Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Akademia Języka Chorwackiego Dla Początkujących.

Dział dla miłośników nie tylko czystej turystyki i wypoczynku. Nauka języka chorwackiego. Tematy publicystyczne, historia, film, muzyka, literatura, sport i kuchnia chorwacka.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Ellone
Odkrywca
Posty: 92
Dołączył(a): 20.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ellone » 27.10.2011 00:32

Pytanie do osób chętnych do rozpoczęcia nauki: Od czego chcielibyście zacząć? Czy macie jakieś podstawy? Czy uczyliście się trochę np. z przetłumaczonych tekstów piosenek?
Nives
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 495
Dołączył(a): 13.10.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nives » 27.10.2011 07:42

ciekawy tytul tematu... 8) :P
markasyt
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 342
Dołączył(a): 25.10.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) markasyt » 27.10.2011 08:07

zawodowiec napisał(a):Markasyt, jak polejesz tej samej zacnej rakiji co ostatnio to się łatwiej będzie uczyć.


Ellone napisał(a):Pytanie do osób chętnych do rozpoczęcia nauki: Od czego chcielibyście zacząć? Czy macie jakieś podstawy? Czy uczyliście się trochę np. z przetłumaczonych tekstów piosenek?


W moim przypadku jedynymi podstawami do nauki serbskochorwackiego (dla AndrzeJa - chorwackiego :wink: ) są wspomniana rakija i doświadczenie nabyte w procesie jej nabywania. Zapasy rakiji są większe aniżeli to doświadczenie.

AndrzejJ. napisał(a):Nie skorzystamy z tego pedeefu. :D Możesz usiąść w oślej ławce,jest wolne miejsce po bazylu. :wink:


Nives napisał(a):ciekawy tytul tematu... 8) :P


AndrzeJ - więcej luzu, pliiiiiiz!
:wink:

Ellone napisał(a):Ja mam świetną książkę w pdfie do nauki języka, ale "serbskochorwackiego" ;) ale jeśli się zna różnice między ekawicą a jekawicą, to nie powinno być problemów z nauką :)


To się dobrze składa, bo w Czarnogórze, Bośni i Serbii też będzie można się dogadac'. Bardzo chętnie zasiadłbym z Tobą w tej oślej ławce
:D
Ellone
Odkrywca
Posty: 92
Dołączył(a): 20.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ellone » 27.10.2011 11:53

markasyt napisał(a):
To się dobrze składa, bo w Czarnogórze, Bośni i Serbii też będzie można się dogadac'. Bardzo chętnie zasiadłbym z Tobą w tej oślej ławce
:D


W każdym z krajów byłej Jugosławii można się porozumieć i po chorwacku i po serbsku, więc to akurat nie jest żaden argument "za" serbskim ;)
Poza tym ja mówię po chorwacku, typowych serbskich słówek prawie że nie znam, żadnych serbizmów nie używam (które na tym forum jednak się zdarzają, bo podejrzewam, że osoby studiujące język studiowały serbski, a dialektu chorwackiego uczyły się tak "z boku"), więc to, że uczyłam się podstaw gramatyki z serbskiej książki nie znaczy, że nie znam chorwackiego :D (to już jest bardziej do Andrzeja skierowane ;)).

Podaj maila, to wyślę Ci słownik na dobry początek ;) (o ile znasz angielski)
mirko
Rezydent
Avatar użytkownika
Posty: 3659
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirko » 27.10.2011 13:34

W byłej Jugosławii w szkole uczyłem chorwacko-serbski / serbsko-chorwacki język. Różnica codziennie rośnie między dwoma językami, z powodów politycznych.
Dzisiaj w Chorwacji, prawdziwy Chorwat jest ten, który mówi chorwacki język literacki :?

Języka polskiego nauczyłem się najbardziej przez oglądanie polskiej telewizji.

Moja żona jest z Polski i teraz po 30 latach pracy w szkole (uczyła biologii i chemii) mówi chorwacki język lepiej ode mnie.

Uważam, że nauka języka chorwackiego, przyczynia się najbardziej do oglądania Chorwackih programów telewizyjnych.
Ellone
Odkrywca
Posty: 92
Dołączył(a): 20.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ellone » 27.10.2011 14:46

mirko napisał(a):
Uważam, że nauka języka chorwackiego, przyczynia się najbardziej do oglądania Chorwackih programów telewizyjnych.


Nie tylko programów, ale przede wszystkim seriali :) (polecam wszystkim znającym już podstawowe słówka i czasy serial "Dolina Sunca", można znaleźć na necie). Ja uczyłam się także poprzez tłumaczenia chorwackich piosenek, no i najważniejsza jest praktyka z osobą stamtąd, ale o tym każdy wie :)
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107665
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 27.10.2011 15:31

Ellone napisał(a):
mirko napisał(a):
Uważam, że nauka języka chorwackiego, przyczynia się najbardziej do oglądania Chorwackih programów telewizyjnych.


Nie tylko programów, ale przede wszystkim seriali :) (polecam wszystkim znającym już podstawowe słówka i czasy serial "Dolina Sunca", można znaleźć na necie).


Piosenkę Dolina sunca znam :D
Ellone
Odkrywca
Posty: 92
Dołączył(a): 20.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ellone » 27.10.2011 15:51

Janusz Bajcer napisał(a):
Ellone napisał(a):
Nie tylko programów, ale przede wszystkim seriali :) (polecam wszystkim znającym już podstawowe słówka i czasy serial "Dolina Sunca", można znaleźć na necie).


Piosenkę Dolina sunca znam :D


Zawsze to coś ;) A tu są linki do wszystkich odcinków do ściągnięcia:
http://www.warezhr.org/forum/showthread ... lina+sunca

Z tym, że trzeba się zarejestrować.
mirko
Rezydent
Avatar użytkownika
Posty: 3659
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirko » 27.10.2011 16:58

Dla początkujących, polecam piosenkę , tylko dwa słowa, które są często używane w języku chorwackim :wink:
Let3 feat Seve - kurcem u čelo :wink:
twister07
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3071
Dołączył(a): 24.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) twister07 » 27.10.2011 20:26

to ja chętnię się przyłączę :) o ile będzie od podstaw ;)
AndrzejJ.
zbanowany
Posty: 7149
Dołączył(a): 01.12.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) AndrzejJ. » 27.10.2011 21:08

twister07 napisał(a):to ja chętnię się przyłączę :) o ile będzie od podstaw ;)

Jak już rzekł zawodowiec podstawa to rakija.Jak właściwie się tą rakiję produkuje i jakie składniki wchodzą w jej skład. :wink:
twister07
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3071
Dołączył(a): 24.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) twister07 » 27.10.2011 21:30

jak to jak?

tak ;)

Obrazek
AndrzejJ.
zbanowany
Posty: 7149
Dołączył(a): 01.12.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) AndrzejJ. » 27.10.2011 21:42

twister07 napisał(a):jak to jak?

tak ;)

Obrazek

Zdjęcie dobre ,ale produkcję tego trunku wytłumacz po chorwacku. :wink: Ciekawe jak po chorwacku jest stonka? :D
twister07
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3071
Dołączył(a): 24.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) twister07 » 27.10.2011 21:48

AndrzejJ. napisał(a):Zdjęcie dobre ,ale produkcję tego trunku wytłumacz po chorwacku. :wink: Ciekawe jak po chorwacku jest stonka? :D


jak się nauczę chorwackiego to wam wszystko wytłumaczę ;)

po chorwacku oczywiście :lol:
Ellone
Odkrywca
Posty: 92
Dołączył(a): 20.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ellone » 27.10.2011 22:21

Ja moge sie podjac tego zadania (ale nie sama), ale pod warunkiem, ze wszyscy zainteresowani przeczytaja strony ponumerowane na dole w pliku od 9 do 13:
http://www.speedyshare.com/files/309552 ... wa_itp.pdf

Mozna wiecej, ale akcent na tym poziomie nie jest wazny, najwazniejsza jest wymowa.

Zeby mi tu nikt nie czytal č jako ć bo udusze ;)

stronka po chorwacku to stranica, strona to strana, "ica" na koncu slowa, to przewaznie zdrobnienie, ale jesli chodzio o strone internetowa, to zawsze mowi sie stranica ;)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Kultura chorwacka


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Akademia Języka Chorwackiego Dla Początkujących. - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone