Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

A Irlandia podobno jest taka zielona ...

Jedną z największych atrakcji Irlandii jest grobowiec Newgrange. Obiekt ten wybudowany został około 3200 roku p.n.e., co czyni go najstarszym znanym grobowcem z systemem korytarzy na świecie. Newgrage jest o kilkaset lat starszy niż piramidy w Gizie. Najstarszy pub w Europie znajduje się właśnie w Irlandii. Jest to „Sean’s Bar”, niewielki pub umiejscowiony w Athlone. Według badań archeologicznych został on otwarty już około 900 roku.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4592
Dołączył(a): 03.04.2014
A Irlandia podobno jest taka zielona ...

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 25.05.2014 21:10

A Irlandia podobno jest taka zielona...
Tak śpiewał Kowalski i miał stuprocentową rację.
Przekonałam się o tym osobiście i teraz chcę się z Wami podzielić wrażeniami z Irlandii Południowej.
Przejrzałam forum i znalazłam jedną relację z Irlandii napisaną w roku 2010 przez e-lkę. Niestety nie mogę w niej obejrzeć zdjęć. Nie widzę zdjęcia, lecz słowo "obrazek". Po kliknięciu w to słowo lewym przyciskiem myszy nie ma żadnej reakcji, po kliknięciu prawym przyciskiem myszy i wybraniu opcji "pokaż obrazek" pokazuje się informacja "nie udało się nawiązać połączenia". Może ktoś wie dlaczego.
Z opisów wynika, że e-lka odwiedziła między innymi te same miejsca co ja, ale nie wszystkie, w związku z tym zdecydowałam się, że spróbuję, może moja relacja wzbudzi zainteresowanie. Jeśli tak, to napiszcie, czy jesteście nią zainteresowani.
To tyle tytułem wstępu. Teraz już zacznę.
Do Irlandii Południowej wybraliśmy się na zaproszenie naszych znajomych, którzy osiedli w tym kraju na stałe. Wylatywaliśmy z Pyrzowic 6 lipca 2011 roku. Lot był wieczorny, więc lecieliśmy w kierunku zachodzącego słońca. Przelecieliśmy nad Morzem Północnym, Anglią, Morzem Celtyckim i wreszcie zobaczyliśmy Irlandię. Zbliżając się do lotniska w Cork samolot obniżał lot i wlatując nad teren Irlandii Południowej byliśmy już zupełnie nisko nad ziemią. Wiedziałam, że Irlandia jest zielona, ale czegoś takiego się nie spodziewałam. Zieleń w różnych odcieniach i tylko gdzieniegdzie pojawiał się inny kolor. Rewelacja.
Fotki z podróży

Nad Morzem Północnym
7.jpg

16.JPG

20.JPG


Nad Morzem Celtyckim
21.JPG

22.JPG

24.JPG


Już widać Irlandię
25.JPG

26.JPG

27.JPG

28.JPG

29.JPG

30.JPG

31.JPG

32.JPG

33.JPG

34.JPG

35.JPG

36.JPG

37.JPG


Lotnisko w Cork
40.JPG

41.JPG
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 25.05.2014 21:23

dhmegi napisał(a):Przejrzałam forum i znalazłam jedną relację z Irlandii napisaną w roku 2010 przez e-lkę. Niestety nie mogę w niej obejrzeć zdjęć.

Widocznie niektóre relacje są niewidzialne. ;)
Pomogę Ci - parę fotek możesz zobaczyć również tutaj.

Pozdrawiam,
Wojtek
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4592
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 25.05.2014 21:43

Franz napisał(a):
dhmegi napisał(a):Przejrzałam forum i znalazłam jedną relację z Irlandii napisaną w roku 2010 przez e-lkę. Niestety nie mogę w niej obejrzeć zdjęć.

Widocznie niektóre relacje są niewidzialne. ;)
Pomogę Ci - parę fotek możesz zobaczyć również tutaj.

Pozdrawiam,
Wojtek


Witaj Franz. Dzięki za podpowiedź.
Przeszukując forum nie natrafiłam na Twoją relację z prostego powodu. Otóż skorzystałam ze spisu treści utworzonego przez wojan-a, a w nim Twoja relacja nosi tytuł "Anglia i Walia", więc nawet do niej nie zajrzałam. Dopiero przesłany przez Ciebie link skierował mnie w rejony odwiedzone przez Ciebie w Irlandii. Nie byłam w tych miejscach, więc z chęcią poczytam Twoją relację.

Pozdrawiam, Gosia
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 25.05.2014 21:50

dhmegi napisał(a):Przeszukując forum nie natrafiłam na Twoją relację z prostego powodu. Otóż skorzystałam ze spisu treści utworzonego przez wojan-a, a w nim Twoja relacja nosi tytuł "Anglia i Walia", więc nawet do niej nie zajrzałam. Dopiero przesłany przez Ciebie link skierował mnie w rejony odwiedzone przez Ciebie w Irlandii. Nie byłam w tych miejscach, więc z chęcią poczytam Twoją relację.

Bo Irlandia nie jest jeszcze skończona - na razie podążam południem, ale to jest objazd całej wyspy.

W międzyczasie zmieniłem ten podany wcześniej link. Początkowo wskazywał na zdezelowany dystrybutor paliwa, jako symboliczny start wędrówki, ale potem sobie przypomniałem, że zajawkowe fotki były prezentowane przez kilka wcześniejszych stron, dlatego zmieniłem ten link i teraz wskazuje już na celtycki krzyż.

Chętnie prześledzę Twoje miejsca w Irlandii. :)

Pozdrawiam,
Wojtek
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18196
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 25.05.2014 23:56

Irlandia zielona jest i to bardzo 8)

Muszę przyznać , że polubiłem bardzo Twoje relacje , Gosiu , dlatego będę tu częstym gościem


Pozdrawiam
Piotr
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 26.05.2014 07:37

Coś czuję, że będzie fajowa relacja ;)

Chętnie pooglądam tą irlandzką zieleń.
Serdecznie pozdrawiam :)
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107608
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 26.05.2014 08:11

Kiedyś lądowałem w Anglii :lol: pora na Irlandię :wink:
Paulka
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 497
Dołączył(a): 16.07.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Paulka » 26.05.2014 10:01

Mnie się w tym roku wakacyjna Anglia nie kroi, więc chociaż na Irlandię zerknę. :wink:
agata26061
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3616
Dołączył(a): 04.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) agata26061 » 26.05.2014 15:03

Ja również z chęcią zerknę. Czekam na ciąg dalszy :D
Anai
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3715
Dołączył(a): 08.11.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Anai » 26.05.2014 15:11

Paczam i ja :)
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4592
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 26.05.2014 17:20

Witam chętnych do czytania relacji z Irlandii Południowej: Franz, piotrf, Roxi, Janusz Bajcer, Paulka, agata26061, Anai i zabieram się do dalszego pisania.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4592
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 26.05.2014 17:35

Z lotniska w Cork odebrała nas koleżanka i pojechaliśmy do Tralee, gdzie mieszkają nasi znajomi.
Zajechaliśmy na miejsce około godziny 22 czasu irlandzkiego. Kolacja, długie polaków rozmowy przy trunkach przywiezionych z Polski i spać poszliśmy dopiero nad ranem. Dobrze że po przebudzeniu się ujrzeliśmy na szybach krople deszczu, to nie było nam żal dnia spędzonego na odsypianiu. Po południu wybraliśmy się na zwiedzanie Tralee, ale pogoda nie zachęcała do dłuższych spacerów. Ostatecznie spacer skończyliśmy na piwie i racząc się Guinness-em wdychaliśmy klimat typowego irlandzkiego pubu.
Tego dnia poszliśmy spać wcześniej, bo następnego mieliśmy zaplanowaną wycieczkę do Parku Narodowego Killarney.

zwierzątko domowe naszych znajomych
P7070196.JPG


P7070203.JPG


Park w Tralee
P7070222.JPG


P7070223.JPG


Kościół rzymskokatolicki St John's w Tralee
P7070224.JPG


P7070226.JPG


P7070230.JPG


P7070240.JPG


Tutaj nie muszę chyba opisywać zdjęcia - patrzysz i wszystko jasne (a może ciemne)
P7070243.2.jpg
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4592
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 26.05.2014 20:49

8 lipca 2011

Pobudka, śniadanie, przygotowania do wyjazdu. W co się ubrać, będzie padać czy nie. Na razie jest ciepło, ale może zrobić się chłodniej, itd….. Dobrze że mamy samochód, to można zabrać ciuchy na wszelkie możliwe warunki atmosferyczne.
No, wreszcie wyruszamy i kierujemy się do Parku Narodowego Killarney, położonego w pobliżu miasta Killarney w hrabstwie Kerry i zajmującego ponad 10 tys. ha. Park założono w 1932 roku, natomiast w 1981 roku został uznany za rezerwat biosfery UNESCO.
Załączam mapkę gdzie zaznaczyłam przejechaną przez nas drogę oraz miejsca, w których byliśmy:
1. Punkt widokowy Ladies View
2. Wodospad Torc
3. Muckross House & Gardens
4. Muckross Abbey
5. Ross Castle
Mapka Parku Narodowego Killarney.jpg


Mijamy miasto Killarney, skąd krótkim odcinkiem (ok. 15-20 km) Ring of Kerry (samochodowy szlak turystyczny o długości ok. 180 km, biegnący wokół półwyspu Iveragh) jedziemy dalej w kierunku południowym. Dojeżdżamy bez żadnych przystanków prawie do samych granic Parku Narodowego Killarney i zatrzymujemy się w punkcie widokowym nazywanym Ladies View. Ponoć widok z tego miejsca należy do najpiękniejszych i najbardziej znanych w Killarney. Przebywa tu zawsze mnóstwo turystów. Skąd się wzięła taka nazwa. Otóż w 1861 roku miejsca te odwiedziła Królowa Victoria wraz ze swoją świtą. Wszyscy byli oczarowani widokiem z tego miejsca, i właśnie ten wspaniały widok (a nie miejsce) na ich cześć otrzymał nazwę Ladies View.
Jest tam mały parking na około 30 samochodów, sklepik z pamiątkami Ladies Views Industries O’SHEA oraz mały pub o nazwie Ladies Views Pub, w którym wypiliśmy piwo (ja kawę) i zjedliśmy lody. Następnie odbyła się sesja zdjęciowa. Deszcz nie padał, ale było pochmurno. Mimo tego widok był rewelacyjny, taki dostojny i ponury. Tereny widokowe wydawały się takie odległe i niedostępne. Jak pięknie musi tam być przy słonecznej pogodzie. Jedynie samochody stojące na parkingu zakłócają harmonię tego miejsca. Aby pozbyć się ich z kadru aparatów fotograficznych trzeba się pomiędzy nimi przeciskać i przystanąć na samym brzegu parkingu, który od "widoku" oddzielony jest niewysokim (ok. 50 cm) kamiennym murkiem.
Po tym, jak nacieszyliśmy oczy pięknym widokiem ruszyliśmy z powrotem w kierunku Killarney.

1.jpg


1) IMG_2676.jpg


66.jpg
Ostatnio edytowano 26.05.2014 21:08 przez megidh, łącznie edytowano 1 raz
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4592
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 26.05.2014 20:59

Następny przystanek – Wodospad Torc

Wodospad Torc stanowi jeden z obowiązkowych przystanków w Parku Narodowym Killarney.
Położony jest u podnóża góry Torc na rzece Owengarriff, która wypływa z gór do jeziora Muckross. Aby dostać się do wodospadu należy zostawić samochód na niewielkim parkingu przy Ring Of Kerry (ok. 7 km od miasta Killarney) i udać się pieszo w kierunku południowo-wschodnim. Do wodospadu wiedzie ścieżka wśród pięknych drzew porośniętych mchem. Jeśli jesteśmy turystami pieszymi możemy dostać się tam bezpośrednio z miasta Killarney (około 6 km) trasą w ramach tzw. Kerry Way (Szlak Kerry), który stanowi odpowiednik Ring of Kerry (Pętli Kerry) dla turystyki pieszej. Cała trasa Kerry Way to około 213 km).
Nazwa wodospadu pochodzi z irlandzkiej legendy, według której Torc (dzik) w pobliżu wodospadu zabił legendarnego bohatera irlandzkiego nazywanego Fionn Mac Cumhail. Według legendy to właśnie Fionn Mac Cumhail zbudował Groblę Olbrzyma, po której miał przejść suchą nogą do Szkocji a także pewnego razu wyrwał z ziemi część Irlandii, aby rzucić nią w swojego przeciwnika, lecz nie trafił i kawał ziemi wylądował w Morzu Irlandzkim, stając się Wyspą Man, zaś miejsce z którego zaczerpnął ziemi, stało się jeziorem Lough Neagh.
Wodospad ma 18 metrów wysokości, a huk spadającej z niego wody słychać na długo przed tym, zanim się go zobaczy. Ścieżka obok wodospadu prowadzi na szczyt zbocza, z którego jest podobno przepiękny widok na jeziora.
Niestety pogoda popsuła nam przyjemność oglądania tego miejsca, bowiem zaczął padać deszcz i nie zdecydowaliśmy się na wejście na szczyt.

77.jpg


3.jpg
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4592
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 26.05.2014 21:11

Muckross House & Gardens

Muckross House - piękna wiktoriańska rezydencja z 1843 roku i jeden z najsłynniejszych pałaców w Irlandii. Jego wnętrza ilustrują styl życia ziemiaństwa tych czasów, a pomieszczenia w suterenach ukazują warunki pracy służby pałacowej. Zwiedzanie możliwe tylko z przewodnikiem (maksymalna liczba osób: 35, czas trwania - 55 minut), więc my nie skorzystaliśmy z wejścia do Domu Muckross.
Ogrody Muckross House słyną na całym świecie ze swego piękna. Szczególnie podziwiane są ich wspaniałe kolekcje azalii i rododendronów. My obeszliśmy te ogrody i faktycznie robią wielkie wrażenie. Teren jest tam rozległy, wielkie przestrzenie, ogromne trawniki, różnorodna roślinność, wspaniały widok na Jezioro Leane. Nie można było koło tego przejść obojętnie. Na czas zwiedzania ogrodów rozjaśniło się, deszcz nie padał i nawet nieśmiało wyglądało słoneczko.

4.jpg


5.jpg


6.jpg


7.jpg


8.jpg


9.jpg
Następna strona

Powrót do Irlandia - Éire



cron
A Irlandia podobno jest taka zielona ...
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone