Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

4 dalmatyńskie wyspy - Hvar, Brač, Korčula i Vis

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Hercklekot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1267
Dołączył(a): 23.10.2011
Re: 4 dalmatyńskie wyspy wg Hercklekota

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 30.10.2015 09:39

W Hacjendzie najpierw uderzamy do środka i ucinamy sobie pogawędkę z dwudziestoparoletnim synem właścicieli. Jest do kupienia "medalowa" oliwa, naprawdę fantastyczna, są cudowne naleweczki (szczególnie wiśniowa), jest i wino, które nie do końca nam podchodzi - szczególnie czerwone. Coś chyba lekko zakażone... Sama konoba to po prostu część dużego gospodarstwa: większość rzeczy jest produkowana na miejscu. Fajne miejsce, będziemy tu jeszcze kilka razy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Czekając na jedzenie zamawiamy półliterek białego, dostajemy domowy kukurydziany chlebek z oliwą i ziołami na przystawkę. Oliwa - jeszcze raz powtarzam, klękajcie narody!

Obrazek

Obrazek
Hercklekot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1267
Dołączył(a): 23.10.2011
Re: 4 dalmatyńskie wyspy wg Hercklekota

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 30.10.2015 09:47

Jest coraz fajniej... Dyskretna muzyczka, zapachy z grilla miło drażnią nosy. Oprócz nas tylko jedna para gości - jest już koniec sezonu urlopowego i to widać, poza tym pora dosyć wczesna jak na obiady w Cro.
Co jedliśmy? Kalmary i jagnięcinę (nie załapała się na zdjęcie, bo za szybko zniknęła :oops: )

Obrazek

Po obiedzie jeszcze coś na trawienie, parę zakupów "na wynos". Ufff - Hacjendę polecam każdemu: ze względu na wspaniały klimat, estetykę miejsca, wyborną kuchnię i sympatycznych właścicieli. Ceny - nie zabiją :oczko_usmiech:
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012
Re: 4 dalmatyńskie wyspy wg Hercklekota

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 01.11.2015 14:14

Przejeżdżaliśmy parę razy koło słynnej już na forum Haciendy - rzeczywiście, ładnie wyglądają te budynki. Niestety, jakoś nie było czasu zajrzeć do środka... :(


Kalmary wyglądają... hmmm... egzotycznie. :mrgreen:
Skusiłam się w tym roku po raz pierwszy na kalmarowe krążki w panierce w Panoramie w Splitskiej. Trochę mnie kosztowało pokonanie wewnętrznych oporów, ale umotywowana przykładem córki (Mamo, ja próbuję każdego nowego dania, żeby sprawdzić jak smakuje...) wchłonęłam porcję i... :roll: No może jest to coś innego i ciekawego w smaku, pewnie były też dobrze przyrządzone, panierka pyszna i chrupiąca, ale... teraz otwieram się na inne potrawy a do tej już raczej nie wrócę. :mrgreen: :wink: Może to dlatego, że nie zajrzałam do Haciendy... :oczko_usmiech:
Hercklekot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1267
Dołączył(a): 23.10.2011
Re: 4 dalmatyńskie wyspy wg Hercklekota

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 01.11.2015 16:06

Hmmm - jakby to powiedzieć: niech każdy je to, co lubi, ja akurat wszystko co pływa w morzu lubię. Kalmary w sumie nie są jakieś bardzo "egzotyczne" w smaku - skuś się kiedyś na grillowane właśnie, bo takie "prżene" w panierce to nie wszystko.
Hacjenda nie jest jakąś wielką rewelacją kulinarną dla wszystkich, ale ma swoje zdecydowane plusy: przede wszystkim jest domowo, sympatycznie, prawie 100% rzeczy z własnego gospodarstwa. Jest prosto i naturalnie, bez zadęcia. Wszystko jest świeże, przepisy są proste: jak ryba to po prostu grill + oliwa + zioła. Jak warzywa to podobnie. Mięsko też - najprostsza obróbka i na talerz. Chleb własnego wypieku, oliwa własna, alkohole też.
Fajne jest umiejscowienie - nie mają zbyt wiele konkurencji :D Da się do bardzo późna posiedzieć bez tłumów pod chmurką, jest przestrzeń, jest atmosfera, mili ludzie. Na każdym wyjeździe jakaś knajpa zarabia tytuł "konoby sezonu" i akurat padło na Hacjendę. Jako człowiek, który na urlopie jest jeszcze bardziej leniwy niż zwykle nie szukam jakiś "kwadratowych jaj" i jak mi coś pasuje to powtórzę to 2-3 razy. Także kończąc wątek "Hacjendy" - subiektywnie dla mnie extra, ale odwiedziłem raptem 5-6 konob na Braču, a więc ekspertem nie jestem.
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012
Re: 4 dalmatyńskie wyspy wg Hercklekota

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 01.11.2015 17:40

Hercklekot napisał(a):skuś się kiedyś na grillowane właśnie

Może spróbuję. :wink: Po tych ostatnich jakoś bliżej mi było do podejścia mojego małżonka, który z zasady nie jada stworzeń mających więcej niż 4 kończyny. :wink:

Trochę żałuję, że nie wpadliśmy do Haciendy.

Ciekawa jestem dalszego ciągu Brača. :)
Hercklekot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1267
Dołączył(a): 23.10.2011
Re: 4 dalmatyńskie wyspy wg Hercklekota

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 01.11.2015 18:07

Fajnie, że piszesz, przynajmniej ta relacja nie jest monologiem :)
Pamiętam, że tamtej nocy po wizycie w Hacjendzie stanęliśmy na wzgórzach nad Povlją i cyknąłem parę nocnych zdjęć. Teraz tak na nie patrzę i widzę, że w ogóle ich nie obrobiłem, nawet nie wyprostowałem.

Obrazek

Obrazek

Spać się nie chciało, noc była młoda i pachnąca, postanowiliśmy jeszcze popstrykać w samym miasteczku.

Obrazek

Obrazek

Tutaj konoba "Stara Uljara". Tę odradzam: zgodnie z nazwą smażą na starym oleju, co chluby im nie przynosi... Piszę to na podstawie własnych doświadczeń - to było jedyne kulinarne rozczarowanie na Braču.

Obrazek

Obrazek

I dalej port i okolice...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

duchy jakieś...

Obrazek
Hercklekot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1267
Dołączył(a): 23.10.2011
Re: 4 dalmatyńskie wyspy wg Hercklekota

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 01.11.2015 18:40

Następnego dnia upały nieco zelżały a my ruszyliśmy pooglądać sobie inne miasteczka. Na pierwszy ogień poszła Pučišća. Klimatyczne miasteczko obchodziliśmy niespiesznie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Co mi się podoba? Wszystko! Fajna architektura, brak wszechobecnego w Polsce kiczu, kolorowych reklam i bałaganu wizualnego :wink: Perełka! Ratusza strzeże lew.

Obrazek

Obrazek

No i Klesarska Škola - uczą rzeźbić w kamieniu.

Obrazek

Efekty (prace dyplomowe ?) znajdziemy w całym miasteczku.

Obrazek

Obrazek

i jeszcze parę detali... z kamienia jest dosłownie wszystko.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
anakin
Legenda_mistrz LM
Avatar użytkownika
Posty: 33330
Dołączył(a): 11.07.2009
Re: 4 dalmatyńskie wyspy wg Hercklekota

Nieprzeczytany postnapisał(a) anakin » 01.11.2015 20:22

Do Pučišćy niestety nie dotarłem (awaria), więc chętnie obejrzę. :D

A koło Hacjendy byłem raz i to akurat w drodze do Pučišćy właśnie.
Niby otwarte, ale żywego ducha nie było....dziwne. :?
dids76
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7937
Dołączył(a): 20.08.2008
Re: 4 dalmatyńskie wyspy wg Hercklekota

Nieprzeczytany postnapisał(a) dids76 » 01.11.2015 22:36

W "Hacjendzie" jedzenie naprawdę dobre, ale jak już gdzieś pisałem wino też nas zawiodło.
Ni co bych sie tam za fest na wińsku znoł. Te co my tam wypili było jeszcze jako takie, ale to co my se "na wynos" wzieni już strasznie lurowate. Idzie powiedzieć że som zrobiłbych lepsze. :oczko_usmiech: :mrgreen:
"Hacjenda" otwarta chyba dopiero wieczorem, raz zawitaliśmy ok godz 14 i nic do jedzenia nie można było zamówić. Kuchnia działa dopiero od 16, więc ruch tam raczej dopiero wieczorem :wink:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14750
Dołączył(a): 02.08.2008
Re: 4 dalmatyńskie wyspy wg Hercklekota

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 01.11.2015 22:50

Pięknie prezentuje się u Ciebie Povlja nocą :)

Pučišća - dla mnie w ścisłej czołówce bračkich miejscowości, więc z przyjemnością oglądam Wasz spacer :)
Hercklekot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1267
Dołączył(a): 23.10.2011
Re: 4 dalmatyńskie wyspy wg Hercklekota

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 01.11.2015 23:55

maslinka napisał(a):Pięknie prezentuje się u Ciebie Povlja nocą :)

Pučišća - dla mnie w ścisłej czołówce bračkich miejscowości, więc z przyjemnością oglądam Wasz spacer :)


Dzięki! Dla nas też czołówka, ale nie nr 1, bo nr 1 będzie teraz!
Ostatnio edytowano 02.11.2015 00:09 przez Hercklekot, łącznie edytowano 1 raz
Hercklekot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1267
Dołączył(a): 23.10.2011
Re: 4 dalmatyńskie wyspy wg Hercklekota

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 02.11.2015 00:04

anakin napisał(a):Do Pučišćy niestety nie dotarłem (awaria), więc chętnie obejrzę. :D

A koło Hacjendy byłem raz i to akurat w drodze do Pučišćy właśnie.
Niby otwarte, ale żywego ducha nie było....dziwne. :?


Moje wiadomości na temat Hacjendy są niestety przestarzałe (2012 rok). Być może mają jakieś kłopoty, albo po prostu miałeś pecha... Z drugiej strony to jest "seosko domaćinstvo" i pewnie zawsze ktoś się tam po zagrodzie krząta. Jak ktoś był w 2015 jeszcze to niech się odezwie, bo zacna to knajpka i szkoda jakby się okazało że padła.
Hercklekot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1267
Dołączył(a): 23.10.2011
Re: 4 dalmatyńskie wyspy wg Hercklekota

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 02.11.2015 00:08

dids76 napisał(a):"Hacjenda" otwarta chyba dopiero wieczorem, raz zawitaliśmy ok godz 14 i nic do jedzenia nie można było zamówić. Kuchnia działa dopiero od 16, więc ruch tam raczej dopiero wieczorem :wink:

Dokładnie tak o 16tej to dopiero rozpalali pod kuchnią :)
Hercklekot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1267
Dołączył(a): 23.10.2011
Re: 4 dalmatyńskie wyspy wg Hercklekota

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 02.11.2015 00:24

Po spacerku i wypiciu kawy w Pučišćy postanowiliśmy wrócić już do Povlji: plaża i pływanie ciagnie! Na następny dzień zapuścimy się trochę w interior i poszukamy jakiejś spokojnej wioseczki. Na Hvarze bardzo spodobało mi się Pitve i chciałem odnaleźć podobny klimat na Braču.
Nazajutrz objechaliśmy Postirę, do której zajrzymy później i skręciliśmy w lewo do wioseczki Dol. Droga wiła się doliną pomiędzy górami - takie "polje": mniej sucho (choć w większości dzięki nawadnianiu), z obu stron uprawy. Winorośl, oliwki, cytrusy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 02.11.2015 01:15 przez Hercklekot, łącznie edytowano 4 razy
Hercklekot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1267
Dołączył(a): 23.10.2011
Re: 4 dalmatyńskie wyspy wg Hercklekota

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 02.11.2015 00:31

Jak widać dobrze potraktowana i nawodniona ziemia na spółkę z dalmatyńskim słoneczkiem i ciężką ludzką pracą dają tutaj niezłe plony. To było dla mnie spore zaskoczenie, bo Brač do tej pory jawił mi się jako dość suchy i jałowy. Szczególne wrażenie zawsze robią na mnie gaje oliwne ze starymi drzewkami: mógłbym spacerować godzinami oddychając tylko ciepłym i pachnącym powietrzem...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Granaty były już prawie dojrzałe...

Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
4 dalmatyńskie wyspy - Hvar, Brač, Korčula i Vis - strona 12
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone