Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Akademia Języka Chorwackiego Dla Początkujących.

Dział dla miłośników nie tylko czystej turystyki i wypoczynku. Nauka języka chorwackiego. Tematy publicystyczne, historia, film, muzyka, literatura, sport i kuchnia chorwacka.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Ellone
Odkrywca
Posty: 92
Dołączył(a): 20.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ellone » 28.10.2011 22:50

markasyt napisał(a):
Ellone napisał(a): Dobro veče jest bardziej serbskie (wg. chorwackich podrecznikow), ale 90% Chorwatow tak mowi. Jak ja mowilam dobra večer to wszyscy na mnie dziwnie patrzyli :D


Popieram stanowisko chorwackich podręczników - wieczór jest immanentną częścią nocy i jako taki (taka?) powinna byc' rodzaju żeńskiego. Historyczne pomyłki językowe powinny byc' naprawione.


:D Tak, jest rodzaju zenskiego ;) tak samo jak noć ;)
markasyt
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 342
Dołączył(a): 25.10.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) markasyt » 28.10.2011 22:51

expert666 napisał(a):jebiga ljudi


Prawdziwy expert :D
Ellone
Odkrywca
Posty: 92
Dołączył(a): 20.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ellone » 28.10.2011 22:56

markasyt napisał(a):
expert666 napisał(a):jebiga ljudi


Prawdziwy expert :D



hahahaha da ;)

od razu widac, ze jest stamtad ;) a wiesz o tym, ze Chorwaci szczyca sie tym, ze maja wymyslonych najwiecej przeklenstw? ;)
markasyt
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 342
Dołączył(a): 25.10.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) markasyt » 28.10.2011 23:03

Szczycą się różnymi dziwnymi rzeczami. Nie wiem tylko jeszcze co o tym wszystkim myślą normalni, zwykli Chorwaci.
Markasyt - nie idź tą drogą! To prowadzi do rozmowy o polityce.

AndrzejJ - uprzedziłem Cię :D sam się naprostowałem.
Ellone
Odkrywca
Posty: 92
Dołączył(a): 20.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ellone » 28.10.2011 23:10

markasyt napisał(a):Szczycą się różnymi dziwnymi rzeczami. Nie wiem tylko jeszcze co o tym wszystkim myślą normalni, zwykli Chorwaci. .


:D Wlasnie normalni zwykli Chorwaci tez duzo przeklinaja niestety ;)

Ten nasz expert tez jest normalny ;) napisal ze chetnie by nam pomogl, gdyby tylko mogl, ale z jego wyjasnien po chorwacku nikt z uczacych sie nic nie zrozumie ;)
markasyt
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 342
Dołączył(a): 25.10.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) markasyt » 28.10.2011 23:14

Po sezonie turystycznym od samego rana konoby pełne są ludzi. Coś trzeba robic', można przeklinac' lub wymyślac' przekleństwa :D

Ellone napisał(a): ale z jego wyjasnien po chorwacku nikt z uczacych sie nic nie zrozumie ;)


Sporo tu uczących się. Mam szanse zdobyc' tytuł prymusa i osła z oślej ławki jednocześnie.
Ellone
Odkrywca
Posty: 92
Dołączył(a): 20.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ellone » 28.10.2011 23:21

markasyt napisał(a):Po sezonie turystycznym od samego rana konoby pełne są ludzi. Coś trzeba robic', można przeklinac' lub wymyślac' przekleństwa :D

Ellone napisał(a): ale z jego wyjasnien po chorwacku nikt z uczacych sie nic nie zrozumie ;)


Sporo tu uczących się. Mam szanse zdobyc' tytuł prymusa i osła z oślej ławki jednocześnie.



hahaha :D osła dostaniesz jak bedziesz sie uczyl tak jak napisales 4 lata, a prymusa, jesli skonczymy ta ksiezke w 40 tygodni lub szybciej ;)
markasyt
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 342
Dołączył(a): 25.10.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) markasyt » 28.10.2011 23:23

No to w sobotę i niedzielę druga i trzecia lekcja z książki :!:

Bardzo mi się spodobało słowo "skończymy" :D
Ellone
Odkrywca
Posty: 92
Dołączył(a): 20.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ellone » 28.10.2011 23:43

W niedziele niestety juz wyjezdzam na dlugi weekend, ale jutro moze byc ;)

Czy sa jeszcze jakies pytania do pierwszego rozdzialu? Czy moge zalozyc, ze znasz tez odmiane czasownika živjeti? (ja živim, ti živiš, on živi...)
Nives
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 495
Dołączył(a): 13.10.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nives » 29.10.2011 09:47

expert666 napisał(a):jebiga ljudi


nemoj da se predajes, od tebe mogu da nauce psovke :P
Ellone
Odkrywca
Posty: 92
Dołączył(a): 20.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ellone » 29.10.2011 10:30

markasyt napisał(a):Rozumiem, wydźwięk taki ma książka wydana w 1985 roku. Zabytek wręcz :D


Mam jeszcze jedna ksiazke do nauki zeskanowana, ale ona juz jest calkiem serbska (i pisana cyrylica), ale za to nowa ;) (2005 rok)
Nives
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 495
Dołączył(a): 13.10.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nives » 29.10.2011 11:28

Ellone napisał(a):
markasyt napisał(a):Rozumiem, wydźwięk taki ma książka wydana w 1985 roku. Zabytek wręcz :D


Mam jeszcze jedna ksiazke do nauki zeskanowana, ale ona juz jest calkiem serbska (i pisana cyrylica), ale za to nowa ;) (2005 rok)



Ellone, czy ty uczysz sie chorwackiego na uczelni, czy sama?
expert666
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 48
Dołączył(a): 21.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) expert666 » 29.10.2011 11:48

LOL, treba sve znati :P :D xD
Ellone
Odkrywca
Posty: 92
Dołączył(a): 20.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ellone » 29.10.2011 12:03

Nives napisał(a):
Ellone, czy ty uczysz sie chorwackiego na uczelni, czy sama?


Gramatyki uczylam sie sama z tej starej ksiazki (wg mnie nalepiej tlumaczy gramatyke ze wszystkich ksiazek, dzieki temu, ze napisane jest doslowne tlumaczenie), a potem juz uczyl mnie znajomy z Chorwacji 2 lata , a po tych dwoch latach pojechalam na kurs chorwackiego do Zagrzebia i od razu wskoczylam na poziom B3/C1 :)

Z tym ze: codziennie sluchalam CMC i ogladalam wiadomosci i tlumaczylam bardzo duzo piosenek (tych ktore mi sie podobaly), czytalam ksiazki (mam ich sporo), ogladalam filmy i seriale (wspomniana Dolina Sunca i turecka 1001 noć z napisami), mam na kompie zainstalowanego Windowsa po chorwacku i MS Office, itd. ;)

Ale jeszcze raz musze podkreslic: bez pomocy znajomego z Chorwacji nigdy nie doszlabym do takiego poziomu bieglosci, na jakim jestem teraz. Bardzo wazna jest praktyka, a samemu ze soba trudno rozmawiac :D no i kto wtedy poprawialby błędy? ;)
markasyt
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 342
Dołączył(a): 25.10.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) markasyt » 29.10.2011 12:11

Obawiałem się, że ze słowa "skończymy" odczytałaś propozycję zakończenia lekcji, a mnie chodziło jedynie o formę gramatyczną :?

Ellone napisał(a):Mam jeszcze jedna ksiazke do nauki zeskanowana, ale ona juz jest calkiem serbska (i pisana cyrylica), ale za to nowa ;) (2005 rok)


Nie przeszkadza mi ani wydźwięk starej ani cyrylica nowej. W tym roku przejeżdżając przez Bośnię i Serbię zauważyłem ze zgrozą, że cyrylicę sylabizuję. Warto byłoby poc'wiczyc'.

Zamiłowanie do chorwackiego masz prywatne czy służbowe?
Ostatnio edytowano 29.10.2011 12:26 przez markasyt, łącznie edytowano 1 raz
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Kultura chorwacka


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Akademia Języka Chorwackiego Dla Początkujących. - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone