Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

A na stronach NFZ...

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
nocad
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 55
Dołączył(a): 21.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) nocad » 10.07.2013 12:28

jest ważna 6 miesięcy
toomas
Cromaniak
Posty: 690
Dołączył(a): 03.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) toomas » 10.07.2013 12:30

Ja kupuje dodatkowe nawet dla samego dentysty..licho ni śpi :) A dodatkowo jadę z dzieciakiem więc wolę nie ryzykować. Poza zdrowotnym kupuje też OC w życiu prywatnym bo nie wiadomo czy dzieciak czegoś nie zmajstruje :)
tier
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 39
Dołączył(a): 25.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) tier » 18.07.2013 15:47

EKUZ wcześniej też wyrabialiśmy (na wszelki wypadek w drodze do Chorwacji). Ubezpieczenie dodatkowe też zawsze wykupywaliśmy, przydało się 3 razy na 4 wyjazdy - oprócz pierdółek typu jeżowiec w nodze syna i angina u córki - to zaliczyłem jednodniowy pobyt w szpitalu z tomografią głowy.
bodzio_gdańsk
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 334
Dołączył(a): 09.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) bodzio_gdańsk » 18.07.2013 16:35

Jako autor tego postu muszę wypowiedzieć sie po załatwieniu sprawy.Karty wyrobiłem w NFZ Gdańsk w przeciągu 30 minut a byłem 15 w kolejce - więc bardzo sprawnie to idzie.Dodatkowe ubezpieczenie w Unice dla czterech osób koszt 176 złotych wykupione na 13 dni.W drogę ruszamy 27 lipca i już jesteśmy gotowi.
pozdrawiam wszyskich z cro.pl
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 18.07.2013 16:42

tier napisał(a):to zaliczyłem jednodniowy pobyt w szpitalu z tomografią głowy.

a wszystkiemu winna ta rakija :?: :cry:
tier
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 39
Dołączył(a): 25.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) tier » 19.07.2013 01:17

JackDaniels;) napisał(a):
tier napisał(a):to zaliczyłem jednodniowy pobyt w szpitalu z tomografią głowy.

a wszystkiemu winna ta rakija :?: :cry:

Jak już gdzieś pisałem, najbardziej wolę wino, z wysokoprocentowtch to ew. i przede wszystkim Laphroig. :P
Nagła utrata przytomności, spowodowana (zapewne) zbyt szybkim tempem zmiany pozycji horyzontalnej w wertykalną o nieprzyzwoicie (na urlopie) wczesnej porze.
Bubek74
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 116
Dołączył(a): 09.06.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bubek74 » 19.07.2013 07:23

Sama karta EKUZ to jeszcze nie wszystko...trzeba wiedzieć że w innych państwach większość usług laboratoryjnych czy szpitalnych jest płatna.
Na karte to można iść do zwykłego lekarza, a jeśli chodzi o transport sanitarny to wszystko jest i tak dodoatkow płatne pomimo ma się tą kartę. We wszystkich krajach nawet pobyt w szpitalu jest częściowo odpłatny. Tylko u nas w "kraju tak bogatym" jest wszystko za free :)
Więc warto dodatkowo wykupić ubezpieczenie zdrowotne bo i tak wydanie karty EKUZ jest za darmo...
pilach
Globtroter
Posty: 38
Dołączył(a): 23.06.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) pilach » 19.07.2013 09:06

Jestem teraz w Rogoznicy.Dwa dni temu korzystałem z usług laboratoryjnych w Trogirskiej Przychodni która znajduje się przy Starym Mieście obok dużego parkingu.Dostałem rozporządzenie w okienku że częśc usług jest płatna.Wyszczególnione są tam wszystkie kraje Unijne.Mojemu dziecku wbiło się szkło w nogę.Usługa oczyszczenia rany kosztowała 55 kun.Antybiotyk 87 kun.Nigdy nie korzystałem z NFZ na wyjazdach zagranicznych.Bo jak mam coś przez nich załatwic to lepiej do grobu położyc się.Ja zawsze wykupuję Wojażera w PZU.Infolinia działa non stop do Polski.Po powrocie zgłaszam to i odzyskuje kasę na konto.W zeszłym roku uległem wypadkowi na rowerze w Makarskiej.Przewieziony byłem do szpitala karetką.Opatrzony zszywany prześwietlany itd.Wszystko załatwiał Wojażer telefonicznie przez tłumacza.Jedynie 40 kun płaciłem za prześwietlenie dodatkowe czaszki bo chciałem dla świętego spokoju.Koszt Wojażera za ubezpieczenie 20 dniowe w tym roku za 4 osoby 256,00 zł.I pamiętac że jak ktoś jest chory na choroby przewlekłe warto zaznaczyc tą opcję w ubezpieczeniu.Pozdrowionka z Rogoznicy upalnej od rana.
marek_k
Croentuzjasta
Posty: 221
Dołączył(a): 08.07.2004
EKUZ czy dobrowolne ubezpieczenie, a może jedno i drugie?

Nieprzeczytany postnapisał(a) marek_k » 26.07.2013 08:23

W tym roku niektórzy z nas wyrabiali EKUZ przed wyjazdem do Chorwacji. Inni ubezpieczali się tak jak w przeszłości. Zastanawiam się co zrobić, a mianowicie czy EKUZ wystarczy czy ubezpieczyć się dodatkowo.
Czy dobrze rozumiem, że EKUZ powinien nam dać bezpłatną opiekę medyczną w publicznej służbie zdrowia w Chorwacji? Inaczej mówiąc, w razie wypadku zawiozą nas do szpitala, będą leczyli zgodnie z miejscowymi procedurami, a gdy zachorujemy, będziemy mogli po prostu pójść do lekarza w publicznej przychodni (lub opłacanego z publicznych środków) i uzyskać poradę?
Jeżeli tak, to co w takim razie daje nam dobrowolne ubezpieczenie? Czy dobrze rozumiem, że w zasadzie nic oprócz wygody? W razie kłopotów ubezpieczyciel zorganizuje nam prywatną wizytę u lekarza 24 h na dobę przez 7 dni, a więc odpada ewentualne czekanie w kolejkach (pewnie też są jak w Polsce). Gdyby przydarzyło się jakieś większe nieszczęście i potrzebna byłaby hospitalizacja, to po prostu nie będą w szpitalu bawili się w weryfikację EKUZ (w końcu od miesiąca są dopiero w UE), tylko będziemy bez większych zastrzeżeń obsługiwani? Aha, i jeszcze dostaniemy zwrot za przepisane leki, bo w publicznym systemie musielibyśmy zapłacić.
Jeżeli jest jak opisałem powyżej, to osobiście wolałbym się ubezpieczyć dodatkowo, aby nie mieć wygodę korzystania z opieki medycznej w razie potrzeby. Jednak zastanawiam się czy jest w tym układzie wysoko ubezpieczać się od kosztów leczenia szpitalnego, co zwykle zalecają agenci ubezpieczeniowi, i co mocno podnosi składkę.
Flacha
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 171
Dołączył(a): 09.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Flacha » 26.07.2013 09:31

Ja wyrabiam EKUZ i dodatkowo się ubezpieczam jak zawsze przed wyjazdem za granicę. EKUZ nic nie kosztuje a myślę że warto mieć.
Bubek74
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 116
Dołączył(a): 09.06.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bubek74 » 26.07.2013 09:54

Zrozumcie, że na całym świecie świadczenia medyczne czy to laboratoryjne czy szpitalne czy jakie kolwiek inne są częściowo ODPŁATNE !!! Karta EKUZ nie zwalnia z tych odpłatności. Poprostu tak jest wszędzie. Tylko u nas w kraju tzn. "bogatym kraju" cała służba zdrowia jest za free!!!
Wszędzie za granicą czy to pobyt w szpiatlu czy transport sanitarny są częściow PŁATNE!!!
Jeżeli nie ma się karty EKUZ wtedy odpłatność jest w 100% bo traktują nas jak osobę nieubezpieczoną i trzeba bulić wszędzie i za wszystko. Posiadając kartę płacimy tylko to co pomimo naszego ubezpeiczenia i tak jest płatne...
Więc brać karte EKUZ a dodatkowo się ubezpieczyć i wtedy to co zapłacimy z własnej kieszeni odda nam ubezpieczalnia.
marek_k
Croentuzjasta
Posty: 221
Dołączył(a): 08.07.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) marek_k » 26.07.2013 10:06

Ale po co się tak drzesz dramatycznie jakbyśmy tu wszyscy byli stadem baranów, a Ty jeden najmądrzejszy?
Jeżeli masz taką dokładną wiedzę, to napisz równie dokładnie czego nie dostaniemy w ramach EKUZ, a co da nam dodatkowe ubezpieczenie. Sformułowanie "na całym świecie świadczenia medyczne czy to laboratoryjne czy szpitalne czy jakie kolwiek inne są częściowo ODPŁATNE !!!" jest mało precyzyjne i nie wnosi nic nowego do dyskusji. Z Twojego postu bynajmniej nie wynika za które badania trzeba będzie zapłacić pomimo posiadania EKUZ.
Bubek74
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 116
Dołączył(a): 09.06.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bubek74 » 26.07.2013 11:28

Po pierwsze to się nie dre dramatycznie i nie uważam się za najmądrzejszego. Ty napisałeś 4 posty wyżej wywód, który staram ci z lekka wyjaśnić. Tak ciężko Ci iść do NFZ i będziesz wiedział wszystko na ten temat...Jakie świadczenia są odpłatne to zależy indywidualnie od kraju w którym aktualnie sie znajdujemy. Ty widze żadasz żeby Ci podac konkretne świadczenie, które jest płatne i ile. Ale o to musisz pytać w Ministerstwie Zdrowia kraju którym jesteś zainteresowany.
Nie ma tak, jak napisałeś, że czegoś w ramach EKUZ nie dostaniemy...dostaniemy wszystko tylko niektóre świadczenia będą niestety płatne. Z twoich postów domyślam się, że nigdy nie miałeś do czynienia z kartą EKUZ, tzn jak byś ją kiedykolwiek brał z NFZ to byś wiedział, że we wniosku o wydanie karty pisze się gdzie się jedzie tzn. do jakiego kraju i dostaje się ulotkę informacyjną odnośnie leczenia w danym kraju. Nie jest to może całkowite kompedium wiedzy na temat leczenia w danym kraju ale już podstawowe informacje są.

Zachęcam do lektury:
Zgodnie z unijnymi/wspólnotowymi przepisami o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, w szczególności art. 19 ust. 1 i art. 27 ust. 1 rozporządzenia nr 883/2004, art. 25 pkt A ust. 3 rozporządzenia nr 987/2009 oraz Decyzji nr S3 na podstawie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) osobie przebywającej tymczasowo w innym państwie członkowskim UE/EFTA przysługują te wszystkie rzeczowe świadczenia zdrowotne, które:
-są niezbędne z medycznego punktu widzenia z uwzględnieniem charakteru tych świadczeń i czasu trwania pobytu,
-zostały udzielone w celu uniknięcia sytuacji, w której pacjent byłby zmuszony do powrotu na terytorium państwa ubezpieczenia, aby uzyskać potrzebne leczenie.

Zatem przez pojęcie świadczenia niezbędnego należy rozumieć każde świadczenie, co do którego lekarz zadecyduje, że zachodzi konieczność jego udzielenia z uwagi na stan zdrowia w jakim znajduje się pacjent, tak, aby nie musiał on wracać do swojego państwa właściwego czyli państwa ubezpieczenia celem uzyskania leczenia.

W celach weryfikacyjnych, trzeba okazać EKUZ bezpośrednio w placówce służby zdrowia - lekarzowi lub administracji szpitala. W niektórych państwach wraz z kartą EKUZ wymagane jest okazanie dowodu tożsamości - preferowany paszport.

Nie jest wystarczające podanie lekarzowi samego numeru identyfikacyjnego karty. Lekarz musi osobiście zobaczyć kartę, zweryfikować zawarte na niej dane pod kątem zgodności
ze wzorem określonym w przepisach unijnych.

Należy mieć na względzie to, że w ramach przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, z opieki medycznej na podstawie EKUZ można korzystać wyłącznie
u świadczeniodawców/lekarzy, którzy funkcjonują w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej w państwie pobytu
marek_k
Croentuzjasta
Posty: 221
Dołączył(a): 08.07.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) marek_k » 26.07.2013 11:39

No dobrze, potraktujmy zatem pisanie wersalikami i po 3 wykrzykniki w kilku miejscach, jako wyraz ekspresji, a nie internetowego krzyku.
Wygląda na to Kolego sympatyczny, że w gruncie rzeczy nie wiesz nic konkretnego o tym co nam daje dodatkowe ubezpieczenie w porównaniu do EKUZ ponad te udogodnienia, o których pisałem. Z Twojego postu także nie wynika, abyś miał jakiekolwiek pojęcie o tym w jaki sposób i w jakim zakresie w Chorwacji będą realizowane bezpłatne świadczenia z użyciem EKUZ.
Ale to miło, że się starasz pomóc. Dziękuję.
Mosqito
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 845
Dołączył(a): 28.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mosqito » 26.07.2013 12:07

Ja Ci odpiszę:
1. jak komuś się nie daj Boże coś stanie i trafi do szpitala, tam go zoperują i doprowadzą do stanu takiego że dalszy pobyt w szpitalu nie będzie bezwzględnie konieczny (a dla szpitala nieopłacalny) to jak go wypiszą a stan jego zdrowia będzie wymagał transportu medycznego do miejsca zamieszkania to EKUZ go nie pokryje. Czyli za ambulans (ewentualnie samolot medyczny) do PL zabuli z własnej kieszeni.
2. Jak nieszczęście będzie poważniejsze i skończy się śmiercią to transportu zwłok do kraju EKUZ też nie pokryje. A tego się prywatnym autem nie przewozi.
To tak na szybko. Więcej przypadków opiszą Ci inni.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone