Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

4 dalmatyńskie wyspy - Hvar, Brač, Korčula i Vis

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Hercklekot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1268
Dołączył(a): 23.10.2011
Re: 4 dalmatyńskie wyspy wg Hercklekota

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 02.11.2015 01:47

Warto zajrzeć do gospodarstw po drodze bo można kupić sobie w normalnych cenach wino, oliwę, miód, dżem figowy i różne inne przetwory. Co ciekawe niektórzy nie reklamują się w ogóle - pewnie, żeby nie musieć opodatkowywać działalności :wink: "Bračką spiżarnię" odwiedziliśmy potem jeszcze przed samym wyjazdem, uzupełniając zjedzone i wypite zapasy.

Droga zaczyna iść w górę, teren po bokach się zmienia

Obrazek

Przy wjeździe do samej wioseczki ciekawe - no właśnie co? Jaskinie ?

Obrazek

I wreszcie Dol. Cisza aż w uszach dzwoni, stare budynki, klimacik...

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Hercklekot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1268
Dołączył(a): 23.10.2011
Re: 4 dalmatyńskie wyspy wg Hercklekota

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 02.11.2015 01:52

Okazuje się jednak, że jest tu jakieś życie :smo:

Obrazek

Obrazek

także wykute w kamieniu:

Obrazek

oraz zaprzęgnięte do pomnażania dobrobytu mieszkańców ku uciesze turystów :mrgreen:

Obrazek
Hercklekot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1268
Dołączył(a): 23.10.2011
Re: 4 dalmatyńskie wyspy wg Hercklekota

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 02.11.2015 02:01

Osiołkowi oszczędziliśmy pracy - zresztą na mój widok (a raczej moich kilogramów) biedny magarac włączył "wsteczny" i nijak nie dał się przyprowadzić z powrotem. A wcale nie chciałem go dosiadać... :hut:

Dol zrobił na nas ogromne wrażenie. Można chodzić i chodzić, odkrywać zakamarki, focić domy, krajobraz i detale. Chyba wtedy tak naprawdę zakochałem się w Dalmacji na zabój i wiem, że jeżeli tylko będzie można to przynajmniej trzy,cztery razy na każde pięć lat będę wracał!

Obrazek

Fajna prasa: XIXw z Triestu...

Obrazek
Hercklekot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1268
Dołączył(a): 23.10.2011
Re: 4 dalmatyńskie wyspy wg Hercklekota

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 02.11.2015 02:07

Szczęśliwi i zauroczeni lądujemy na koniec w wiejskiej konobie. Jest pyszne jedzenie, jeszcze lepsze wino, powietrze drga, czas się po prostu zatrzymał... Małżonka chyba też zadowolona :D

Obrazek
krombocher
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 647
Dołączył(a): 07.07.2010
Re: 4 dalmatyńskie wyspy wg Hercklekota

Nieprzeczytany postnapisał(a) krombocher » 02.11.2015 12:22

Trochę czasu zbierałeś siły na ciąg dalszy, ale jak ruszyłeś to "z kopyta" i teraz trudno mi nadążyć. Mimo to czekam z niecierpliwością na kolejne odcinki i kolejne wyspy.
Pozdrav
K
Hercklekot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1268
Dołączył(a): 23.10.2011
Re: 4 dalmatyńskie wyspy wg Hercklekota

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 02.11.2015 15:42

krombocher napisał(a):Trochę czasu zbierałeś siły na ciąg dalszy, ale jak ruszyłeś to "z kopyta" i teraz trudno mi nadążyć. Mimo to czekam z niecierpliwością na kolejne odcinki i kolejne wyspy.
Pozdrav
K


Trochę miałem zawirowań zawodowych i nie było czasu a przede wszystkim nastroju na pisanie... Przed nami jeszcze dwie wyspy i relacje będą się wydłużać, bo im świeższe wspomnienia, tym więcej się pamięta - można więcej napisać. Pozdrawiam serdecznie!
Hercklekot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1268
Dołączył(a): 23.10.2011
Re: 4 dalmatyńskie wyspy wg Hercklekota

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 02.11.2015 16:13

Następny dzień po wizycie w Dolu spędzamy "u siebie" w Povlji. Zaczął się wrzesień i miejscowość radykalnie opustoszała. Wcale nam to nie przeszkadza, wręcz przeciwnie. Pogoda jest wietrzna, morze zmieniło kolor, pojawiły się fale. Korzystamy z tego i pływamy aż do zmęczenia, potem przerwa na obiad w konobe "Kala" nieopodal i znowu nad wodę.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Fascynujące jest to połączenie morza z surowością wysokich gór. Cieszy nas ta zmiana pogody, to że Jadran "ożył", stał się granatowy.

Obrazek

Obrazek
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14797
Dołączył(a): 02.08.2008
Re: 4 dalmatyńskie wyspy wg Hercklekota

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 02.11.2015 16:23

Dol jest bardzo klimatyczny i wcale się nie dziwię, że jest u Ciebie na pierwszym miejscu :)

Dla mnie to jednak inna kategoria: miejscowości w interiorze :) Trochę inna specyfika i moim zdaniem trudno je porównać z tymi na wybrzeżu.
Hercklekot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1268
Dołączył(a): 23.10.2011
Re: 4 dalmatyńskie wyspy wg Hercklekota

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 02.11.2015 16:56

Wieczór spędzamy na "proszonej" kolacji u naszych gospodarzy. Ojciec Ennia grilluje na wysuszonych gałązkach winorośli ryby, Ivana (żona Ennia) zrobiła pyszne sałatki. Od wyjazdu na Hvar trochę podciągnąłem się w chorwackim i mogę też pogadać sobie z dzieciakami i dziadkiem. Popijamy wino i travaricę, Ennio opowiada o niełatwym, ale pięknym życiu na wyspie. Mieszka tu od dziecka...
Oni i pewnie wiele innych rodzin muszą w sumie zarobić w 4 miesiące na cały rok, całe szczęście mają jeszcze dom w Makarskiej, który też na lato wynajmują. Bezrobocie jest spore, niełatwo o dobrą stałą pracę. Tak, nigdzie nie jest lekko, nawet w takim pięknym miejscu.
W mojej głowie zaczyna powoli kiełkować myśl, która w sumie nie daje mi spokoju do dziś. A może by tak na emeryturze, jakiś mały domek... Póki co, to tylko rojenia, ale przeglądam od czasu do czasu ogłoszenia na chorwackim rynku nieruchomości i jakąś na jakąś ruderę na Pelješcu, oczywiście nie przy morzu można by się pokusić. He he he - oczywiście praktyczne strony takiego przedsięwzięcia to już inna sprawa, poza tym faktycznie za cenę normalnego mieszkania w PL (w niedużym mieście) można tu faktycznie nabyć tylko bardzo stary wiejski dom do remontu, z dala od czegokolwiek, często na stoku, bez mediów. Ale to temat na inną opowieść, wracamy na Brač.

Obrazek
Hercklekot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1268
Dołączył(a): 23.10.2011
Re: 4 dalmatyńskie wyspy wg Hercklekota

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 02.11.2015 17:01

maslinka napisał(a):Dol jest bardzo klimatyczny i wcale się nie dziwię, że jest u Ciebie na pierwszym miejscu :)

Dla mnie to jednak inna kategoria: miejscowości w interiorze :) Trochę inna specyfika i moim zdaniem trudno je porównać z tymi na wybrzeżu.


Heh, tak to już jest z tymi klasyfikacjami: w sumie Povlja też przepiękna i otrzymuje nr 1 w kategorii "miejscowości nadbrzeżne" :) U Ciebie pewnia Supetar wygrywa? Niestety nasze zdjęcia z Supetru nie zachowały się - jeszcze na miejscu przypadkowo skasowałem je z karty pamięci.
Hercklekot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1268
Dołączył(a): 23.10.2011
Re: 4 dalmatyńskie wyspy wg Hercklekota

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 02.11.2015 17:29

Następnego dnia wybieramy się na południowe wybrzeże wyspy. W planie jest Bol i Murvica. Po drodze jednak odchodzi mnie ochota na łażenie po miasteczku i omijając Bol kierujemy się szutrówką prosto do Murvicy. Zlatni Rat oglądamy z daleka...

Obrazek

Widoki cudne, winnica na stoku korzysta z południowej ekspozycji na słoneczko

Obrazek

Roślinność egzotyczna i wybujała

Obrazek

Dojeżdżamy do pierwszego parkingu, wypakowujemy bambetle plażowe i szukamy jakiejś spokojnej miejscówki.

Obrazek

Znajdujemy ustronny kącik z mikro-plażą i dalej już tylko relaks, słonce, samotny biały żagiel etc.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Hercklekot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1268
Dołączył(a): 23.10.2011
Re: 4 dalmatyńskie wyspy wg Hercklekota

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 02.11.2015 17:31

Murvica nieodparcie kojarzy nam się bardziej z Hvarem i jego południowym, zatunelowym wybrzeżem. Fantastyczna miejscówka do plażowania, choć nie eksplorowaliśmy jej tak dokładnie jak np Maslinka.
lotnikwsk
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2214
Dołączył(a): 21.09.2013
Re: 4 dalmatyńskie wyspy wg Hercklekota

Nieprzeczytany postnapisał(a) lotnikwsk » 02.11.2015 18:53

Fajne fotki :)
Dobrze Ci idzie z tymi wyspami :wink:
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012
Re: 4 dalmatyńskie wyspy wg Hercklekota

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 02.11.2015 19:29

Hercklekot napisał(a):Murvica nieodparcie kojarzy nam się bardziej z Hvarem i jego południowym, zatunelowym wybrzeżem.

Też wydaje mi się, że jest wiele podobieństw między tymi dwoma wyspami zarówno w ukształtowaniu powierzchni (pd i płn strona każdej) jak i w dalmatyńskim klimacie miasteczek. Na Hvarze jest pewnie więcej urokliwych zatoczek z cudnymi plażami łatwiej dostępnych od lądu (to mnie zachwyciło), za to Brač ma chyba często fajniejsze plaże w samych miasteczkach. No i na Braču jakby trochę bardziej urzekły mnie ślady historii: Pustinja Blaca, Zmajeva Špilja, w małej Povlji pozostałości bazyliki sprzed półtora tysiąca lat (!) - to wszystko zrobiło wrażenie. Na Hvarze też byłam w Špilji Sv. Nedjelji - ale bez przewodnika wprowadzającego szerzej w kontekst historyczny i klimat miejsca to już nie to samo.
Dla mnie sama Povlja też była strzałem w dziesiątkę - choć plaże w Murvicy i za nią są o wiele piękniejsze. :)
Sorry za te zakłócenia w relacji - ale bardzo mnie ona wciąga, pewnie dlatego, że jestem świeżo po Braču. :wink:
Hercklekot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1268
Dołączył(a): 23.10.2011
Re: 4 dalmatyńskie wyspy wg Hercklekota

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 02.11.2015 19:38

Danusiu, pisz jak najwięcej! I nie waż się za to przepraszać :lol: Jak czytałem relacje innych na forum, to bardzo mi się podobało, że każdy kto chciał dokładał coś od siebie. Tak ma być !
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
4 dalmatyńskie wyspy - Hvar, Brač, Korčula i Vis - strona 13
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone