Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

4 dalmatyńskie wyspy - Hvar, Brač, Korčula i Vis

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
anakin
Legenda_mistrz LM
Avatar użytkownika
Posty: 33330
Dołączył(a): 11.07.2009
Re: 4 dalmatyńskie wyspy wg Hercklekota

Nieprzeczytany postnapisał(a) anakin » 21.10.2015 11:22

Hercklekot napisał(a):.......

Optymalna byłaby Nerežišća. :wink:
Hercklekot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1267
Dołączył(a): 23.10.2011
Re: 4 dalmatyńskie wyspy wg Hercklekota

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 21.10.2015 11:23

Za fatalną bazę wypadową do zwiedzania wyspy uznałbym np Sučuraj na Hvarze :mrgreen: Skoro jednak pojawił się temat podróży po wyspie, to pojedziemy na Vidową.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Hercklekot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1267
Dołączył(a): 23.10.2011
Re: 4 dalmatyńskie wyspy wg Hercklekota

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 21.10.2015 11:24

anakin napisał(a):
Hercklekot napisał(a):.......

Optymalna byłaby Nerežišća. :wink:


Hehe - no tak, środeczek :lol:
Hercklekot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1267
Dołączył(a): 23.10.2011
Re: 4 dalmatyńskie wyspy wg Hercklekota

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 21.10.2015 11:35

Vidova Góra była naszym pierwszym celem wycieczkowym. Tego dnia było lekkie zachmurzenie, nie za gorąco, a więc idealny czas na zwiedzanie. Nie wiem, czy już o tym pisałem, ale byliśmy na przełomie sierpnia i września i pogodę mieliśmy naprawdę OK.

Miejsce naprawdę zacne - świetny widok na Zlatni Rat! Samochodem można podjechać naprawdę bardzo daleko do góry, spacerek na szczyt nie będzie męczący nawet dla leniuchów :wink:

Obrazek
Hercklekot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1267
Dołączył(a): 23.10.2011
Re: 4 dalmatyńskie wyspy wg Hercklekota

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 21.10.2015 11:45

Po wizycie na szczycie usiedliśmy w pobliskiej konobie. Zaraz za nami pojawiła się spora grupa francuskich seniorów, szturmująca Vidovą na piechotę od strony Bolu. Pełna profeska - kijki, buty turystyczne, plecaki etc. Obiecałem sobie, że też wybierzemy się kiedyś w góry gdzieś na kolejnej wyspie w Cro - tak na cały dzień. Spełniło się to za dwa lata (2014) na Visie...
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012
Re: 4 dalmatyńskie wyspy wg Hercklekota

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 21.10.2015 12:58

Hercklekot napisał(a):Zaraz za nami pojawiła się spora grupa francuskich seniorów


U nas w tym roku Francuzi też zapunktowali kondycją fizyczną. Wchodziliśmy do Zmajevej Špilji razem z pewną francuską rodzinką - dobrzy byli nawet bez kijków. :wink:
Hercklekot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1267
Dołączył(a): 23.10.2011
Re: 4 dalmatyńskie wyspy wg Hercklekota

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 22.10.2015 19:42

Jak widać jest to jakaś prawidłowość - a zatem Vive la France! Po "zdobyciu" Vidowej pogoda poprawiła się na tyle, że postanowiliśmy resztę dnia spędzić na "naszej" plaży blisko zatoczki Ticja Luka. Bardzo zaskoczyło mnie bogate życie podwodne: praktycznie 3 godziny spędziłem z maską i rurką pod wodą. Fantastyczna sprawa: można się poczuć jak w wielkim akwarium! Przeróżne rybki - małe girice, większe dorady, takie, których nie znam z żółtymi kreskami, rozgwiazdy, dziwne "ogórkowate" stwory... Nakręciłem trochę filmów podwodnym aparatem, ale kolory nie te...

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 15.07.2017 23:21 przez Hercklekot, łącznie edytowano 2 razy
Hercklekot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1267
Dołączył(a): 23.10.2011
Re: 4 dalmatyńskie wyspy wg Hercklekota

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 24.10.2015 16:57

Po kąpieli łażąc po plaży zauważyłem dwóch gości, którzy pracowicie rozbijali młoteczkami wyjęte z wody kamienie i grzebali w nich nożami. Ciekawe, czego szukali ? Odpowiedź dostałem od Ennia, naszego gospodarza, który zresztą bardzo wzburzył się, gdy mu o tym powiedziałem. Okazuje się, że byli to... kłusownicy, wydłubujący z tych skałek będące pod ochroną małże(?)-skałotocze, po chorwacku prstaci. Przypomniałem sobie, że na forum była już o tym mowa.
Hercklekot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1267
Dołączył(a): 23.10.2011
Re: 4 dalmatyńskie wyspy wg Hercklekota

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 24.10.2015 18:05

Następny dzień - wyskakujemy do Selcy. Miasteczko jest większe od Povlji - takie centrum wschodniej części wyspy. Uwagę przykuwa ogromny jak na tak małą mieścinkę kościół, przy którym parkujemy.

Obrazek

Obrazek
Hercklekot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1267
Dołączył(a): 23.10.2011
Re: 4 dalmatyńskie wyspy wg Hercklekota

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 24.10.2015 18:14

Świetny jest ten bracki biały kamień - wokół wszystko jest z niego: kościół, trotuar, a z tyłu kościoła postumenty, na których stoją popiersia zasłużonych dla chorwackiej niepodległości: Franjo Tuđman, Hans-Dietrich Genscher, Alois Mock (w końcu to Niemcy i Austriacy bardzo wsparli młode chorwackie państwo).

Obrazek

Obrazek
Hercklekot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1267
Dołączył(a): 23.10.2011
Re: 4 dalmatyńskie wyspy wg Hercklekota

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 24.10.2015 18:42

Jest też akcent polski - pomnik Jana Pawła II,

Obrazek

i rosyjski - park Tołstoja

Obrazek

Tak w ogóle miasteczko robi fajne wrażenie, będziemy wpadać tu z rana na targ...

Obrazek
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012
Re: 4 dalmatyńskie wyspy wg Hercklekota

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 26.10.2015 09:43

Hercklekot napisał(a): park Tołstoja

Ten park w Selcy mocno mnie rozczarował w tym roku - zaśmiecony, zapuszczony i pełen komarów... :|
Właściwie cała Selca w moim przewodniku była nieco... :roll: podkoloryzowana, może stąd moje lekkie rozczarowanie. Ale kilka zakamarków miało swój urok, a ten "za duży" kościół też zrobił na mnie wrażenie. Fajna też jest mniejsza świątynia Gospy od Karmena. Niestety, na targ nie zajrzałam. :( No i mimo wszystko ten swojski klimat miasteczka w głębi wyspy - bez nadmiaru turystów, z lokalsami siedzącymi w knajpce przy kościele - bezcenny. :)

A propòs morskich kłusowników - paskudy po prostu. :x
Hercklekot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1267
Dołączył(a): 23.10.2011
Re: 4 dalmatyńskie wyspy wg Hercklekota

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 26.10.2015 12:43

Relacja jest z 2012 roku - wtedy też park "z Tołstojem" nie był jakiś zachwycający :D Ja mam jakąś słabość do takich sennych mieścinek, często w interiorze. Na Korčuli podobny klimacik ma Blato (choć jest na pewno o wiele większe i ludniejsze). Selca jest taka poza czasem z tym swoim monumentalnym kościołem, brakiem jakiegokolwiek nastawienia "na turystów" i kompletnym bezruchem w upalne, południowe godziny.
Pamiętam, że wtedy właśnie uzmysłowiłem sobie, że tak naprawdę te chorwackie miasteczka mają mniej mieszkańców niż nasze wsie we wschodniej Małopolsce - a dodatkowo odpływają z nich regularnie mieszkańcy.
Na tej stronie można sobie sprawdzić, że np. cała gmina Selca - tj. z Povlją, Sumartinem i przyległościami nie ma nawet 2000 mieszkańców, z czego i tak pewnie połowa żyje gdzie indziej (praca). Taki niby duży i wielkomiejski Split ma mniej więcej tyle ludności co Bielsko-Biała, a całe województwo Splitskie (Splitsko-dalmatinska županija) to niecałe pół miliona dusz czyli jakieś 2/3 Krakowa. Niby banał i nic odkrywczego, ale trochę zmienia perspektywę...
Hercklekot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1267
Dołączył(a): 23.10.2011
Re: 4 dalmatyńskie wyspy wg Hercklekota

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 30.10.2015 09:16

Po wizycie w Selcy wpadamy jeszcze na chwilę do Sumartina - miasteczko nie robi na nas jakiegoś oszałamiającego wrażenia: jest najmłodsze na wyspie, przypływa do niego prom z Makarskiej (tak będziemy wracać). Robimy niewielkie zakupy na straganie z zieleniną, siedzimy na kawie w kawiarni przy porcie. Cisza, spokój, nic się nie dzieje...

Obrazek

W drodze do domu stajemy jeszcze w fajnym punkcie widokowym na Sumartin.

Obrazek

Po powrocie do Povlji pałaszujemy słodziutkie figi i wio na plażę...

Obrazek
Ostatnio edytowano 30.10.2015 09:56 przez Hercklekot, łącznie edytowano 1 raz
Hercklekot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1267
Dołączył(a): 23.10.2011
Re: 4 dalmatyńskie wyspy wg Hercklekota

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 30.10.2015 09:25

Następny dzień do wczesnego popołudnia plażujemy, korzystając z pięknej pogody, a na obiad wybieramy się do "Hacjendy" - położonej przy głównej drodze przecinającej wyspę niedaleko zjazdu do Povlji. Odkryliśmy i obwąchaliśmy ją sami jeszcze wracając z Vidowej, a Ennio potwierdził, że faktycznie dobre jedzonko mają. Przed obiadem wpadamy jeszcze w okolice kamieniołomu - to po drodze. Tutaj wydobywa się słynny bracki kamień.
Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
4 dalmatyńskie wyspy - Hvar, Brač, Korčula i Vis - strona 11
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone