż USD2) -> EUR (wg. tabeli kursów walut Alior Bank - skup EUR2). Tą kwotę w EUR dopiero teraz można przeliczyć wg. kursu sprzedaży kantoru walutowego Alior na PLN.

Tabela kursów walut Aliora jest na stronie Alior Banku, natomiast kursy kantoru Aliora są na stronie kantor aliorbank.

W załączniku są przedstawione moje przeliczenia.
Z moich wyliczeń wyszło, że najbardziej opłaca się płacić/wypłacać kartą walutową USD, później wypłacać kuny kartą walutową EUR i dopiero płacić kartą walutową EUR. Dla 1000 HRK jest to różnica o 54,39 PLN więcej i o 79,92 PLN więcej odpowiednio.
Chyba, że coś pomieszałem i źle przeliczyłem. Jeżeli tak to poprawcie mnie :) - sam już się poprawiłem po konsultacjach z bankiem :).

escobar3 napisał(a):Podrążyłem temat i stowrzyłem arkusz który pokazuje faktyczne różnice w kosztach 1 kuny w zależności od sposobu zakupu.
Porównałem następujące opcje:
- zakup w kantorze w Polsce,
- zakup/płatność kartą walutową Aliora (EU i USD),
- zakup w banku w Chorwacji (za EU lub PLN).
Wniosek? różnice przy kursach na dziś są marginalne, ale warto sprawdzać w okolicach planowanego dnia zakupu (lub czaić się na dobry kurs Euro lub USD).
Może komuś pomoże-arkusz w załączeniu.
W arkuszu linki do kursów (oprócz kantoru-tutaj wpisujemy oczywiście dane z naszej budki).
pozdro
Załączniki:
przeliczennie USD EUR HRK poprawione.zip
fly
Cromaniak
Wymiana innych walut na kuny już na miejscu tzn. w Chorwacji

Nieprzeczytany postnapisał(a) fly » 01.06.2017 22:00

Cze!
Mieszkam i pracuje w Norwegi, a co za ty idzie zarabiam korony norweskie. Niestety korony które wysłałem do Polski w okresie wielkanocnym gdzieś/jakoś się rozeszły i pasowałoby operację powtórzyć...niestety korona poleciała na "pysk" i jest to mało opłacalne. Nie wdając się w szczegóły, posiadam korony w gotówce i moje pytanie:
Czy koronę norweską wymienię w Chorwacji na kuny, a jeśli tak to gdzie-jaki bank byście polecali?
Ewentualnie...jeśli ktoś z Was wymieniać będzie euro, to czy nie byłoby kłopotem zapytać czy inne waluty też wymieniają?
Z góry dziękuję
pozdro
fly
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne.

Aktualne kursy walut (kuna) - strona 29
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Serwis Cro.pl Chorwacja Online wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja serwisu Cro.pl Chorwacja Online nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Forum wykorzystuje oprogramowanie M 2.0. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

chorwacja online - cro.pl 1999-2018