Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

4 dalmatyńskie wyspy - Hvar, Brač, Korčula i Vis

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
heca7
Cromaniak
Posty: 624
Dołączył(a): 03.01.2010
Re: 4 dalmatyńskie wyspy wg Hercklekota

Nieprzeczytany postnapisał(a) heca7 » 02.11.2015 20:22

A ja nie mogę się doczekać Korculi :wink: W przyszłym roku jedziemy do Prizby i pożądam każdej relacji na ten temat :D
Hercklekot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1267
Dołączył(a): 23.10.2011
Re: 4 dalmatyńskie wyspy wg Hercklekota

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 02.11.2015 20:52

Nie będę jakoś specjalnie przedłużał relacji z Povlji - wyselekcjonowałem sobie określoną liczbę zdjęć a i chronologicznie jesteśmy już raczej przy końcu. Na weekend będzie już Prižba.
heca7
Cromaniak
Posty: 624
Dołączył(a): 03.01.2010
Re: 4 dalmatyńskie wyspy wg Hercklekota

Nieprzeczytany postnapisał(a) heca7 » 02.11.2015 23:12

Super. Czekam niecierpliwie :wink:
Hercklekot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1267
Dołączył(a): 23.10.2011
Re: 4 dalmatyńskie wyspy wg Hercklekota

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 03.11.2015 13:27

Nas czas pobytu w Povlji powoli dobiega końca. Mieliśmy do dyspozycji pełne 2 tygodnie, jednak "czystego" pobytu na Braču było z tego 11 dni, 2 dni zajęły Plitvice i dojazd, 1 dzień to powrót.

Porządkując chronologicznie zdjęcia zwróciłem uwagę, że opuściłem gdzieś dzień w którym byliśmy w Postirze. No cóż, to było już 3 lata temu i troszkę mi się zatarła kolejność. Zapraszam więc do Postiry:

Zwiedzanie zaczynamy od nadmorskiej promenady. Miasteczko jest fajnie położone, otwarte na morze, można sobie wynająć apartman przy samej linii brzegowej i dosłownie z progu skakać do wody. Podobne usytuowanie domków w mieście widzieliśmy później np. w Komižy na Visie.

Obrazek

Jako, że jest już popołudnie szybko łapie nas głód i zasiadamy w nadbrzeżnej restauracyjce zaraz obok miejsca, z którego zrobione było poprzednie zdjęcie.

Obrazek

Skuša czyli makrelka była smaczna i niedroga, a co najważniejsze pojawiła się na stole błyskawicznie.

Obrazek

"Miejska" plaża w Postirze jest całkiem całkiem - woda czysta, widok fajny, obok knajpka: czemu nie!
Ostatnio edytowano 04.11.2015 03:26 przez Hercklekot, łącznie edytowano 2 razy
Hercklekot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1267
Dołączył(a): 23.10.2011
Re: 4 dalmatyńskie wyspy wg Hercklekota

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 03.11.2015 13:33

Nie decydujemy się jednak na kąpiel - nie mamy z sobą nawet ręcznika. Za to idziemy w kierunku zachodnim cały czas nadmorską promenadą. Myślę, że kto był w Postirze ten robił zdjęcia w tym miejscu 8)

Obrazek

Obrazek

Port:

Obrazek

Wchodzimy głębiej w miasteczko. Zabudowa miejscami troszkę "włoska", przynajmniej tak się kojarzy. Co do Włoch jeszcze jedna uwaga: Włosi okupowali Brač do 1943 roku, potem przyszli Niemcy. Brač sporo ucierpiał w czasach II WŚ : sąsiednią Pučišćę Włosi podpalili, w paru innych miasteczkach znajdowaliśmy tablice poświęcone zabitym w egzekucjach - to już niemiecka sprawka. Warto pamiętać, że wyspa wyzwoliła się spod okupacji (mimo iż formalnie przynależała do NDH) w 1944 roku. Miał wtedy miejsce desant z wyspy Vis. Obiecałem sobie, że o historii napiszę trochę więcej przy okazji relacji z Visu - tam będzie odpowiednie otoczenie (Titova špilja).

Obrazek

Obrazek

Spacer po miasteczku kończymy przy kościele.

Obrazek
Hercklekot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1267
Dołączył(a): 23.10.2011
Re: 4 dalmatyńskie wyspy wg Hercklekota

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 03.11.2015 14:28

Zostały nam dwa dni pobytu na wyspie - wybieramy się na ostatnią wycieczkę. Najpierw Hacjenda i Dol czyli uzupełnienie zakupów spożywczych u kilku gospodarzy. Potem krótki wypad do Splitskiej: była ona wielokrotnie opisywana na forum, często bardzo entuzjastycznie. My wpadliśmy dosłownie na chwilkę.

Obrazek

Obrazek

Szczególnie podobały mi się urokliwe wille z pięknymi ogrodami. Urokliwie miejsca.

Obrazek

Obrazek

We wrześniu jest tu bardzo cichutko i spokojnie. W jedynej otwartej knajpce kelner z melancholią w oczach podaje nam kawę, zamieniamy parę słów. Jeszcze krótki spacer i wyjeżdżamy...
Hercklekot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1267
Dołączył(a): 23.10.2011
Re: 4 dalmatyńskie wyspy wg Hercklekota

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 03.11.2015 14:43

Każdy, kto choć trochę eksplorował Brač już wie, gdzie teraz jesteśmy.

Obrazek

Nerežišća - kolejna perełka wewnątrz wyspy.

Arena zmagań sportowo - towarzyskich

Obrazek

Idziemy w kierunku dużego kościoła

Obrazek

Z zasady nie opisuję zabytków: nie będę przepisywał przewodników, tutaj chodzi tylko o impresje. Nerežišća była w dawnych czasach stolicą wyspy. Z tamtych czasów zachował się pochodzący z 1545 roku słup sztandarowy.

Obrazek

Obok symbolu władzy taka rzeźba - bardzo sugestywna i zmysłowa:

Obrazek
Hercklekot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1267
Dołączył(a): 23.10.2011
Re: 4 dalmatyńskie wyspy wg Hercklekota

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 03.11.2015 14:51

Dochodzimy do kościoła na szczyt wzgórza. Jest magicznie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jak zwykle nie ma w ogóle ludzi dookoła. Zachwycamy się piękną architekturą, detalami z bračkiego kamienia, pięknymi lwami na starych, łuszczących się drzwiach kościoła.

Nerežišća to absolutnie "must see" na wyspie. Malutka w sumie wioseczka a tyle pięknych miejsc!
Hercklekot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1267
Dołączył(a): 23.10.2011
Re: 4 dalmatyńskie wyspy wg Hercklekota

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 03.11.2015 19:00

Ostatni dzień - nie licząc wyjazdowego... Nie ruszamy się z Povlji: oczywiście idziemy pływać.

Obrazek

Obrazek

Żona pruje fale - puszczam ją tak daleko tylko z bojką ratunkową.

Obrazek

Najbliższe otoczenie

Obrazek

Volviakowi też daliśmy popatrzeć ostatni raz na naszą plażę

Obrazek

Co tu napisać? Minęło jak z bicza strzelił. Zresztą byliśmy pewni, że następne wakacje też będą na 100% w Chorwacji, z tym że wtedy w planach był Pelješac... A póki co było trochę smuuuuuutno.

Obrazek

Ostatnio edytowano 03.11.2015 19:11 przez Hercklekot, łącznie edytowano 1 raz
Hercklekot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1267
Dołączył(a): 23.10.2011
Re: 4 dalmatyńskie wyspy wg Hercklekota

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 03.11.2015 19:05

Raniutko wstajemy, żeby zdążyć na prom w Sumartinie. Mamy zamiar jechać "na raz" całą drogę - z małą drzemką w aucie po drodze (tylko ja prowadzę). Całe szczęście melancholia z poprzedniego dnia minęła i myślimy już tylko o tym, że już za niedługo będą następne wakacje!

Obrazek

Czas na subiektywne podsumowanie:

1. Nie zamierzam porównywać Hvaru i wyspy Brač - obie są piękne choć miejscami bardzo różne. Może na Braču łatwiej o fajne i niezatłoczone plaże w bezpośrednim sąsiedztwie miasteczek. Jest trochę "luźniej".

2. To był nasz drugi wyjazd, nabraliśmy nieco doświadczenia, poruszaliśmy się sprawniej, mieliśmy też więcej czasu niż na Hvarze. Naprawiliśmy też błąd z poprzedniego roku i pojechaliśmy autkiem z klimą - niebo a ziemia...

3. Nie jest złym pomysłem jechać na przełomie sierpnia i września a nawet na sam wrzesień - jest spokojniej, luźniej, są dojrzałe owoce, a pogoda znośniejsza - na Hvarze upały były niemożliwe (lipiec), auto bez klimy, apartman też bez. Tutaj pełen luksus - tam musieliśmy oszczędzać, tutaj już nie. Różnica w wydatkach? Tam 10 dni i około 5500 zł wydane (krócej, tańszy apartman), tutaj 14 dni łącznie z Plitvicami i ok 8000 zł. na dwie osoby nie żałując sobie niczego.

4. Warto bardzo dokładnie wybrać miejsce pobytu i apartman, najłatwiej posiłkując się po prostu innymi relacjami, google street view i uważnym przeglądaniem stron z ofertami. Povlję polecam każdemu, kto szuka spokoju, łatwego dostępu do czyściutkiego i niezatłoczonego Jadrana a także tym, którzy lubią mieć pod bokiem dobrze wyposażony sklep i 2-3 fajne knajpki. Jak ktoś lubi jest też "większe" miasto: Supetar, zapewne można też znaleźć jakieś miejsca na robinsonady (choć może nie aż tyle jak na wschodnim Hvarze).

5. Zwiedzać też jest co - urocze miasteczka, Vidova, Bol, Blaca i wiele innych atrakcji o których nie napisałem, bo nas tam nie było - ale do znalezienia w innych relacjach... Polecam szczególnie wjechać w środek wyspy i odkryć takie cudeńka jak np. Dol. Podsumowując - Brač jest "uniwersalną" wyspą: dla leniuchów, dla turystów, dla amatorów plażowania. Może tylko nie dla imprezowiczów - ale zawsze Makarska pod bokiem...

6. Dla nas na pewno do powtórki - niezaliczony poważnie Supetar, w ogóle: Sutivan, Bol, Pustinja Blaca, plaże w okolicach Sumartina... Czasami po prostu woleliśmy poleniuchować na "swojej plaży" w Povlji - zgodnie z zasadą, że lepsze jest wrogiem dobrego :wink:
Ostatnio edytowano 15.07.2017 23:24 przez Hercklekot, łącznie edytowano 4 razy
Hercklekot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1267
Dołączył(a): 23.10.2011
Re: 4 dalmatyńskie wyspy wg Hercklekota

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 03.11.2015 23:54

"Coś się kończy coś się zaczyna" jakby powiedział Pan Andrzej S. Nadszedł lipiec 2013 roku, spakowaliśmy manatki i ruszyliśmy na podbój wyspy nr 3 czyli Korčuli! Co ciekawe, wcale tego nie planowaliśmy... Na tapecie przez całą zimę był Peljesač, a dokładniej Potočine albo Borak-Dingač. Jak to zwykle bywa "osiołkowi w żłoby dano, w jeden owies w drugi siano..." i nie mogliśmy się długo zdecydować. A to wymarzona kwatera już zajęta, a to "może znajdziemy coś lepszego" itp itd. Koniec końców chyba w kwietniu, kiedy dla mnie jest już deadline i musiałem zgłosić urlop w robocie nie miałem jeszcze pojęcia gdzie pojedziemy.
Priorytety też się zmieniały - byliśmy z żoną bardzo zmęczeni pracą, szczególnie mi jakoś ten początek 2013 dał solidnie w kość. Marzyło mi się miejsce, gdzie tylko parę schodków i już morze, pierwsza linia itp. Wakacje raczej "leżące i plażujące" do góry wentylem, bez napinania się na jakieś maksymalne zwiedzanie, odkrywania fantastycznych zatoczek, zaliczanie kolejnych miasteczek. Po prostu byłem wypluty i chciałem się solidnie pobyczyć nad Jadranem, dobrze zjeść, napić się winka i niczym nie przejmować. I jakoś tak "zupełnie przypadkiem" znalazłem całkiem fajny apartman, w całkiem ciekawym miejscu, wolny w terminie nam odpowiadającym, ale w... Prižbie na Korčuli. Szast prast i po krzyku - zaklepane, jedziemy!
Hercklekot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1267
Dołączył(a): 23.10.2011
Re: 4 dalmatyńskie wyspy wg Hercklekota

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 04.11.2015 00:10

Mam nadzieję, że się autorzy nie obrażą, ale jest na forum kilkanaście(...dziesiąt) REWELACYJNYCH relacji z Korčuli, o znacznie większej niż będzie ta moja poznawczej zawartości, z doskonałymi opisami i zdjęciami. Podam linki, bo warto:

ArliJ - Szlakiem korczulańskich plaż

Maslinka - Tęcze Korčuli...

i moja ulubiona :

Marsallah - Korčula 2011 - najlepsze z najlepszych

Oczywiście to tylko trzy wybrane, za to moich ulubionych autorów...
Hercklekot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1267
Dołączył(a): 23.10.2011
Re: 4 dalmatyńskie wyspy wg Hercklekota

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 04.11.2015 00:50

Trasa Andrychów - Zwardoń - Bratysława - 86-tką przez Węgry -Rédics i obiad w knajpce przy granicy "klękajcie narody, takie dobre" :D dalej Lendava - Mursko Središće (tam wypłata kun z bankomatu Zagrebačka Banka) - wjazd na autostradę w Čakovcu - Posedarje (nocleg tranzytowy), następnego dnia skok - Split i prom do Vela Luka.

Co ciekawego w podróży? Bardzo uśmialiśmy się z różnicy pomiędzy tym co przedstawiał booking.com jako nasz nocleg w Posedarje a stanem faktycznym. Apartman miał wielkość schowka na szczotki a reklamowane "sea view" było malusieńkim skrawkiem Jadrana widocznym chyba z dachu tej "posiadłości". Poza tym nikt za bardzo nie kumał skąd się wzięliśmy i co to w ogóle za rezerwacja... No ale po całym dniu podróży po prostu padliśmy na twarz i rano dalej w drogę. No hard feelings :mrgreen: Od tej pory jak ktoś rzuci hasło "sea view" to dostajemy kolki ze śmiechu na samo wspomnienie. Samo miejsce było do granic możliwości przeludnionym mini-
kempingiem z budynkiem, w którym w podobnych "schowkach na szczotki" mieszkało chyba 30-40 osób, a wszystko to ogrodzone i upchnięte na maksymalnie małym i stromym terenie. Jak ja coś takiego znalazłem? Chyba mnie Bóg opuścił... Zdjęć tej katastrofy nie mam, na PW mogę ostrzec przed tym "rajem" każdego.

Całe szczęście nasz docelowy apartman w Prižbie wynagrodził to wszystko z nawiązką. Ale zanim Prižba to meldujemy się w Splicie i płacimy za najdroższe do tej pory bilety na prom do Vela Luki (chyba źle odmieniam). Co ciekawe nawet prom na Vis będzie tańszy...
Hercklekot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1267
Dołączył(a): 23.10.2011
Re: 4 dalmatyńskie wyspy wg Hercklekota

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 04.11.2015 13:42

Na promie podziwiamy widoki, ekscytacja taka sama, jak za pierwszym razem. Wypływamy ze Splitu:

Obrazek

Obrazek

Miejscóweczki znalezione, można się zrelaksować... Na początek przy barze, potem wyskoczymy na górny pokład.

Obrazek

Ani się obejrzeliśmy a już koło Hvaru przepływamy - ale widoki!!! Fortica (Španjola) prezentuje się elegancko. Powoli otwiera się też widok na zatokę portową.

Obrazek

Obrazek

Ciekawe pływadełko - to małe czerwone - jakaś zabawkowa łódź podwodna ?

Obrazek

Obrazek

Latarnia na wysepce

Obrazek
Hercklekot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1267
Dołączył(a): 23.10.2011
Re: 4 dalmatyńskie wyspy wg Hercklekota

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 04.11.2015 14:08

Zdjęcia takie nierówne kolorystycznie, bo zupełnie niepotrzebnie włączył mi się tryb "żywych kolorów" i z leksza przesadziła maszyna...

Tymczasem dobijamy do Vela Luki

Obrazek

Nie spieszymy się za bardzo - pozwalamy sznurowi aut wyjechać i "wsiąknąć" w wyspę. Spokojnie robimy zakupy w "Tommym". Ciekawostka - w mieście ulice i obale mają numerki a nie nazwy... Tommy jest przy ulicy czterdziestej siódmej :)

Duże zakupy na początku to dobry pomysł, nie trzeba później się martwić, że zabrakło wody albo czego tam... Tak jak pisałem mam zamiar przynajmniej przez pierwsze dni moczyć cielsko w Jadranie i nie ruszać się nigdzie.

Lecimy 118-tką na Blato, a potem odbijamy w prawo na Prižbę. Korčula zaskakuje nas zielenią - jest inaczej niż na Braču i Hvarze. Za Blatem otwierają się ciekawe widoczki

Obrazek

Obrazek

Zjeżdżamy w dół ku południowemu wybrzeżu... Przejeżdzamy przez (a raczej nad)Prižbą kierując się w stronę półwyspu Priščapac - tak gdzieś w połowie długości drogi pomiędzy miejscem, z którego cyknąłem ostatnią poniższą fotkę a widocznym dobrze półwyspem jest nasza kwatera. Nawigacja prowadzi w punkt.

Obrazek

Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
4 dalmatyńskie wyspy - Hvar, Brač, Korčula i Vis - strona 14
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone