Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Akademia Języka Chorwackiego.

Dział dla miłośników nie tylko czystej turystyki i wypoczynku. Nauka języka chorwackiego. Tematy publicystyczne, historia, film, muzyka, literatura, sport i kuchnia chorwacka.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Leon
Cromaniak
Posty: 2350
Dołączył(a): 16.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leon » 01.12.2004 09:53

Dzien dobri, poniewarz mam malo czasu bende krutki:
molim stol za četri osobe prosze stol za czteri osobi

w restauracijach czensto proponuja rybi (nieraz za nieboticzna cene "oborita" jak lubin(brancin, smudut), komarča(orada, dorada) zubatac, škrpina, kovač, fratar, ovčica itp...). Zwiczaj jest taki ze jak sie zamawia ta ryba z gornej polki ze mozna ja obejrzec sprawdzic swiezosci wybrac ze wzglendu na wielkoszc i liczbe gosci przi stole. W ten sposob mozecie uniknoc to co mnie spotkalo 1990 roku w Karpaczu w hotelu Solni. Mianowicie zamowile golanke na piwie a oni my prziniosli golone ciezka chiba z 3 kilo. Nie bilo problemu z zaplaceniem ( wtedi Polska bila tanim krajem), ale tak sie niestety jeszcze robi w krajach tranzicijnich z opcokrajowcem. Wienc...
Molim pokažite nam ribu koju nudite..... Prosze pokazcie nam rybe ktora proponujecie
Diego M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 933
Dołączył(a): 28.02.2004
Re: Czasowniki

Nieprzeczytany postnapisał(a) Diego M » 01.12.2004 12:13

Pipi napisał(a):Oto odmiana czasowników, którą juz tu kiedys pisałam, więc mała powtórka się przyda :)))

czas teraźniejszy czasownika "być" (PREZENT na chorwacki)

ja sam mi smo
ti si vi ste
on , ona , ono je oni, ona , one su

czas przeszły czasownika "być" (PERFEKT na chorwacki)
ja sam bila (kobieta), ja sam bio (mężczyzna ) , ja sam bilo (r.nijaki )
ti si bila (bio, bilo )
on, ona ono je bila (bio, bilo )
mi smo bili (bile, bila)
vi ste bili (bile, bila)
oni su bili (bile, bila)

czas przyszły czasownika 'być" (FUTUR na chorwacki)
ja ću biti
ti ćes biti (nad c jest haczyk - wymawiamy jak sz )
on, ona, ono će biti
mi ćemo biti
vi ćete biti
oni, ona, ono će biti

odmiana czasownika mieć ( imati )
ja imam mi imamo
ti imaš vi imate
on ima oni imaju
czas przeszły:
ja sam imala (imao) mi smo imali
ona je imala vi ste imali
on je imao oni su imali

czas przyszły:
ja ću imati mi ćemo imati
ti ćeš imati vi ćete imati
on će imati oni će imati


Do Pipi
Proszę napisz jeszcze raz drugą osobę liczby pojedyńczej czsownika mieć w czasie przeszłym/chyba jest pominięta//.
:lol:
Mam jeszcze pytanie do naszych profesorów czy są przypadki w jęz.chorwackim. :lol:


pzdr :papa: :papa:
platon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3540
Dołączył(a): 03.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) platon » 01.12.2004 12:48

Leon napisał(a):Dzien dobri, poniewarz mam malo czasu bende krutki:
molim stol za četri osobe prosze stol za czteri osobi

w restauracijach czensto proponuja rybi (nieraz za nieboticzna cene "oborita" jak lubin(brancin, smudut), komarča(orada, dorada) zubatac, škrpina, kovač, fratar, ovčica itp...). Zwiczaj jest taki ze jak sie zamawia ta ryba z gornej polki ze mozna ja obejrzec sprawdzic swiezosci wybrac ze wzglendu na wielkoszc i liczbe gosci przi stole. W ten sposob mozecie uniknoc to co mnie spotkalo 1990 roku w Karpaczu w hotelu Solni. Mianowicie zamowile golanke na piwie a oni my prziniosli golone ciezka chiba z 3 kilo. Nie bilo problemu z zaplaceniem ( wtedi Polska bila tanim krajem), ale tak sie niestety jeszcze robi w krajach tranzicijnich z opcokrajowcem. Wienc...
Molim pokažite nam ribu koju nudite..... Prosze pokazcie nam rybe ktora proponujecie

A jaką rybę Leonie polecasz z tych wymienionych przez siebie ?
Piotr Lutynski
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1301
Dołączył(a): 04.02.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Piotr Lutynski » 01.12.2004 13:15

Leon napisał(a):W ten sposob mozecie uniknoc to co mnie spotkalo 1990 roku w Karpaczu w hotelu Solni. Mianowicie zamowile golanke na piwie a oni my prziniosli golone ciezka chiba z 3 kilo. Nie bilo problemu z zaplaceniem ( wtedi Polska bila tanim krajem), [CIACH]

Skad ja to znam.... :D

Piotr
Leon
Cromaniak
Posty: 2350
Dołączył(a): 16.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leon » 01.12.2004 13:30

...z historii
jolek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3457
Dołączył(a): 08.02.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) jolek » 01.12.2004 15:26

Mam jeszcze pytanie do naszych profesorów czy są przypadki w jęz.chorwackim.




To temat następnej lekcji, w czwartek :D
Diego M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 933
Dołączył(a): 28.02.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Diego M » 01.12.2004 15:44

Dzięki Ci Jolek-to do czwartku/ już jutro-ciekawe co będzie// :lol: :hut:


pzdr :papa: :papa:
MorskiPas
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3214
Dołączył(a): 13.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) MorskiPas » 01.12.2004 19:55

Ja przepraszam za nieobecność na pierwszej lekcji, ale kazali mi robić jakieś kalendarze. Wiem, że to żadne usprawiedliwienie i obiecuję poprawę.

A motywację do nauki mam, po tym jak kiedyś (dawno temu) zapytałem o drogę, a potem skręcałem na każdym skrzyżowaniu w prawo.

pozdraviam Krzysiek
Pipi
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 73
Dołączył(a): 14.05.2003
Nauka

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pipi » 01.12.2004 21:53

Ok, juz uzupełniam.
Druga osoba liczby pojedynczej czasownika miec w czasie przeszłym :
rodzaj meski : ti si imao
rodzaj zenski: ti si imala

Co do pytania o przypadki. Sa!! I to tyle samo co w języku polskimNominativ tko?sto? ( s z haczykiem)
Genitiv koga ? cega? (c z haczykiem
Dativ komu? cemu? ( c z haczykiem)
Akkusativ koga? sto? ( s z haczykiem)
Vokativ
Lokativ o komu? o cemu ? ( c z haczykime)
Instrumental s kim ? s cim ? ( c z haczykiem)

Pozdrawiam
Pipi
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 73
Dołączył(a): 14.05.2003
słówka

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pipi » 01.12.2004 22:00

Mam dla Was jeszcze pare słówek:

Poljska - Polska
Poljak - Polak
Poljakinja - Polka
domovina - ojczyzna
glavni grad - stolica
strani jezik - język obcy
maternji jezik - język ojczysty
platon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3540
Dołączył(a): 03.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) platon » 01.12.2004 23:02

MorskiPas napisał(a):Ja przepraszam za nieobecność na pierwszej lekcji, ale kazali mi robić jakieś kalendarze. Wiem, że to żadne usprawiedliwienie i obiecuję poprawę.

A motywację do nauki mam, po tym jak kiedyś (dawno temu) zapytałem o drogę, a potem skręcałem na każdym skrzyżowaniu w prawo.

pozdraviam Krzysiek

Myslę ,ze profesory u nas w cro wyrozumiałe.Wyższa konieczność.
Nieobecność usprawiedliwiona.
platon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3540
Dołączył(a): 03.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) platon » 01.12.2004 23:16

Leon napisał(a):Dzien dobri, poniewarz mam malo czasu bende krutki:
molim stol za četri osobe prosze stol za czteri osobi

w restauracijach czensto proponuja rybi (nieraz za nieboticzna cene "oborita" jak lubin(brancin, smudut), komarča(orada, dorada) zubatac, škrpina, kovač, fratar, ovčica itp...). Zwiczaj jest taki ze jak sie zamawia ta ryba z gornej polki ze mozna ja obejrzec sprawdzic swiezosci wybrac ze wzglendu na wielkoszc i liczbe gosci przi stole. W ten sposob mozecie uniknoc to co mnie spotkalo 1990 roku w Karpaczu w hotelu Solni. Mianowicie zamowile golanke na piwie a oni my prziniosli golone ciezka chiba z 3 kilo. Nie bilo problemu z zaplaceniem ( wtedi Polska bila tanim krajem), ale tak sie niestety jeszcze robi w krajach tranzicijnich z opcokrajowcem. Wienc...
Molim pokažite nam ribu koju nudite..... Prosze pokazcie nam rybe ktora proponujecie

,,Bedę krutki''.Ta wypowiedż Leona jest na pewno fascynująca dla ogółu.
Jak to przetłumaczyc na Polski?Bede sie streszczać?-ale to takie uroku nie ma.Leon jesteś Wielki.
MorskiPas
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3214
Dołączył(a): 13.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) MorskiPas » 01.12.2004 23:20

platon napisał(a):Nieobecność usprawiedliwiona.


Dziękuję Panie Dyrektorze.

A z tą synchronizacją wykładów to ja bym na Profesorów nie naciskał. Niech sobie będą nawet po 10 jednego dnia. I tak każdy czyta kiedy może i uczy się ile chce. Przynajmniej do pierwszego kollokwium.

pozdraviam MP
platon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3540
Dołączył(a): 03.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) platon » 01.12.2004 23:23

MorskiPas napisał(a):
platon napisał(a):Nieobecność usprawiedliwiona.


Dziękuję Panie Dyrektorze.

A z tą synchronizacją wykładów to ja bym na Profesorów nie naciskał. Niech sobie będą nawet po 10 jednego dnia. I tak każdy czyta kiedy może i uczy się ile chce. Przynajmniej do pierwszego kollokwium.

pozdraviam MP

Może i masz rację.Pozdrawiam.(Moze tylko dla mnie to było za duzo ,a zdolny jestem :wink:=
antek
Cromaniak
Posty: 1031
Dołączył(a): 21.05.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) antek » 02.12.2004 08:54

Zeszyt założony, pierwwsza lekcja Pipi i Jolka odrobiona...chyba nie będzie nudno w długie jesienne wieczory...
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Kultura chorwacka


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Akademia Języka Chorwackiego. - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone