Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

2018 Girona -Figueres - Barcelona

Nazwa kraju Hiszpania wywodzi się od słowa Ispania, które oznacza Ziemię Królików. Język hiszpański wymieniany jest w pierwszej piątce najczęściej używanych języków na świecie. Najdłuższą rzeką Hiszpanii jest rzeka Ebro, licząca sobie 930 kilometrów. Hiszpanie to naród uwielbiający grę na loterii. Zdrapki można kupić na rogu każdej ulicy.
Garo&Justa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1053
Dołączył(a): 11.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Garo&Justa » 20.06.2018 09:42

Przyłączam się do śledzenia.
W październiku lecimy do Girony i później 4 dni Barcelona.
Wszelkie wskazówki mile widziane
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 20.06.2018 14:20

Dzięki serdeczne Wszystkim za odzew.

Mikromir u mnie Walentynki są every day, a w ramach postu spożywałem wtedy same owoce morza :wink:.
Relacja rusza dopiero teraz bo zdjęcia leżały nieobrobione, a leżały bo czasu mało (jak zwykle).


walp napisał(a):Lubię takie techniczno-zdjęciowe relacje...

I bardzo dobrze.
To nie będzie przewodnik, tło historyczne ograniczam do minimum - każdy doczyta sobie w literaturze lub na wikipedii.
Będą same foty (niewiele), osobiste wrażenia, linki, pomysły (w tym te niedokonane) i sposoby jak zapłacić, żeby nie przepłacić, bo tanio tam nie jest.
Ostatnio edytowano 20.06.2018 14:45 przez Buber, łącznie edytowano 1 raz
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 20.06.2018 14:43

Buber napisał(a):... i sposoby jak zapłacić, żeby nie przepłacić, bo tanio tam nie jest.

A to jest bardzo ważne i nie zawsze ujęte w przewodnikach.
:wink:
Arek
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8749
Dołączył(a): 15.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Arek » 20.06.2018 14:59

Byłem w Barcelonie przez 2 tygodnie w listopadzie ubiegłego roku. Chętnie poczytam,pooglądam i przypomnę sobie znajome miejsca :)
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 20.06.2018 18:41

Też zasiadam z ciekawością i przyjemnością, bo zdjęcia na 100 proc. będą piękne :D Super, że piszesz z poradami.
Barcelona w planie jest.
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 20.06.2018 20:47

...
Hejo - lecimy dalej ...

Obrazek


Rzeka Onyar dzieli Gironę na 2 części. Lewobrzeżna to powiedzmy że nowoczesna, prawa strona - to prześliczne Stare Miasto. Ładne, czyste, architektonicznie -bn na moje oko to Gotyk zmieszany z Secesją.

Idziemy do katedry - w końcu Środa Popielcowa.
Do głównej fasady wiodą schody, takie jak te z "Pancernika Potiomkina" (ale po prawej stronie jest podejście "bezschodowe"). Potem piękny portal i wkraczamy do ciemnego i pustego wnętrza.
Z bocznej kaplicy, przy wejściu, wynurza się jakiś nerd w okularach, z zapytaniem: A my tu czego ?
My - że na mszę.
Aaa - to tam do przodu i w lewo - sam biskup celebruje.
No to wchodzimy do takiej bocznej, małej kaplicy.
Pierwszy raz w życiu byłem na mszy, gdzie więcej było celebransów niż wiernych.
W trakcie jej trwania ilość się wyrównała, ale i tak ...

Po mszy spacerujemy po katedrze - potężne, monumentalne, posępne mimo witraży, gotyckie wnętrze.
Podobno najszersza nawa główna w Europie.
Wrażenie niesamowite - obok rzeki Onyar - żelazny pkt wizyty w Gironie.
Tutaj można poczytać kiedy zwiedzić, a jak się poszuka, wszystkie fakty i mity na temat katedry.
Wejść można chyba za free, my nie płaciliśmy (ale może dlatego, że byliśmy w okolicach mszy). Na pewno trzeba zapłacić za wstęp do muzeum katedralnego.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 20.06.2018 20:59

...
Obrazek


Po wyjściu z Katedry można skierować się na południe (w lewo) do byłej żydowskiej dzielnicy El Call (wszystkie żydowskie dzielnice w Katalonii tak się nazywają).
Dzielnica to dużo napisane, to tylko parę kwartałów.
Nie ma wyraźnej granicy od innych miejsc - poznać ją można po wąskich przejściach, małych i ciemnych dziedzińcach i podwórkach. Samochody tam nie jeżdżą, nawet skuterek się nie zmieści. Warto się zagubić..


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 20.06.2018 21:21

...

Obrazek

Można też pójść na północ/ północny -zachód (czyli w prawo) i przejść do kolejnego kościoła, ze smukła wieżą wystającego nad Onyarem - kościoła Sant Felipe lub Feliu .
O nim też można poczytać w linku powyżej i na innych wikipediach.
Z zewnątrz wygląda ładnie, w środku nie byłem, ponoć wejść warto.

Przed nim jest dziedziniec ze słynna lwicą ...
Chcąc wrócić do Girony, trzeba ją pocałować w miejsce, gdzie plecy tracą swoją szlachetną nazwę.
Trzeba to zrobić umiejętnie. Jeden angielski turysta stracił podczas tego aktu strzelistego, swoje cenne życie.
Złośliwi twierdzą, że chciał całować z języczkiem ...

Obrazek

Obrazek


Zaraz obok są muchy świętego Narcyza (paskudna legenda, nie będę jej przytaczał - miłośnicy obrzydliwości niech sami zrobią research).
Idąc na wschód znajdujemy jest kolejny piękny kościół Sant Pere de Galligants , gdzie mieści się muzeum archeologiczne .

Obrazek


Wracając od niego, w stronę katedry, napotykamy Banys Arabs - czyli Łaźnie Arabskie (z Arabami mają wspólną tylko nazwę).
Coś mnie pokusiło i tam wdepnęliśmy i to była dobra decyzja...
Klimatyczne wnętrze, po wyjściu na galeryjkę, świetne widoki.
Jedyne 2E wjazd.


Obrazek

Obrazek

Obrazek
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10865
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 20.06.2018 22:32

Byłem tu i tam, chętnie powspominam, bo było pięknie; nie było to zapewne tak szczegółowo jak u was, po prostu fakultety przy okazji wczasów na CB.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18273
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 20.06.2018 22:34

Wojtku , jak zawsze patrzę , czytam i podziwiam Twój sposób narracji i zdjęcia 8) . . . Buberologia stosowana :oczko_usmiech:
Do przyszłego roku może się zbyt wiele nie zmieni , więc mam zamiar zastosować . . .


Pozdrawiam
Piotr
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 20.06.2018 22:35

Zdjęć niewiele (w zamyśle autora), ale prawie każde jak dzieło sztuki 8O :D . Barcelona :P , jedno z niewielu miast, gdzie chciałbym kiedyś wrócić. Moje zapędy studzi jednak opisywana w mediach niechęć do turystów :( ( bo ich :hut: :hut: :hut: za dużo :evil: ).
Ciekawy jestem jak to odczułeś, będąc tam na miejscu :roll: :?: .
pzdr. :wink:
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 21.06.2018 00:15

Cześć
Weterani się pewnie pośmieją z tej relacji, bo pierwszy raz byłem w Spain, więc wszystko nowe i dziwne.
A kto nie był ... pojechać warto. Z niechęcią do turystów absolutnie się nie zetknąłem, może dlatego, że to luty ... choć w samej Barcelonie obecność gości była wyczuwalna. W sezonie ... myślę, że jest strasznie.
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 21.06.2018 00:42

...
Obrazek

Kolejna atrakcja MUST SEE w Gironie to mury otaczające to miasto od wschodu.
Jak to najlepsze atrakcje -ta jest oczywiście za darmo.
Można wejść na nie w okolicy Banys Arabs na północ od katedry (obok powyższego zdjęcia), jest też wejście za katedrą, no i na końcu w okolicy naszego hotelu Margarit i placu katalońskiego.
Polecam ich przejście od katedry do placu - idzie się wtedy w dół.
Dzieje murów ciągną się od czasów antycznych, poprzez średniowiecze, te obecne wyglądają na taki miszung, chyba rekonstruktorzy trochę poszaleli.
Najważniejsze, że świetnie się idzie.
Jest urozmaicenie - po drodze kilka wież na które warto się wdrapać, mostki ... jest nawet średniowieczna latryna.
Widoki - super - na nowoczesną i starą Gironę, jej górzyste otoczenie, codzienne życie mieszkańców.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 21.06.2018 00:58

...
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Z innych atrakcji - jest tu jeszcze parę zabytkowych kościołów, muzeum Żydów, kinematografii i historii miasta.
Nad Onyarem znajdziemy też ciekawy, secesyjny Casa Maso.
Ogólnie Stare miasto jest zadbane, czyściutkie, zero graffiti.
W oczy rzucają się tylko wywieszone w połowie okien katalońskie flagi
Dobrze zjeść można podobno na Placa de la Independencia (po drugiej stronie Onyaru naprzeciwko katedry) - duży wybór knajpek.
My jedliśmy niedaleko katedry TU i było ok.
Poniżej mapka - całość do zejścia jest naprawdę kompaktowa - na 1/2 dnia, a z odwiedzeniem wszystkiego możliwego na 1 dzień max.

GIRONA.png
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 21.06.2018 01:02

...
Na dobranoc ..

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Hiszpania - España


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
2018 Girona -Figueres - Barcelona - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone