Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

20 dni na Bałkanach czyli góry i atrakcje turystyczne

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
wajheczka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1399
Dołączył(a): 02.08.2012
20 dni na Bałkanach czyli góry i atrakcje turystyczne

Nieprzeczytany postnapisał(a) wajheczka » 17.06.2014 21:23

Chorwacji - Bośni - Czarnogóry
wajheczka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1399
Dołączył(a): 02.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wajheczka » 17.06.2014 21:27

A BYŁO TO TAK
Dawno, dawno temu, za siedmioma górami, za siedmioma lasami i za siedmioma rzekami, w niewielkiej górskiej miejscowości
NNNIIIEEE TAK BYŁO
BYŁO TAK
W 2012R ROKU MIAŁEM JECHAĆ NA CHORWACJĘ ALE JAK TO BYWA W BAJKACH NIE POJECHAŁEM , 2013 ROKU MIAŁEM JECHAĆ DO Bośni i Czarnogóry ale znowu niewypał. Więc w 2014 roku postanowiłem ze pojadę do Chorwacji , Czarnogóry i Bośni.

Termin początek czerwca ponieważ

Jest wtedy mało turystów - sprawdziło się
Można wybierać w ofertach noclegowych i negocjować - sprawdziło się
Przyroda budzi się do życia nie jest jeszcze spalona przez słońce i ogólnie są wysokie stany wód - sprawdziło się
Jest tańsze paliwo - sprawdziło się
Dzień jest najdłuższy
Nie ma wtedy jeszcze bardzo dużych upałów – sprawdziło się
Liczyłem ze w górach nie będzie dużo śniegu - nie do końca tak było

Plan był taki- ważniejsze punkty
Chorwacja- Plitwickie jeziora, Dinara -najwyższy szczyt Chorwacji, jeziora imotski , Dubrownik,

Bośnia -wodospady kravica , Medjugorie , piaskowe piramidy, park sutjeska Maglic, vodospad skakavca, Mostar, kamienie Bogomiłów, Jajce wodospad.

Czarnogóra- Park lovcen - mauzoleum Piotra, góry przeklęte czyli Prokletije- buni Jezierce , kolata, oko skakavice, ewentualnie maja Jezierce, Park Durmitor- Prutas , Savin Kuk, Bobotov kuk , Meded ( z tych wybieram 3) ,jezioro crno, curevac , most na tarze, Park Narodowy Biogradska Góra,

Jak to w życiu bywa nie wszystkie plany udało się zrealizować .
lotnikwsk
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2214
Dołączył(a): 21.09.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) lotnikwsk » 17.06.2014 21:35

No to dawaj ja siadam pierwszy i czytam a za 10 dni jadę. :papa:
wajheczka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1399
Dołączył(a): 02.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wajheczka » 17.06.2014 21:40

:lol: :lol: :lol: :lol: jak pierwszy to miejsce VIP :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 17.06.2014 23:36

Z przyjemnością podążę Twoimi ścieżkami, które w większości są również i moimi. :)

Pozdrawiam,
Wojtek
kataryniarz
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 539
Dołączył(a): 28.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) kataryniarz » 18.06.2014 09:01

Chętnie poczytam i obejrzę zdjęcia :)
wajheczka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1399
Dołączył(a): 02.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wajheczka » 18.06.2014 21:11

Witam was. Wojtek w dużej mierze plan tego wyjazdu został oparty po przeczytaniu Twoich relacji z wyjazdu na tym forum.
ruzica
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1808
Dołączył(a): 27.03.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ruzica » 18.06.2014 21:24

Jak góry, to ja też pooglądam :D
razpol
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3764
Dołączył(a): 24.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) razpol » 18.06.2014 22:20

Przyłączam się do wędrówki. :)
MarDomi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1271
Dołączył(a): 21.09.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) MarDomi » 18.06.2014 22:40

20 dni ... to się będzie działo. Chętnie poczytam :D
wajheczka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1399
Dołączył(a): 02.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wajheczka » 19.06.2014 12:08

Ponieważ bajkę skończę pisać w grudniu po południu to na początek trochę info z Bałkanów które mogą się przydać wyjeżdżającym w najbliższym czasie
Ceny paliw
Węgry Pb- 410,9 on -427,9 lpg- 247,9 forint
Chorwacja Pb 10.81 on 9,97 lpg 5,05 kuna
Bośnia Pb 2,35 on 2,40 lpg 1,20 marek
Czarnogóra Pb 1,37 on 1,27 lpg 0,70 euro
Jak wybierałem z bankomatu kuny (karta visa) przelicznik był 0.57 gr do tego prowizja 10 zł, przy płaceniu kartą przelicznik 0.57 gr
W Bośni za jedną marke używając karty przelicznik był 2.20 zł natomiast bez karty (prywatnie ) to przelicznik był jedno euro dwie marki czyli marka to 0,5 euro.
Nocowałem w kilku miejscach więc teraz napisze nazwy i ceny jak by ktoś chciał adresy to podam - jedne były gorsze inne cenowo i standardowo bardzo dobre. Ceny były od 7.5 euro do 15 euro za noc za osobę. Muszę podziękować Stachowi który mocno zaniżył mi średnią za noclegi. Głównie on rozmawiał o kosztach noclegu z właścicielami. Wchodził mówił po polsku (żeby właściciel nie myślał ze jest Niemcem lub Włochem i się targował). Najpierw było pytanie o cenę a potem ----my nie jesteśmy Germańcy ani Italiańcy nie będziemy tyle płacić my jesteśmy Polacy i możemy zapłacić…. Powiem ze to działało. W sumie za 18 noclegów zapłaciłem 800zł (nie liczę jednego na Węgrzech) czyli średnia 44 zł. Ja liczyłem po ok. 60 zł
wajheczka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1399
Dołączył(a): 02.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wajheczka » 19.06.2014 12:16

We wszystkich co nocowałem było wi fi tylko na plitwickich nie pytałem o neta. Wszystkie ceny w euro
Chorwacja
Plitvickie - wiadomo dostępność duża cena 12,5
Civljane (dinara) 11
Dubrovnik dostępność duża 15

Bośnia
Medjugorie 10
Park Sutjeska Tjentiste ze śniadaniem 7,5
Mostar u polki (naprzeciw swojego wybudowała nowy budynek na 55 osób wiadomo wszystko nowe ) 15

Czarnogóra
Cetinje (małzoleum) warunki super 11
Gusinje ze śniadaniem (góry przeklęte) 11e
Kolasin !!!najlepszy!!! sypialnia salon z telewizorem kuchnia lodówka łazienka tylko 10e
Zabliak niezłe warunki 10e
wajheczka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1399
Dołączył(a): 02.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wajheczka » 19.06.2014 12:18

Termin wyjazdu 27 maj -15 czerwiec
Przejechałem ogólnie ponad 4200km, tankując tam lpg odniosłem wrażenie ze jakościowo jest lepszy niż w Polsce. W Czarnogórze w Zabliaku nie ma stacji z LPG.
Jeżeli chodzi o policje to często były kontrole prędkości w Czarnogórze i w Bośni. Miejscowi mrugają światłami. Ja miałem tylko raz krótki kontakt z policją w Bośni. Natomiast w Chorwacji to przy dojeździe do bramek na autostradzie była suszarka tam graniczenie jest najpierw do 80 potem 60 i 40 mnie tylko szczęście i zbieg okoliczności uchronił przed mandatem . Odnosząc się do artykułu który był tu na forum o CB to ja miałem i nikt nie zwrócił na to uwagi. Na granicy Węgry Chorwacja to kontroli zupełnie nie było , jadąc do Dubrownika to to samo. Trochę czasu zeszło na granicy Chorwacja Czarnogóra , Czarnogóra Bośnia . Wracając z Mostaru do Bania luki i dalej na Węgry to w ogóle nie widać było skutków powodzi ( nie licząc w dwóch miejscach na drodze krótkich odcinków).
Załączniki:
file.jpg
Ostatnio edytowano 19.06.2014 14:24 przez wajheczka, łącznie edytowano 1 raz
wajheczka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1399
Dołączył(a): 02.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wajheczka » 19.06.2014 13:19

Musze przyznać ze Polaków bardzo lubią i szanują na Bośni w Czarnogórze i w Chorwacji.
Pogoda nam dopisała, nie było upalnie parę razy trochę padało.
To co zobaczyłem a nie sfotografowałem to zachowam w pamięci , :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :D :D :D :D :D :D natomiast to co sfotografowałem to nie pokaże nikomu :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :D :D :D :D :D :D :o :o :o :o .
Zdjęć nie będzie ale będzie film.
Na początek film z przejazdu przez dumitor




Jeżeli obraz będzie nie wyraźny lub skakał to należy w prawym dolnym rogu włączyć --obraz HD--- wtedy będzie obraz wyraźny.
Mając trzy lata na przygotowania do wyjazdu byłem dobrze przygotowany. Kupiłem mapy drogowe , dużo przeczytałem artykułów w necie (głównie na tym forum), używałem automaty wersja 6.15 1404. Czesio i blondyna –kicia prowadziły bez błędnie. Kupiłem nawigacje turystyczną garmina i teraz trochę o niej (dla niewtajemniczonych). Po tych szlakach co chodziłem to niektóre były bardzo dobrze oznakowane inne gorzej a jeszcze inne to prawie w ogóle. Nawigacja się przydała ,miałem ten komfort ze wiedziałem w razie zabłądzenia, braku oznakowania, lub zgubienia szlaku którędy iść. Kupując samą nawigacje bez map to nie jest żaden problem. Jest przynajmniej w necie dwie strony na których są bardzo dokładne mapy szlaków po górach europy i nie tylko i są one bezpłatne. O komercyjnych mapach to nie będę pisał bo są one drogie. Mając nawigacje można z forum Wikiloc wgrać dodatkowo jeszcze ślad danej trasy czyli jak ktoś przeszedł szlakiem np. na Maglic to wgrywa tą trasę na Wikiloc. Wtedy ma się do dyspozycji mapę ze szlakiem lub mapę ze śladem . w sumie to one powinny się pokrywać (chyba ze ktoś szedł na skróty lub inną trasą). Jeżeli nie ma się nawigacji a ma się smart fon to można wgrać aplikacje np. moje trasy potem wgrać sobie ślad danej trasy i wtedy idzie się po śladzie.
wajheczka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1399
Dołączył(a): 02.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wajheczka » 19.06.2014 13:25

aktualizacja odnośnie CB .
dostałem przed chwilą wiadomość od innego użytkownika tego forum który napisał mi ..usuń ten załącznik o cb ponieważ jest nieaktualny. od niedawna można używać cb z polskimi parametrami w całej europie.....
Następna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe



cron
20 dni na Bałkanach czyli góry i atrakcje turystyczne
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone